HastalıklarPsikoloji Hastalıkları

Stres ile Baş Etme Yolları

Stres  ,Stres ile Baş Etme Yöntemleri  ,Stres ile Baş Etme : Egzersiz  , Masaj ,Beslenme  ,Bitki Çayları  İçin, Düzenli Uyku  ,Sosyalleşin, Ve Gülün 

Kent  yaşamı , kirli hava, gürültü, iş hayatı ve ekonomik sorunlar.. Strese neden olan etkenler genelde bunlardır. Bu yaşam çoğumuz için kaçınılmaz olmasından kaynaklı stres ile baş etme yolları hakkında sizlere bazı bilgiler vereceğiz. Umarım işinize yarar.

Stres  

Stres 

 

Stres, çok fazla zihinsel veya duygusal baskı altında olma hissidir. Baş edemediğinizde baskı strese dönüşür. Herkes strese farklı tepki gösterir ve farklı stresleri ya da stres yaratan şeyleri deneyimler. Ortak stresler nedenleri arasında genelde  iş hayatı ve ekonomik sorunlar bulunmaktadır. Stres, nasıl hissettiğinizi, düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı etkileyebilir.  Vücdunuzun çalışma sistematiğini de bozabillmektedir. Yaygın stres belirtileri arasında endişe, endişe verici düşünme, uyku sorunları, terleme, iştahsızlık ve  bunların yanı sıra konsantre olma zorlukları yer alır.  Zihinsel ve fiziksel sağlığınız için ciddi sonuçlar doğmadan önce stres yönetimi yapmak için  stres ile baş etme yöntemlerini uygulamalısınız.

Stres ile Baş Etme Yöntemleri 

Stres ile baş etme yöntemleri hem sağlıklı yaşamın bir parçası olarak hem de zihin sağlığınızı korumanın yolları olmasından kaynaklı önemlidir.

Stres ile Baş Etme : Egzersiz 

Haftada üç kez sadece 30 ile45 dakika egzersiz yapmak, kendinizi daha sağlıklı ve  hayatınızı kontrol altına aldığınızı hissetmenizi sağlayabilir.  Çalışmalar, stresi rahatlatmak,  depresyon azaltmak ve bilişsel fonksiyon arttırmak için egzersizlerin yararlı olduğunu  göstermiştir.  Egzersiz aynı zamanda pozitif hisleri tetikleyen endorfinleri ve kimyasalları da serbest bırakır. İşte egzersiz yapmak için  :Stres ile Baş Etme : Egzersiz 

Koşabilirsiniz. Koşu, endorfin salgılar ve bunu yaptıktan sonra kendinizi harika hissettirir. Kendiniz için bir hedef belirlemeye çalışın ve ona göre koşun.  Bu sizi motive edecek ve zorluklarla karşılaşma ve mücadele etme konusunda daha yetenekli hissetmenizi sağlayacaktır.

Yüzme strese karşı çok etkilidir. Suya kendinizi kaptırmak sizi daha güçlü hissettirecek ve stresli düşüncelerinizi yıkayacaktır. Herhangi bir eklem veya kas ağrınız varsa  iyi bir etkinliktir.

Bir yoga kursuna gidebilirsiniz. Yoga sadece fiziksel olarak sizin için değil, nefesinizi ve zihninizi  düzenlemeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Masaj 

Masaj terapisi stres ile baş etme açısından ardımcı olabilir.   Masaj, rahatlamak ve yaşadığınız fiziksel ve duygusal gerginliği en aza indirmek için mükemmel bir yoldur. Boyuna, önkollara ve avuçlarına masaj yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz, ayrıca partnerinizden de yardım alabilirsiniz. Profesyonel bir masaj pahalı olabilir, ama buna değecektir. Bir masöz kelimenin tam anlamıyla vücudunuzdaki stresin bir kısmını yoğurabilir.

Beslenme 

Beslenme stres ile baş etme  adına oldukça önemlidir. Doğru beslenme, stresi azaltmanın anahtarı olmanın yanında iyi beslenmiş bedenler stresin fiziksel ve duygusal yan etkileri ile başa çıkmada daha sağlıklı bir yapı oluştururlar.   Ayrıca, stres aşırı yeme ile ilişkili bulunmuştur; İnsanlar stresli olduklarında yüksek kalorili, yüksek yağlı yiyecekler aramaya eğilimlidirler.   Yaşamınızdaki stresi azaltmak istiyorsanız, diyetinize özellikle dikkat etmelisiniz.  Bunun için;Beslenme 

  • Sağlıklı bir kahvaltı yapın.  Kahvaltı gerçekten günün en önemli öğünüdür, bu nedenle yulaf ezmesi, yumurta gibi proteinler ve meyve ve sebzelerin sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız.
  • Günde üç öğün yemek yiyin. Ne kadar meşgulsün ya da ne kadar stresli olursanız olun, yemekleri atlamayın, rutininizi stabilize etmeye çalışın bu size daha fazla enerji kazandıracaktır.
  • Gün boyunca enerjinizi yüksek tutacak sağlıklı atıştırmalıklar için zaman ayırın. Bir elma, muz veya badem torbası taşıyın. Şekerli bir atıştırmalık veya kola gibi sağlıksız ve uyuşuk hissetmenizi sağlayacak atıştırmalıklardan kaçının.
  • Kafein ve şeker alımını en aza indirin. Kafein ve şeker size geçici bir destek sağlayabilir, ancak genellikle enerji ve ruh halinin daha sonra çökmesine neden olur.

 

Bitki Çayları İçin

Stres giderici bitki  çayları günlük rejiminize ekleyin. Bir dizi ot ve çay, sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir ve strese bağlı uykusuzluk, endişe veya öfkeyi azaltabilir. Bunlar arasında;

Papatya:  Papatya bitkisinin geniş yelpazedeki iyileştirici özellikleri ve kolay bulunabilirliği nedeniyle popüler olmuştur.Papatya sık sık uykusuzluk ve  mide ağrıları gibi stres kaynaklı semptomları rahatlatmak için kullanılır.

Lavanta: Araştırmalar, lavantanın kokusu solunduğunda sakinleştirici, yatıştırıcı   etkileri olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle lavanta, çoğu diğer ticari ürünler arasında aromaterapi yağları, çaylar, sabunlar, banyo jelleri ve losyonlarda sıklıkla kullanılır.

Kediotu kökü:  Kediotu kökü, bir aydan uzun süre kullanılmamasına rağmen, anksiyete ve uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılabilir.

Yeşil Çay: Yeşil çayda bulunan tenin stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Düzenli Uyku 

Uyku programınızı ayarlayın. Uyku programınızı iyileştirmek, stresi azaltmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir çünkü uyku, hafızanızı, kararlarınızı ve ruh halinizi etkiler.  Araştırmalar, kişilerin her gece 60-90 dakika fazla uyuduklarında daha mutlu, daha sağlıklı ve daha güvenli olacağını göstermiştir. Çoğu insan sağlıklı bir gece uykusu için günde 7-9 saat uykuya ihtiyaç duyar. Çok fazla uyumak ya da yeteri kadar uyumamak sizi zorlu hissetmenize ve sorumluluklarınızla başa çıkamayacağınızı hissetmenize neden olabilir. Her gece aynı miktarda uyumaya çalışın

SosyalleşinSosyalleşin

 

Arkadaşlarınız ve ailenizden gelen sosyal destek, stresli zamanlardan geçmenize yardımcı olabilir. Bir arkadaş grubunun bir parçası olmak size zor zamanlarında yardımcı olabilecek bir aidiyet ve öz-değer duygusu verir. Güçlü sosyal bağlara sahip olmak stresli zamanlardan geçmenize ve kaygı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ve Gülün 

Güldüğünüz zaman endişeli hissetmezsiniz. Sağlığınız için iyidir ve stresi azaltmak için gülmek etkilidir. Gülmek;

  • Vücudunuza ve organlarınıza daha fazla oksijen kazandırır.
  • Stres ve kaygılarınızı uyarır ve rahatlatır.
  • Kaslarınızı gevşeterek gerginliği giderir.
  • Uzun vadede gülmek ve eğlenmek , bağışıklık sisteminizi ve ruh halinizi iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Stresle başa çıkmak için aslında sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına yapılması gerekenler yapılmalıdır. bunun dışındakiler aile ilişkileriniz, arkadaşlık ilişkilileriniz ile alakalıdır. Sizlerde stresinizi yenmek isterseniz öncelikle ailenize vakit ayırmalısınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir