EgzersizlerGenel Sağlık

Sağlık İçin Vals Yapın

Vals Nedir? ,Vals Yapmak İçin İlk Adımlar, Erkekler İçin Vals Adımları,Kadınlar İçin Vals Adımları,Sağlık için Vals Ne İşe Yarar? 

Sağlık için vals hem fiziki hem de manevi sağlığınıza son derece yararlıdır. Bizlerde sizlere valsın nasıl bir dans olduğunu anlatarak sağlığa yararlarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Vals Nedir?Vals Nedir?  

Valse, Avustralya’nın Viyana kentinde krallıklar döneminden bu yana gelen ve eğlencelerde kadınların ve erkeklerin beraber yaptıkları bir danstır.  Eski dönemlerde Vals teklifi, sevgili olma teklifiyle eş değer görülmekteydi. Vals teklifini eden erkek kızın kabul etmesi durumunda kısa süre sonra genellikle onunla nişanlanır ve düğün için hazırlıklara başlardı. Vals, 16. yüzyılda Fransa’nın kırsal bölgesi olan Provence’da ortaya çıkmıştır.  Viyana’ya geçmeden önce Valto olarak adlandırılan bu şık dansı ilk dönemlerinde erkeklerde bir birleriyle daha sert ve gösterişten uzak şekilde yaparak stres atarlardı, tıpkı tango gibi. Viyana’da Vals müziği olarak genellikle ünlü müzisyen Johann Strauss’un parçaları kullanılırdı. Günümüzde Vals, Viyana ve Modern olarak ikiye ayrılmaktadır.

Vals Yapmak İçin İlk Adımlar

Vals partner ile dönerek ve dikkatli adımlar ile yapılan bir dans çeşitidir.  İki tür adımlama mevcuttur, birincisi sağdan erkeğin döndüğü temel adımdır, ikinci adım ise erkeğin soldan dönmesiyle gerçekleşir. Erkek dik bir şekilde durarak partnerinin gözlerine bakarlar. Erkek kadını az bir şekilde sağına alacak şekilde durmalıdır. Erkeğin sağ, kadının sol eli kenetlendikten sonra erkeğin sağına kadının ise soluna doğru yarım ay çizecek şekilde yukarıda omuz hizasında tutulur. Dans ederken, erkek elini kadının kürek kemiği hizasına koyar. Kadın sadece erkeğin adımlarına uymak zorundadır, onun dışında ekstra bir hareket yapmasına gereklilik yoktur.

Erkekler İçin Vals Adımları

 • Duruş ayarlandıktan sonra sağ ayak öne doğru atılır, bununla beraber vücut yavaşça döndürülerek başlangıç adımı tamamlanmış olur.
 • İlk aşama tamamlandıktan sonra sol ayak yana doğru atılır.
 • Sağ ayağımızı biraz önce yana doğru attığımız sol ayağımızın yanına omuz genişliği kadar boşluk bırakılarak getirilir.Erkekler İçin Vals Adımları
 • Sol ayağımız ile geriye adım atılır, vücutlar yavaş bir şekilde sağ yöne döndürülür.
 • Sağ ayağımızı yana doğru götürülür ve vücut biraz öncekinden daha az döndürülür.
 • Sol ayağımızı bulunduğu konumdan fazla kaldırmadan sağ ayağımızın omuz mesafesi kadar boşluk bırakılıp yanına koyulur. Böylelikle dönüş tamamlanmış olur.

Kadınlar İçin Vals Adımları

 •  Bayanlar sol adımı ile dans etmeye başlarlar, sol adımı erkek ile uyumlu olacak şekilde geriye atın.
 •  Sağ ayağınızı sağ yanınıza koyun ve yavaşça vücudunuzu döndürün.
 •  Sağ ayağınızı kaldırarak ileriye doğru adımlayın, vücudunuzu yavaşça sağ yönde döndürün.
 •  Sağ ayağınızı önünüze doğru götürün ve vücudunuzu nazikçe döndürün.
 •  Sağ ayağı sol ayağın yanına bırakın.

Vals dansı hareketleri bunlardır. . Dans, günümüzde düğünler ve davetlerde sıkça yapılmaktadır. Ülkelere göre değişiklik gösterilen Valsin kalıbı aynıdır, yani temelde dönüş yapılarak gerçekleştirilen bu dansa bazı yörelerde çeşitli el, ayak hareketleri eklenmiştir. 3 çeyrek ritimli bir dans olduğundan dolayı öğrenmesi ve uygulaması oldukça basittir, bir kaç pratik ile orta seviye bir vals dansçısı olmanız kesin gibidir.Kadınlar İçin Vals Adımları

Yazımızın başında dediğimiz gibi iki çeşidi olan Vals dansının çeşitleri arasında hız farkı mevcuttur. Viyana Valsi, Modern Valse kıyasla çok daha hızlı bir danstır. Tango ile kader ortaklığı olan  Vals dansı, varoşlarda başlayarak üst tabakalara doğru tırmanmış ve varoşlarda zaman içinde unutulmuştur. Vals dansı ülkemizde zengin düğünlerinde görülmektedir. Vals için kursalar vardır ama bunlar biraz pahalı olmaktadır.  Bu kurslar sayesinde Vals öğrenebilirsiniz.

Sağlık için Vals Ne İşe Yarar? 

Vals aslına bir egzersiz yöntemidir. Bu açıdan kalp sağlığınızı korumaktadır. Kursuna düzenli gitmeniz vals hareketleri yapmanız size enerji harcattıracaktır. Ayrıca vals maneviyatınızı güçlendirecek, sosyal bağlarınızı geliştirecek ve stresinizi atacaktır. Bizde biliyoruz ki stres bir çok hastalığa neden olmaktadır. Bundan kaynaklı sağlık içi vals son derece yararlıdır.

Sizde vakit kaybetmeden sağlık için vals hareketlerini öğrenin. Bu size ayrıca hoş bir zevk de verecektir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir