Ağız ve Diş HastalıklarıHastalıklar

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi

Ortodonti, Ortodonti  Tedavisi Nedenleri , Ortodonti Tedavi Çeşitleri  ,Ortodontik Tedavi Süresi  ,Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi ,Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır ? 

Diş düzeltme  tedavisi olarak bilinen ortodonti tedavisi hakkında sizlere bir yazı derledik ve diş tellerine alternatif olarak şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi üstünde duracağız. Ama öncelikle ortodonti tedavisi hakkında bilgiler vermemiz gerekir. Bu sayede aklınızdaki tüm soruları cevaplamış olmayı umuyoruz.

Ortodonti  

Ortodonti, dişlerle hizalanmış  düzeltilmesi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Ortodontist, estetik ve fonksiyonel uyumda olmayan dişleri düzeltmeye yardımcı olabilir ve sadece gülümsemenizi değil sağlık sorunlarınızı da çözer. Genelde diş teli ile bu tedavi yapılmaktadır. Ortodontik tedavi, diş yüzeyinize bağlı braketlerin kullanılmasıdır; Bu braketler sırayla metal telleri hafif bir gerginlikte tutar. Bu teller,  hizalanmış dişler üzerinde hafif bir baskı uygulayarak fizyolojik uyuma girmelerine yardımcı olur. Dişlerin bu hareketleri aylar içerisinde düzeltilmektedir.

Ortodonti  Tedavisi Nedenleri 

Dişlerin ve çenelerinizin pozisyonu, ısırığınız üzerinde etkilidir. Isırığın, üst ve alt dişlerin nasıl bir araya geldiği ile alakalıdır. Üst ve alt dişleriniz uygun şekilde birbirine uymazsa, buna maloklüzyon veya kötü bir ısırık denir. Kayıp, çarpık, kalabalık veya çıkıntılı dişler gibi problemler  yemek yemenizi ve ısırmanızı zorlaştırabilir.

Ortodonti  Tedavisi Nedenleri 

Maloklüzyon, yiyecekleri çiğnemeyi zorlaştırabilir ve bazı dişlerin yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca kas gerginliğine ve ağrısına neden olabilir. Çıkıntı yapan dişler daha kolay yontulur veya kırılır.  Bunun dışında estetil olarak da hiç iyi gözükmez. Ayrıca bu çarpıklık diş ağrısına ve bir dizi dil sorununa neden olmaktadır. Dişler yandaki dişlere baskı yaparak zarar verir.  Bu sebeplerden kaynaklı insanlar ortodonti tedavisine baş vururlar. Son zamanlarda ise şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi popüler olmuştur.

Ortodonti Tedavi Çeşitleri 

Diş telleri iki temel varyantta mevcuttur: Metal ve şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi olarak ayrılır.  Metal diş telleri ağızda hafif bir görünüme sahiptir. Dental materyal bilimindeki ilerlemeyle günümüzde daha yeni şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi yöntemleri gelişmiştir.  Bu hem dişlernizde kötü bir görünümü engeller hem de daha az rahatsız edicidir.

Ortodontik Tedavi Süresi 

Ortodontik tedavi yavaş bir süreçtir. Yaşına ve gereken düzeltme miktarına bağlı olarak, tedavi ortalama 8 aydan 18 aya kadar sürebilir. Genç hastalarda tedavi yaşlı hastalara göre daha hızlı tamamlanır. Tedavi süresince, diş hekiminizi en az ayda bir ya da  gerekli gördüğü durumlarda  randevu almanızı önerecektir.

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi

Düz dişler hayal ettiniz mi, ancak metal  diş telleri  size korkutucu mu gelmektedir. Çocuklar ve gençler için bu her zaman bir sorun olmaktadır, çünkü hoş olmayan bir görüntüyü beraberinde getirmektedir. Buna alternatif olarak şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi  karşımıza çıkmaktadır

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır ? 

Dişlere  metal diş takılması fikrinden rahatsız olan herkes için bu çözüm mükemmel olabilir. Buradaki amaç, dişlere yerleştirilen ve dişleri hareket ettirmek için farklı yönlere basınç uygulayan, temiz şeffaf plaklar kullanrak ortodonti tedavisi yapmaktır.

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır ? Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi diş hizalama yöntemi ile, gerekli tedavi programını planladıktan sonra, hastanın çenelerinin ölçümleri alınır ve bilgiler ışığında tedaviye başlanır. Şeffaf plaklar dişlerde , diş tellerindeki gibi kötü bir görünüme yol açmadıkları için tercih edilir.    Her bir şeffaf ayarlayıcı, tedavinin farklı bir aşamasını temsil eder ve set, iki haftada bir değiştirilmelidir.  abii ki, uygun hijyeni korumak daha kolaydır çünkü bunları çıkarmak ve dişleri iyice temizlemek mümkündür, ki bu da çürük ve / veya kahverengi leke olasılığını en aza indirir. Dezavantajlar, hizalayıcıların sadece ağız içinde olduklarında çalışabilmeleridir, bu nedenle hasta tarafından kullanım süresine bağlı olarak  diş düzeltme işlemi süresi uzayacak veya kısalacaktır. Hastalar bu uzama süresinden kaynaklı porselen veya seramik diş teli tedavilerine yönelmektedir. Fakat estetik açıdan ve son teknoloji dişi saran şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi daha etkilidir.

Yukarıda sizlere ortodonti tedavisi hakkında bazı bilgiler verdik. Sizin için en iyisini diş hekimi ve siz belirlersiniz. Bu bilgiler ışığında alternatiflere göz atabilir ve isteğinize uygun tedavi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir