Genel Sağlık

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Nedenleri ,Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm 

Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç Dökülmesi Nedenleri

Bu yazımızda sizlere saç dökülmesi sorununu aktaracağız ve hem kadınların hem erkeklerin yaşadığı bu kötü durum hakkında elimizden geldiğince size yardımcı olacağız. İyi okumalar dileriz.

Saç Dökülmesi Nedenleri 

 

Saç dökülmesi – hem erkeklerin hem de kadınların korktuğu bir durumdur.  Kadınlarda saç dökülmesine neden olabilen, duygusal veya fiziksel strese, yeni bir ilaca, kötü saç sağlığına, oto-bağışıklık hastalıklarına, beslenme eksikliklerine, ateş veya hastalığa, vb. Neden olan çeşitli faktörler vardır. Bazen birlikte çalışabilen birden fazla faktör olabilir. Bu saçınızın dökülmesine neden olur. Bir oto-bağışıklık hastalığı teşhisi konulmadıkça veya bir yan etki olarak saç kaybına neden olduğu bilinen ilaçlarda olmadıkça, kesin nedeni tam olarak belirlemek son derece zordur.

Sağlıklı bir diyet yapmanın ve saçınıza çok fazla ihtiyaç duyulan  vitamin ve mineralleri sağlamanın yanı sıra, saçınızın düşmesine ve saçınızı eski ihtişamına döndürmenin birkaç yolu vardır. Böyle bir yöntem, saç dökülmesinin üstesinden gelmek için uzun süredir kullanılmış olan Ayurvedik bitkilerin kullanımını içerir. Aşağıda size bu doğal saç dökülmesi  engelleme yollarından bahsedeceğiz.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm
Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm 

 

Saç dökülmesi için aşağıdaki tarifler kullanılabilir.

Aloe Vera 

 

2 yemek kaşığı Aloe vera jel elde etmek adına aloe vera sapını dilimleyin ve 2 çorba kaşığı jeli boşaltın.
Ekstre edilmiş jeli kafa derisine uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın.  Jeli 2 saat saçınızda bırakın ve sonra hafif bir şampuan kullanarak yıkayın.  Aloe Vera, sebum üretimini ve pH seviyelerini dengelerken, saç derisini ve saç sağlığını korur ve hasarı onarır. Bu sadece saç dökülmesini engellemez, aynı zamanda saçın yeniden büyümesini de destekler.

Zencefil

 

Zencefil kan dolaşımını uyardığı, böylece saç foliküllerine kan ve beslenmenin arttığına inanılmaktadır. Bu sağlıklı saç büyümesine izin verir. Zencefil infüzyon yağının üç yemek kaşığı bir kaseye dökün.Yağı saç derisine masaj yapmaya başla. Tüm saç tellerini  kaplanana kadar yağı saçınıza uygulayın.  Yağı 30 dakika kadar saçınıza bırakın ve sonra hafif bir şampuanla durulayın.

Biberiye

 

Biberiye saç büyümesi için güçlü bir bitkidir. Bu sadece saç dökülmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda yeni saç büyümesini uyarır, saç derisini detoksifiye eder ve saç pigmentini geri kazandırır.

 • 5-10 damla Biberiye uçucu yağı
 • 2-3 çorba kaşığı taşıyıcı yağ

Bir kapta, biberiye esansiyel yağını, seçtiğiniz bir taşıyıcı yağ (hindistancevizi, zeytin, badem veya jojoba gibi) ile birleştirin. Bu yağı, saç derisine sürün ve saçlarınızdan geçirin.  Saç derisine 10 dakika masaj yapın. Yağı 30 dakika daha saçınıza bırakın ve sonra hafif bir şampuanla durulayın.

Hint Bektaşi Üzümü

 

Hint bektaşi üzümü, C vitamini ve fosfor, kalsiyum, demir, B vitamini kompleksi ve karoten gibi diğer mineraller açısından zengindir. Saç büyümesini destekler, saç köklerini güçlendirir ve parlaklığı arttırır.

 • 4 çorba kaşığı Hint bektaşi üzümü tozu
 • 2 çay kaşığı Limon suyu

Bir kase içinde, düzgün ve tutarlı bir macun elde edene kadar Hint bektaşi üzümü tozu ve limon suyu ekleyin.  Bunu kafa derisine masaj yapın ve saçınızın her yerine  uygulayın.  15 dakika bekletin ve hafif bir şampuanla durulayın.

Neem 

 

Neem, kaşıntılı, kepek eğilimli bir saç derisini gidermek için yararlı olan yüksek anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Topikal olarak uygulandığında saç derisinde kan dolaşımını artırır. Neem yağı saç inceltme ve erken grileşme ile mücadelede yardımcı olur. Ayrıca saçların büyümesini hızlandırır ve birçok saç problemini önler ve iyileştirir.

 • Neem yapraklar bir deme
 • 2 bardak su

Neem yapraklarını 2 bardak suda 10 dakika kaynatın. Soğuması için kenara koyun. Çözelti soğuduktan sonra, sıvıyı bir sürahi içine süzün.  Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayınız ve daha sonra durulama suyu olarak neem suyunu kullanınız.  Saçlarınızı daha fazla yıkamayın.

Adaçayı
 

Adaçayı saç için antiseptik ve büzücü yararları vardır. Otun düzenli kullanımı daha kalın ve daha güçlü saçlarla sonuçlanır.

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı
 • 2 bardak su

Kurutulmuş adaçayı yaprakları 2 bardak suya 10 dakika kaynatın. Soğuması için kenara koyun. Çözelti soğuduktan sonra, sıvıyı bir sürahi içine süzün.  Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve son olarak durulama sırasında adaçayı infüze edilmiş suyu kullanın.

 

Dulavratotu

Dulavratotu kökü yağı özü, sağlıklı saç derisini korumak ve doğal saç büyümesini desteklemek için gerekli olan besinler olan fitosterol ve esansiyel yağ asitleri açısından zengindir.

 • 2 damla biberiye uçucu yağı
 • 2 damla fesleğen uçucu yağı
 • 2 damla lavanta esansiyel yağı
 • 1 çay kaşığı aloe vera jel
 • 1 çay kaşığı dulavratotu yağı

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın.Yağ karışımını kafa derisine sürün. Kafa derisine birkaç dakika masaj yapın ve ardından yağ karışımını birkaç saat içinde bırakın.  Hafif bir şampuanla durulayın.

Limon Otu 

 

Limon saç dökülmesini önlemek için gerekli olan saç köklerini güçlendirir.

 • 3 çay kaşığı kurutulmuş limon kabukları
 • 1 bardak su

Kurutulmuş limon yapraklarını  1 bardak su ile kaynatın ve soğumaya bırakın. Çözelti soğuduktan sonra, sıvıyı süzün ve bir kenara koyun.  Saçlarınızı yıkayın ve temizleyin ve ardından limon suyunu son durulamada saçınızda kullanın.

Bitkisel ilaçlar saç dökülmesine karşı savaşmak için yukarıda belirtilen bileşenlerden bir veya daha fazlasını içerir. Sonuçlar, saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Bu doğal bitkisel ilaçlar düzenli olarak kullanıldığında muazzam sonuçlar gösterebilir.

Saç bakımınız için ayrıca Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımıza da bakarak daha sağlıklı saçlar kazanmada bir adım daha atabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle …

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir