HastalıklarKolesterol Hastalıkları

Yüksek Kolesterol ve LDL Kolesterol

Kolesterol vücudunuz tarafından doğal olarak üretilir ve günlük yaşamınız boyunca işlevleri için gereklidir. Bununla birlikte, kolesterolün aşırı yüksek seviyeleri, özellikle de LDL kolesterolü kötüdür ve tıkanmış arterler, kalp rahatsızlığı ve inme gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

LDL Nedir?

LDL, Düşük Yoğunluklu Lipoproteinlerin anlamını taşır. Bu tip kolesterol karaciğer tarafından üretilir ve hücre duvarları, hormonlar ve sindirim sıvılarının oluşumunda araç olarak kullanılır. Bununla birlikte, LDL seviyeniz yüksek olduğunda, kardiyovasküler sisteminizin duvarlarında plak benzeri bir madde oluşturarak kan akışını engeller ve kalp krizi ve inme için ciddi risk taşırsınız. Basitçe belirtmek gerekirse, LDL kötü kolesterol türüdür. Ancak LDL kolesterolünüzü düşürebileceğiniz ve sisteminizdeki LDL kolesterol seviyesini sınırlamak için aslında işlev gören Yüksek Yoğunluklu Lipoproteinlerin (iyi kolesterol) gelişimini teşvik edebileceğiniz çeşitli yollar vardır.

Diyetinizi değiştirmeniz, LDL kolesterolünüzü düşürmenin en kolay yoludur. Basit bir egzersiz rutini başlatmak, yükseltilmiş LDL kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olmanın bir başka yoludur. Kilo kaybı, azalmış stres ve daha yüksek enerjiden sağlanan ilave faydalarda mevcuttur.

LDL Kolesterol Kaç Olmalıdır?

Herhangi bir risk faktörünüz yoksa LDL kolesterol düzeyleriniz şu şekilde değerlendirilebilir:

  • 100 mg/dL (2.59 mmol/L)’den düşük ise LDL kolesterolünüz optimal düzeylerde
  • 100-129 mg/dL (2.59-3.34 mmol/L) arasında ise optimal düzeye yakın veya az üstünde
  • 130-159 mg/dL (3.37-4.12 mmol/L) arasında ise LDL kolesterolünüz sınırda veya yüksek
  • 160-189 mg/dL (4.15-4.90 mmol/L) arasında ise LDL kolesterolünüz yüksek
  • 189 mg/dL (4.90 mmol/L)’den yüksek ise LDL kolesterolünüz çok yüksektir.
  • Ayrıca toplam kolesterol değerleriniz
  • 200 mg/dl düşük ise normal
  • 200-240 mg/dl arasında ise sınırda veya yüksek
  • 240 mg/dl üstünde ise yüksek değerlere sahipsinizdir.
  • Daha basit olarak LDL kolestrolünüz130 mg/dl altında, toplam kolesterolünüzün 200 mg/dl altında olması gerekir.

Ancak risk faktörleri, kalp krizi, diyabet, hipertansiyon, cinsiyet, yaş, sigara kullanımı gibi durumlar değerler normallerini etkilemektedir. Ölçüm kişi kendini iyi hissettiği zaman yapılmalıdır. Akut rahatsızlık sırasında, kalp krizinden sonra veya stresli sinirli haldeyken LDL kolesterolünüz geçici bir süreliğine düşer. LDL kolesterol genelde gebelik dönemlerinde yükselmektedir. Bu yüzden LDL kolesterollerinin ölçümü için doğumdan sonra en az 6 hafta beklenmelidir.

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri

Kolesterol bir yağ türüdür, tüm hücrelerde ve hayvansal besinlerde bulunan muma benzeyen bir yapıya sahiptir. Kolesterol aslında yaşam için gerekli bir maddedir fakat vücutta gereğinden fazla bulunması çeşitli sağlık problemlerine yol açtığı için sağlık açısından olumsuz etkiler gösterir.

ldl kolesterol belirtileriKolesterolün Yüksek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kandaki kolesterol oranı yapılan kan tahlili sonucunda anlaşılır. Ancak kişi yüksek kolesterol belirtileri sonucunda bazı rahatsızlıklar hissettiği için hekime başvurur ve istenen tahlilde de kolesterolün yüksekliği ortaya çıkar.

Bu tahlil sonucunda kolesterolün üç değerine bakılır. LDL (kötü) kolesterol, HDL (iyi) kolesterol ve Total kolesterol değerleri önem taşır. Kolesterol tahlil sonucunun normal olabilmesi için, LDL değerinin 100 ve 120 arasında, HDL değerinin 40 dan yüksek olması ve total kolesterolün de 200 den düşük olması gereklidir. Eğer sonuç bu değerlerin dışında ise beslenmeye veya yürüyüş yapmaya dikkat etmek gerekir. Aslında kolesterol tek başına bir hastalık değildir ama dikkat edilmezse ciddi hatalıklara yol açabilecek bir durumdur.

Kolesterol Değerleri Olması Gereken Değerlerde Olmazsa Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kan tahlilinde çıkan sonuçlar olması gereken değerlerden yüksek veya fazla olursa, kandaki yağ oranı yükselecek ve bu yağlar yavaş yavaş damarların duvarında birikip, kalınlaşarak felç, kalp krizi, kalp rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği ve damar tıkanıklığı gibi ciddi hastalıklara neden olacaktır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Vücutta kandaki kolesterol yüksekliği belirtileri olarak bazı rahatsızlıklar gözlenir. Bu belirtiler; nefes ve terin kötü ve ağır kokması, gözün alt kısmında siyah halkalar oluşması ve göz beyazında sarı lekelerin oluşması, başta ağırlık, baş dönmesi ve baş ağrısı hissetmek, ağızda acılık oluşması, cildin bazı yerlerinde sarı lekeler meydana gelmesi, yorgunluk ve uykusuzluk hali, kalp üzerinde ve sol kolda ağrılar hissetmek, görmede zayıflık hissetmek, iştahsızlık ve yediklerinde hazımsızlık yaşaması gibi şikayetler olabilir.

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterolün yükselmesine pek çok şey neden olabilir. Kişinin aileden gelen kalıtsal bir yatkınlığı olabilir. Fazla yağ tüketimine neden olan yanlış diyet beslenmeleri olabilir. Diyabet rahatsızlıkları kolesterol yükselmesine neden olabilir. Aşırı stres ve dengesiz, bilinçsiz beslenme de kolesterol yükselmesine neden olabilir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir