Genel Sağlık

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Zeytin Yağı ile Saç Bakımı, Saç Bakımın Zeytin Yağı Nasıl Kullanılır ? ,Zeytin Yağının Saç Faydaları ,Zeytinyağı ve Yumurta Saç Maskesi 

ZeytinYağı ile Saç Bakımı
ZeytinYağı ile Saç Bakımı

Saçlarınız için iyi olabileceğini söyledikleri doğal ürünlerine bir son yok gibi görünüyor:  Bunların arasında ise zeytinyağı ile saç bakımı ayrı bir öneme sahiptir. Hem ülkemizde çokça bulunması hem de içerdiği besin değerleri açısında. Zeytin yağı E vitamini ve antitoksidan olması beslenmede de sıkça kullanılmasına ve sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri barındırması oldukça etkili. Aşağıda saçlarınız için zeytin yağını nasıl kullanacağınız aktarılmıştır.

ZeytinYağı ile Saç Bakımı

 

İnsanlar  zeytin yağını   saç bakımı için binlerce yıldır kullanmaktadır. Uzmanlar  parlaklık, yumuşaklık ve esneklik kazandırması ile bilindiğini iddia ediyor. Bunun nedeni birincil kimyasal elementlerinin oleik asit, palmitik asit ve skualen olmasıdır. Bunlar yumuşatıcı niteliktedir, yani yumuşatıcı nitelikleri vardır. Aslında, birçok şampuan, saç kremi ve pomat, emülsiyonların laboratuvar yapımı versiyonlarını içerir.

Zeytin yağının saç bakımındaki popülerliğini destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır. Bununla birlikte, özellikle hindistancevizi yağının etkisi ile ilgili bazı araştırmalar , büyük bir nemlendirici etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Zeytin yağı saç teline nüfuz ederek ve nemi tutarak saçları yumuşatır ve güçlendirir. Zeytin yağının verdiği parlaklık, saçın dış kütikülünü yumuşatan yağa bağlı olabilir.

Saç Bakımın Zeytin Yağı Nasıl Kullanılır ? 

 

Daha önce bir saç ürünü olarak hiç zeytinyağı kullanmamışsanız, ilk tedaviniz için sadece bir çorba kaşığı veya iki çorba kaşığı kullanın. Zeytin yağı ile saç bakımı oldukça kolaydır.

Zeytin yağı ile saç bakımı için yağı birkaç dakika saçınıza derinlemesine masaj yapın. Kuru kafa derisi varsa, aynı zamanda kafa derisine de masaj yapabilirsiniz . En etkili kondisyonlama için saçınızı duş başlığı ile kapatın  ve yağın 15 dakika veya daha uzun süre bekletin. Şampuandan sonra kesin ve sonuçları görmek için saçınızı kurutun. Ne kadar uyguladığınıza bağlı olarak iki kez şampuanlama gerekebilir.  Zeytin yağının ıslahı konusunda zararlı hiçbir şey yok. Saçlarınız her gün nemlendirici bir tedavi gerektirecek kadar kuru olmadıkça, haftada bir kez veya en iyi sonuç için daha az sıklıkta kullanın.

Zeytin Yağının Saç Faydaları 

 

  • Zeytin yağı kuru, kalın saçlar için en faydalıdır. Uzmanlar saçı nemli ve güçlü tutabileceğini söylüyor. Zeytin yağı, daha ince saçlara eğilimlidir. Yağlı saçlar ve saç derisi sadece şartlandırmaya ihtiyaç duymaz.
  • Herhangi bir şekilde hasar görmüş saçlar özellikle ekstra nemden faydalanır. Zeytin yağı ile saç bakımı yapmadan önce her zaman ilk tedaviden sonra en az 72 saat bekleyin.
  • Zeytin yağı saçınızın kırık veya yanmış uçlarını yumuşatmaya yardımcı olabilir. Hasarlı olan tellerin son iki inçine uygulayın. Sadece uçları tedavi etseniz bile, saçlarınızı sabitleyin, böylece zeytin yağı elbiselerinize ulaşmaz. Saçlarınızı her yere sürmek için saç derisinde başlayıp yağı uçlara kadar masaj yapın.
  • Zeytin yağı  saç biti giderilmesinde yardımcı olabilir , ancak diğer yağ veya yumuşatıcı bakımlardan daha etkili değildir. Uygun tarağı kullanmanız ve tüm bitleri  çıkardığınızdan emin olmanız çok önemlidir.
  • Kepek tedavi etmeye çalışıyorsanız , mantar dahil birçok nedenleri olduğunu unutmayın. Bildiğimiz kadarıyla kepek için bir çare yoktur, ancak zeytin yağı kullanmak pullarınızı azaltacaktır. Zeytin yağı ile saç bakımı yaparken kuru saç derisine masaj yapın ve kepek pullarını taraklayın. Zeytin yağını saçınıza bırakın ve ekstra şartlandırma için bir duş başlığıyla kapatın.

Zeytinyağı ve Yumurta Saç Maskesi 

 

Zeytinyağı ve Yumurta Saç Maskesi 
Zeytinyağı ve Yumurta Saç Maskesi

Saçınızın nemlendirici bir etki yaratmak , kaybettiği  protein ( keratini) geri  kazandırmak için zeytin yağı maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 yumurta
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Kuru saçlar için yumurta sarısını beyazlardan ayırın. Kuru saçlar için maske yapmak için sadece beyaza değil sarısına ihtiyacınız vardır. Yumurta sarısı, kuru ve cansız saçları nemlendirmeye ve gençleştirmeye yardımcı olan yağ ve protein içerir. Yumurta sarısını beyazlardan ayırın ve sarısını küçük bir kaseye koyun.  Yumurta sarısını zeytin yağıyla çırpın. Karışımı pürüzsüz ve kremsi hale gelene kadar karıştırın.  Saçınız çok kalın ve uzun ise, ekstra bir çorba kaşığı zeytin yağı ekleyin.   Karışımı nemli saça uygulayın. Saçınız biraz ıslaksa, maskeyi köklerinden uçlarına dağıtmak daha kolay olacaktır. Maskeyi saçlarınızla birleştirmek için geniş dişli bir tarak kullanın ve her saç telini kapladığından emin olun.  Maskeyi 20 dakika bekletin.  Maske kuru saçların üzerinde çalışmaya devam ederken sabırla bekleyin. Saçlarınızı serin su ile şampuanlayın. Şampuan aşırı yağ ve yumurtayı çıkararak saçlarınızı parlak ve yumuşak bir şekilde kalmasını sağlar. Soğuk veya ılık su kullandığınızdan emin olun, böylece yumurta saçınızda  pişmez.  Saçlarınızı normal şekilde kurutun. Ya da doğal havada kurumasına izin verin. Yeni nemlendirilmiş saçlarınız şimdi daha yumuşak ve sağlıklı görünmelidir. Yağlı saçlar için de aynı tarifin yumurta akı ile yapılması gerekir.

 

Zeytin yağı ile saç bakımı yazımız umarım işinize yaramıştır. Ülkemizde oldukça yaygın bulunan bu sağlıklı besini saçlarınızda kullanmak için geç kalmayın.  Ayrıca konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Bitkisel Saç Bakımı Önerileri

Saç Dökülmesi

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir