EstetiklerGenel Sağlık

Yer Çekimine Meydan Okuyan Kalçalarınız Olsun

Yıllar içinde sarkan, düzleşen ve zayıflamadan kaynaklı yassılaşma, hamilelik sonrası asimetrik görüntü, biri büyük biri küçük kalçalar ve çökük kalçalar tarihe karışıyor. Artık kalıcı ve geçici dolgular, ameliyatlı ve ameliyatsız estetik yöntemleri ile bunu başarmak hayal olmaktan çıkıyor.

Ameliyatsız popo estetiği enjeksiyon yöntemi ile lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Hasta bir saatlik bir operasyonun arkasından normal hayatına hemen dönebiliyor. Dolgular kalıcı özelliğe sahip olup en az beş yıl, isteğe bağlı olarak sekiz yıl orada kalabiliyor. Sonrasında hasta isterse ikinci bir enjeksiyon tercihi yapabiliyor.

Kalıcı Kalça Dolgusu

Zamanı durdurmak da güzellikten vazgeçmek de mümkün değil. Her ne kadar zor durumda olanlar için icat edilmiş estetik tarzı olsa da popo estetiğini genellikle poposunu daha dik, sıkı ve dolgun görmek isteyenler yaptırıyor. Son beş yılda artan taleplerden ötürü yurt dışında kullanılan birçok popo estetiği yöntemi ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Bunların başında slikon geliyor.

Kalıcı Popo Dolgusu Slikon Yapı

Kalıcı popo dolgusu slikonun özellikleri nelerdir?

 • Slikon jel yapıya sahiptir. Özellik bakımından göğüs slikonları ile aynıdır.
 • Yapısı itibari ile uzun yıllar koyulduğu yerde kalabilir.
 • Deri altına değil de kas içine yerleştirildiği için kayma olasılığı yoktur.
 • Slikon şekli popo şeklinde olduğu için görünüm son derece doğal olmaktadır.

Popo arasına atılan küçük bir kesikten yerleştirilen slikon dolgu hasta istemediği sürece çıkarılmaz. Arada kalan küçük kesik yeri dolayısı ile görünmez. Kayma olmadığı için her ortamda rahat hareket etmeyi sağlar.

Kalıcı Dolgu Çeşitleri

Kalıcı dolgu çeşitleri yarı kalıcı ve ömür boyu kalıcı olarak ikiye ayrılıyor. Yarı kalıcı popo dolgu maddelerinin içlerinde yüzde doksan sekiz oranında su mevcut. Yani geneli su bazlı. Bu nedenle vücuda uyum sağlama gibi bir dorun söz konusu değildir.

Bu tür dolguların kalıcılıları beş ila sekiz yıl arasındadır. Diğer dolgu maddesi kolajen yapıya uyum sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Bu sayede enjeksiyonun hemen ardından deri altındaki kolajen yapı tarafından sarılır ve bu şekilde vücuda kabul edilmiş olur.

kalıcı kalça dolgusuKalça Dolgunlaştırma

Kalça dolgunlaştırma ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere iki grupta toplanabilir. Öncelikle karar verilmesi gereken kalçaların neden büyütülmek istendiğidir? Örneğin kalça herhangi bir kaza sonucu çökmüş, kırılmış, çıkmış olabilir. Farklı sebeplerden dolayı kalça zayıflamış olabilir.

Kullanılan bir takım ilaçlardan dolayı kalçada çökükler meydana gelmiş olabilir veya doğuştan kalça çöküklüğü, kalçaların yassı ve küçük olması söz konusu olabilir. Tüm bunların dışında hanım veya erkekler keyfi olarak kalçalarını dolgunlaştırmak ve dik görünmesini sağlamak istiyor olabilirler. Peki, kalça dolgunlaştırmak için ne yapmak gerekiyor?

 • Egzersiz yaparak dikleştirme ve dolgunlaştırma sağlanabilir.
 • Bir takım bitkisel kürler kullanılarak dolgunlaştırma sağlanabilir.
 • Ameliyat yöntemi denenebilir.
 • Estetik dolgu yöntemi kullanılabilir.
Ameliyat Yöntemi İle Popo Estetiği

Ameliyat yöntemi ile popo estetiği artık çok tercih edilen bir yöntem olmaktan çıktı. Modern tıbbın son ürünleri olan popo dolguları daha fazla tercih ediliyor. Ameliyat ile uzun süre değişik sıkıntılar söz konusu olabilmekte.

Ayrıca bu tür operasyonlarda genel anestezi kullanılıyor. Hastanın isteğine göre spinal veya lokal anestezi de söz konusu ama kırk veya kırk sekiz gün kadar poponun üstüne oturmak yasak. Ayrıca küçük darbelere maruz kalmamak çok önemli.

Dolgu Yöntemi İle Popo Dolgunlaştırma

ameliyatsız popo dolgusuDolgu yöntemi ile popo dolgunlaştırma artık her tip hastanın kolaylıkla tercih ettikleri yöntemlerdir. Bunun başlıca sebebi kesiye gerek olmaması ve hastanın operasyonun hemen arkasından ayağa kalkıp normal hayatına dönüş yapabilmesidir.

Popo dolguları uzun yıllar kalıcı olabilmektedir. Bunun sebebi su bazlı oluşları matriks zemin yapısına sahip olmalarıdır. Matriks zemin jel ve üç boyutlu bir yapıya sahiptir. Aynı dolgu maddeleri bacaklarda, göğüslerde ve popoda kullanılır.

Dolgu Yöntemlerinin Yan Etkileri Var mıdır?

Hayır. Dolgu yöntemlerinin yan etkileri yoktur. Vücut yapısına uygun olarak yapıldıkları için vücutta herhangi bir komplikasyona sebep olmazlar. Bazı dolgu maddelerinin nasıl tepki gösterdiğini öğrenmek için bir ay kırk gün gibi bir süre beklemek gerekebilir.

Ama popo dolgularının birçoğu vücutla hemen uyum sağlar ve etkisini bir hafta gibi kısa bir sürede gösterir.

Ameliyatsız Kalça Dolgusu

sentetik lineer poliamid oluşumlu, üç boyutlu moleküler yapıya sahip ve matrik zemin içine koyulmuş normal % 0,9 fizyolojik sodyum klorid çözeltisinin hidrolik jel deposu olarak hazırlanan popo dolgu maddeleri ameliyatsız olarak vücuda enjeksiyon yöntemi ile yerleştirilirler.

Bu tip dolgu maddeleri vücut yapısına uygun olarak hazırlanmış oldukları için herhangi bir yan etki veya alerjik bir duruma sebep olmazlar. Kalça dolguları birbirinden farklı yapılara sahiptir. Buna rağmen özelliklerini uzun yıllar koruyabilmektedir. Kalça dolgularının özellikleri nelerdir?

Kalça Dolgularının Özellikleri

Alça dolgularının özellikleri vücut ile tam uyumlu olmalarıdır.

 • Yüzde doksan sekizlik bir bölümü su içeriklidir. Bu sebeple vücuda uyun sağlama süreci diye bir süreç söz konusu değildir.
 • Kalça dolguları enjeksiyon yöntemi ile uygulanır.
 • Uygulama esnasında ve sonrasında herhangi bir ağrı veya arklı bir soruna yol açmazlar
 • Kalça dolguları yarı kalıcı veya kalıcı özellik taşırlar.
 • Diğer estetik dolgularına göre çok daha fazla kullanılma özellikleri vardır.
 • Uzun yıllar geçtikten sonra bile aynı yere enjeksiyon söz konusu olabilir.

ameliyatsız kalça dolgusuKalça Dolguları Nasıl Yerleştirilir?

Kalça dolgularını yerleştirme yöntemleri her yerde aynıdır. Liposculpturing yöntemi ile vücuda enkjeksiyonu sağlanan yağ dokulu popo dolguları mevcuttur. Bunlar vücudun kendi yağ dokularıdır. Bu yöntem ile genellikle hedef bir taş ile iki kuş vurmaktır.

Vücudun büyük ve fazla gibi görünen bölgelerinden enjektör yardımı ile çekilen yağ dokuları bozulmadan popo kısmında ihtiyaç duyulan alana enjekte edilir. Bu yöntem ile hem zayıflayıp, hem popo dikleştirmek de mümkün olabilmektedir.

Bunun dışında kullanılan dolgu yöntemleri de dâhil olmak üzere dolgu maddelerinin vücuda yerleşmesi bir hafta gibi kısa bir süreyi kapsıyor. Sonra değişiklikler göz ile görülebilir.

Dolgu Sonrası Görünüm Nasıl Oluyor?

Kalça dolgusu sonrasında görüntü son derece doğal oluyor. Estetik olduğu hiç belli olmuyor. Görüntüde bir sıkıntı kolay kolay oluşmuyor ama böyle bir şey söz konusu olduğunda hemen doktora başvurmak gerekiyor. Fakat bir haftalık süreyi mutlaka beklemek gerekiyor. Dolgunun vücuda yerleşmesi ve şekil alması için bu önemli bir gelişmedir.

Kalça Dolgusu Öncesi ve Sonrası

Kalça dolgusu son zamanların en meşhur estetik operasyon çeşididir. Bu tür operasyonları artık sadece ihtiyacı olanlar değil, kadın ve erkek herkes yaptırıyor. Operasyonun son derece kolay olması ve normal yaşantıyı etkilememesi ayrı bir artı olarak popo estetiğinin hanesine yazılıyor. Peki, popo dolgusundan önce popo nasıl görünüyor?

 • Popo dolgusundan önce çöküklük
 • Popoda yassılık
 • Popoda asimetrik duruş
 • Biri küçük diğeri büyük popo şekli
 • Doğuştan popo kaslarının gelişmemiş olmasından kaynaklanan kaba etin içinin boş oluşu görüntüleridir.

Popo dolgusu yaptırdıktan sonra popo nasıl görünür?

 • Popo dolgusundan sonra jel doku çökük bölgeyi doldurur.
 • Yassı kısma homojen bir şekilde dağılımı sağlanır.
 • Asimetrik duruşu düzeltecek şekilde enjeksiyon uygulanır.
 • Poponun küçük tarafına enjeksiyon uygulanır.
 • Doğuştan sorunlu olanların direkt popolarının içleri doldurulur.

Popo dolgusunun bu tür yöntemler ile kullanılmasının ardından popodaki sorunların ortadan kalkması ve popo yapısının jel dokuya alışması bir haftalık bir süredir. Daha sonra popodaki farklılıklar gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmaya başlar.

Popo Dolgusu Uygulaması

Popo dolgusu uygulaması lokal anestezi altında enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Bu yöntem son derece basit olmasına karşın anestezi söz konusu olduğundan operasyonu plastik cerrahi ve estetik uzmanlarının yapması daha uygundur.

Ayrıca operasyon öncesinde anestezi uzmanı ile mutlaka görüşülmeli. Popo dolgularının vücut ile ilgili hiç bir karsinojenik, teratojenik ve alerjenik uyumsuzluk durumu gözlemlenmemiş olup, her insanın rahatlıkla yaptırabileceği operasyonlar olarak gösterilmiştir.

Popo Dolguları Doğal mıdır?

Popo dolgularının bazıları tamamen doğal olmakla birlikte, bazıları su bazlı ve doğala son derece yakın olarak üretilmektedir. Doğal olan popo dolguları yağ dokusu olanlardır. Bu dolgu maddesi vücudun başka yerlerinden alınarak, popoya enjekte edilmektedir.

Aquafilling ve Aqualift popo dolgularının dörtte üç buçukluk bir kısmı su ile doludur. Geri kalan kısmı ise jel dokudur. Jel doku dolgunun popoda uzun süre etkisini göstermesi için önemli bir yapı malzemesidir. Diğer popo dolgusu vücudun kolajen yapısına uygun olarak üretilen tamamen kalıcı popo dolgusudur. Diğerlerinin ömrü en fazla sekiz senedir.

kalça dolgusu fiyatları

Kalça Estetik Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Bayanların kalça estetiğine verdiği önemin derecesi şüphesiz ki çok yüksektir. Kalçaların vücut ölçüleri ile orantılı olması hemen her bayanın hayalleri arasındadır. Yuvarlak hatlara sahip olan kalça şekilleri bayanların kendilerinde en çok görmek istediği şekil olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak 4/4 lük kalçalara sahip olmak her zaman mümkün olmamaktadır. Dolayısı ile bu durum kalça estetiği ihtiyacını doğurmaktadır. Mükemmel görünümlü kalçalara sahip olmak isteyen herkes bu ameliyatla hayallerine kavuşmaktadır. Kalça estetiğinde en yaygın olarak kullanılan yöntem silikon protezlerin kullanımıdır. Zayıf kişilerde protez uygulaması daha basit ve kolay bir şekilde uygulanırken, bu yöntem kilolu kişilerde bir başka operasyonu da gerektirmektedir. Öncelikle kilolu olan kişinin kalça yağlarından kurtulması sağlanır, ardından protez yardımı ile kalçaya şekil verilir.

Kalça Estetiği Neden Tercih Edilmektedir?

Kalça estetiğinin tercih edilmesinin nedenleri birden fazladır. Bu nedenlerin başında kişinin vücut ölçülerine orantılı kalçalara sahip olma isteği gelmektedir. Bunun haricinde, zayıf olan bayanlardaki pürüzsüz ve yuvarlak hatlara sahip olan kalçalara sahip olmak istedikleri görülür. Bazen de istekten ziyade kesinlikle bir ihtiyaç olan durumlar karşımıza çıkmaktadır. Bayanların kilo alıp vermeleri kalça şekillerinde önemli ölçüde değişikliğe sebep olmaktadır. Bunun sonucunda kalçalarını eski düzgün haline döndürmek isteyenler yine estetik ameliyatları tercih etmektedirler. Bazen de kişide aileden geçen kalıtsal bir özelliktir kalçalardaki şekil bozuklukları. Bu durumda yine gelişen tıptan faydalanarak bu şekil bozukluklarını yok etmek için ameliyatlar tercih edilmektedir.  Ameliyat sonrasında kişinin oturma kalkma hareketleri kısıtlanabilir. Sonuç itibari ile bir cerrahi müdahalede bulunulduğundan kişinin temizliğine son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Silikonun yerleştirileceği alanda oluşturulan kesikler her ne kadar dikiş yardımı ile kapatılsa da hijyen açısından önem verilmedi zaman enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınabilir.

Kalça Estetik Ameliyatının Fiyatları

Kalça estetik ameliyatının fiyatları günümüz rekabet koşullarında her klinikte ayrı ayrıdır. Üç aşağı beş yukarı şeklinde tabir edebileceğimiz gibi ufak tefek fiyat farklılıkları karşımıza çıkmaktadır. Kalça estetiği fiyatları ortalama olarak 2,500 TL ila 4,000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Burada fiyatların belirlenmesindeki en önemli unsur ise estetik cerrahının konu hakkında tecrübesi ve başarısıdır.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir