HastalıklarNefes Hastalıkları

Uykuda Nefes Darlığı

Uykuda Nefes Alamama Sebepleri Nelerdir?

Nefes darlığı, uykuda nefes alamama ve uykuda nefesin bir saniyeliğine durması kişilerin ihmal etmemesi gereken ve hayati önem taşıyan ve altında ciddi hastalıkların yattığını gösteren belirtilerden biridir. Uyku apnesi olarak adlandırılan uykuda kısa bir an nefesin durmasını temsil eden bir terimdir.

Uykuda yetişkin bireyler, az sayıda ve kısa uzunlukta nefes almaktadırlar. Ciddi belirti veren keskin nefes durmaları ciddi hastalıkların belirtisidir ve hekim kontrolüne gitmeyi gerektirmektedir. Klinik belirti ve bulgu veren uykuda nefes durmaları bütün olarak bir kontrolü gerektirmektedir.

Uykuda Nefes Durması Çeşitleri Nelerdir?

Uykuda nefes durması üç başlık altında değerlendirilmektedir. Tıkayıcı şekilde nefes durması, santral tipli nefes durması ve mikst tipli nefes durması olarak adlandırılmaktadır. Tıkayıcı tipli nefes durmasında üst solunum yolu sıkıntıları vardır. Örneğin burunda et oluşumu ve kemik eğriliği bu duruma örnek verilebilmektedir. Santral tipli nefes durmasında üst solunum yolu ile merkezi sinir sistemi arasındaki sorundan kaynaklanmaktadır. Mikst tipli nefes durmasında ise hem tıkayıcı hem de santral tipli nefes durması mevcuttur.

Horlama Ve Uykuda Nefes Durması Altında Yatan Hastalıklar Ve Nedenler Nelerdir?

Horlama ile başlayan, uykuda nefes alamama ile devam eden, uykuda nefes durması sendromu ile devam eden ve artan belirtilerin mutlaka hekim kontrolü ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Nefes durmasına kadar ilerleyen nefes alamama nedenleri şunlardır; KOAH hastalığı üst solunum yolu ve bademcik sorunları, geniz etleri, burun kemiğinde eğrilik, obezite ve hipertansiyon problemi bu şikayetin altında yatan ana nedenlerdendir.

uykuda nefes darlığıÇocuklarda Nefes Durması Ve Nefes Alamama Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda nefes durması sebepleri arasında üst solunum yolu sıkıntıları temel sebepler arasındadır. Bu sebeplerden farklı sebepler olabileceği gibi genel olarak bademcik sorunları, geniz eti problemleri ve alerjik astım gibi nedenler yatmaktadır. Küçük yaştaki çocukların bu belirtileri fark edildiğinde hekim kontrolünden dikkatli bir şekilde geçerek çocukların tedavi sürecinin belirlenmesi gerekmektedir. Çocuklarda nefes durmasının cerrahi yöntemleri yetişkinlerden daha kolay olmaktadır. Belirtilerin başladığı süreç dikkatli bir şekilde takip edilerek yetişkinler tarafından doktora dikkatli bir şekilde iletilmektedir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir