Psikoloji Hastalıkları

Stresten Kaynaklanan Hastalıklar

Bugünün modern tıbbı ve sosyaloğlar birçok hastalığın stresten kaynaklandığını belirtiyor.

Şüphesiz stres nerdeyse bütün hastalıkların stardını veren bir başlangıçtır.Lokman hekim “Ayağını sıcak tut başını serin.Düşünsene derin derin.”derken düşünmenin stresin neleri getireceğini özetleyi vermişlerdir.

Stres sinir sisitemini ,sarsar bazen felce uğratır,sinir sistemi bozulunca insan makinası kontrol mekanizmasını yitirir.Irsilik babında zikrettiğimiz gibi kişini hangi organı zayıfsa o organ rahatsızlanır.

Stres tabir caizse deprem gibidir .Depremin şiddeti yaşadığımız sıkıntılarla doğru orantılıdır.Nasıl ki,bie beldeye aynı şiddette deprem olur bazı binalar(genellikle kamu binaları)çabucak yıkılır,bunlar çürük yapılan binalardır.Bazılarının camı bile kırılmaz.Stres sonucunda zayıf azalarda hastalık baş gösterir,bunlar ülser,verem,kanser,keklik,sedef,ekzama kalp vs. olabilir.

Sinir sistemi elektrik sisteminde ki sigorta gibidir.Bazılarında bu sigorta telleri ince telli olup çabucak atar.Böyle kişilere biz deli deriz bazılarının sigorta telleri kalındır,her şeyde kolal,kolay atmaz.Bunlar sıkıntılarını içine atarlar,bu çok tehlikelidir.Birgün içine attıkları sıkıntılar,elem,hastalık olarak ortaya çıkar,

Resulullah (s.a.v) Efendimiz “Çocuklar sinirlenmedikçe kıyamet kopmazç.”buyurdular.O çocuklarda ki masumdur.Melek gibidir.Bu masum yavrucaklar da strese girerse,bu asra STRES ÇAĞI desek tam isabet etmiş oluruz.Bu yavrucakları delirten nedir.Bunlar hayata gözlerini çabuk açıyor.Beton yığınları arasında hapsoluyorlar toprakla oynayıp toprağın nötürleyiciliğinden yoksunlar.Anneleri babaları zaten dert küpü,stres alıp,stres soluyorlar zavallı çocuk ta ana karnında tanışır stresle,Anne sütünün iyi bir gıda olmasının yanı sıra dertleri,sevgiyi bebeğe geçiren bir vasıta olduğunu Anne sütü bahsinde geniş,geniş açıklamıştık.Belki strese anneden çocuğuna geçiyordur.

Bebesinden dedesine kadar strese gark olduk.Bende stres yoktur diyenlere dahil.bu illetten korunma ve kurtulma yolu yok mudur diyenlere.

STRES VE STRESTEN KORUNMA YOLLARI;

a) 2-3 oğul otu 1-3 karabaş otu karışımın ıhlamur gibi kaynatıp,balla tatlandırarak günlük 4 er su bardağı ister sinirli ister keyifli halinize içmeye devam ediniz.

b) Söğüt ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı hüzünlü ve keyifli anlarınız da içmeye devam ediniz.

c) Ihlamuru kaynatıp balla tatlandırarak su bardağı ile içmeye devam ediniz.

d) Lavantayı ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak günde 1-3 su bardağı içmeye devam ediniz.

e) Sarımsak yemeğe devam ediniz.

f)Sinirli anınızda abdest alın,sabredin.

g) Sinirli anlarda dışarı çıkıp hava alın,gerekirse seyahate çıkın ” seyahet edin ve sıhhat bulun.”hadisini uygulayın.

h)Yağtığımız işleri Allah rızası için yaparsanız,sonucunda ki hayal kırıklıklarından dolayı strese girmezsiniz.

ı) Fazla çay ve kahve içerek sinirlerinizi germeyiniz.

i)Yukarıda ki stres giderici formüller gerilen sinirleri yumuşatır sizi melekleştirir.ÇAĞIN HASTALIĞI STRESTEN alıkoyar.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir