Sivilce

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları

Siyah Nokta Nedir ?  ,Siyah Nokta Nedenleri  ,Siyah Nokta Belirtileri  ,Siyah Nokta Tedavisi  ,Evde Siyah Noktalardan Kurtulma  ,Siyah Noktalar için Maske

Siyah noktalardan kurtulma yolları başlıklı yazımızda size siyah nokta nedir, nasıl oluşur ve nedenlerinden bahsettikten sonra siyah noktalar için uygulanan reçeteli ve reçetesiz tedavilerden bahsedeceğiz. Daha sonra evde kendiniz uygulayabileceğiniz siyah noktalardan ev ilaçları ile nasıl kurtulacağınızdan bahsedeceğiz. Siyah noktalara dair her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Siyah Nokta Nedir ? 

Siyah Nokta Nedir ? 

 

Siyah noktalar, tıkalı saç köklerinden dolayı cildinizde görülen küçük şişliklerdir. Bu darbelere siyah nokta denir çünkü yüzey koyu veya siyah görünür. Siyah noktalar genellikle yüzünüzde oluşan hafif bir sivilce türüdür, ancak diğer vücut kısımlarında da görülebilirler.  Siyah nokta, cildinizde saç foliküllerinin açılmasında bir tıkanıklıkmeydana geldiğinde oluşmaktadır.  Her folikül, bir saç ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ cildinizin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar, deri folikülünün ağzında toplanır ve bir komedo adı verilen bir yumru oluşturur. Yumru üzerindeki cilt kapalı kalırsa, yumru beyaz kafa olarak adlandırılır . Yumruğun üzerindeki deri açıldığında, havaya maruz kalmak siyah ve siyah nokta formlarının görünmesine neden olmaktadır.

Siyah Nokta Nedenleri 

 

Bazı faktörler sivilce ve siyah nokta geliştirme şansınızı artırabilir, bunlar arasında şunlar bulunur:

 • çok fazla vücut yağı üretmek
 • Propionibacterium acnes- sivilceye neden olan bakteridir- bakterisinin ciltte birikmesi
 • ölü cilt hücreleri düzenli olarak dökülmediğinde saç köklerinin tahriş olması
 • geçiren hormonal değişiklikler sırasında sebum artışı
 • menstürasyon alarak ya da doğum kontrol hapları alarak yan etki ile
 • Kortikosteroidler , lityum veya androjenler gibi bazı ilaçları almak

Bazı insanlar yedikleri ve içtikleri ile  siyah nokta ve sivilceyi etkileyebileceğine inanırlar . Süt ürünleri ve karbonhidrat gibi kan şekeri seviyelerini artıran gıdalar, akne ve siyah nokta tetiklenmesinde rol oynayabilir, ancak araştırmacılar güçlü bir bağlantının olduğuna ikna olmamıştır.

Siyah Nokta Belirtileri 

Siyah Nokta Belirtileri 

 

Koyu renklerinden dolayı, siyah noktaların cilt üzerinde belirlenmesi kolaydır. Acı çekmenize neden olmasalar da hafifçe büyümüşlerdir fakat iltihaplı değildirler. Sivilce bakterileri saç folikülündeki tıkanıklığı istila ettiğinde, kızarıklık ve iltihaplanmalara neden olur .

Siyah Nokta Tedavisi

 

 • Birçok sivilce ilaçları reçete olmadan eczanelerden ve çevrimiçi olarak alınabilir. Bu ilaçlar krem, jel ve ped şeklinde bulunur ve doğrudan cildinize konur. İlaçlar salisilik asit , benzoil peroksit ve resorsinol gibi maddeler içerir . Bakterileri öldürerek, fazla yağı kurutarak ve cildi ölü deri hücrelerine dökmeye zorlayarak çalışırlar. Bu sayede siyah noktalardan kurtulma yöntemi olarak kullanılmaktadır.
 • Siyah noktalardan kurtulma yöntemi olarak yukarıdaki  ilaçlar işe yaramaz ise bu sivilce ilaçları siyah noktaları  iyileştirmezse, doktorunuz daha güçlü reçeteli ilaçlar kullanmanızı önerebilir. A vitamini içeren ilaçlar saç foliküllerinde tıkaç oluşumunu engeller ve cilt hücrelerinin daha hızlı  yenilenmesini sağlar.  Bu ilaçlar doğrudan cildinize uygulanır ve tretinoin , tazaroten veya adapalen içerebilir .
 • Siyah noktalar ciltte leke ve izlere neden olmazlar fakat çok fazla siyah noktanın bulunması ve bunların sıkılması ciltte iz kalmasına neden olabilir. Bundan kaynaklı mikrodermabrazyon, lazer ve  kimyasal peeling tedavileri de uygulanabilir. Fakat bu öncesinde uygulanacak siyah noktalardan kurtulma yöntemleri ile gerekli olmayabilir.

 

Evde Siyah Noktalardan Kurtulma

Evde Siyah Noktalardan Kurtulma 

Evde siyah noktalardan kurtulma  adına aşağıdaki malzemeleri kullanarak maske yapabilirsiniz. Siyah noktalarınızı geçirmeniz sivilce geçirmekten daha kolay olduğu için doğal yöntemler siyah noktalarda daha çok işe yaramaktadır. Bundan kaynaklı siyah noktalardan kurtulma adına aşağıdaki malzemeleri kullanarak maske yapabilirsiniz.

Kabartma Tozu Siyah Nokta  Maskesi 

 

Kabartma tozu  antiseptik kalitesi, cildiniz için harika bir ürün olmasını sağlar. Ölü cilt hücrelerini ovalamak, cildin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlamak için sadece bir eksfolyant görevi görmez, aynı zamanda bu sinir bozucu siyah noktalara karşıkullanılır. Ayrıca, kabartma tozu  cildin pH’ını nötralize etmeye yardımcı olduğundan, cildi daha az yağ üretmeye teşvik eder, bu da düzenli kullanımdan sonra,  siyah noktalardan kurtulmanız sağlar.

 • Bir cam veya seramik kapta, bir macun oluşturmak için sadece az miktarda su ile bir çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın.
 • Macunu siyah noktalara uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kurumaya bırakın.
 • Ilık su ile durulayın.

Siyah Noktalardan Kurtulmak için Tarçın MaskesiSiyah Noktalardan Kurtulmak için Tarçın Maskesi  

Tarçın , siyah noktaların kaldırılması da dahil olmak üzere cilde her türlü yararı sağlayan aromatik bir yüz maskesi yapmak için kullanılabilecek bir anti-bakteriyel baharattır. Ayrıca sivilceyi de ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve daha pürüzsüz, daha parlak bir cilt için bir vücut ovma olarak kullanılabilir. Tarçın maskesi için ;

 • Tarçın ve baldan eşit miktarda karıştırın .
 • Siyah noktalara ince bir tabaka olarak uygulayın.
 • Maskeyi en az 15 dakika bekletin.
 • En sevdiğiniz doğal temizleyici ile yıkayın ve bir nemlendirici sürün
 • En iyi sonuç için bu ilacı günlük olarak kullanın.

Yulaf Ezmesi Siyah Nokta Maskesi 

Yulaf ezmesi siyah nokta ve hassas, tahriş olmuş ciltler de dahil olmak üzere bir dizi cilt koşulunda güvenli ve etkili bir besin maddesidir. Siyah noktalara yol açan tıkanmış gözenekleri gevşeterek, yumuşak bir doğal temizleyici ve eksfolyant olarak çalışır. Aynı zamanda güçlü antioksidanlar ve bazı anti-inflamatuar özellikleri de içerir. Tahrişi yatıştırır, ölü deri hücrelerini temizler ve cildi aydınlatmak için fazla yağı emer. Yulaf ezmesi maskesi için;

 • Yulaf ezmelerini kaynatın ve çok lapa olmadan ocaktan alın.
 • Etkilenen bölgelere uygulanmadan önce yulaf ezmesinin oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.
 • Siyah noktalara uygulayın, ılık su ile durulamadan önce 10 ile 20 dakika bekletin.
 • Maksimum sonuç için yulaf ezmesini  günde en az bir kez uygulayın. Dilerseniz maske içerisine bal ve lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Siyah Noktalar için Limon SuyuSiyah Noktalar için Limon Suyu  

Limon suyu , ölü cildi temizlemek için doğal bir büzücü olarak çalışan, tıkanmış gözenekleri  açan    alfa hidroksi asit (AHA) ve  sitrik asit içerir. Limon suyu aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir, bu da cildin sağlığını iyileştirmek ve akneden gelen yara izlerini azaltmak için kollajen üretimini uyaran bir antioksidandır.

 • İlk olarak yüzünüzü en  nazik, doğal temizleyici ile yıkayın.
 • Limonun suyunu sıkın
 • Limon suyuna bir pamuk topu batırın ve sahip olduğunuz siyah noktalara sürün.
 • Soğuk su ile durulamadan önce en az 10 dakika kurumasına izin verin – ya da bir gece boyunca bekletin ve yüzünüzü sabah yıkayın.
 • Bu limon suyu tedavisi günde bir kez kullanılmalıdır.

Genelde aynı etkilerden kaynaklı ve antienflamatuar etkisi nedeni ile yeşil çayda kullanılmaktadır.

Siyah Noktalar için Bal Maskesi 

Bal hem antibakteriyel hem de antiseptiktir, gözenekleri tıkayan mikropları veya safsızlıkları yok ederek siyah noktaların çıkarılmasına yardımcı olan özellikler,sivilceye sahip olanlar için mükemmel bir seçimdir. Bal aynı zamanda doğal bir antibiyotik görevi görür ve cildin gözeneklerinden kiri çekerek siyah noktaların temizlenmesini sağlayarak gözenekleri daha sıkı bir hale getirmek için nemlendirir. Bal alerjiniz veya duyarlılığınız varsa, bunun yerine önerilen diğer yöntemlerden birini kullanın, hatta topikal olarak uygulamak bile bazı insanlarda reaksiyona neden olabilir.

 • Küçük bir kavanozda bal , yulaf ezmesi ve limonu karıştırın.
 • Siyah noktaya sürün ve yaklaşık 10 dakika bekletin.
 • Sıcak ve nemli bir bezle çıkarın.

Siyah Noktalar için Zerdeçal Maskesi 

Zerdeçal , güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan özellikler sunan en iyi tıbbi baharatlardan biridir.  Siyah noktalar için zerdeçal ile maske yaparken;

 • Bir macun oluşturmak için az miktarda  zerdeçalı , hindistan cevizi yağıyla karıştırın.
 • Maskeyi siyah noktalara sürün ve 10 ile 15 dakika bekletin.
 • Ilık su ile durulayın.

Kil Maskesi ile Siyah Noktalardan  KurtulmaKil Maskesi ile Siyah Noktalardan  Kurtulma

Kil;  kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve silika gibi 60’dan fazla doğal eser mineral içermektedir. Bu, özellikle cilt ile ilgili bir takım koşulları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılan zengin bir madde olarka yerini korumaktadır. Kil özellikle gözeneklere kilitlenen yağlar ve diğer kirleri çıkarılmasında kullanılabilir. Bir maske olarak uygulayarak,   minerallerin emilmesi sağlanmalıdır.

 • Kalın bir macun oluşturmak için yeterli miktarda su veya elma sirkesi ile kilden bir çorba kaşığı karıştırın
 • Temiz parmak uçlarınızı kullanarak yüzünüze ince bir macun uygulayın ve 10 ile25 dakika ya da kuruyana kadar bekletin.
 • Ilık suyla durulayın ve normal şekilde, tercihen tamamen doğal bir temizleyici ile nemlendirin.

Siyah Noktalar için Yumurta Akı Maskesi 

 

Yumurta akı, cilde çok sayıda yarar sağlar. Cilt tonlama özellikleri sunan ve kırışıksız cildi desteklemeye yardımcı olan protein ve albümin açısından zengindirler. Cildi sıkılaştırma ve gözenekleri en aza indirme yetenekleri nedeniyle, yumurta akılarını kullanmak özellikle yağlı ciltler için iyidir ve aynı zamanda mevcut siyah noktaların çıkarılması sırasında gelecekteki siyah noktaların olasılığını azaltır. Yumurta akı gözeneklerdeki biriken sebumu çıkarır.

Yumurta akı maskesi için:

 • Bir yumurtayı sarısından ayırın ve çırpın
 • Yüzünü temizleyin ve kurulayın.
 • Yüzünüzün her tarafına ince bir yumurta akı tabakası sürün ve üzerine yüzünüze hafifçe bastırarak bir şerit tuvalet kağıdı veya yüz peçetesi yerleştirin. Kurumasını bekleyin.
 • Maske kuruduktan sonra, dokuları soyup daha sonra kalıntıları temizlemek için durulayın. Doğal nemlendirici ile cildinizi  nemlendirin.

Siyah Noktalar için Şeker Peelingi 

Şeker, büyük bir eksfoliyaldir ve bir taşıyıcı yağa eklendiğinde, özellikle bu kötü siyah noktalara yol açabilecek tıkanmış gözenekleri temizlemede etkilidir. Zeytinyağı , tatlı badem yağı ve üzüm çekirdeği yağı iyi alternatifler olmasına rağmen , jojoba yağı cilt için sebumu taklit eden  taşıyıcı yağ olarak kullanılır .

Bir şeker peelingi yapmak için;

 • 1 bardak beyaz veya kahverengi şeker
 • 4 çorba kaşığı jojoba yağı (zeytin, tatlı badem ve üzüm çekirdeği yağı kullanılabilir)
 • Koku için aromatik esansiyel yağ, isteğe bağlı – lavanta yağı veya gül suyu da kullanılabilir
 • İyice karışana kadar yağı şekerle karıştırın. İstenirse koku için uçucu yağ ekleyin.
 • Yüzünü ıslatın ve parmak uçlarınızı kullanarak karışımın bir kısmını cildinize masaj yapın, dairesel hareketlerle sürün.
 • Soğuk su ile durulayın ve nemlendirin.

 

Siyah Noktalar için Elmas SirkesiSiyah Noktalar için Elmas Sirkesi  

Elma sirkesi , ciltteki ölü deri ve kirlerin birikimi ile daha fazla siyah nokta ve akne sorununu önlemek için vücudunuzdaki pH değerini dengelediği bilinen asetik asit içerir. Elma sirkesi bir toner olarak yüzünüze günlük uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Diş Macunu 

Siyah noktalarınıza diş macunu sürülmez. Sivilce de iltihabın kuruması için diş macunu veya karbonat kullanılmaktadır. Siyah noktalarda ise diş macunu kullanılmaz. Sivilce oluşumu varsa kullanılabilir. Fakat tek başına kullanılmaz. Diş macunu maske tariflerine de katılamayacağı için kullanımını biz uygun görmemekteyiz.

Siyah noktalarınızdan kurtulmak adına yukarıdaki içeriklerden bazılarını seçebilir veya bir kaçını aynı anda deneyebilirsiniz. Herhangi bir koşula neden olunmadan  dermatolog’a danışmanız sizin için faydalıdır. Konumuzla alakalı olarak Cilt Lekeleri için C vitamini , B3 Vitamini ve Ferulik Asit yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir