Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Aç Karınla mı Tok Karınla mı İçilmelidir?
Yeşil çay vücut için oldukça faydalı bir bitkisel çaydır. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde vücuda dinçlik kazandırır ve vücuttaki fazla yağın yakılmasına yardımcı olarak metabolizmanın hızlanmasına da destek olur.  Yeşil çayın ne zaman içileceği, aç karınla mı yoksa tok karınla mı içilmesi gerektiği ise tartışma konusudur. Unutmamak gerekir ki her kişinin bünyesi farklıdır ve kullanılan ya da tüketilen herhangi bir şey farklı kişilerde farklı etkiler gösterebilir. Ama yeşil çayın en tavsiye edilen içiliş şekli ise aç karınla içilmesidir. Çünkü tok karınla yeşil çay içildiğinde vücuttaki demir oranı üzerinde olumsuz etki gösterdiği ve insan vücudunda demir eksikliğine sebep olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Sabah uyandığınız zaman aç karınla ve gece uyumadan önce yine aç karınla yeşil çay içmek vücut için çok faydalıdır. Ayrıca yemekten sonra yeşil çay içecekseniz de en az bir saat geçmesini beklemeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü yemekten hemen sonra içilen yeşil çay, yemekte aldığımız demirin etkisini azaltır ve hatta tamamen yok bile edebilir. Demir eksikliği de kansızlığa sebep olabileceği için bu tür tavsiyelere dikkat etmekte fayda vardır. Ayrıca yemekten bir saat sonra içilen yeşil çayın vücuda faydaları da vardır. Örneğin, stresi azalttığı, sindirimi kolaylaştırdığı, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği ve insanı zinde tuttuğu söylenmektedir.

Yeşil Çayı Nasıl İçersek Daha Etkili Olur?

yeşil çay zayıflatır mıYeşil çay vücudumuz için çok faydalı bir bitkisel çaydır. Vücudumuza birçok yönden fayda sağlamaktadır. Tabi ki en etkili bir şekilde faydalarından yararlanabilmek için yeşil çayı nasıl içtiğimiz de önemlidir. Mesela yeşil çayı hazırlarken, çayı su ile kaynatmak yanlış bir hazırlama şeklidir. Kaynamış suya yeşil çayı karıştırarak en az iki dakika en fazla da altı dakika demlenmesini beklemek gerekmektedir. Eğer demlenmesi için altı dakikadan daha fazla beklerseniz, yeşil çay içindeki vitamin ve mineraller etkisini kaybetmeye başlar. Ayrıca yeşil çayın içine şeker koymakta, içerisindeki faydalı maddelerin etkilerini azaltmaktadır. Eğer şekersiz içemiyorsanız bile, şeker yerine bal koymaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede yeşil çayı içtiğiniz zaman faydalarından daha etkili bir şekilde yararlanmanız mümkün olacaktır. Bunlar yeşil çayı nasıl içmeniz gerektiğine yönelik bilgilerdi. Şimdi de yeşil çayı ne zaman ve ne sıklıkta içmeniz gerektiğinden bahsedelim. Yeşil çayı gün içerisinde her saatte içebilirsiniz. Fakat yemekten hemen sonra içmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Yemeği yedikten sonra en az bir saat beklemeli ve yeşil çayınızı o zaman içmelisiniz. Bu şekilde daha etkili olacaktır. Ayrıca sabah uyandığınız zaman aç karınla ve gece uyumadan hemen önce içilen yeşil çayda etkisini en iyi şekilde göstermektedir.  Bu şekilde içmeye dikkat ettiğiniz zaman, yeşil çay vücudunuza eşsiz bir şekilde fayda sağlar.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yeşil Çay İçin

Bitki çaylarının vücudumuza pek çok yararı olduğunu pek çoğumuz biliriz. En bilineni ise yeşil çaydır. Yeşil çayın vücudumuza sağladığı faydalar çok fazladır. Öncelikle yeşil çay zayıflamaya yardımcı olmanın yanı sıra metobolizmayı da hızlandırarak daha hızlı kilo vermemizi sağlar. Yağ yakımına da yardımcı olmak ile birlikte bizi zinde tutar. Hücre yenileyicidir ve anti aging etkisi vardır. Kan basıncını düzenler ve bakteri ve virüslerin vücudumuza zarar vermesine engel olur.  Fakat yeşil çayın günün hangi vaktinde, nasıl içileceğini bilmek oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve bedenimizi zinde tutmak için beslenme saatlerimize önem verdiğimiz kadar aldığımız sıvıların zamanına da önem vermeliyiz. Yeşil çayı ise sabah aç karna ve akşam yatmadan önce içmek en sağlıklısıdır. Yeşil çay yemekle beraber içilmemelidir. Yemekten hemen sonra da kesinlikle içilmemeli, 1 saat sonra içilmelidir. Yeşil çayı bu şekilde uygulayan kişiler daha sağlıklı olurlar ve ömürleri uzar. Yeşil çay stresi de ortadan kaldırır ve kişinin gün içinde daha enerjik ve zinde kalmasına yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarını da en aza indirerek daha sağlıklı bir yaşam sürmemize katkı sağlar. Yeşil çayın doğru zamanda doğru şekilde kullanılması durumunda sağladığı yararları fark edebiliriz. Yanlış zamanda içildiği takdirde sağladığı yararların zamanı uzar ve pek etkisi olmaz. En kısa sürede yararlarından faydalanmak için zamanını bilmek önemlidir.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir?

yeşil çayın zararlarıYeşil çay şüphesiz ki insan vücudu için en faydalı bitkiler arasındadır. Özellikle zayıflamaya çalışan kişilerin en büyük yardımcısıdır. Zayıflamaya yardımcı etkisinin yanı sıra ise vücuda direnç kazandırır ve vücudun kanser ile savaşmasına destek olur. Tabi ki her türlü şey için geçerli olan şey doğru kullanımdır. Yeşil çayın da faydalı etkilerini gösterebilmesi için ne zaman içilmesi gerektiğini ve ne sıklıkta içilmesi gerektiğini bilmek gerekir.Yeşil çayı gün içerisinde her saatte içebilirsiniz. Ancak günde beş fincanı aşması sakıncalı görülmektedir. Yeşil çayın en tavsiye edilir içim saatleri sabah uyandıktan sonra ve gece uyumadan önceki saatlerdir. Çünkü yeşil çay metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma etkilerine sahip bir bitkidir. Bu sayede sabah erken saatlerde yeşil çay içmeniz, metabolizmanızın hızlanmasına ve yağ yakımının başlamasına yardımcı olmaktadır. Yine aynı şekilde gece uyumadan önce içilen yeşil çay da, akşam saatlerinde de yavaşlamaya başlayan metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını destekler ve yine yağ yakımına da yardımcı olur. Ayrıca yeşil çay içiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, yeşil çayı yemekten hemen sonra içmemektir. Çünkü yemekten hemen sonra içilen yeşil çay vücutta demir eksikliğine sebep olabilmektedir Bu yüzden de yeşil çayı yemek yedikten en az bir saat sonra içebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre bu durumda vücudunuza hiçbir yan etkisi olmayacaktır.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir