Genel Sağlık

Yenidoğan Bebeklere Sağlık Önerileri

Yenidoğan bebek sağlığı önerileri

Yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar hakkında anne adaylarına bebek bakımı hakkında uzman görüşlerini açıklamak istiyoruz. Özellikle ilk çocuğu olan anneler bakım hakkında bilmediği detayları onlara açıklayarak bu konuda yardımcı olalım.

İlk olarak Yenidoğan bebeklerde yapılması gereken bebeğinizin 24 saat içerisinde yıkanması olacaktır. Doğumdan sonra çocuğun üzerinde kalanları bu sayede temizleme şansını bulmuş olacaksınız ve bu yıkama işlemini en az 3 günde bir tekrarlamanız son derece önemlidir.

Yenidoğan bebeğinizin göbeğinin düşmesinin hemen ardından bir kez pansuman yapmanız gerekmektedir. Eğer bu konuda herhangi bir deneyiminiz yoksa yapmanız gereken uzman bir kişiden veya bir doktordan yardım almak olacaktır. Özellikle Yenidoğan bebeklerde en çok karşılaşılan sorunların başında gelen sarılık hastalığı için ilk günlerde mutlaka ama mutlaka sarılık takibini yaptırmanız gerekmektedir. Burada yapmanız gereken en geç 10 gün içerisinde bir çocuk polikliniğinde tedavi ettirmek olacaktır.

yenidoğan bebek sağlığıYenidoğan bebeklerde yapılması gereken bir diğer detay ise aile hekiminizden sık sık bu konuda randevu almak olacaktır. Çünkü Yenidoğan bebeğinizin taramalarını haftalık olarak yaptırmanız son derece önemli bir detaydır. Bu taramalar arasında ilk haftalarda işitme taramasını ilk yıllarda da görme taramasını yaptırmak olacaktır. Özellikle dikkat edilmesi gereken hususların başında gelen aşı konusudur. Bu konuda doğum yaptığınız hastane zaten Yenidoğan bebeğinizin aşısını yapacaktır ancak geri kalan aşılarını yaptırmak için zamanları geçirmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

En çok yapılan yanlışlardan birisi de Yenidoğan bebeği kundağa sarmak olacaktır. Özellikle burada meydana gelen kalça çıkıkları ilk bir aylık süre içerisinde en çok meydana gelen sorunların başında gelmektedir. Yenidoğan bebeğiniz 1 aylık olduğu zaman mutlaka hastanenize giderek ultrason ve kalça çıkığı konusunda kontrol yaptırmanızı öneriyoruz.

İlk 6 aylık sürenin özellikle anne sütü açısından son derece önemli olduğunu uzmanlar devamlı olarak açıklamaktadır. Sizlerde bu konuda mutlaka ama mutlaka ilk 6 ay boyunca anne sütü vererek ek gıdalara sonraki dönemlerde başlamalısınız. Yenidoğan bebekler için son derece faydalı olan D vitamini konusunda yapmanız gereken mutlaka düzenli olarak D vitamini bol besinler tüketmeniz olacaktır. 15 Gün sonra başlanacak olan bu bilgiyi 1 yaşına kadar düzenli olarak vermeniz durumunda bebeklerin kemik gelişimi daha hızlı bir sürede tamamlanacaktır.

Yenidoğan bebeklerde yapılması gereken bir diğer husus ise çocuğun büyümesi, gelişmesi konusunda doktorlarınızdan devamlı olarak bilgi almanız olacaktır. Bunu aksatmadan yapmanızı uzmanlar önermektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Göz Sağlığı önerileri

yenidoğan bebek ihtiyaçlarıYenidoğan bebeklerde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında göz sağlığı gelmektedir. Özellikle bu konuda anne ve babaların çocuklarının gözleri hakkında sorduğu soruların cevaplarını almak için mutlaka bir uzman hekimden destek almanız gerekmektedir. Özellikle en çok sorulan soruların başında gelen gözü görüyor mu? , gözle ilgili bir problemi var mı? Soruları anne ve babaların en merak ettiği konudur.

Bu yüzden yapmanız gereken doğum yaptığınız hastanede veya sonrasında bebeklerinizi sıklıkla göz kontrolüne götürmek olacaktır. Özellikle yapmanız gereken 1.5 aylık ve 2 aylık süre zarfından bebeklerin göz muayenesini detaylı bir şekilde yaptırmak olacaktır. Bu yapılan muayeneler sırasında göz hastanelerin baktığı hastalıkların başında Yenidoğan Bebekte katarakt var mı? , Doğuştan göz tansiyonu var mı ? ve göz retinasında bulunan damar tabakasının incelemesi oldukça detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

Yenidoğan bebeklerde görme konusuna gelince en çok merak edilen soru görme olmaktadır. Ancak uzmanlar burada görme konusunda ilk zamanlar net bir görmenin olmadığını belirtmektedir. 2 ve 2.5 aya kadar bebeklerin anne ve babalarının sima olarak tanımasının bile çok zor olduğunu belirtmek istiyoruz. Çünkü yenidoğan bebeklerin renklere hakim olmaması bu konuda yapılan testlerden sonra anlaşılmaktadır. Tabi burada Yenidoğan Bebeğinizin görmediğini söylemek aslında yanlış bir tanı ama bebeğinizin fulü bir şekilde görmesi çoğu kişi tarafından görmediği gibi algılanmaktadır. Aslında görüp görmediği konusunda siz bile bir test yaparak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken bol ışıklı bir ortamda bebeğinizin gözünü ışığa doğru tutarak gözlerini kısıp kısmadığını sizlerde göreceksiniz. İşte buda bebeğinizin gördüğü gözler önüne serecektir. Çocuğunuzun bu tepkimesinden sonra sizlerde aslında merak ettiğiniz sorunun cevabını bulmuş olacaksınız.

Yenidoğan Bebeklerin daha sonraki aylarda anne ve babalarının simalarını seçmeye başlaması ise 2.5 3 ay gibi bir zaman almaktadır. Ancak bu zaman içerisinde mutlaka bebeğinizin göz hastalığının olup olmadığı için 3 yaşına kadar düzenli olarak muayene yaptırmanızı öneriyorum. Özellikle de göz tembelliği açısında 3 yaşına kadar yapılan muayeneler son derece önemlidir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir