Genel Sağlık

Yenidoğan Bebeklere Sağlık Önerileri

Yeni Doğan Bebek  ,Yenidoğan Emzirme  ,Yenidoğanlarda Beslenme, Yenidoğan Bebeklerde Bez Değişimi  ,Yenidoğan Bebek Bakımı 

Her kadın anne olmayı arzular ve anne oldukları zaman da biraz panik yaparlar. İlk annelik zamanı kadınlar yenidoğan bebeklere sağlık açısından nasıl davranacaklarını bilmezler veya bildiklerinden kuşku duyarlar. Bundan kaynaklı sizlere yenidoğan bebeklere sağlık önerileri hakkında bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Yeni Doğan Bebek  

Yeni doğan bebek  dinlenmeye  ihtiyaç duyacaktır. Yenidoğanlar, sağlıklı ve güçlü büyümeye devam etmek için çok fazla uyumaya gereksinim duyarlar ,  bazıları günde 16 saate kadar dinlenebilir. Başlangıçta bebeğiniz bir seferde 2-3 saat uyuyabilir bu aslında bebeğin 3-4 saatte bir beslenmesi anlamına gelmektedir.  Bazı bebekler doğduklarında günlerini ve gecelerini karıştırırlar. Bebeğiniz gece daha uyanıksa, ışıkları kısarak ve konuşmanızı azaltarak gece stimülasyonunu sınırlandırmaya çalışın ve bebeğiniz normal uyku döngüsüne başlayana kadar sabırlı olun.
Bebeğin kafasının pozisyonunu, sola ya da sağa yaslanmış olsun, bebeğin yüzünde ortaya çıkabilen “yumuşak nokta” yı ortadan kaldırmak için başını bir pozisyonda uyurken çok fazla zaman harcamalısınız.

Yenidoğan Emzirme 

Yenidoğan Emzirme 

Yeni doğmuş bebeğinizi emzirmeyi düşünün.  Bebekler doğar doğmaz beslenmeye ihtiyaç duyarlar hatta bu sebepten kaynaklı bebekler doğduktan sonra annelerine verili ve ilk temas ve emzirme yaşanır. Yenideoğan emzirirken bebeğinizin vücudunu kendinize doğru çevirmelisiniz , üst dudağına elinizle dokunun  ve ağzını açtığı zaman onu göğsünüze çekin.  Bebeğiniz memeden kendi kesilene kadar besleyebilirsiniz.

Bebek yeterince yiyecek alıyorsa, sürekli olarak bağırsak hareketleriyle birlikte 6-8 kere  bezini ıslatacaktır.  Bebeğinizin önce beslenmesi zorsa, strese girmeyin; sabır ve pratik ile durumu öğreneceksiniz. Bir hemşireden  yardım alabilirsiniz.  Bebeğin doğumundan sonra artık günümüzde hemşireler sıkıntılarınıza yardım olabilmektedir ve sürekli kontroller vardır. Sıkı bir takvime bağlı kalmak zorunda değilsiniz, ancak bebeğiniz açlık belirtileri gösterdiğinde,  bebeğinizi emzirmeli ve bu açıdan bilgi almak adına aile hekimliklerine başvurmalısız.  Bebeğinizi sağlıklı emzirmeniz sağlıklı ve dengeli bir diyet ile mümkündür. Hidratlı olun ve normalden daha fazla açlık hissetmeye hazırlanın.Alkol veya kafein kullanımınızı sınırlayın çünkü anne sütünüze bu zararlı bileşikler girecektir.

Yenidoğanlarda Beslenme 

Yenidoğanı beslenme bazen ek gıdalara gerek duyabilir. Bu durum anne sütü yetersizliği ve bebeğin kendine has sağlık sorunları olabilmektedir.  Bebeğinizin eğer sağlık sorunu yoksa  emzirip beslendikten sonra ek gıdaya ihtiyaç kişisel bir karardır. Bazı araştırmalar emzirmenin bebeğiniz için daha sağlıklı olabileceğini gösterirken, bu kararı vermeden önce kendi sağlığınızı ve rahatlığınızı ve diğer çeşitli faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız ek gıda yenidoğan bebeklerde doktor tarafından belirlenmektedir. Size mamanızı bebeğinize nasıl vereceğinizi de aktaracaktır.

Yenidoğan Bebeklerde Bez Değişimi 

Yenidoğan Bebeklerde Bez Değişimi Yenidoğan bebeğinizin altını değiştirmeyi planlıyorsanız,  tek kullanımlık bebek bezi alabilirsiniz. Genelde eskiden annelerimiz altımızı evdeki beyaz bez çaputları ile sarar ve yıkarlardı ve gayet sağlıklıydı ama günümüzde bebek bezleri bin bir çeşiti ile karşımızdadır. Bebek bezi değiştiren bir uzman olmanız ve hızlı olmanız gerekir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın bebeğinizin bezini günde yaklaşık 10 defa değiştirmeye hazır olmalısınız. Burada yapmanız gerekenler, malzemelerinizi hazırlayın. bebek bezi , , bebek bezi merhem (döküntüler için), bir bardak sıcak su, temiz bir bez ve bazı pamuk topları veya bebek bezi mendilleri gerekir.

Bebeğinizin kirli bezini çıkarın. Islanmışsa, bebeğinizi sırtına havlu koyun  ve bebek bezini çıkarın ve bebeğinizin genital bölgesini silmek için su ve bez kullanın.  Yeni bebek bezini açıp bebeğinizin altına kaydırın, bebeğinizin bacaklarını ve ayaklarını hafifçe kaldırın. Bebek bezinin ön kısmını bebeğinizin bacakları arasında, karnın üzerinde hareket ettirin. Daha sonra, yapışkan şeritleri etrafınıza getirin ve bebek bezi güzel ve güvenli olacak şekilde sıkı bir şekilde bağlayın. Bebeklerinizin bezini erken değiştirmeniz bebeklerinizin rahatsızlığı alır ve pişik gibi sorunların oluşumunu engeller.

Yenidoğan Bebek Bakımı 

Yenidoğana bebeğinize sarılın. Siz anne ve babasınız bebeğiniz sizi hissedecektir. İlk hafta boyunca bebeğinize güzel ve dikkatli şekilde banyo yaptırın. Göbek kordonu düştüğünde, bebeğinizi düzenli olarak, haftada iki ya da üç kez banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu doğru şekilde yapabilmek için, havlu, sabun, temiz bir bebek bezi vb. gibi malzemelerinizi önceden toplamanız gerekir, böylece bebeğinizin ihtiyacı olan şeyler ortada olur. Banyoya başlamadan önce küvet veya bebek küvetini yaklaşık üç inç ılık suyla doldurun.  Tek başınıza bebeğinizi yıkamayın her zaman yardım alın.

Yenidoğan Bebek Bakımı Bebeğinizi dikkatli bir şekilde üstünü çıkardıktan sonra bebeğinizin boynunu ve ellerini desteklemek için elinizden birini kullanırken  diğer eliniz ile temizleyin.  Yumuşak sabun kullanın ve dikkatli kullanın, böylece bebeğinizin gözlerine zara vermemiş olursunuz. Bebeğinizi elinizle ya da bir bez ile yıkayınız, bebeğinizi alttan üste ve önden arkaya doğru nazikçe yıkadığınızdan emin olunuz. Bebeğinizin vücudunu, cinsel organlarını, saç derisini, saçını ve bebeğinizin yüzünde toplanan kuru mukusu temizleyin.
Bebeğinizi ılık su ile durulayın. Bebeğinizi bir bez ile temizleyin. Boynunu ve başını desteklemek için yardım alarak  bebeği küvetten çıkarın. Dikkatli olun ıslak olduğunda bebekler kaygandır. Bebeğinizi kapşonlu bir havluya sarın ve bebeğinizi kurulayın. Bundan sonra bebeğinize bir bebek bezi ve elbise giydirin ve onu öpün, böylece banyo yaparken pozitif ilişkilere sahip olacaksınız.

Anneler Dikkat 

Yeni doğmuş bebeğinizin ne kadar küçük ve kırılgan göründüğünden korkuyor olabilirsiniz, ancak birkaç temel teknikle, bebeğinizin bakımınızı gerçeklştirebilirsiniz. Annelik iç güdülerinize güvenin ve yardım alın. Bebeğinizi dokunmadan önce ellerinizi yıkayın veya sterilize edin. Yeni doğan bebekler enfeksiyona karşı hassastır çünkü bağışıklık sistemleri henüz çok güçlü değildir. Temas kurmadan önce ellerinizin ve bebeği tutan başka kişilerin ellerinin temiz olduğundan emin olun.
Bebeğinizin baş ve boynunu destekleyin. Bebeğinizi tutmak için, onu her tuttuğunuzda başına ve  bebeği dik tuttuğunuza dikkat edin. Bebekler henüz kendi başlarını sabit tutamazlar, o yüzden bir bebeğin  başını destekli tutmanız gerekir.

 

Yenidoğan ve bebek bakımında eşinizden yardım alın bebek bakımı sadece kadına ait bir şey değildir. Babalarında bebekler ile ilişki kurmaları ve anneye destek olarak daha sağlıklı bebek bakımı sağlamaları gerekir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir