EgzersizlerGenel Sağlık

Resimli Pilates Egzersizleri ve Hareketleri

SAĞLIKLI BİR GÜN İÇİN PİLATES

Günde sadece birkaç saatimizi ayırarak fazla kilolarımızdan kurtulmak ve sıkı bir vücuda sahip olmak,  kolay,  ekonomik ve eğlenceli bir aktivite olan pilates ile mümkün. Günde birkaç saatinizi ayırarak uygulayacağınız pilates hareketleri ile hem zayıflamak hem de formda kalmak artık çok kolay. Göbek, karın, kalça ve bacak hareketlerinden oluşan pilates hareketleri, bölgesel zayıflama için de oldukça uygun. Bu çok vaktinizi almayan hareketler sayesinde arzu ettiğiniz kiloyu kısa sürede elde edebilir, vücudunuzu hayalinizdeki fit görünüme kavuşturabilirsiniz. Vücudunuzu şekle sokmanın ve formda görünmenin en uygun yolu olan pilates, selülitlerinizi yok etmeye ve çatlaklarınızı gidermeye de yardımcı olur. Bu hareketleri evde yalnız başınıza sadece videolar yardımı ile kolay bir şekilde uygulamanız mümkün. Vücudunuzun sağlığa kavuşması için günde sadece birkaç saatini ayırarak yapacağınız pilates hareketlerinden en genel olanlarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Göbek Hareketleri

Bacaklarınızı dümdüz uzatın ve dik bir şekilde oturun. Belinizi yere yatırdığınız esnada bacaklarınızı, ellerinizi ve boyunuzu havaya kaldırın ve indirin bu sırada da nefes alıp vermeyi ihmal etmeyin.

Bacak Hareketleri

Sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi yere koyup topuklarınız ve elleriniz üzerinde vücudunuzu dik tutun. Ardından nefes alarak bir ayağınızı havaya kaldırın ve nefes vererek indirin. Bu hareketi bir sağ bir sol bacağınızla sırayla uygulayın.

Kalça Hareketleri

Bacaklarınızı dümdüz uzatarak oturun. Ellerinizi arkanızdan yere koyun ve ardından nefes alıp vererek bacaklarınızı sırayla havaya kaldırın ve indirin.

PİLATES İLE FORMDA KAL

pilates hareketleri videoÇağımızın en büyük sorunu haline gelen fazla kilolardan kurtulmanın en kolay ve etkili yolu spor yapmaktır. Özellikle kadınlar kilolarına çok fazla dikkat ederler ve bu hususta çok fazla vakit ayırırlar ve fazladan para harcarlar. Pilates ise hem ekonomik hem de vakit almayan bir spor aktivitedir. Çeşitli pilates hareketleri ile hem zayıflamak hem de formda kalmak mümkün.

Basic Ball

Pilates topuna sırt üstü uzanın. Sırtınızı karnınıza doğru getirin ve nefes hareketleri ile bunu tekrarlayın. Bu hareket karınızdaki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olacak.

Pike

Pilates topunun üzerine yüz üstü uzanıt topu ayaklarınıza götürün. Ellerinizi yere koyun. Ayaklarının ve elleriniz yardımı ile kalçanızı yukarı doğru kaldırın ve indirin.

Ball Pushups

Pilates topuna yüz üstü uzandıktan sonra ellerinizi yere koyun ve şınav hareketini uygulayın. Bu hareket ile hem karın hem de kol kaslarınız güçlenir.

Humstring

Yere sırt üstü uzanın ve pilates topunu ayaklarınızın altına koyun. Ellerinizi yere koyarak kalçanızı kaldırın ve dizlerinizi bükün. Ardından tekrar bacaklarınızı gerin. Nefes alıp vererek bu hareketi tekrarlayın.

Balancing Obliques

Yana doğru uzanın ve bir bacağınızı bükün diğerini gergin tutun. Pilates topunu kolunuzun altına koyup vücudunuzu gergin bir hale getirin.

Ball Sholder Presses

Pilates topunun üzerine dik bir şekilde oturun. İki elinize de ağırlık alın ve indirip kaldırın.

pilates hareketleri resimli
PİLATES İLE KISA SÜREDE FORMA GİRİN

Yazın gelmesi ile birlikte fit, sıkı bir vücuda sahip olmak amacı ile pek çoğumuz spor salonlarına koşarız. Bazı kadınlar ise spor yapmaya vakit bulamıyor ya da spor salonlarına fazladan para vermek istemiyorlar. Bunun yerine hem kilo vermeye yardımcı hem de vücudunuzu formda tutan bir spor aktivitesi olan pilatesi tercih ediyorlar.  Basit pilates topu hareketleri ile vücudunuzu kısa sürede arzu ettiğiniz şekle ulaştırmak mümkün. Pilates topu hareketlerini tanıtmaya squat hareketi ile başlamak istiyorum.

Squat hareketi

Önce pilates topunu tek ayağımızın altına koyuyoruz. Nefes hareketleri ile diğer ayağımızdan da destek alarak öne doğru eğilip kalkıyoruz. Bu hareket kalçaların sıkılaşmasına ve kalçadaki yağların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Mekik hareketi

Bu harekette önce yere sırt üstü uzanıyoruz. Ardından pilates topunu ayaklarımızın altına alıp, nefes alıp vererek boynumuzu dizlerimiz ile buluşturuyoruz. Bu hareket ile karın ve göbek bölgesinde yağlar yok olup, kasa dönüşür.

Şınav Hareketi

Pilates topunun üzerine yüz üstü uzanıp, ayaklarımız pilates topunun üzerinde olcak şekilde nefes hareketleri ile birlikte yere doğru eğilip, kalkıyoruz.

Kalça Hareketi

Yere sırt üstü uzanıp pilates topunu ayaklarımızın altına alıyoruz. Ellerimizi yere koyup, ellerimiz ve ayaklarımız yardımı ile kalçamızı kaldırıyoruz ve pilates topunu bir ileri bir geri getiriyoruz.

Kol Çalıştırma Hareketleri

Bu hareket kol kaslarınızın gelişmesine yardımcı olur. Öncelikle pilates topunun üzerine yüz üstü uzanıyoruz. Ayaklarımızı yere koyu kollarımızı ileri doğru uzatıp kendimize doğru çekiyoruz.

topsuz pilates hareketleriRESİMLİ PİLATES HAREKETLERİ İLE DOĞRU HAREKETLER

Günümüzde pek çok kadın spor salonlarına gitmek yerine evde video izleyerek ya da internet, dvd ya da pilates dergileri yardımı ile resimli pilates hareketlerine bakarak kolay bir şekilde evde kendi kendine beden sağlığını koruyabiliyor. İnternetin hızla gelişmesi ile birlikte artık her şey ayağımıza geliyor. Pek çok konuda olduğu gibi pilates hakkında da bilmek istenilen her şeye internet üzerinden hem de resimleri ile birlikte ulaşmak mümkün. Top ile ya da topsuz yapılan tüm pilates hareketlerinden doğru nefesin nasıl alınacağına kadar hepsine kolay bir şekilde ulaşılıyor. Bazen bir şeyi anlamak için sadece okumak yetmez bu nedenle görsel olarak karşımıza çıktığında anlatılmak isteneni daha kolay bir şekilde anlarız. Pilates hareketlerinde hareketlerin doğru şekilde yapılmasının yanı sıra nefes hareketleri de oldukça önemlidir. Bunu sadece okuyarak anlamak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle pilates hareketlerini doğru şekilde anlayabilmek ve uygulayabilmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde yapılan tüm hareketler boşa gider ve zaman kaybına neden olur. Pilates hareketlerini sadece okuyarak değil resimler yardımı ile anlamak gerekir. Resimli pilates hareketleri ile uygulanması gereken hareketleri basit bir şekilde anlayabilecek ve vücudunuzu forma sokmanın ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz. Aynı zamanda resimler sayesinde hareketler aklınızda kalacak ve kısa zaman içinde pilates hareketlerini hiçbir yardım almadan tek başınıza doğru şekilde uygulayabileceksiniz.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir