HastalıklarŞeker Hastalıkları

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?  ,Tip 1 Diyabet  ,Tip 2 Diyabet  ,Gestasyonel Diyabet ,Prediyabet  ,Diyabet Teşhisi  ,Şeker Hastalığı Tedavisi 

Bir çok kişiye sıkıntı yaratan şeker hastalığı hakkında hazırladığımız yazımızda diyabet çeşitlerinden , diyabet belirti , nedenleri ve tedavisinden bahsedeceğiz. Diyabet hastaları genelde sadece şeker hastalığı ile değil bu hastalığın yarattığı diğer rahatsızlıklar ile de uğraştıkları için önemli bir konudur. Diyabet hakkında bilgi almak adına okumaya devam edin.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? 

Diyabet, kan şekerinizin veya kan şekerinizdeki seviyelerin çok yüksek olduğu bir hastalıktır . Glikoz, yediğiniz yiyeceklerden gelmektedir. İnsülin, glikozun enerjisini vermek için hücrelere girmesine yardımcı olan bir hormondur. Tip 1 diyabet ile vücudunuz insülin üretmez. Tip 2 diyabet , daha yaygın çeşit olarak  vücudun iyi insülin kullanmamasıdır. Yeterli insülin olmadan, glikoz kanınızda kalır. Ayrıca prediyabet de olabilir . Bu, kan şekerinizin normalden daha yüksek olduğu, ancak diyabet denecek kadar yüksek olmadığı anlamına gelir. Prediyabet hastalığı tip 2 diyabet riskini arttırmaktadır.

Tip 1 Diyabet 

Yukarıda belirttiğimiz gibi vücut  insülini şeker hastalığı  durumunda üretemez. Bazı insanlar bu tür insüline bağımlı diyabet , çocuk diyabet veya erken başlangıçlı diyabet olarak başvurabilirler . İnsanlar genellikle 40 yaşından önce, genellikle erken yetişkinlik veya genç yıllarda tip 1 diyabet geliştirirler. Tip 1 diyabet, tip 2 diyabet kadar yaygın değildir. Tüm diyabet vakalarının yaklaşık% 10’u tip 1’dir. Tip 1 diyabetli hastalar yaşamlarının geri kalanı için insülin iğneleri almalıdır. Ayrıca düzenli kan testleri yaparak ve özel bir diyet uygulayarak uygun kan-glikoz shaseviyelerini sağlamalıdırlar.

Tip 2 Diyabet 

Vücut, düzgün işlev için yeterli insülin üretmez veya vücuttaki hücreler insüline (insülin direncine) tepki göstermez.  Dünyadaki tüm diyabet vakalarının yaklaşık% 90’ı tip 2’dir.

Bazı kişiler, sağlıklı bir diyetin ardından, bol miktarda egzersiz yaparak ve kan şekeri düzeylerini izleyerek, kilolarını kaybederek tip 2 diyabet semptomlarını kontrol edebilirler. Bununla birlikte, tip 2 diyabet tipik olarak ilerleyici bir hastalıktır – giderek daha da kötüleşir – ve hasta muhtemelen tablet formunda insülin almak zorunda kalır.

Aşırı kilolu ve obez kişiler, sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olanlara kıyasla tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Obezite, göbek yağı veya abdominal obezite olarak da bilinen çok miktarda viseral yağ içeren insanlar özellikle risk altındadır. Aşırı kilolu / obez olmak vücudun kardiyovasküler ve metabolik sistemlerini istikrarsızlaştırabilecek kimyasallar açığa çıkarmasına neden olur.

Tip 2 diyabet geliştirme riski de yaşlandıkça daha büyüktür. Uzmanlar neden tam olarak emin değiller, ancak yaşlandıkça kilo almayı ve fiziksel olarak daha az aktif olmadan kaynaklı tip 2 diyabet geliştirme riski vardır.

Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel DiyabetBu tip şeker hastalığı hamilelik sırasında kadınları etkiler. Bazı kadınların kanlarında çok yüksek glikoz seviyeleri vardır ve vücutları glikozun tüm hücrelerine taşınması için yeterli insülin üretemez ve bu da giderek artan glikoz seviyelerine neden olur.  Gebelikte gestasyonel diyabet tanısı yapılır.

Gestasyonel diyabet hastalarının çoğu diyabetlerini egzersiz ve diyetle kontrol edebilir. % 10 ila% 20 arasında bir çeşit kan glukoz kontrol edici ilaç almaları gerekebilir.

Prediyabet 

Tip 2 diyabetli hastaların büyük çoğunluğu başlangıçta prediyabete sahiptir . Kan glukoz seviyeleri normalden daha yüksek, ancak diyabet teşhisine layık olacak kadar yüksek değilse genelde bu tanı konulmaktadır. Vücuttaki hücreler insüline dirençli hale gelmektedir. Çalışmalar, prediyabet aşamasında bile, dolaşım sistemine ve kalbe bazı hasarların meydana gelebileceğini göstermiştir.

Diyabet Teşhisi 

Doktorlar, hastanın normal metabolizma, prediyabet veya diyabete sahip olup olmadığını üç farklı yoldan belirleyebilir. Bu yollar test yaparak gerçekleşmektedir.

  • A1C testi olarak bilinen testler;  en az% 6.5 diyabet anlamına gelir , % 5,7 ile % 5,99 arasında prediyabet anlamına gelir   % 5,7’den az normal anlamına gelir.
  • FPG (açlık plazma glikozu) testi;  en az 126 mg / dl diyabet anlamına gelir ,  100 mg / dl ile 125.99 mg / dl arasında prediyabet anlamına gelir,  100 mg / dl’den az normal  anlamına gelir.
  • OGTT (oral glikoz tolerans testi); en az 200 mg / dl diyabet anlamına gelir, 140 ile 199.9 mg / dl arasında prediyabet anlamına gelir , – 140 mg / dl’den düşük normal anlamına gelir.

Şeker Hastalığı Tedavisi 

 

Şeker Hastalığı Tedavisi Diyabet tipi 1 bir ömür boyu sürer, bilinen bir tedavi yoktur. Tip 2 genellikle bir ömür boyu sürer, ancak bazı insanlar, egzersiz, diyet ve vücut ağırlığı kontrolü kombinasyonu ile ilaçsız semptomlarından kurtulmaktadırlar.

  • Diyabet ekipmanı ve sağlıklı bir kahvaltı,  tip 2 diyabet hastalarının durumu kontrol etmesine yardımcı olabilir.
  • Tip 1 hastaları, düzenli bir insülin enjeksiyonları yanı sıra özel bir diyet ve egzersiz ile tedavi edilir.
  • Tip 2 diyabetli hastalar genellikle ilaçlar, egzersizle ve özel bir diyetle tedavi edilir, ancak bazen insülin enjeksiyonları da gereklidir.

Eğer diyabet yeterince kontrol altına alınmazsa, hastanın daha fazla komplikasyon gelişme riski vardır.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir