Psikoloji Hastalıkları

Stresten Kaynaklanan Hastalıklar

Stresin Yol Açabileceği Hastalıklar Nelerdir? , Stresin Neden Olduğu Psikolojik Hastalıklar.Strese Bağlı Kalp Hastalıkları ,Diğer Stres Hastalıkları,Stres  Nasıl Geçer

Bugünün modern tıbbı ve psikologlar birçok hastalığın stres nedeni ile olduğunu söylemektedir. Şüphesiz stres neredeyse bütün hastalıkların başını çekmekle beraber sadece psikolojik  hastalıklara değil, fizyolojik hastalıklara da neden olmaktadır. Bundan kaynaklı bu yazımızda stresin neden olduğu hastalıklara değineceğiz.

Stresin Yol Açabileceği Hastalıklar Nelerdir? 

Stres hem psikolojik hem de fiziksel hastalıklara neden olduğunu söylemiştir şimdi bunları kategorize edersek;Stresin Yol Açabileceği Hastalıklar Nelerdir? 

 Stresin Neden Olduğu Psikolojik Hastalıklar

Stres ya depresyona neden olabilir ya da zaten hastalığa yakalanmış olanlarda şiddetlendirebilir. Stresle ortaya çıkan kötü uyku da bazı insanlarda depresyonu tetikleyebilir. Uyku yoksunluğu, belki de uyku yetersizliğinin ciddi etkilerini gösteren bir işkence şekli olarak kullanılmıştır. Yalnız kaliteli uyku eksikliği bizi hasta eder. Vücudumuz uyurken bizi onarır , gençleşir ve yeterli uyku yoksa o zaman etkilerin belirgin olduğu açıktır. Zayıf uyku düzenleri çok yaygın bir stres belirtisidir. Endişeli veya aşırı uyarıldığında, uyumakta zorlanırız. Bu aslında bizi sadece psikolojik olarak değil fiziksel olarak etkilediğinin de kanıtıdır.

Strese Bağlı Kalp Hastalıkları 

 

Uzun süreli strese bağlı kalp problemleri ve koroner hastalık riski, birkaç yıldan beridir araştırmalar ile kanıtlanmış durumdadır. Doğrudan etki etmese bile , edilgen olmadığı da açıktır. Stres ayrıca  sürekli yüksek tansiyon, inme ve koroner hastalık riskini artırır.

Diğer Stres Hastalıkları

Stresli olduğumuzda   içgüdümüzü kontrol eden kortizol  artan hormon düzeylerine bedensel bir cevap olarka gelişmektedir. Gerilimin, baş ağrısının çoğundan, belki de% 80 kadarı ve hatta migren baş ağrıları için daha yüksek bir yüzdeden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Sırt Ağrıları: Sırt ağrıları dahil olmak üzere çoğu vücut ağrıları, stres kaynaklı bir hastalık şeklidir. Bu, sürekli gergin kasların en sık görülen sonucudur, bu da kötü postür ve  kötü vücut uyumuna yol açabilir. Ayrıca, gergin kaslar ağrıya  yol açacak yaralanmalara ve yırtılmaya eğilimlidir.

Kanser: Yüksek stres seviyeleri ile düşmüş bağışıklık arasında bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Çoğu vakada bu ciddi olmamasına rağmen, en çok uğursuz vakalarda kanser riskinin daha yüksek olduğuna inananlarda vardır. Bu teoriyi kanıtlamak veya çürütmek için şu anda bu konuda araştırmalar yapılmaktadır.Diğer Stres Hastalıkları

Mide Sorunları: Stres, mide duvarına zarar verebilecek ve ülserlere neden olabilecek fazla asit salgılanmasına yol açabilir.

Sindirim Bozuklukları: Sırt ağrısı ve migren gibi koşullara yol açan kas gerginliğinin bedeni içsel olarak etkileyebileceği düşünülmektedir. Sindirim sistemi kas kasılmaları mide krampları, sindirim bozuklukları ve İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) yol açabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS): Genel yorgunluk ve uyuşukluk uzun süreli stresten kaynaklanabilir ve daha şiddetli vakalarda ciddi bir sağlık etkisi kronik bir duruma neden olur.

Gebelik İsteğinde Azalma: Şiddetli stres menstruasyon döngüsünü geçici olarak askıya alma etkisine sahip olabilir, bu nedenle doğurganlığı da etkileyebileceği için geçerli olur.

Şişmanlık, Obezite: Stresli yaşam  yeme bozukluğu yaratarak kilo alımına neden olmaktadır. Bazı insanlar stres altında daha fazla yemek yerler ve kilo artışına neden olurlar.

Stresin neden olduğu hastalıkların listesi tam değildir ve stres belirtilmeyen diğer tıbbi durumlar arasında her zaman daha fazla bağlantı yapılmaktadır.

Stres, hepimizi zaman zaman etkileyen ve geçici ya da yönetilebilir olan bir şeydir, o zaman çok az ya da hiç zarar vermez. Ancak, stresin uzaması durumunda, ciddi tıbbi durumların ortaya çıkmasından önce konuyu ele almak için adımlar atılması gerektiği açıkça belirtilmektedir.

Stres  Nasıl Geçer

Yeterli ve dinlendirici bir uyku uyuma olumlu bir adımdır. Meditasyon, rahatlama teknikleri, yoga ve masaj, stres düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme de olumlu katkı sağlayacaktır. Sadece kendiniz için zaman ayırmak ve keyif aldığınız şeyler yapmak için zaman ayırmalısınız ve kendinizi ruhunuzu dinlendirmelisiniz.Stres  Nasıl Geçer

  • 2-3 oğul otu 1-3 karabaş otu karışımın ıhlamur gibi kaynatıp,balla tatlandırarak günlük 4 er su bardağı ister sinirli ister keyifli halinizde içebilirsiniz.
  • Söğüt ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı hüzünlü ve keyifli anlarınız da içebilirsiniz.
  • Ihlamuru kaynatıp balla tatlandırarak su bardağı ile  strese karşı içilebilir. Dinlendiricidir.
  • Lavantayı ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı içerseniz rahat bir uyku çekmenizi sağlar.
  • Sarımsak yemek hem vücudunuzu sağlık açısından korur hem de stresin neden olduğu hastalıkları engellemede yardımcı olur.
  • Sinirli anlarda dışarı çıkıp hava alın,gerekirse seyahate çıkın  ve zihinsel olarak rahatlayın.

Gerginlikten kaynaklanan stresli durumlar günlük hayatta karşımıza çıkabilecek bir durumdur. Çünkü şehir yaşamı, iş hayatı ve kalabalıklar sinirlerimizin gerilmesine neden olmaktadır. Bundan kaynaklı aileniz ile zaman geçirmenin tadını çıkarmalı, sağlıklı beslenmeli, egzersiz yapmalı ve gerekirse bir psikolog veya doktordan yardım almalısınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir