Genel Sağlık

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir? , Öksürük, Romatizma ve Eklem Ağrısı , Sinüzit, Grip ve Soğuk Algınlığı, Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nasıl Önlenir

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasında  soğuk algınlığı  ve grip başı çekmektedir. Soğuk algınlığıyla grip halk arasında çoğu kez karıştırılır. Soğuk algınlığı çeşitli virüsler tarafından oluşturulan hafif seyirli, üst solunum yolları bulgu ve belirtileriyle seyreden ve dünyada en fazla görülen hastalık tablosudur.Soğuk algınlığına yaklaşık 200 kadar virüs neden olur. Diğer pek çok virüs başka organ ve sistemlerde infeksiyon meydana getirirken başlangıç dönemlerinde soğuk algınlığına benzer belirtilere yol açabilir.Bundan kaynaklı soğuktan kaynaklanan hastalıklar hakkında size bilgiler vermek isteriz.

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir? 

Soğuktan kaynaklanan bir çok hastalık vardır. Bu hastalıklar arasında soğuk algınlığı ve grip karıştırılmaktadır. Öksürük , kaşıntılı cilt, eklem ağrısı ve sinüzit soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasındadır.Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir? 

Soğuk Algınlığı ve Grip 

Popüler inanışın aksine, soğuk algınlığı ve grip semptomları düşük sıcaklıkların  doğrudan bir sonucu değildir. Birçok birey,  bağışıklık sisteminden kaynaklanan bakteriyel veya viral kaynaklı soğuk algınlığı ve grip semptomlarından muzdariptir. Kış aylarında, sıcaklıklar düşmeye başladığında, vücut normal vücut sıcaklığını düzenlemek için doğal olarak aşırı dozda çalışmaya başlar. Vücudunuzu vücut sıcaklığını düzenleyen vücudunuza yardımcı olacak çeşitli sıcak giysilerle kaplayarak bunu dengelemeye çalışın. Grip genellikle çevreden hava yoluyla bulaşır. Yine de, kendinizi soğuk rüzgarlardan korumak her zaman yardımcı olur.

Öksürük

Kışın toz, kuruluk ve soğuk rüzgarlar öksürük semptomlarına katkıda bulunur. Aşırı sıcaklarda  soğuk içecek almak da boğaz enfeksiyonunu tetikler. Motor kullanırken  her zaman bir kask takın ya da tozdan korunmak için eşarp kullanın.

Kaşıntılı Cilt 

Hassas ciltli birçok insan kışın kaşıntılı hale gelir. Bununla ilgilenmenin en iyi yolu, her gece hindistan cevizi, zeytin veya badem yağı uygulamaktır. Düşük nem oranıyla soğuk hava, buna etki ettiği için önlemek adına doğal yağlar yararlıdır.

Baş Ağrısı 

Baş Ağrısı

Soğuk rüzgarlar bazen başınıza  zarar verir. Bu nedenle, başınızı sıcak tutmak için  eşarp veya bere  ile kendinizi koruyun.

Solunum Hastalıkları

Kış mevsiminde hava molekülleri daha ince ve daha kısıtlı hale gelir. Sonuç olarak, astım veya KOAH gibi solunum rahatsızlıkları olan kişiler aşırı soğuk havalarda nefes almanın giderek zorlaştığını hissederler. Bu etkiyi etkisiz hale getirmek için, dışarı çıkarken yüz ve göğsün için sıcak tutacak giysiler giyilmelidir.

Kalp  Krizi

Birçoğumuz, kışların kalp krizlerinin başlıca mevsimlerinden biri olduğunun farkında değiliz. Sıcaklık düştükçe, damarlar daralır ve kalbin kan pompalamasını zorlaştırır. Uzmanlara  göre, 30 yaşın üzerindeki insanlar kış mevsiminde kendilerini yormaktan kaçınmalıdırlar.

Eklem  Ağrısı ve Romatizma

Kış sezonunda eklem ağrılarına bilimsel bir kanıt yoktur, ancak kışın ağrılarından muzdarip birçok insan vardır. Eklem ağrılarından kurtulmanın en yaygın yollarından biri, kendinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmaktır. Ayrıca, bir çift kalın  giysiler yerine iki veya üç elbiseyi üst üstü olacak şekilde ince kıyafet giyin. Egzersiz yapmak,   kış zamanında tüm eklem ve kas sertliğinden kurtulmanın başka bir yoludur. Güneşin tadını çıkarmak da eklem ağrılarından kurtulmanın harika bir yoludur.

SinüzitSinüzit  

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasında bulunmasa da sinüzit kış aylarında artmaktadır. Burun tıkanıklığı, baş ağrıları, öksürük, burun akıntısı  gibi semptomlar kış aylarında insanların kendilerini mutsuz hissetmesini sağlar. Sinüs sorunları, evler kapalı olduğunda ve uygun havalandırma bulunmadığında ortaya çıkar. Bu sezon sinüziteden uzak durmak için, yeterli dinlenmeye, sağlıklı beslenmeye, bol miktarda sıvı içmeye ve tozdan kaçınmaya dikkat edin.

Çocuklarda Yaygın Kış Hastalıkları 

Çocuklar son derece hassastırlar ve durumlarında fazladan dikkat edilmesi gerekir, çocuklardaki en yaygın kış sorunlarından bazıları şunlardır:

  • Bronşiyolit / RSV, solunum yolu hastalıklarına yol açan solunum yollarının bir enfeksiyondur.
  • Grip veya  soğuk algınlığı çocukları daha çok etkiler.
  • Pnömoni, bakterilerin, virüslerin veya mantarların neden olduğu akciğerlerin enfeksiyonudur. Akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanmasına neden olur ve nefes darlığına neden olan irinle doldurur. Pnömoni gerçekten ciddi olabilir.
  • Krup, çocuklarda trakea ve larinkste şişmeye neden olan ve solunum güçlüğüne neden olan  bir solunum enfeksiyondur.
  • Boğaz ağrısı, çocuklarda boğaz iltihabı ve ağrıya neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur .

Çocuklar kışlık kıyafetler giymek konusunda çok fazla rahatsızlık yaratabilirler, ancak  bu konuda aileler üstüne düşeni yapmalı ve çocuklarına dikkat etmelidir.

Yaşlılarda  Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar 

  • Sıcaklık düştüğünde, yaşlıların karşılaştığı genel sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:
  • Hipotermi – anormal veya tehlikeli derecede düşük vücut ısısına sahip olma durumu – görülmektedir.
  • Donma, cildin veya diğer dokuların donmasıdır, kan dolaşımının zayıf olduğu insanlar için yaygındır.
  • Yüksek tansiyon, kış aylarında gerçekten yaygındır ve doğru şekilde izlenmelidir
  • Akciğer spazmı göğsünde sıkışması,   bronşiyollerin iltihabını soğuk tetikler.

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıkların Engellemesi 

 

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar  için ev tedavisi;  dinlenmek ve bol miktarda sıvı içmek ile başlamaktadır. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, boğaz pastilleri, boğaz spreyleri, öksürük damlaları ve öksürük şurupları gibi yaygın reçetesiz ilaçlar semptomları hafifletebilir, ancak soğuktan kaynaklanan hastalıkların süresi genelde  önlemez veya kısalamaz. Sıcak tuzlu su ile gargara boğaz ağrısı olan insanlara yardımcı olabilir.Soğuktan Kaynaklanan Hastalıkların Engellemesi 

Hasta olan  bebekler ve küçük çocuklar için tedavi de destekleyici olmaktadır. Dehidrasyonun önlenmesi için dinlenmeye izin vermek ve bol miktarda sıvıyı teşvik etmek özellikle önemlidir . Burun damlaları ve ampul emme, bebeklerde nazal geçişlerden nazal mukusu temizlemek için kullanılabilir. Asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçlar , yaş ve kilo için paket önerilerine dayanarak ağrı veya ateş için alınabilir .

C vitamini , çinko, ekinezya ve diğer bitkisel ilaçlar gibi yaygın soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için yaygın alternatif tedaviler  de kullanılabilir. Özellikle kış aylarında sıcak çorba – tavuk çorbası , mercimek – içilmelidir.

 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Hastalıklara karşı bir şifa olmasından kaynaklı C Vitamini ( Askorbik Asit ) başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir