HastalıklarKolesterol Hastalıkları

Yüksek Kolesterol ve LDL Kolesterol

LDL Nedir

Kolesterol vücudunuz tarafından doğal olarak üretilir ve günlük yaşamınız boyunca işlevleri için gereklidir. Bununla birlikte yüksek kolesterol yani LDL’nin yükselmesi kötüye işarettir ve önceden önlem alınması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda  yüksek kolesterolden ve LDL’den bahsedeceğiz. İyi okumalar.

LDL Nedir

LDL, Düşük Yoğunluklu Lipoproteinlerin anlamına gelmektedir. Bu tip kolesterol karaciğer tarafından üretilir ve hücre duvarları, hormonlar ve sindirim sıvılarının oluşumunda araç olarak kullanılır. Bununla birlikte, LDL seviyeniz yüksek olduğunda, kardiyovasküler sisteminizin duvarlarında plak benzeri bir madde oluşturarak kan akışını engeller ve kalp krizi ve inme  gibi  ciddi sorunlara neden olur.  Basitçe belirtmek gerekirse, LDL kötü kolesterol türüdür. Ancak LDL kolesterolünüzü düşürebileceğiniz ve sisteminizdeki LDL kolesterol seviyesini sınırlamak için aslında işlev gören Yüksek Yoğunluklu Lipoproteinlerin (iyi kolesterol) gelişimini teşvik edebileceğiniz çeşitli yollar vardır.

Diyetinizi değiştirmeniz, LDL kolesterolünüzü düşürmenin en kolay yoludur. Basit bir egzersiz rutini başlatmak, yükseltilmiş LDL kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olmanın bir başka yoludur. Kilo kaybı, azalmış stres ve daha yüksek enerjiden sağlanan ilave faydalarda mevcuttur.

LDL Kolesterol Kaç Olmalıdır?LDL Kolesterol Kaç Olmalıdır?

Herhangi bir risk faktörünüz yoksa LDL kolesterol düzeyleriniz şu şekilde değerlendirilebilir:

 • 100 mg/dL (2.59 mmol/L)’den düşük ise LDL kolesterolünüz optimal düzeylerde
 • 100-129 mg/dL (2.59-3.34 mmol/L) arasında ise optimal düzeye yakın veya az üstünde
 • 130-159 mg/dL (3.37-4.12 mmol/L) arasında ise LDL kolesterolünüz sınırda veya yüksek
 • 160-189 mg/dL (4.15-4.90 mmol/L) arasında ise LDL kolesterolünüz yüksek
 • 189 mg/dL (4.90 mmol/L)’den yüksek ise LDL kolesterolünüz çok yüksektir.

Ayrıca toplam kolesterol değerleriniz

 • 200 mg/dl düşük ise normal
 • 200-240 mg/dl arasında ise sınırda veya yüksek
 • 240 mg/dl üstünde ise yüksek değerlere sahipsinizdir.
 • Daha basit olarak LDL kolestrolünüz130 mg/dl altında, toplam kolesterolünüzün 200 mg/dl altında olması gerekir.

Ancak risk faktörleri;  kalp krizi, diyabet, hipertansiyon, cinsiyet, yaş, sigara kullanımı gibi durumlar değerler normallerini etkilemektedir. Ölçüm kişi kendini iyi hissettiği zaman yapılmalıdır. Akut rahatsızlık sırasında, kalp krizinden sonra veya stresli sinirli haldeyken LDL kolesterolünüz geçici bir süreliğine düşer. LDL kolesterol genelde gebelik dönemlerinde yükselmektedir. Bu yüzden LDL kolesterollerinin ölçümü için doğumdan sonra en az 6 hafta beklenmelidir.

Kolesterolün Yüksek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kandaki kolesterol oranı yapılan kan tahlili sonucunda ortaya çıkarılmaktadır. Ancak kişi yüksek kolesterol belirtileri sonucunda bazı rahatsızlıklar hissettiği için doktora başvurur ve istenen tahlilde de kolesterolün yüksekliği ortaya çıkar.

Bu tahlil sonucunda kolesterolün üç değerine bakılır. LDL (kötü) kolesterol, HDL (iyi) kolesterol ve Total kolesterol değerleri önem taşır. Kolesterol tahlil sonucunun normal olabilmesi için, LDL değerinin 100 ve 120 arasında, HDL değerinin 40 dan yüksek olması ve total kolesterolün de 200 den düşük olması gereklidir. Eğer sonuç bu değerlerin dışında ise kolesterol düzenlenmesi için tedavi gerekmektedir.

Kolesterol Değerleri Olması Gereken Değerlerde Olmazsa Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kolesterol Değerleri Olması Gereken Değerlerde Olmazsa Hangi Hastalıklara Yol Açar?Kan tahlilinde çıkan sonuçlar olması gereken değerlerden yüksek veya fazla olursa, kandaki yağ oranı yükselecek ve bu yağlar yavaş yavaş damarların duvarında birikip, kalınlaşarak felç, kalp krizi, kalp rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği ve damar tıkanıklığı gibi ciddi hastalıklara neden olacaktır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Vücutta yüksek kolesterol belirtileri ;  nefes ve terin kötü ve ağır kokması, gözün alt kısmında siyah halkalar oluşması ve göz beyazında sarı lekelerin oluşması, başta ağırlık, baş dönmesi ve baş ağrısı hissetmek, ağızda acılık oluşması, cildin bazı yerlerinde sarı lekeler meydana gelmesi, yorgunluk ve uykusuzluk hali, kalp üzerinde ve sol kolda ağrılar hissetmek, görmede zayıflık hissetmek, iştahsızlık ve yediklerinde hazımsızlık yaşaması gibi şikayetler ile vuku bulmaktadır.

Yüksek Kolesterol Nedenleri 

Kolesterol, proteinlerinize bağlı olarak kanınızdan taşınır. Bu protein ve kolesterol kombinasyonu bir lipoprotein olarak adlandırılır. Lipoproteinin hangi tipte kolesterol taşıdığına bağlı olarak farklı kolesterol türlerini duymuş olabilirsiniz. Bunlar yukarıda da bahsettiğimiz HDL ve LDL ‘dir.

Kontrolünüzdeki faktörler;  hareketsizlik, obezite ve sağlıksız beslenme gibi yüksek LDL kolesterol ve düşük HDL kolesterolüne olumsuz etki eder. Kontrolünüz dışındaki faktörler de rol oynayabilir. Örneğin, genetik yapınız, hücrelerin LDL kolesterolü kanınızdan verimli bir şekilde almasını engelleyebilir veya karaciğerinizde çok fazla kolesterol üretmesine neden olabilir.

Yüksek Kolesterol TedavisiYüksek Kolesterol Tedavisi  

Yüksek kolesterol teşhisi konulduysa, diyetinizde değişiklikler yapmanız ve egzersiz seviyenizi artırmanız tavsiye edilir. Birkaç ay sonra, kolesterol seviyeniz düşmediyse, kolesterol düşürücü ilaç almanız tavsiye edilebilir.

Diyetinizi değiştirmek, sigarayı bırakmak ve daha fazla egzersiz yapmak da yüksek kolesterolün gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Sağlıklı, dengeli bir diyet düşük olduğunu doymuş yağlardan “kötü kolesterol” (LDL) seviyenizi düşürebilir.

Doymuş yağ oranı yüksek olan aşağıdaki gıdalardan kaçınmaya veya azaltmaya çalışın:

 • sosis ve salam gibi işlenmiş etler
 • çiçek yağı ve trans yağlar
 • ekşi krema ve  dondurma
 • kek ve bisküvi veya sütlü çikolata
 • patates kızartması gibi kızartma ürünleri
 • tatlı , karbonhidratlar ve kan şekerinizi yükselten muz gibi fazla şekerli meyveler

 

Omega-3 yağlı asitleri;  avokado ve yağlı balıklarda- uskumru, somon ve ton balığı- bulunan ve kolesterole iyi gelen yağ asitidir.Bazı insanlarda trigliserit düzeylerini iyileştirebilir (düşük). Bununla birlikte, çok fazla omega-3 yağ asidi obeziteye katkıda bulunabilir . Yüksek trigliserit seviyesi olan kişiler için, haftada en az iki parça yağlı balık faydalı olacaktır.

Yüksek Kolesterol İlaçları 

 

En sık reçeteli ilaçlar şunlardır:Yüksek Kolesterol İlaçları 

Statinler;  karaciğerinizdeki kolesterolü yükseltemeye neden  olan enzimi bloke eder. Bu, kan kolesterol seviyesinde bir azalmaya yol açar. Genellikle atorvastatin adı verilen ilaçla başlayacaksınız . Diğer statinler simvastatin ve rosuvastatin içerir. Bazı durumlarda, yaşınıza (genellikle 40 yaşın üstündekine) ve diğer risk faktörlerine bağlı olarak günlük düşük doz aspirin reçete edilebilir. Ezetimibe, bağırsaklarınızdaki kolesterolün besin ve saf sulardan emilimini kanınıza engelleyen bir ilaçtır. Genellikle statinler kadar etkili değildir, ancak yan etkilere neden olma olasılığı daha düşüktür.

Yüksek kolesterol bir kader değildir ve sağlıklı beslenme ile halledilebilir. Yüksek kolesterol riskleri taşıyorsanız mutlaka düzenli kontroller yaptırmalısınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir