HastalıklarTansiyon Hastalıkları

Tansiyon Düşmesi ve Yükselmesi

Tansiyonu Ne Düşürür

Tansiyon vakası vücutta bulunan kanın atardamar duvarlarına karşı yapmış olduğu basınca göre değerlendirilen bir durumdur. Tansiyonun normal değerlerin üzerinde seyretmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. Tansiyon değerlerinin tehlikeli boyutta olması 14/9 değerlerinin üzerine çıkması durumunda ortaya çıkmaktadır. Olması gereken tansiyonlar büyük tansiyonda 12, küçük tansiyonda 8 olarak kabul ediliyor.

Tansiyon değerlerinde 130 ile 139 arası ve 80 ile 90 arası normal kabul edilirken, 140 ile 160 ve 90 ile 100 arası değerler hafif yüksek tansiyon olarak değerlendirilir. Tansiyon değerlerinin normal değerlere çekilebilmesi için gün içerisinde belirli aralıklar ile ölçme işleminin yapılması gerekmektedir. Ölçülen her değerin ortalaması alınarak normal değere ulaşılmalıdır.

Aynı zamanda kişinin yaşı, açlık ve tokluk ve psikolojik durumunun tansiyon değerlerine direk etki ettiği belirtiliyor. Tansiyon ölçme işleminin doğru kurallar çerçevesinde yapılması gerekiyor. Eğer ki değerler yüksek ise tansiyonun düşürülmesi için gerekli birkaç işlemin yapılması gerekiyor.

Tansiyonu Düşürmek İçin Hangi Yöntemler Uygulanır?

Tansiyon eğer ki evde yükselmişse kollar dirseklere kadar soğuk su ile yıkanır. Bu esnada ani hareketlerden kanılmalıdır. Kollar oldukça yavaş bir şekilde yıkanmalıdır. Bu yöntem tansiyonun 1 ya da 2 derece düşmesini sağlar. Tansiyonu ne düşürür diye sorulduğunda özellikle halk arasında soğan ve sarımsağın bu konuda etkili olduğu belirtilmektedir.

tansiyon dengesizliğiÖzellikle sarımsak tansiyon üzerinde dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle tansiyon yüksekliği durumunda soğan ve sarımsak tüketilmektedir. Tansiyon düşmesi eğer tansiyon yüksekse vücudu oldukça rahatlatır. Tansiyonu düşüren bir başka besin kaynağı ise limondur. Eğer ki tansiyon yükseliyorsa limon suyu içmek tansiyonu düşürecektir.

Tansiyonu düşürmek için tuzsuz ayran içilebilir. Aynı zamanda yoğurt da tüketilebilir. Eğer ki tuzlu ayran ve yoğurt yenirse bu tansiyonun daha fazla yükselmesine neden olabilir. Aynı zamanda nar ve greyfurt suyu da tansiyonu düşüren bir etkiye sahip oluyor. Düzenli bir şekilde meyve sularını taze bir şekilde tüketmek tansiyonu dengelemektedir. Aynı zamanda bir kase yoğurt içine bir tatlı kaşığı toz tarçın atılarak bu şekilde tüketilirse tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin bol miktarda yeşillik türü gıdalar tüketmesi gerekiyor.

Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasının nedeni kan basıncının yükselmesidir. Yüksek tansiyonun bir diğer adı da hipertansiyondur. Yüksek tansiyonun oluşmasında birçok neden bulunmaktadır.

Yüksek Tansiyonu Normale Çekmek için Ne yapılmalıdır?

Hipertansiyonun yükselmesi durumunda hayati tehlikeler ortaya çıkabilir. Peki tansiyon yükselmesine ne iyi gelir? Aslında kişilerin bünyeler ile ilgili ilgili durumlar tansiyonun yükselmesi ile yakından ilgilidir. Kişilerin yaşı, genetik özellikleri bünyelerinin yüksek tansiyona olan yatkınlığı gibi durumlar yüksek tansiyonu etkileyen faktörler arasındadır. Kişilerin yüksek tansiyon hastası olup olmadığını anlaması için günde en az 3 kez tansiyon ölçümü yapması gerekmektedir.

Normal tansiyon büyük 12 küçük 8 olması gerekiyor. Eğer ki tansiyon büyük 14 küçük 9’dan yukarıysa yüksek tansiyon söz konusudur. Tansiyonun yükselmesine neden olan en büyük etkenler, şeker hatalığı, dengesiz beslenme, aşırı kilo, hareketsizlik, yaşam tarzı ve stres gibi etkenlerdir. Yüksek tansiyon kontrol edilmediği takdirde boyun damarlarının kireçlenmesine ve beyindeki kılcal damarların patlaması ile beyin kanamalarına neden olabilmektedir.

Tansiyon yükselmesi durumunda öncelikle doktor kontrolü şarttır. Eğer ki tansiyon ev ortamında yükseldiyse çok yavaş hareket ederek kolların dirseklere kadar yavaş hareket ederek yıkanması gerekmektedir. Bu hamle tansiyonu bir ya da iki derece kadar düşürmektedir.

Tansiyonun Düşmesini Sağlayan Besin Kaynakları Nelerdir?

ani tansiyon düşmesiBirçok tansiyon hastası tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir sorusuna cevap aramaktadır. Konusunda uzman olan birçok araştırmacının yapmış olduğu açıklamalar ile birçok besin kaynağı tansiyon yüksekliğine iyi geliyor. Halk arasında soğan ve sarımsak tansiyona iyi gelir düşüncesi bilimsel anlamda da kanıtlanmış bir durumdur.

Özellikle sarımsak tansiyonun dengelenmesinde oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Yağlı yiyeceklerden, hamur işlerinden uzak durmak yüksek tansiyona iyi gelen bir başka etkendir. Sebze yemeklerine ağırlık verilmesi sofralardan yeşil besinlerin eksik edilmemesi yüksek tansiyonun dengelenmesi ve düşürülmesi için oldukça etkilidir. Kullanılan tuz oranını oldukça azaltmak ya da tamamen kesmek tansiyonun yükselmesini engelliyor.

Posalı ve magnezyum değeri yüksek olan besinler ile beslenmek yüksek tansiyonun düşmesi için en iyi yöntemlerden birisi olarak görülüyor. Sigara ve alkolden uzak durmak ile kontrollü bir şekilde egzersiz yapmak yüksek tansiyonu düşüren bir başka etkendir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir