HastalıklarPsikoloji Hastalıkları

Stresle Baş Etmenin Yolları

Stresle Baş Etme Yolları Nelerdir?

Stres günümüzde herkesin yaşadığı önemli sorunlardan biridir. Hem yoğun hayat şartları hem de iş hayatı eklenince insanlar gün boyu stresli olmaktadır.

Stresle başa çıkabilmek oldukça önemlidir. Stresin hayatınızı ele geçirmesine izin vermemeli ve stresin pek çok olumsuz sonucundan kaçınmalısınız. Stresle başa çıkma yolları aşağıda belirtilmiştir.

Yeşil Çay İçebilirsiniz

Stresle kısa sürede etkili bir şekilde baş edebilme yollarından ilki yeşil çaydır. Yeşil çay stresi 5 dakikada yenebilmenin en kolay yoludur.

Yeşil çayın içerisinde L-Theanine maddesi bulunmaktadır. Bu sebeple yeşil çayın her yudumu kişileri rahatlatmakta ve öfkeyi yenmeye yardımcı olmaktadır.

Çikolata Yiyebilirsiniz

Çikolata mutluluk hormonu salgılayan en önemli yiyeceklerden biridir. Özellikle bitter çikolata yendiğinizde stresinizin azaldığını görme fırsatına sahip olacaksınız.

Meditasyon Yapabilirsiniz

Meditasyon vücudu rahatlatan en önemli unsurlardan biridir. Meditasyon yaparak stresi azaltmak için öncelikle sessiz bir köşe bulmalısınız. Ardında nefesinize odaklanmalısınız. Birkaç dakika içerisinde üzerinizdeki bütün negatifliklerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Hayvanlarla Zaman Geçirebilirsiniz

Stresle baş etmek istiyorsanız evcil hayvanla zaman geçirebilirsiniz. Evcil hayvana sarılmak sizi rahatlatacak ve gülümsemenize neden olacaktır.

Arkadaşlarla Konuşabilirsiniz

Stresli günlerinizi atlatmak ve rahatlamak için arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Stresle baş edebilmek için içinizde hiçbir şey tutmamaya ve çevrenizdekilerle paylaşmaya özen gösterin.

Bileklerinizi Soğutmalısınız

Stresli kişiler bileklerini veya kulak arkalarını soğuk su ile ıslatmalıdır. Soğuk su stresinizi alacak ve sizi rahatlatacaktır. Stresle baş edebilmek için bileklerde buz gezdirmek oldukça iyi bir yöntemdir.

Doğru Nefes Tekniği Kullanmalısınız

Stresli anlarda insanların nefeslerinde değişimler meydana gelebilmektedir. Bu sebeple derin derin ama yavaş yavaş nefes alıp vermelisiniz. Bu şekilde hem zihninizi hem de vücudunuzu kontrol altına alma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir