Genel Sağlık

Papatya Yağı

Papatya Yağı Nedir ? , Cilt için Papatya Yağı,Cilt Lekelerine Papatya Yağı ,Saç Rengini Açmak için Papatya Yağı  ,Papatya Yağı Faydaları ,Bebekler için Papatya Yağı Kullanımı,Papatya Yağı Nasıl Yapılır ? 

Çocukken sokaklardan topladığımız en yaygın çiçek olan papatyalar sadece hoş görünüme sahip değildirler. Ayrıca papatyalardan elde edilen papatya yağı sağlık, cilt ve saç için bir çok fayda barındırmaktadır. Bu makalede sizlere papatya yağının ne olduğuna, nasıl elde edildiğine ve sağlık, cilt, saç için ayrı ayrı faydalarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Papatya Yağı Nedir ? 

Papatya YağıPapatya yağı , çiçekli bir bitki olarak çok popüler olan papatya bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Anthemis nobilis ve Matricaria chamomilla olarak iki tip papatya vardır. Her iki türden elde edilen uçucu yağlar bazı tıbbi özelliklerde oldukça benzer olmasına rağmen, bileşimleri farklıdır ve dikkat çeken belirli özelliklere sahiptirler. Roma papatya yağı alfa pinen, beta pinen, camfen, kariyofil , sabinen, myrsen, gamma-terpinen, pinokarvone, farsenol, sineole, propil angelat ve butil angelattan oluşur. Alman papatya yağı ise azulen (ayrıca chamazulene), alfa bisabolol, bisabolol oksit-A & B ve bisabolen oksit-A’dan oluşur.

Roma papatya yağı daha sakinleştirici ve daha iyi bir emmenagog olarak çalışsa da, Alman papatya yağı azulen denilen bir bileşenin varlığına bağlı olarak çok güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Azulen, yağın karakteristik derin mavi rengini vermekten sorumlu olan azotlu bir bileşiktir.

Cilt için Papatya Yağı

 

 • Bu yağın bir  kısmı acı sivilce koşullarına bir son verin. İltihap ve kızarıklığınız ortadan kaldırır, ayrıca skarsız bir cildin tadını çıkarabilirsiniz. Enflamasyonları azaltmak için diğer bitkisel yağlarla kullanılabilir. Ayrıca cilt koşulları egzama gibi için doğal bir antidot olarak çalışmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı ile 3 ile 4 damla  papatya yağı karıştırın ve cildinize sürün. Bu, cildinizin yaşayabileceği her türlü tahrişi yatıştırır. Cildinizi nemlendirir ve aynı zamanda parlaklık ekler. Güneş yanıklarının iyileştirilmesinde de etkili olduğu bilinmektedir. Banyoda birkaç damla ekleyin veya daha hızlı iyileşmek için bu yağ infüzyonuyla soğuk kompres yapın.

Cilt Lekelerine Papatya Yağı 

 

Bu uçucu yağın düzenli olarak uygulanmasıyla gözlerinizdeki güzelliği engelleyen tıkanıkların açılmasına ve koyu lekelerin giderilmesine yardımcı olur.  Lekeleri yumuşatır ve cilt tonunu değiştirir. Cildinizi genç ve ferahlatıcı tutar cildi onarır, rejenerasyon ve güçlendirme özellikleri sağlar.

Saç Rengini Açmak için Papatya Yağı  

 

Sarı saçları anında açmak için saçı nazik bir papatya yağıyla durulayın. Kına karışımınıza birkaç damla ekleyin ve bu doğal renk tonlarını vurgulamak için uygulayın. Saçınıza güzel bir parlaklık vermek için havlu ile kurutulmuş saçlara birkaç damla uygulanabilir.

Ayrıca papatya yağı saç biti ve kepek için etkili bir doğal çözümdür . Ayrıca, tahriş olmuş saç derisini de rahatlatır. Saç  derisini nemlendirir, dolayısıyla ilgili tahriş ve kaşıntıyı engeller. Sinir yatıştırıcı özellikleriyle bilinen papatya yağı, saçları ve saç derisini beslemek için harika bir yağ olarak kolayca kullanılabilir. Kuru ve kırılgan saçlarda etkilidir. Nem seviyesini korur ve saçı yumuşak ve güçlü gerginliklerin arkasında bırakarak içerden güçlendirir.

Papatya Yağı Faydaları 

 

 • Bu yağın büyüleyici tatlı aroması sizi sakinleştirir ve rahatlamanıza yardımcı olur. Ruh halinizi olumlu etkiler ve sizi canlandırır. Sakinleştirici   özellikleriyle bilinen Roma varyantı, annenin rahatlamasını sağlamak için doğum öncesi masajlar sırasında kullanılmıştır. Limon otu yağı ile kullanıldığında sinir yatıştırıcı özellikleri hiperaktif çocukların sakinleştirilmesinde yardımcı olur.
 • Bu yağ ile hayatınızı engelleyen artrit ağrınız için kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgede biraz ılık yağ dökün ve dolaşımını iyileştirmek için hafif bir masaj yapın ve artrit ile ilişkili iltihap ve ağrıyı hafifletin. Soğuk algınlığı, sinüzit ve migren nedeniyle baş ağrısı çekenler, bu yağa daha çabuk yardım için güvenebilirler. Bu yağla buhar inhalasyonu göğsü açar ve tıkalı burnu açar. Aynı zamanda bir febrifüj gibi davranır ve ateşinizi düşürür.
 • Bu yağın, mide-bağırsak sorunları, diyare , kabızlık ve hatta safra taşları dahil olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıkları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir . Sindirimi geliştirir ve karın içinde biriken gazı giderir.  Antiseptik özellikleri, yağın bağırsaktaki zararlı mikroorganizmaların büyümesini engellemesine ve çeşitli gastrointestinal hastalıklardan korunmanıza olanak tanır.
 • Merkezi sinir sistemini düzenleyen, CNS’nin sağlığını korur. CNS’nin verimli çalışmasına ve davet edilmeyen sağlık durumlarını önlemesine yardımcı olur.
 • Sırt ağrınız sizi rahatsız mı ediyor? Sadece biraz Alman papatya yağı ısıtın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Eğer siyatik kaynaklı bir ağrı ise, o zaman Roma varyantı doğru seçim olacaktır. Yağ ile bir masaj siyatik sinir yatıştırır. Alt sırt, kalça ve bacaklarda yağı uyguladığınızdan emin olun.
 • Papatya yağı etkili bir emmenagogtur. Menstrüel ve menopoz sıkıntısı yaşayan kadınlar bu yağın yardımı alabilir. Meme hassasiyetini kolaylaştırır. Anti-depresan yapısı, ruh hali ile daha iyi savaşır. Bu yağın birkaç damla ile sıcak bir banyo menstrual ağrıyı hafifletir bilinmektedir.
 • Zengin bir idrar söktürücü, idrar yolunu, böbrekleri ve kanı daha fazla kan ve idrar akışına neden olarak temizler. Böbrekler ve kan, detoksifiye olduğunda, daha iyi bir şekilde çalışarak istenmeyen sağlık koşullarını engeller.
 • Papatya yağı hayranlık uyandıran bir vasokonstriktördür. Böylece, kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine ve korunmasına yardımcı olur . Bu da, miyokard enfarktüsü, ateroskleroz ve inme de dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler durumların riskini azaltarak kan damarı daralmasını önler.

Bebekler için Papatya Yağı Kullanımı

 

Çocuklar, özellikle bebekler, uyku zamanı geldiğinde size zor zamanlar yaşatabilir.  Bu yağ ile yapılan bir masajın, bebeklerde uykuya neden olduğu bilinmektedir. Bu yağın 3 ile 4 damlasını bebek yağına ekleyebilir ve küçük bir şişeye bu yağla ve ardından ılık su banyosuyla masaj yapabilirsiniz. Duyguları yatıştırır ve onları sakinleştirir, böylece uyku hormonlarını tetikler.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır ? 

 

 1. Bir  aktardan mağazasında kurutulmuş papatya çiçekleri satın alın. Kendi papatyalarınızı büyütürseniz, çiçekleri toplayın ve kullanmadan önce solmasına izin verin;  yağdaki herhangi bir nem küf oluşumuna neden olur. Papatya çiçeklerini temizleyin, kum veya döküntüleri atın.
 2. Çiçekleri tamamen kuruyana kadar tek bir tabaka halinde, bir kesme tahtası üzerine yayın.
 3. Bir cam kavanoz ve kapağını sterilize edin ve havayla kurumaya bırakın. Kapağın sıkıca oturduğundan emin olun.
 4. Zeytinyağını kavanozun yarısına kadar doldurun.
 5. Papatya çiçeklerini zeytinyağına ekleyin ve her çiçek örtülünceye kadar karıştırın. Çiçeklerin tamamen yağa batırıldığından emin olun. Kapağı sıkıca vidalayın.
 6. Doldurulmuş kavanozu her gün en az 6 ile 8 saat doğrudan güneş ışığı alan bir alana yerleştirin. Güneşli bir pencere ideal olabilir.
 7. Kavanozu her gün kontrol et. Kavanozu dikkatlice açın. Bir kağıt havlu ile kapağındaki birikmiş nemi silin. Kavanozu sıkıca kapatın ve günde bir kez sallayın. Karışmanın iki haftaya kadar veya papatya çiçekleri görünene kadar bekletin.
 8. Papatya yağını bir huni kullanarak taze sterilize bir cam kavanoz içine aktarın. Papatya çiçekleri süzmek için tülbent ve bir elek kullanın. Otları sıkın. Kavanozda herhangi bir papatya parçası görürseniz yağı tekrar süzün.
 9. Bitmiş karışıma biberiye yağı özü ve tokoferol ekleyin. İyice karıştırın. Bu bileşenler oksidasyonu önler. Papatya yağını doğrudan kavanozdan kullanın.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Biberiye Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir