Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Peptik Ülser Tedavisi

Peptik Ülser , Peptik Ülser Nedenleri, Peptik Ülserin Belirtileri,Peptik Ülserin Teşhisi ,Peptik Ülserin Tedavisi,Peptik Ülser için Diyet

Sizlere bu yazımızda peptik ülser hakkında bilgiler vereceğiz. Hastalığın nedenlerinden, belirtilerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Peptik Ülser

 

Peptik ülserler, midenizin iç tabakasında ve ince bağırsağınızın üst kısmında gelişen açık yaralardır. Bir peptik ülserin en sık görülen semptomu mide ağrısıdır.  Peptik ülser yani sindirimsel yaralar da denilen bu durum, mide ve/veya onikiparmak bağırsağında, asidik salgıların tahriş etmesiyle oluşan, kas tabakasına ilerleyen doku kaybıdır. Mide mukozasındaki ülsere gastrik ülser, onikiparmak bağırsağında oluşan ülsere duedonal ülser deniyor. Tanı , baryumlu mide grafisi, biyopsi, endoskopi, midesıvı analizi, pentagastrin insülin testleri ile koyulabilir.

Peptik ülser hastalığı yaygındır, milyonlarca insanı   etkiler. Ayrıca, peptik ülserler tekrarlayan bir problemdir; İyileşmeyi sağlamak  için tedaviye yönlendirilmedikçe iyileşmiş ülserler bile tekrarlayabilirler. Peptik ülserin ve onun komplikasyonlarının tedavi edilmesinin tıbbi maliyeti yılda milyarlarca liraya  ulaşmaktadır. Son zamanlardaki tıbbi gelişmeler ülser oluşumuna karşı önlemeleri  artırdı. Geliştirilmiş ve genişletilmiş tedavi seçenekleri artık mevcuttur.

Peptik Ülser Nedenleri

Peptik ülserler sindirim sisteminde asit midenin veya ince bağırsağın iç yüzeyinde zarar vermesi ile  ortaya çıkar. Asit, kanamaya neden olabilen ağrılı bir açık yara oluşturabilir. Sindirim sisteminiz normalde asitlere karşı koruyan bir mukoza tabakası ile kaplanır. Fakat asit miktarı artarsa ​​veya mukus miktarı azalırsa, ülser geliştirebilirsiniz.  Bu durum;Peptik Ülser Nedenleri

  • Helikobakter pilori bakterileri genellikle mide ve ince bağırsağı tutan dokuları örten ve koruyan mukoza tabakasında yaşamaktadır. Çoğu zaman, H. pylori bakterisi herhangi bir sorun oluşturmaz, ancak ülser üreten mide iç tabakasının iltihaplanmasına neden olabilir.  H. pylori enfeksiyonunun nasıl yayıldığı belli değildir.  Kişiden kişiye, öpüşmek gibi yakın temas yoluyla bulaşabilir. İnsanlar H. pylori’yi de yiyecek ve su yoluyla alabilirler.
  • Belirli ağrı kesicilerin düzenli kullanımı , aspirin almak, reçetesiz  ilaçlar kullanmak buna neden olabilir.Bu ilaçlar mide ve ince bağırsağınızın iç yüzeyini tahriş edebilir. Bundan kaynaklı doktor önerisi dışında ilaç alınmaması gerekir.
  • Sigara içmek sadece ülserlere neden olmaz, aynı zamanda kanama, tıkanıklık ve perforasyon gibi ülserlerden kaynaklanan komplikasyon riskini de arttırır. Sigara içimi de ülser tedavisinde tedavi başarısızlığının önde gelen nedenidir.

Peptik Ülserin Belirtileri

Peptik ülser belirtileri arasında, iştahsızlık, kilo kaybı, yemek yedikten hemen sonra başlayan ağrı, sırtüstü yatışta ve antiasit alımıyla geçen ağrı, ileri dönemde hematemez(kusmayla kan gelmesi) ve melena (siyah, kanlı dışkı), bulantı, midede yanma görülebilir.

Duedonal ülserin belirtilerinde ise, yemek yeme ile azalan ağrı, üst karında ve sırtta ağrı, ve yemekten 1-2 saat sonra ağrıların tekrarlanması, ilkbahar ve sonbaharda ağrıların şiddetlenmesi, periyodik olarak ağrı dönemleri, göbek üstünde sağda ağrı ve duyarlılık görülmektedir.Peptik Ülserin Teşhisi 

Peptik Ülserin Teşhisi 

Bir ülseri tespit etmek için, doktorunuz önce tıbbi sıkıntılarınızı dinler ve size fiziki bir muayene yapar. H. pylori bakterisi için laboratuvar testleri yapılmaktadır. Ayrıca gerekli durumlarda endoskopi yapılarak kesin tanı elde edilmektedir.

Peptik Ülserin Tedavisi

Peptik ülserin tedavisinde ise, mide asidinin nötralize edilmesi, ülser diyeti, akut dönemde yatak istirahati, alkol ve sigaranın yasaklanması, antkolinerjik, sedatif tedavisi, H2 reseptör antagonisti, eğer bakteri neden olmuşsa antibiyograma göre antibiyotik tedavisi, gerekirse psikoterapi ve beslenme eğitimi verilebilir.

Duedonal ülser tedavisinde, H 2 reseptör antagonisti, antiasit, antibiyotik, antikolinerjik, sedatif verilir, akut dönemde yatak istirahati, diyet, stresle baş etme yöntemleri geliştirme, meditasyon, alkol, sigara ve kafein yasaklanmasıdır.

Peptik ülser tıbbi tedavi ile sonuç alınamadığında, komplikasyon olarak kanama, tıkanma ve perforasyon görüldüğünde, kronik ve tekrarlayan ülserlerde, cerrahi tedavi uygulanır.

Asit salgılayan hücreleri uyaran sinirlerin kesilmesi (vagotomi) ve midenin asit salgılayan kısımlarının çıkarılmasıdır (subtotalgastrektomi). Böylelikle asit salınımı engellenmektedir.

Peptik Ülser için Diyet

Bu hastalığın bir daha nüks etmemesi ve tedavinin başarılı geçmes için bazı sağlık önlemleri ve diyet şarttır.

  • Sağlıklı bir diyet seçmeniz ve özellikle A ve C vitaminleri, sebzeler ve kepekli tahıllar ile meyvelerle dolu  öğünler almanız gerekir. Vitamin açısından zengin yiyecekler tüketmemek vücudunuzun ülserinizi iyileştirmesini zorlaştırabilir.
  • Peptik Ülser için DiyetProbiyotik içeren yiyecekleri  tüketmeniz gerekir. Yoğurt,   peynir özellikle önemlidir.  Bazen içme sütü ülserinizin ağrısını daha iyi hale getirir, ancak daha sonra acıyı artıran aşırı asitlere neden olur. Doktora danışarak süt tüketiminizi ayarlayabilirsiniz.
  • Ağrı kesicilerini değiştirmeyi düşünün. Ağrı kesiciler düzenli olarak kullanıyorsanız, doktorunuza  isimlerini bildirin ve değiştirmesini sağlayın.
  • Stres, peptik ülserin belirtilerini ve semptomlarını kötüleştirebilir. Stresinizin kaynaklarını düşünün ve nedenleri ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinizi bakın. Bazı stresler kaçınılmazdır, ancak stres, ;  egzersiz yaparak, arkadaşlarla zaman geçirirken hafifletebilirsiniz.
  • Sigara, midenin koruyucu kaplamasına müdahale ederek midenizi ülser gelişimine daha duyarlı hale getirebilir. Sigara içmek ayrıca mide asidini artırır. Bundan kaynaklı bu hastalıkta özellikle sigarayı bırakmanız gerekmektedir.
  • Alkolü sınırlandırın veya önleyin. Aşırı alkol kullanımı, mide ve bağırsaklarınızdaki mukoza astarını tahriş edebilir ve aşınarak iltihap ve kanamalara yol açabilir.
  • Yeterli uyumaya çalışın. Uyku bağışıklık sisteminize ve strese yardımcı olabilir. Ayrıca, yatmadan önce   bir şeyler yemekten kaçının.

Bu diğer sindirim ve mide hastalıkların beslenme oldukça önemlidir. Bundan kaynaklı diğer blog yazılarımızdaki sağlıklı beslenme tüyolarını elde edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir