EgzersizlerGenel Sağlık

Resimli Pilates Egzersizleri ve Hareketleri

Pilates Egzersizleri ,Yeni Başlayanlar için Pilates Hareketleri  , Karın için Pilates Hareketi , Hundred Egzersizi  ,Pilates Bel Egzersizi  ,Pilates Bacak Egzersizi  ,Pilates Kalça Egzersizi 

Pilates egzersizleri hakkında sizleri bilgilendirmek amacı ile hazırladığımız yazımızda pilates egzersizlerinin resimli anlatımına yer vereceğiz. Spor yapmak isteyen ev hanımları için oldukça kolay hareketler olan pilates egzersizleri sizin formda kalmanızı sağlayacaktır.

Pilates Egzersizleri 

Pilates ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir seviyede herkes için gerçekten geçerli bir spor faaliyeti olarak karşımıza çıkmaktadır.  Pilates bazıları için pahalı bir salon  ya da süslü ekipman anlamına gelebilir, ancak gerçekte ihtiyacınız olan her şey sadece  bir tane pilates minderi , tabi bir de pilates topudur. Bu malzemeler son derece ucuzdur ve spor mağazalarından çevrim içi sitelerden sipariş verilebilir.  Size önereceğimiz Pilates hareketleri, çok fazla zor değildir ve aşırı uğraşma  gerektirmez ve neredeyse her yerde denemek için yeterince basittir. Kendinizi sadece çekirdekinizden daha fazla  güçlendireceksiniz.

Bir süreliğine antrenman yaparken bile, bu hareketleri muhtemelen birkaç değişiklikle farklı modellerini yapabilirsiniz. Benim düşünceme göre, yeni başlayanlar için pilates egzersizleri insanları sağlam bir güç tabanı oluşturmaya yardım edecektir.

Yeni Başlayanlar için Pilates Hareketleri

Yeni Başlayanlar için Pilates Hareketleri 

Her Pilates uygulamasının özünde, kan pompalamak ve ısınmak için tasarlanmış olan  hareketler vardır Nefes almak ve nefes vermek çok önemlidir. Ve hareket sayı olarak tamamlamaktan çok doğru yapmaya odaklanmak gerekir.

Karın için Pilates Hareketi

Pilates metinizi yere serin , üzerine düz bir şekilde oturun ve sırt üstü yatın. Herkesin bildiği mekik hareketinden farklı olarak bu pilates egzersizinde bacaklarınızı, boynunuzu ve kollarınızı kıvırmadan kaldırmaya çalışmalısınız. Yani eklemlerinizden kollarınızı ve bacaklarınızı kırmamanız gerekir. Geniş V poziyonu gibi düşünmelisiniz. Bacak ve kollarınız  yukarı doğru kaldırırken nefes alarak daralta bildiğiniz kadar  V pozisyonunu daraltın. Aşağıya kontrollü bir şekilde nefes vererek indirin.

Bir diğer egzersizim ise yine sırt üstü yatın dizlerinizi kırın. Kolarınızı yukarı kaldırın ve dizlerinize doğru nefes alarak bükülün ardından bir kaç sn bekleyin. Nefes egzersizi de hareketinize eşlik  etmelidir.   Bu hareket ile hem vücudunuzu gerecek hem de esneklik kazanacaksınız. Tabi göbek kaslarınızda çalışacağı için yağ yakımı da gerçekleşecektir.

Hundred Egzersizi 

Matınızı yere serin ve sırt üstü uzanın.  Kollarınızı yukarı doğru kaldırın,  hiç kımıldamadan sadece boynunuzu yukarı kaldıracak ve indireceksiniz.

Pilates Bel Egzersizi 

 

Doğal olarak bel hareketleri pilateste sırt üstü yatılarak yapacağınızı düşünüyorsunuz bu hareketimiz böyle de olacak ama farklı hareketlerde ileriki zamanlarda yapılabilir.   Sırt üstü matınız yattıktan sonra elleriniz yanda avuç içleriniz yere değecek şekilde durun daha sonra sırtınızı yukarı doğru kaldırın. Burada belinizi kaldırırken kafanız ve omuzlarınız yerde olacak ve kısmen bir köprü gibi duracaksınız . Eğer bu harekette zorlanmaz iseniz daha sonra dizlerden kalkalarak, başınızı da biraz daha kaldırarak tam bir köprü yapabilirsiniz.

Pilates Bacak Egzersizi Pilates Bacak Egzersizi 

Basit pilates egzersiznde bacak hareketleri hem önemli hem de basittir. Yanlamasına pilates matınızı yattıktan sora elinizi kalçanıza koyacaksınız. Ayaklarınız paralel duracak ve yukarı doğru V şeklinde açıp kapatacaksınız. Sonra diğer bacağınız için ters tarafa yatarak aynı egzersizi yapmalısınız.

Pilates Kalça Egzersizi 

 

Kaçla hareketlerinde genelde kadınlar tek bacak squat tercih etseler de siz daha basit bir hareketle başlayabilirsiniz. Sırt üstü matınıza yatın burada pilates topuna da ihtiyaç var. Pilates topunu bacaklarınızın altına alın, ardından sol bacak kalakacak, indiğinde sağ bacak kalkacaktır.

Pilates yaparken nefes almayı ve vermeyi unutmayın.

Bu basit egzersizlerden sonra kendiniz için daha profesyonel egzersiz hareketleri belirleyebilirsiniz. Ebru Şallı tarafından internette konulan videolara bakabilir ve ritminizi arttırabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir