Genel Sağlık

Romatoid Artrit Ameliyatı

Romatoid Artrit Nedir ? , Romatoid Artrit Belirtileri  , Romatoid Artrit Ameliyatı  ,Ameliyat  Gerekli mi ?  ,Romatoid Artrit Ameliyatı Çeşitleri  ,Romatoid Artrit Ameliyatının Sonuçları

Romatoid artrit ameliyatı hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda , öncelikle hastalık hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz. Daha sonra ameliyatı hakkında bilgiler vererek aslında korkulacak bir durum olmadığını göstereceğiz. Romatoid artrit hakkında bilgi almak adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Romatoid Artrit Nedir ?

 

Romatoid Artrit Nedir ?Romatoid artrit (RA), vücudun bağışıklık sisteminin, çoğu eklemi kaplayan hassas dokular da dahil olmak üzere kendi dokularına saldırmasına neden olan kronik bir otoimmün hastalıktır.RA vücudun hemen hemen her eklemini etkileyebilir, ancak ilk belirtiler genellikle bilek eklemleri, ayak eklemi ve / veya diz eklemlerini etkiler. Ağrılı eklem şişmesi ve sertliğini tetiklemenin yanı sıra, romatoid artrit ateşe ve yorgunluğa neden olabilir ve potansiyel olarak uzun süreli eklem deformitelerine yol açabilir.

Romatoid Artrit Belirtileri 

 

 • El eklemi şişmesi (RA), sinovyal sıvının birikmesine ve aynı zamanda parmak ve el bileğinde eklem dokusunun kalınlaşmasına neden olan bir inflamatuar yanıtı tetikler.
 • Simetrik inflamasyon RA’da görülmektedir. Osteoartritin ve diğer birçok artrit formunun aksine, romatoid artrit genellikle vücudun her iki tarafını da eşit olarak etkiler. Örneğin, hem sağ hem de sol el bileğinde aynı anda iltihap oluşabilir.
 • Romatoid artritli kişiler genellikle bileklerde ve eklemlerde lokalize ağrıdan şikayetçidir. Sertlik genellikle sabahları veya hareketsizlik dönemlerinden sonra en kötü halini almaktadır.  Giyinme,  telefon kullanma veya yiyecek hazırlama gibi basit hareketler bile zor olabilir.
 • El bileği  ve mafsal   üzerindeki cilt, dokunulduğunda kırmızı ve sıcak olabilir.
 • Romatoid artritli kişiler ellerinde ve parmaklarında karıncalanma ve hissizlik yaşayabilirler. Bu semptomlar karpal tünelde şişlik ve iltihaplanma, kemikler arasındaki büyük bir kanal ve büyük bir sinirin geçtiği el bileği içindeki bağlardır. Medyan siniri denilen bu sinir ve onun dalları parmak, işaret parmağı, uzun parmak ve yüzük parmağının yarısını hissettirir. Karpal tüneldeki boşluk azaldığında, median sinir sıkışır ve kişi başparmağında ve ilgili parmaklarda uyuşma ve / veya karıncalanma hissedebilir.
 • Romatoid artrit, yorgunluk, mide bulantısı ve ateş gibi vücut genelinde semptomlara neden olabilen sistemik inflamatuar bir hastalıktır.
 • Etkilenen el eklemlerinin yakınındaki deri altında enflamatuar dokudan yapılmış sert, yuvarlak şişlikler oluşabilir. Bu nodüller genellikle ağrılı değildir ve RA ilaçlarının kullanımı ile küçülebilir.
 • Zamanla, kemik ve eklem dokusunun tahribi, parmakların ve başparmakların kalıcı olarak deforme olmasına neden olabilir. Ancak, el deformiteleri kaçınılmaz değildir.

Romatoid Artrit Ameliyatı Romatoid Artrit Ameliyatı 

Romatoid artritin kronik yapısı nedeniyle, hastalar eklem deformasyonu yaşayabilir. Bu, şiddetli ağrıya ve rahatsızlığa neden olan durum  hastanın hareketliliğini ve yaşam kalitesini sınırlayabilir. Romatoid artrit ameliyatı ciddi eklem bozulmalarını tedavi etmek için kullanılır. Cerrahi, hastaların günlük aktivitelerini sürdürmeye devam edebilmeleri için ağrıyı hafifletmeye ve mobiliteyi iyileştirmeye yardımcı olur.  Bununla birlikte, romatoid artrit, birden fazla eklemi etkiler ve genellikle parmak ve ellerde çok küçük eklemlerdir. Bu, sorunlu alanlar haline gelen pek çok eklem olduğu için ameliyatı çok zorlaştırabilir.

Ameliyat  Gerekli mi ? 

Romatoid artrit ameliyatı, eklem kötüye gitmesi durumunda cerrahinin gerekli bir seçenek haline gelmesiyle  ortaya çıkar.  Bu, hastalar ilaçlara veya fizik tedaviye olumlu yanıt vermediğinde ortaya çıkabilir . Hastalar, artık yürüyememek, ayakta durmak ya da acı çekmeden hareket edemeyecekleri ya da elleriyle öğelerini tutamayacakları ya da kavrayamadıkları için çok zayıflamış olabilirler.

Romatoid Artrit Ameliyatı Çeşitleri 

Hastalara çeşitli tiplerde romatoid artrit ameliyatlarından geçebilmektedir. Takip edilen ameliyat türü, hastalığın seyrinin aşamasına ve aynı zamanda hastanın özel durumuna bağlı olacaktır. En çok etkilenen, eklemlerin ameliyat gerektirdiği ve kaç eklemin ameliyat gerektirdiği bölgelere de bağlı olacaktır.

Romatoid artrit ameliyatları;

 • Artroplasti
 • Artroskopi
 • Sinir salınımı ve dekompresyon
 • Sinovektomi
 • El ve el bileği ameliyatı
 • Diğer ameliyatlar arasında kalça replasmanlarının yanı sıra omuz, dirsek, diz, sırt ve boyun ameliyatları yer alabilir.

Artroplasti

Etkilenen eklem tamamen değiştirildiğinde veya yeniden yapılandırıldığında artroplasti yapılır. Eklem yapısını düzeltmek için eklem kemikleri yeniden şekillendirilebilir. Aksi takdirde, metal veya sentetik parçalar ile yeni eklemler oluşturulabilir.

Bu romatoid artrit cerrahı eklem fonksiyonunu düzeltir veya hastada deformiteyi düzeltir. Acıyı ve sertliği azaltabilir ve hareketliliği geliştirebilir. Bununla birlikte, artroskopi, hastalığın ilerlemesini önler.

ArtroskopiArtroskopi

Eklem ciddi şekilde iltihaplandığında, eklemin değiştirilmesini veya oluşturulmasını gerektirmeyen başka bir ameliyat türü uygulanabilir. Bunun yerine, cerrahlar hasarlı ve iltihaplı dokuyu etkilenen eklemden çıkarmak için bir alet kullanabilirler.

Bu artroskopi adı verilen cerrahi bir işlemdir ve eklem fonksiyonunu düzeltmek ve ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Artroplasti gibi, artroskopik prosedürler hastalığın ilerlemesini  önler.

Sinir Salınımı ve Dekompresyon

Sinirler sıkıştırıldığında, kronik ağrı ve ağrının yanı sıra eklemlerdeki zayıflığa neden olabilir. Romatoid artrit hastaları için bu genellikle dirseklerde, ayaklarda, ayak parmaklarında ve özellikle de bileklerde olabilir.

Bileklerde sinir sıkışması karpal tünel sendromu olarak adlandırılır. Sinir salıverme veya dekompresyon cerrahisi, ağrıyı hafifletmeye ve etkilenen eklemlere karşı mukavemeti iyileştirmeye yardımcı olur.

Sinovektomi

Romatoid artrit ile eklemler içinde yer alan sinovyal astar, fonksiyon ve hareketi yasakladığı kadar iltihaplı hale gelebilir. Bu durumda, hastalıklı sinovyal astarı çıkarmak mümkündür. Bu prosedür sadece şişmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ağrıyı hafifletir, eklemde daha fazla hasarı önlemek için de yardımcı olabilir.

El ve El Bilek Cerrahisi

Romatoid artrit progresyonunun en yaygın özelliklerinden biri el ve bilekleri nasıl etkileyebileceğidir. Ellerde ve bileklerde yapılabilecek çeşitli tipte ameliyatlar vardır. Bu ameliyatlar ellerde tendon ve ligament onarımı içerir. Bu ameliyatlar, bileklerin, ellerin ve tek tek parmakların hareketini düzeltmede çok yardımcı olabilir.

Romatoid Artrit Ameliyatının SonuçlarıRomatoid Artrit Ameliyatının Sonuçları

Her ne kadar cerrahi pek çok olumlu sonuç sağlayabilse de tüm ameliyatlar risk taşır, ancak çoğu hareketliliğin sağlanması ve ağrının hafifletilmesinde son derece etkili olabilir.

Romatoid artrit cerrahisi, hastanın özgün öyküsünü ve bireysel semptom grubunu dikkate alarak, duruma göre yapılır. Günümüzde, hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaçlar ( DMARD ) gibi ilaç türlerindeki gelişmelerle, riskli ve ağrılı ameliyatlara duyulan ihtiyaç azalmaktadır.

 

Romatoid artrit hakkında size ön bilgi olması için hazırladığımız yazımız umarım işinize yarar son olarak bu bilgiler ışığında doktorunuzla görüşüp sizin için en doğru ameliyat seçeneğini belirlemeniz önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir