Genel Sağlık

Zencefil Yağı

Zencefil Yağı Nedir ?,Zencefil Yağı Faydaları ,Zencefil Yağının Sağlık Açısında Yararları ,Zencefil Yağı Saç ve Cilt Bakımı

Daha çok bir baharat olarak kullanılan zencefil özellikle Asya mutfağını süslemektedir. Ayrıca kış çayları arasında yeride önemlidir. Bu sağlık açısından zencefilin ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir. Bu makalede zencefilden elde edilen zencefil yağı hakkında bilgiler verilecektir. Zencefil yağının faydalarından saç ve cilt için kullanımından ve evde zencefil yağını nasıl yapacağınızdan bahsedilecektir. İyi okumalar dileriz.

Zencefil Yağı Nedir ?

Zencefil YağıSıcak, baharatlı ve enerji verici, zencefil yağı zencefil kökü (Zingiber officinale) olarak keskin, kendine özgü bir yeraltı rizomundan elde edilir. Zingiberaceae bitki ailesinin bir üyesi olan bu çok yıllık bitki, üç ile dört metre yüksekliğinde, dar mızrak şeklinde yapraklar, beyaz veya sarı çiçekler, 3 ve kalın veya ince kahverengi bir cilde sahip küçük yumrulu rizomlarla büyür. Etkisi, çeşitliliğe bağlı olarak sarı, beyaz veya kırmızı olabilir.

Zencefil, özellikle eski Çin, Hint ve Yunan uygarlıklarında, tıbbi ve mutfak özellikleri için binlerce yıldır değerlidir. M.Ö. 4. yüzyıldan kalma bir Hintli Sanskrit destanı olan Mahabharata, bir bileşen olarak zencefil kullanan haşlanmış bir et yemeği bile aktarmıştır. Ayurveda tıbbında zencefil önemli bir bitki olarak kabul edilir. Zencefil, Roma İmparatorluğu’na ihraç edildi ve Arap tüccarlar tarafından Avrupa’da çokça ticareti yapıldı.  Ayrıca tatlılarda bir bileşen olarak kullanılmıştır. 13-14. Yüzyıla kadar, zencefil – karabiber ile birlikte – yaygın olarak ticareti yapılan bir baharat haline geldi.

Zencefil bugün en esnek gıda bileşenlerinden biridir. Taze veya kuru yenilebilir, çay gibi demlenebilir veya sebze suyunuza  rendelenmiş olarak eklenebilir. Kurutulmuş kök, tentür ve takviyelerin kaynağıdır ve aynı zamanda geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir, enerji verici ve canlandırıcı bir yağ olan zencefil yağına dönüşür.

Zencefil yağı ince bir kıvama sahiptir ve açık sarı renkte olup hoş bir keskin aroma içerir. Koku, kullanılan zencefilin damıtılmasına ve kalitesine göre değişir. Bununla birlikte, en aromatik üstün zencefil yağı, taze zencefil kökü damıtma ile elde edilmektedir.

Zencefil Yağı Faydaları 

 

 • Zencefil  yağı, hazımsızlık, mide ağrısı, dispepsi , kolik, spazm, ishal , şişkinlik ve diğer mide ve bağırsak ile ilgili problemler için en iyi ilaçlardan biridir. Zencefil ya da zencefil yağı, özellikle Hindistan’da sindirimi iyileştirmeye yardımcı olduğu için yemek tariflerine eklenir. Zencefil çayı da mide problemlerini gidermek için kullanılır. Ayrıca, iştahınızı artırabilir, bu da kilo almaya çalışan insanlar için harikadır.
 • Zencefil yağı antiseptik ve karminatif bir maddedir. Sonuç olarak, gıda zehirlenmesini tedavi etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda bağırsak enfeksiyonlarını ve bakteriyel dizanteriyi tedavi etmek için de kullanılır.
 • Araştırmalar, zencefil kökü ve yağının da bulantı  ve kusmaya karşı etkili olduğunu göstermiştir. Zencefil kullanımı da kadınlarda gebeliğe bağlı kusmanın azalmasına yardımcı olabilir.
 • Zencefil kökü ve zencefil yağı, sivrisinek kovucu nitelikleri olduğu için sarı humma ve sıtmaya karşı etkilidir.
 • Zencefil kökü ve zencefil yağı   soğuk algınlığı, öksürük, grip, astım , bronşit ve nefes darlığı gibi solunum problemlerinin tedavisinde etkilidirler. Zencefil,  akciğerlerden mukus çıkarılmasında çok etkilidir, bu nedenle çaya sıklıkla eklenir. Solunum problemlerinin tedavisinde bal ve zencefilin sağlık yararları da iyi bilinmektedir.
 • Zencefil yağı veya zencefil ezmesi genellikle kas gerginliğini gidermek için ağrıyan kaslar üzerinde topikal olarak masaj yapılır. Ayrıca, zencefilin düzenli kullanımının, ağrı ile ilişkili bileşikler olan prostaglandinlerin azalmasına yol açtığına inanılmaktadır. Bu nedenle, zencefil yağı da ağrılarıa yardımcı olur. Son zamanlarda, birkaç Çinli araştırmacı zencefilin testislerin iltihaplanmasında çok etkili olabileceğini bildirmiştir.
 • Zencefil özü, iltihabı azaltmak için geleneksel tıpta sıklıkla kullanılır. Araştırmalar, anti-inflamatuar özelliklerinin, zingibain adlı bir maddenin varlığına bağlandığını kanıtlamıştır. Doğada analjeziktir ve kas ağrıları, artrit , romatizmal durumlar, baş ağrıları ve migrenlerin neden olduğu ağrıyı azaltır.

Zencefil Yağının Sağlık Açısında Yararları 

 

 • Düzensiz ve sancılı adet akıntıları zencefil  yağı ile tedavi edilebilir. Anti-inflamatuar özellikler, menstruasyon sırasında sıklıkla ağrılı uterus kasılmalarına neden olan prostaglandin üretiminin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Çin’de, zencefilin kalp sağlığınızı artırdığına inanılıyor. Birçok insan zencefil yağını çeşitli kalp rahatsızlıklarını önlemenin yanı sıra önlem almak için kullanır. Ön araştırmalar zencefilin kolesterol seviyelerini düşürmede ve kan pıhtılarını önlemede yardımcı olabileceğini göstermiştir. Düşük kolesterol seviyeleri ve kan pıhtılaşması ile kan damarı tıkanma olasılığı azalır, böylece kalp krizi ve inme insidansı azalır.
 • Zencefil yağı, esansiyel bir yağdır, bu nedenle uyarıcıdır ve bu nedenle depresyon, zihinsel stres, tükenme, baş dönmesi, huzursuzluk ve endişeyi giderir.
 • Zencefil, erkek sağlığı için de faydalıdır. Zencefil kökü ve yağı doğada bir afrodizyak olduğundan, iktidarsızlığın giderilmesinde ve erken boşalmanın önlenmesinde etkilidirler.
 • Zencefil kökü suyunun böbrek taşlarını çözebildiğine de inanılmaktadır. Zencefil kökü yağı, sizi nemlendirmeye yardımcı olur, böylece varsa, taşların çıkarılmasına yardımcı olur.

Zencefil Yağı Saç ve Cilt Bakımı

Zencefil yağı saç bakımında yardımcı olan mineraller açısından zengindir . Ayrıca, genellikle kepeğin ana nedeni olan kuru, kaşıntılı saç derisinden kurtulmaya yardımcı olur. Yağın antiseptik ve antiinflamatuar özellikleri, saç derisini temiz ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

Zencefil esansiyel yağı cilt alerji, egzama ve sivilce  gibi diğer iltihaplı deri problemleri için bir panzehir. Kızarıklığın azaltılmasına ve sivilce kaynaklı bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. Yüz kullanımında kullanıldığında zencefil esans yağını taşıyıcı yağlarla karıştırabilirsiniz.Aynı şekilde, cildinizi güçlü antioksidan içeriğiyle serbest radikal hasarından korur. Zencefil uçucu yağ kuvvetlidir; Bu nedenle, nemlendiricinize birkaç damla ekleyerek yeterli olacaktır.

Evde Zencefil Yağı Nasıl Yapılır ? 

 

 1. Bir fincan doğranmış taze zencefil (cilt dahil) durulayın ve birkaç saat kurumaya bırakın.
 2. Fırına uygun bir kasede 1 ½ su bardağı zeytinyağı dökün. Doğranmış zencefili temiz, kuru bir peynir rendesi kullanarak rendeleyin ve kaba aktarın. Zeytinyağı ve rendelenmiş zencefili karıştırın.
 3. Karışımı fırına yerleştirin ve yaklaşık iki saat kısık ateşte (150 derece ) pişirin.
 4. Ağartılmamış  bez ile bir kase örtün. Bezi yerinde tutmak için kasenin etrafına bir lastik bant yerleştirin.
 5. Zencefil yağını kabın içine dökün. Lastik bandı sökün, tülbenti bükün ve kalan yağı temiz kuru ellerle sıkın.
 6. Zencefil yağını şişelere   aktarın. Dağınık dökülmeleri önlemek için bir huni kullanın.
 7. Zencefil esansiyel yağ harmanını yaptığınızda şişeleri kesin tarihle etiketleyin. Uçucu yağların normal raf ömrü yaklaşık altı aydır. Bu süreden sonra, bileşenler ayrışmaya başlar. Zencefil esans yağlarını serin ve karanlık bir yerde saklayın.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Cilt için Kuşburnu Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir