Genel Sağlık

TCA Peeling (Trichloro Acetic Acid) Nedir?

TCA (Trichloro Acetic Acid) Nedir? ,TCA Faydaları Nelerdir ? ,Kimyasal Peeling  ,TCA- Kimyasal  Peeling  ,TCA  Peeling Öncesi  ,TCA Nasıl Kullanılmalıdır? ,TCA Kullandıktan Sonra Yapılması Gerekenler ,TCA'nın Zararları 

TCA Peeling Nedir
TCA Peeling

Avrupa’dan sonra ülkemizde de kullanılan TCA  peeling ürünü hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. TCA (Trichloro Acetic Acid) nedir, ne işe yarar ve avantajları nelerdir sizlere aktaracağız. Bu sayede cilt sorunlarınızda TCA kullanımı hakkında bilgi edinmiş olacaksınız ve durumun sanılanın aksine daha basit olduğunu göreceksiniz.

TCA (Trichloro Acetic Acid) Nedir?

TCA ismi ile daha çok bilinen bu asidin yani   Trichloroacetic Asitin  TCA olarak bahsetmek ve anlatmak daha kolay bir tabir olduğu için   tüm dünyada aynı şekilde kullanımı olarak kısaltılmış ve TCA olarak kullanılmıştır. TCA asit’in formül bileşenleri ( C2 HCI3 O2 ) şeklindedir. Bu asit, asetic asidin (asetik asit) klor ile birleşmesinde oluşan tepkiden üretilmektedir. Çoğunlukla da kozmetik  bakımları ve sağlık alanlarında kullanılmaktadır. Asit olması dikkatli olmanız anlamına gelmektedir. Farklı oranlarda bulunan Trichloroacetic asitin, kullanımı ve oranları kullanacağınız yüzeye ve kullanım nedenlerine göre değişmektedir.


TCA Faydaları Nelerdir ?

Trichloroacetic asitin kullanımı öncelikle Avrupa’da başlamış ve genelde dövme silme, yara izi geçirme, ameliyat izi geçirme alanlarında kullanılmıştır. Diğer yandan  gençlik yıllarında yapılan cahilliğin dönüşü olmayan jilet izleri, her kadının tatması gereken annelikten kalan hamilelik çatlakları, bir anlık heves ile yaptırılan dövmeler, sağlığımıza kavuşmak için yapılan ameliyatların izleri gibi kalıcı zannedilen izleri yok denilecek oranda silmeye yarayan bu ürün cildiniz katmanlar halinde soyarak yeniler ve yeni cilt oluşumunda bunları yok eder.

Güneş yanıkları ve lekeleri, sivilce izleri, bacakta ağda sonrası oluşan batık izleri, çiller, yaşlanma belirtileri olan kırışıklar, HPV denilen virüsler yani siğiller, nasırlar, mantar, cilde oluşan pütürlü çukurluklar gibi birçok cilt lekesi sorununda da TCA  kullanılmaktadır. Ancak bu asiti bilinçli kullanmak ve hatta mümkünse uzman hekim tavsiyesi ile uygulama yapmak önemlidir.

Peki bu kullanımları ile Trichloroacetic asit nasıl bir yarar sağlar. Aslında asit cildiniz yakar ve soyar. Fakat siz bunu kontrollü bir şekilde yaparsanız yukarıdaki sorunları giderir ve sorunsuz bir cilt yapısı için yeni cilt üretir.

Kimyasal Peeling 

 

Kimyasal peeling; akne, güneş lekeleri, ince çizgiler, kırışıklıklar ve eşit olmayan cilt tonu ve doku gibi farklı cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Glikolik asit, salisilik asit, Jessner çözeltisi, trikloroasetik asit (TCA) ve fenol gibi kimyasalların kullanımını içerir. Kimyasal peeling ürünleri cildinize uygulanır ve bir süre sonra çıkarılır. Cildinizin üst tabakası sonuç olarak daha yeni ve daha genç görünen bir cildi ortaya çıkarır. TCA ve Jessner peelingleri daha derin ve etkili sonuçlar için kullanılan iki popüler kimyasal peeling türüdür.

TCA- Kimyasal  Peeling TCA- Kimyasal  Peeling 

 

TCA(trikloroasetik asit) peeling, cilt yenileme işleminin en eski formlarından oluşmuştur. Cilt peelingleri, bir malzemenin veya bir ürünün  kullanılması ile cildin yenilenmesini ifade eder, daha yeni cildin kendi kendine  yenilenmesine ve oluşmasına  izin verir. Dermabrazyon ve lazerler de cilt yenileme işlemlerine alternatif olarak kullanılır.  TCA  kimyasal peeling uzun yıllardır kullanılmaktadır ve uzun bir başarı kaydına sahiptir.

Bir TCA  hafif, orta veya derin bir kimyasal soyma yöntemi olarak kullanılabilir; Bu, asidin penetrasyon derinliği ile alakalıdır. Penetrasyon derinliği, çözelti içeren TCA yüzdesi ile ilişkilidir. Ellerde orta derinlikte bir TCA  (% 35) kullanılır.Salisilik asit  stratum corneum tabakasına kadar cildi temizler ve TCA’nın daha derin ve daha eşit bir şekilde nüfuz etmesini sağlar. TCA   güvenlidir. Deneyimli bir  uzmandan yardım alınmalı veya direk dermatologlar tarafından yapılmalıdır.

TCA  Peeling Öncesi 

Bir TCA kimyasal peelingi takiben daha uzun ömürlü sonuçlar elde etmek için, cildi tedaviden önce hazırlamak önemlidir. Uygun preparat, tedavinin daha derine nüfuz etmesini sağlar ve aynı zamanda iyileşme süresini hızlandırmaya ve cilt rengini bozma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. TCA kimyasal peelingten altı hafta ile bir ay önce, retin-A, glikolik asit ve ağartıcı ajanların günlük uygulaması ile başlanır. Retin-A, cildin ölü yüzeysel tabakalarının dökülmesini sağlar ve daha sonra TCA  daha derinlere nüfuz eder. Retin-A ayrıca cildin yenilenmesini ve daha hızlı iyileşmesini sağlar. Glikolik asit gibi Alpha Hidroksi Asitler (AHA), en yüzeysel cilt tabakasını kaldırarak retin-A’nın etkilerini artırarak, TCA’nın daha derinlere nüfuz etmesini sağlar. Koyu cilt, TCA kimyasal peelingin leke  rengini bozma riskini artırmaktadır. Ağartma maddeleri bu problemi azaltmak için TCA ‘dan önce ve sonra kullanılabilir. TCA  uygun bir hazırlık yapılmadan gerçekleştirilirse, sonuçlar optimal olmayabilir, iyileşme daha uzun olabilir ve cilt renginin bozulması riski daha yüksektir. Ayrıca, tedaviden birkaç hafta önce güneşe aşırı maruz kalmamak gerekir.

TCA Nasıl Kullanılmalıdır?TCA Nasıl Kullanılmalıdır?

TCA uygulamasına başlamadan önce belirtelim ki bu asit profesyonel kullanım için üretilmiştir. Bu nedenle uygulama yapmadan önce uzman hekime ya da profesyonel yardım edecek kişilere danışmanızda fayda vardır. İlk uygulama öncesi cildinizin ufak bir bölümünde deneme yaparak başlamanız tavsiye edilir.
Bu asit uygulama yapılacak bölgedeki sorun çeşidine ve kişinin cilt hassasiyet durumuna göre minimum oranlarda ve kısa sürelerde kullanılmalıdır.  Farklı durumlar için  TCA %10, TCA %15, TCA 20, TCA %25, TCA %30, TCA %50 gibi hazırlanan hazır çözeltileri bulabilmek mümkündür. Size uygun olan TCA çözeltisini aldıktan sonra uygulama yapmak istediğiniz bölge temiz ve kuru olmalıdır. Yüze yapılacak uygulamada göz çevresine ve göze temasından kaçınmalısınız.
Tüm bunlara dikkat ettikten sonra  pamuk yardımı ile kusurlu olan cildinizin üzerine TCA sürülür. TCA sürülürken sağlam cilde taşma yapılmalı kürdana pamuk sarılarak sürülmelidir. Art arda 3-4 kat sürülmeli ve başlangıç olarak sadece 1 dk kadar bekletilmeli ve cilt yıkanmalıdır. Sonraki uygulama 1 ay sonra yapılmalıdır. Seansların arası 1 aydan kısa olmamalıdır. İlk uygulamada ciltte istenilen soyulma gerçekleşmediyse sonraki uygulamalar 2 dk bekletilerek yapılabilir. Sonrasında kusurlu olan bölgeye  E vitamini ve B5 vitamini ve çinko oksit içerikleri madecasol gibi kremler ile karıştırılarak  sürülmelidir.

TCA Kullandıktan Sonra Yapılması Gerekenler 

TCA Sonrası
TCA Peeling (Trichloro Acetic Acid) Nedir?

Kusurlu bölgeye TCA peeling uygulaması yapıldıktan sonra cildinizde kızarıklar olabilir. Hatta morarma, siyahlaşma, kahverengi kabuk bağlama olabilir. Bu durum son derece normaldir çünkü üst deri soyulacak alt deri yenilenecektir. Cildiniz soyulma işleminden sonra düzelecektir. Bu rahatsız edici durum geçici olan tedavi dönemidir. Sadece soyulma işlemini siz zorlayarak yapmayınız. Çinko oksitli pişik kremleri kullanmak cildinize iyi gelecektir. Uygulama sürecinde cildinize B3, B5 ve E vitamini kullanmalısınız. Cildinizin iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.
Başka bir detay olarak kullanacağınız TCA peeling asidinin asit olduğunu unutmamanızdır. Hızlı iyileşmek için yüksek oranlı çözelti kullanarak cildinize zarar vermeyin. Tedavi süreciniz 4-5 ay geç sonuçlansın. Hızlı iyileşme planlayarak yüksek doz kullanımı ile cildinize olumsuz sonuçlar yaşatmayın. Yine özellikle belirtelim, bu asit profesyonel kullanımlar için üretildiği için mutlaka uzmanlara danışarak uygulama yapmaya başlayın.

TCA’nın Zararları  ve Yan Etkileri 

TCA peeling yan etkileri arasında ; ağrı , kızarıklık , yara iyileşmesi, pigment değişimleri, şişlik, yara izi kalma ihtimali,  göz maruziyeti, güneş hassasiyeti ve uçuk çıkma ihtimali vardır.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir