Cilt Bakımı

Sigara Kullananlar İçin Yüz Maskesi

Sigaranın Cilde Zararları ,Sigara Kullananlar için Yüz Maskesi Tarifleri  ,Yüz Sararmasını Gideren Yüz Maskesi ,Armut Maskesi  ,Limon Maskesi  ,Armut , Zeytinyağı ve Yoğurt  Maskesi 

Sigara kullananlar için yüz maskesi  tarifleri vereceğimiz yazımızda öncelikle sizlere sigaranın cilde ve yüze ne gibi zararları olduğundan bahsedeceğiz. Tabi sigaranın ciltte yarattığı deformasyonu önlemek, erken kırışıklıkları gidermek adına sigara bırakmak en mantıklı karar olsa da yine de bırakamayan kişiler için yazımızın yararlı olacağını umuyoruz.

Sigaranın Cilde Zararları

Baştan belirtmek gerekir ki sigara kullananlar için yüz maskesi tarifleri sigaranın ciltteki etkilerini tamamen silmez ve aslında geçici bir çözüm olur. Çünkü sigara kullanımı devam ettikçe , ciltte sigaradan kaynaklanan zararlarda devam edecektir. Sigaranın cilde zararları arasında;

  • Sigaranın Cilde ZararlarıSigara  cildin erken yaşlanmasında kollajen ve elastin hasarında büyük bir faktördür.  Kan damarlarından  kan akışını ve oksijeni deri hücrelerine ulaşmasını engelleyerek, cildin yaşlanmasına neden olur. Ciltte kırışıklıklara, göz altı torbalarına ve sarkan bir cilt yapısına neden olmaktadır.
  • Sigara içiyorsanız, skuamöz hücreli karsinom (SCC) geliştirme şansınız, sigara içmeyenlere göre yüzde 52 daha fazla olabilir. SCC ikinci en yaygın cilt kanseri formudur ve sıklıkla sigara içenlerin dudaklarında görülür.
  • Sedef hastalığı kaşıntılı, kırmızı pullu yamalar üreten bir cilt rahatsızlığıdır. Stres bunu sağlayabilir, ancak sigara içmek de bir sedef hastalığını tetikler.
  • Sigara dumanında toksinlerin neden olduğu vasküler daralmanın yara iyileşmesi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Kan akışının olmaması, vücudun kendini onarma yeteneğini yavaşlatır.
  • Daha yaygın olarak akne inversa olarak bilinen Hidradenitis suppurativa , cildin   koltuk altlarında, kasıklarda ve kadınlarda göğüslerin altında insanları etkileyen nispeten yaygın enflamatuar bir deri hastalığıdır. Sigara bu hastalık riskini arttırmaktadır.
  • Sigara cildinizde leke oluşumunu arttırabilir. Özellikle parmaklarda ve yüzde sararmalara neden olabilir.

Sigara Kullananlar için Yüz Maskesi Tarifleri 

Sigara kullanan bireylerin yüzleri sararma, lekelenme ve donuk olma özelliği göstermektedir. Bundan kaynaklı aşağıdaki sigara kullananlar için yüz maskesi tariflerine bakmanız sizin için yararlı olacaktır.

Yüz Sararmasını Gideren Yüz MaskesiYüz Sararmasını Gideren Yüz Maskesi

 Sararmış ciltlerin normal haline dönmesi adına her gece yatmadan önce bu maskeyi uygulamalısınız.

Armut Maskesi 

1 adet armut bu maske için yeterli olacaktır. Bir kap içerisine armudu iyice rendeleyin daha sonra açığa çıkan armut suyu ile yüzünü nemlendirin daha sonra kalan küspeyi yaklaşık 15 dakika yüzünüzde bekletin. Küspeyi bir bez ile temizledikten sonra kalan kısmını duru su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bu tedavi ile cildiniz zaman ile ilk günkü rengine

Limon Maskesi 

Bu maske, sigaradan erken yaşlanan cildinizi daha diri hale getirecektir. Yüz hatlarınız daha keskin ve cildiniz daha parlak hale gelecektir. Maske için gerekli malzemeler; 1 şişe soda, 1 adet limon ve 3 yemek kaşığı bebe yağı yeterli olacaktır. Bir kap içerisine sodayı döküyoruz daha sonra 1 adet limonun suyunu kap içerisine sıkıyoruz. Daha sonra 3 yemek kaşığı bebe yağını karışıma ilave edip iyice karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz kaygan karışım ile yüz bölgemize masaj yaparak sürüyoruz. Yüzümüzdeki kırışıklıkların zıt yönlerine doğru masaj yapmanız gerekmektedir.

Armut , Zeytinyağı ve Yoğurt  Maskesi 

Armut maskesi içerisine cildi daha iyi nemlendirmek için zeytin yağı, badem yağı veya jajoba yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca içerisine antimikrobiyal etki için bal ve eksfoliye için limon suyu koyabilirsiniz.Laktik asit kaynağı olan yoğurt maskeye eklenmesi ile maskemiz tamamlanacaktır. Bu malzemeleri bir kap içersinde ;Armut , Zeytinyağı ve Yoğurt  Maskesi 

  • 1 çay kaşığı zeytin yağı
  • yarım limon suyu
  • bir tatlı kaşığı yoğurt ve yarım dilim armut şeklinde oranlayarak kullanabilirsiniz.

Cildinizi sürdükten sonra 20 dk bekletmeli ve cildinizi temiz bol su ile yıkamalısınız.

Cilt parlatıcı tarçın, papaya, aleo vera jeli  gibi malzemelerden oluşan maske tarifleri de sigara kullananlar için yüz maskesi olarak kullanılabilir.  Unutmayın ki bu maskeler cildinizdeki sigara etkilerini tersine çevirmez sadece tüm etkileri ile cildinize zarar veren sigaranın semptomlarını azaltabilir. Daha sağlıklı bir cilt için kesin çözüm sigarayı bırakmak olacaktır.

 

Sağlığınız açısından sigarayı bırakmanız gerektiğini yineleyerek söylemek zorundayız. Konumuzla alakalı olarak Doğal Yüz Temizliği ve Bakımı başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir