HastalıklarNefes Hastalıkları

Uykuda Nefes Darlığı

Uykuda Nefes Darlığı  ,Uyku Apnesi  ,Uykuda Nefes Darlığı Nedenleri  ,Uykuda Nefes Durması Çeşitleri Nelerdir? ,Horlama ve Uykuda Nefes Durması Altında Yatan Hastalıklar Ve Nedenler Nelerdir? ,Çocuklarda Nefes Durması ve Nefes Alamama Nedenleri Nelerdir?

Uykuda nefes darlığı bir çok nedene bağlı meydana gelen bir sorundur. Bu nedenlere aşağıdaki yazımızda değineceğiz. Ayrıca çocuklarınızda görülen uykuda nfes darlığı ve nefes alamama sorunlarından da bahsedeceğiz. Eğer uyku sırasında bu durumlarla siz veya herhangi bir aile bireyi karşılaşırsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Uykuda Nefes Darlığı 

Uykuda nefes darlığı, uykuda nefes alamama ve uykuda nefesin bir saniyeliğine durması kişilerin ihmal etmemesi gereken ve hayati önem taşıyan ve altında ciddi hastalıkların yattığını gösteren belirtilerden biridir. Uyku apnesi bunlardan en yaygın olanıdır.  Uykuda yetişkin bireyler, az sayıda ve kısa uzunlukta nefes almaktadırlar. Ciddi belirti veren keskin nefes durmaları ciddi hastalıkların belirtisidir ve hekim kontrolüne gitmeyi gerektirmektedir. Klinik belirti ve bulgu veren uykuda nefes durmaları bütün olarak bir kontrolü gerektirmektedir.

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi 

 

Uyku apnesi, solunumun tekrar tekrar durduğu ve başladığı potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğuna neden olan bir durumdur. Yüksek sesle horluyorsanız uyku apnesi olabilir ve tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissetme en yaygın belirtisidir. Uyku apnesi obstrüktif ise bu durum;  boğazınızın arkasındaki kasların gevşemesiyle oluşur. Bu kaslar yumuşak damak , bademcikler, boğazın yan duvarları ve dilden asılı üçgen doku parçasını destekler. Kaslar gevşediğinde, solunum yolunuz nefes alırken daralır veya kapanır ve yeterli  nefes alamazsınız. Bu, kanınızdaki oksijen düzeyini düşürebilir. Diğer  uyku apnesi, beyniniz solunum kaslarınıza sinyal göndermediği zaman ortaya çıkan  ve genelde daha ender görülen bir durumdur.

Uykuda Nefes Darlığı Nedenleri 

Uykuda nefes darlığı durumlarına kısaca değinecek olursak;

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu: Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu, kişinin neredeyse sürekli kaygısı olduğu bir durumdur. Uykuda nefes darlığına neden olabilir.

Atriyal çarpıntı: Atriyal çarpıntı, hızlı ve bazen düzensiz kalp atışlarına neden olan kalbin ritminde bir anormalliktir.

Astım : Astım, nefes almayı zorlaştıran bir akciğer rahatsızlığıdır, astım atağı yaşamı tehdit edebilir.

Kalp ritim bozukluğu:  Bazı kalp ritmi bozuklukları göğüste çırpınmaya, nefes darlığına, göğüs ağrısına veya baş dönmesine neden olabilir.

Panik atak: Birisi panik atak geçirdiğinde, bu kişi kontrol edilemeyen ani ve yoğun bir korku hisseder. Bundan kaynaklı nefes darlığı yaşayabilir.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH): KOAH nefes almayı zorlaştıran kronik bir akciğer hastalığıdır. Uykuda nefes darlığına neden olmaktadır.

Alerjik reaksiyon: Alerjik reaksiyon hapşırma, burun akıntısı ve kovanlara neden olur ve anafilaksi, tüm vücut reaksiyonuna yol açabilir. Buda uykuda nefes alma durumunuzu zorlaştırabilir.

Şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS): Şiddetli akut solunum yolu sendromu grip benzeri semptomlar ile potansiyel olarak hayatı tehdit eden viral bir hastalıktır. Uykuda da nefes alamama durumlarınıza neden olmaktadır.

Akciğer kanseri: Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, en yaygın akciğer kanseri tipidir ve öksürüğe, göğüs ağrısına ve uykuda ,normal hayatta nefes alamamaya neden olabilir.

 

Uykuda Nefes Durması Çeşitleri Nelerdir?

Uykuda Nefes Durması Çeşitleri Nelerdir?

 

Uykuda nefes durması üç başlık altında değerlendirilmektedir. Tıkayıcı şekilde nefes durması, santral tipli nefes durması ve mikst tipli nefes durması olarak adlandırılmaktadır. Tıkayıcı tipli nefes durmasında üst solunum yolu sorunlarından kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Örneğin burunda et oluşumu ve kemik eğriliği bu duruma örnek verilebilmektedir. Santral tipli nefes durmasında üst solunum yolu ile merkezi sinir sistemi arasındaki sorundan kaynaklanmaktadır. Bu ayrıca nefes darlığına neden olan bir durumdur. Mikst tipli nefes durmasında ise hem tıkayıcı hem de santral tipli nefes durması mevcuttur.

Horlama ve Uykuda Nefes Durması Altında Yatan Hastalıklar Ve Nedenler Nelerdir?

Horlama ile başlayan, uykuda nefes alamama ile devam eden, uykuda nefes durması sendromu ile devam eden ve artan belirtilerin mutlaka hekim kontrolü ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Nefes durmasına kadar ilerleyen nefes alamamaya  neden olan ve ülkemizde görülen en yaygın sorunlar arasında; KOAH hastalığı,  üst solunum yolu hastalıkları ve bademcik sorunları, geniz etleri, burun kemiğinde eğrilik, obezite ve hipertansiyon problemi bulunmaktadır.

Çocuklarda Nefes Durması ve Nefes Alamama Nedenleri Nelerdir?

 

Çocuklarda Nefes Durması ve Nefes Alamama Nedenleri Nelerdir?Çocuklarda nefes durması sebepleri arasında üst solunum yolu sıkıntıları temel sebepler arasındadır. Bu sebeplerden farklı nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Genel olarak bademcik sorunları, geniz eti problemleri ve alerjik astım gibi nedenler yatmaktadır. Küçük yaştaki çocukların bu belirtileri fark edildiğinde hekim kontrolünden dikkatli bir şekilde geçerek çocukların tedavi sürecinin belirlenmesi gerekmektedir. Çocuklarda nefes durmasının cerrahi yöntemleri yetişkinlerden daha kolay olmaktadır. Belirtilerin başladığı süreç dikkatli bir şekilde takip edilerek yetişkinler tarafından doktora dikkatli bir şekilde iletilmelidir.

Uykuda nefes darlığı veya nefes durması sorunları ciddi sorunlardır ve dikkat edilmesi gereklidir. Bundan kaynaklı eğer çok horluyor ve nefes almada zorlanıyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir