Genel Sağlık

Zeytinyağı Faydaları

Doğal Sızma Zeytin Yağı ,Zeytin Yağı Faydaları 

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve meyve olarakta tüketilen zeytinlerden elde edilen zeytin yağı sağlık açısından son derece yararlıdır. Bizlerde bu yararları sizlerle paylaşmak adın bir yazı derledik. Yazımız kısa ve net bir şekilde sızma zeytin yağından ve faydalarından bahsedecektir. İyi okumalar dileriz.

Doğal Sızma Zeytin Yağı 

Zeytinyağı FaydalarıZeytinyağı esas olarak çoğunlukla tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur, bunlardan en önemlisi oleik asit olarak adlandırılır . Oleik asitin son derece kalp için sağlıklı olduğu bilinmektedir ve çok sayıda sağlık etkisine sahip olan serbest radikal hasar  (veya oksidatif stres) ile savaşabileceği bilinmektedir . Bu, daha rafine edilmiş bitkisel yağlar, trans yağlar veya hidrojene edilmiş yağlarda bulunan bileşiklerle karşılaştırıldığında özellikle doğrudur.

Ünlü Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere, sızma zeytin yağındaki yüksek diyetler, klinik çalışmaların geniş bir incelemesine göre  teroskleroz, kardiyovasküler hastalık ve belirli kanser türleri insidansı ile ilişkilidir. En yeni ilgi, sızma zeytin yağında doğal olarak bulunan biyolojik olarak aktif fenolik bileşiklere odaklanmıştır. Zeytinyağı fenolikleri, plazma lipoproteinleri, oksidatif hasarı, inflamatuar belirteçler, trombosit ve hücresel fonksiyon ve antimikrobiyal aktivite gibi bazı fizyolojik parametreler üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Sızma zeytinyağı bir çorba kaşığı aşağıdaki değerleri içerir:  

 • 119 kalori
 • 14 gram yağ (9,8’i tekli doymamış)
 • Sıfır şeker, karbonhidrat veya protein
 • 8 mikrogram K vitamini (yüzde 10 DV)
 • 2 miligram E vitamini (yüzde 10 DV)

Sağlığınıza fayda sağlamak için günlük olarak ne kadar sızma zeytinyağı tüketmeniz gerekir? Öneriler, kalori gereksinimlerinize ve diyetinize bağlı olarak farklılık gösterirken, bir ile dört çorba kaşığı   zeytinyağı faydalarını kazanmak için ideal görünmektedir.

Zeytin Yağı Faydaları 

 

 • Doğal zeytinyağı% 70 oranında tekli doymamış yağ asidi içerir. Sonuç olarak, kandaki kolesterol birikimini azaltır ve kalp problemlerini azaltır. LDL kolesterol, kalp krizi ve pulmoner kalp hastalıkları riskini arttıran kötü kolesterol türüdür. Yaklaşık 40 antioksidan kimyasaldan zengin sızma zeytinyağı, LDL kolesterolün oksidasyon etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca HDL kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur.
 • Tıbbi uzmanlar, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağlardan kilo almanın çok zor olduğunu göstermektedir. Akdeniz zeytinyağı üzerinde yapılan araştırmalar, kilo kaybı için kullanılması konusunda olumlu sonuçlar vermiştir.
 • Zeytinyağı çocuklarda metabolizmayı, iyi kemik yapısının büyümesini ve beyin gelişimini hızlandırır. Yaşlı insanlar için çok faydalı olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır .
 • Zeytinyağı, anti- inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip fenoller açısından zengindir . Sonuç olarak, kullanımı patojenik bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur ve iltihabı hafifletir.
 • Zeytin yağının sindirim sürecine yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için bir tıbbi yağ olarak kullanılır.
 • Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytin yağı, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünlerinde ve doğal bitkisel terapide kullanılan bu ürün, cildi doğal bir parlaklık vermektedir.
 • Zeytinyağı kullanımı da safra taşlarının önlenmesinde etkilidir .
 • Zeytinyağı, daha güçlü hücre duvarlarının oluşturulmasına yardımcı olan polifenolleri içerir. Aynı zamanda, çeşitli kalp hastalıklarına karşı sizi koruyan arter duvarlarının elastikiyetini arttırır.
 • Zeytinyağının insan vücudunu kanserli büyümeye, özellikle de bağırsak kanserine karşı koruduğu söylenir . Yapılan tıbbi araştırmalar , bu yağın asidik içeriğinin rektum ve bağırsak kanserinin başlamasına engel olabileceğine dair olumlu işaretler göstermiştir.
 • Yakın zamandaki bir araştırma çalışması , zeytinyağının önemli bir bileşeni olan hidroksitirosolün, postmenopozal kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.  Yakın tarihli araştırmalar çalışmada oluşan bir Akdeniz diyeti önerir  doymamış yağlardan zengin zeytinyağı ve fındık yağı hipertansiyondan korunmanıza yardımcı olabilir.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir