Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Yeşil Çay’ın Faydaları

Yeşil Çay  ,Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?  ,Yeşil Çay Nasıl İçilir?  ,Yeşil Çay Tarifleri  ,Limonlu Yeşil Çay 

Yeşil çay vücut için oldukça faydalı bir bitkisel çaydır. Yeşil çayın faydaları antioksidanlar sayesinde vücuda dinçlik kazandırır ve vücuttaki fazla yağın yakılmasına yardımcı olarak metabolizmanın hızlanmasına da destek olur. Bu etkileri ile bilinen yeşil çay hakkında size bir yazı sunacağız ve yazımızda yeşil çay yararlarında, nasıl demlenmesi ve içilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Yeşil Çay 

Yeşil çay  siyah ve oolong çaylarından gelmektedir. Camellia sinensis bitkisinden elde edilen yeşil çay, fermente edilmemiş yapraklardan oluşur ve böylece en yüksek düzeyde antioksidanlar içerir . Örneğin, flavonoid antioksidanlar, yeşil çay yapraklarının kuru ağırlığının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturur.  Yeşil çayda bulunan antioksidanlar ve iyileştirici bileşiklerin bazıları arasında kırmızı şarap , yaban mersini ve bitter çikolata gibi şeylerde bulunan aynı anti-aging bileşikleri olan polifenoller, kateşinler ve diğer çeşitli flavonoidler bulunur . Küçük miktarlarda kafeine rağmen, yeşil çay tüketimi  son derece sağlıklıdır.  Çalışmalar yeşil çayın faydalarının yeşil çayın diğer pek çok bitki, baharat, meyve ve sebzeye göre daha fazla  etkili olduğunu göstermektedir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?  

Yeşil çay sizin daha sağlıklı olmanızı sağlar. Ülkemizde bitki çayları genelde şekerli içilmektedir. Ama bu şekilde yararları minimize edilir. Bundan kaynaklı içecekseniz de bal ile tatlandırmanız önerilmektedir. Yeşil çayın faydaları sizin için aşağıdakileri sağlar;.

Yeşil Çay Kalp Sağlığını Korumaktadır 

Yeşil çayda bulunan flavan-3-ols ve antosiyanidin antioksidanlarının tüketiminin metabolik ve kardiyovasküler sağlık için faydalı olduğunu göstermektedir.  Yüksek tansiyon veya kolesterol seviyelerine sahip olma gibi kalp hastalığı risk faktörlerinin birçoğunun önlenmesi söz konusu olduğunda   yeşil çayın 10 beta bloke edici bileşik, yedi kalsiyum kanal bloker ve 16 diüretik bileşiği içerdiğini göstermektedir. Ayrıca, yaygın olarak tüketilen diğer birçok bitkisel gıdadan daha fazla ACE inhibe edici özelliğe sahiptir, bu da kalbin pompaladığı kan miktarını artırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Alzheimer veya Hafıza Kaybını Önlemek için Yeşil Çay 

Yeşil çayın faydaları arasında ; Alzheimer hastalığı riskini engellemek adına asetilkolinin parçalanmasını engellediği ortaya çıkmaktadır, nörotransmitter bellekle güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Çaylar ayrıca BuChE ve beta-sekretaz olarak bilinen enzimleri de inhibe eder. Bu enzimler Alzheimer hastalarının beyninde bulunan protein birikimlerinde bulunur.  Alzheimer hastalığı ile ilişkili protein plakları, oksidatif stres nedeniyle beyin hücresi hasarı ve ölümünü artırır. Yeşil çay kateşinlerinin,   beyinlerindeki serbest radikallerin zararı engeller.  Uzmanlar ayrıca antioksidan flavonoidlerin beyni de oksidatif stresden koruyabildiğini keşfetmişlerdir.

Diyabet veya İnsülin Direnci Önlemek için Yeşil Çay

Diyabet veya İnsülin Direnci Önlemek için Yeşil Çay 

Bazı çalışmalar yeşil çayda bulunan flavan-3-ols ve / veya antosiyanidin alımının glisemik kontrolü iyileştirdiğini ve kan şekeri seviyelerinin dengelediğini ortaya koymuştur.  Yeşil çayın faydaları anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı artmatkadır, risk altında olan veya tip 2 diyabet tanısı konmuş kişiler için yararlı olduğuna inanılmaktadır. Yeşil çayın kateşinleri, özellikle de EGCG, anti-obezite ve antidiyabetik etkilere sahiptir.

Kemik Sağlığını için Yeşil Çay 

Araştırmalar yeşil çay ve kemik sağlığı  için   kemik hücreleri   kateşinlere maruz kaldığında, EGC özellikle kemik büyümesini yüzde 79 oranında artıran bir enzimi uyardığını göstermektedir. Kateşinler ayrıca kemik mineralizasyonunu arttırmaktadır  ve kemiği oluşturmaktan ziyade kemiği yeniden emen hücrelerin  aktivitesini zayıflatmaktadır.

Göz Sağlığı ve Yeşil Çay 

Yeşil çayın faydaları arasında ;  içerisinde bulunan kateşinlerin göz hastalıkları üzerindeki etkilerini açısında olumlu sonuçlar doğurmaktadır  ve daha fazla kateşin tüketmenin gözlerin oksidatif hasar ve görme kaybından korunmasına yardımcı olmaktadır.

Zayıflama için Yeşil ÇayZayıflama için Yeşil Çay  

Yeşil çay gerçekten yağ yakar mı ve yeşil çay içmeye daha fazla kilo vermenize yardımcı olur mu? Bazı araştırma bulgularına göre, yeşil çayda bulunan antioksidanlar, özellikle kateşinler ve EGCG adı verilen bileşikler, metabolik sağlığı destekleyebilir ve kilo alımını hafifçe önleyebilir .  Tabi bu durum abartılı değil destek olarak böyledir. Kateşinler veya epigallokateşin gallat (EGCG) -affeine karışımı kilo kaybı ve kilo kontrolü üzerinde küçük bir pozitif etkiye sahiptir.

Yeşil Çay Nasıl İçilir? 

Yeşil çay faydaları oldukça fazladır.  Vücudumuza birçok yönden fayda sağlamaktadır. Tabi ki en etkili bir şekilde faydalarından yararlanabilmek için yeşil çayı nasıl içtiğimiz de önemlidir. Mesela yeşil çayı hazırlarken, çayı su ile kaynatmak yanlış bir hazırlama şeklidir. Kaynamış suya yeşil çayı karıştırarak en az iki dakika en fazla da altı dakika demlenmesini beklemek gerekmektedir. Eğer demlenmesi için altı dakikadan daha fazla beklerseniz, yeşil çay içindeki vitamin ve mineraller etkisini kaybetmeye başlar. Ayrıca yeşil çayın içine şeker koymakta, içerisindeki faydalı maddelerin etkilerini azaltmaktadır. Eğer şekersiz içemiyorsanız bile, şeker yerine bal koymaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.Bu sayede yeşil çayı içtiğiniz zaman faydalarından daha etkili bir şekilde yararlanmanız mümkün olacaktır. Bunlar yeşil çayı nasıl içmeniz gerektiğine yönelik bilgilerdir.

Şimdi de yeşil çayı ne zaman ve ne sıklıkta içmeniz gerektiğinden bahsedelim. Yeşil çayı gün içerisinde her saatte içebilirsiniz. Fakat yemekten hemen sonra içmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Yemeği yedikten sonra en az bir saat beklemeli ve yeşil çayınızı o zaman içmelisiniz. Bu şekilde daha etkili olacaktır. Ayrıca sabah uyandığınız zaman aç karınla ve gece uyumadan hemen önce içilen yeşil çayda etkisini en iyi şekilde göstermektedir.  Bu şekilde içmeye dikkat ettiğiniz zaman, yeşil çay vücudunuza eşsiz bir şekilde fayda sağlar.

Yeşil Çay Tarifleri 

Yeşil çay bir çok şekilde içilebilir. Dilerseniz sıcak dilerseniz soğuk tüketebilirsiniz.

Nane , Yeşil Çay 

  • Taze nane yaprakları – 1/2 bardak
  • Yeşil çay poşetleri – 2 adet veya yeşil çay otu  2 tutam
  • Bal – 1 tatlı kaşığı

Yıkanmış ve doğranmış nane yapraklarını  bardağa ekleyin, çay poşetlerini ekleyin ve üstüne kaynar su dökün. Şimdi, camı buzdolabında 3 ile 4 saat saklayın. Bir kaşık kullanarak çay poşetlerini çıkarın, bal ekleyin ve iyice karıştırın, üstüne biraz ezilmiş buz ekleyin ve tüketin. Hemilelik döneminde bu tarif ferahlatıcı ve rahatlatıcı olmanın yanında mide bulantılarınıza da iyi gelecektir.

Limonlu Yeşil Çay 

  • Limonlu Yeşil Çay yarım adet limon
  • 1 çay kaşığı yeşil çay yaprakları
  • 1 bardak su
  • 1 tatlı kaşığı bal

Yeşil çayı kaynamış suya atın ve 5 dk bekletin. Ardından ocağı kapatın ve limonları yeşil çay içerisine ekleyin. Daha sonra tüketin.  Yeşil çayın tadı acı geliyorsa biraz bal ekleyin.

 

Yeşil çay tüm şifalı bitkilerin yanında en iyisidir. Sizler de sağlığınız için yeşil çay içebilirsiniz. Diyetlerinize yeşil çay ekleyebilirsiniz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir