HastalıklarKanser Hastalıkları

Pankreas Kanseri Tedavisi ve Belirtileri

Pankreas Kanseri Nedir? , Pankreas Kanser Belirtileri  ,Pankreas Kanseri Nedenleri  ,Pankreas Kanseri Oluşumu  ,Pankreas Kanser Riskini Azaltma  ,Pankreas Kanseri Tanısı ve Teşhisi  ,Pankreas Kanseri Tedavisi  ,Pankreas Kanseri Ameliyatı 

Pankreas kanseri ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır ve erkeklerde görülen bir tümör vakasıdır. Sizlere bu ölümcül riskli kanser için gerekli bilgileri aşağıdaki yazımızda sunacağız. İyi okumalar dileriz.

Pankreas Kanseri Nedir? 

Pankreasta gelişen kanserler iki ana kategoriye ayrılır:  endokrin pankreas kanserleri (insülin ve diğer hormonları yapan kısım)  adacık hücresi  veya  pankreatik nöroendokrin tümörler veya PNETler ve ikincil kanserleri olarak adlandırılır. Adacık hücre kanserleri nadirdir ve tipik olarak ekzokrin pankreas kanserleri ile karşılaştırıldığında yavaş büyür.  Genellikle hormonları kan dolaşımına salgılar ve ayrıca ürettikleri hormonlar (insülin, glukagon, gastrin ve diğer hormonlar) ile karakterize edilirler. Ekzokrin pankreas kanserleri (ekzokrin kanserler), enzimleri ince bağırsağa veren ve genellikle pankreatik adenokarsinomlar olarak adlandırılan kanal sistemini düzenleyen hücrelerden gelişir. Skuamöz hücreli pankreas kanseri nadirdir. Pankreasın adenokarsinomu , tüm pankreas duktal kanserlerini içerir ve bu derlemenin ana konusudur.

Ekzokrin pankreastaki kanalları hizalayan hücreler, onları çevreleyen dokulardan daha hızlı bölünür. Anlaşılmayan  nedenlerden ötürü, bu hücreler DNA’larını diğer ölmekte olan hücreleri değiştirmek için bölündüklerinde kopyalarken hata yapabilirler. Bu şekilde anormal bir hücre meydana gelmektedir. Anormal bir duktal hücre düzensiz bir şekilde bölünmeye başladığında, anormal görünümlü ve işleyen hücrelerden oluşan bir büyüme oluşabilir. Mikroskop altında tanınabilecek anormal değişiklikler “displazi” olarak adlandırılır. Çoğu zaman, displastik hücreler zaman içinde ek DNA hataları geçirebilir ve daha da anormal olabilir. Bu displastik hücreler, çevreleyen dokuya girdiği kanalın duvarlarına girdiğinde, displazi bir kanser haline gelmiştir.

Pankreas Kanser Belirtileri 

Pankreas Kanser Belirtileri 

Pankreas kanserin belirtileri ve semptomları genellikle hastalık ilerleyene kadar ortaya çıkmaz. Şunları içerebilir:

 • Sırtınıza yansıyan üst karın bölgesinde ağrı
 • İştah kaybı veya istenmeyen kilo kaybı
 • Depresyon
 • Yeni başlangıçlı diyabet
 • Kan pıhtıları
 • Yorgunluk
 • Cildinizin sararması ve gözlerinizdeki beyazlar (sarılık)

Açıklanamayan kilo kaybı yaşarsanız veya devam eden yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden diğer belirtiler devam ederse  doktorunuza başvurunuz.

Pankreas Kanseri Nedenleri 

Çoğu durumda pankreas kanserine neyin neden olduğu net değildir. Doktorlar, sigara içme gibi, hastalığınızı geliştirme riskinizi artıran faktörler belirlerler.  Pankreasınız yaklaşık 6 inç (15 santimetre) uzunluğundadır. Vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerde şeker işlemesine yardımcı olmak için insülin de dahil olmak üzere (salgılar) hormonları salgılar. Ve vücudunuzun sindirimine yardımcı olmak için sindirim suları üretir. Bunu pankreas sağlar.

Pankreas Kanseri Oluşumu 

Pankreatik kanser, pankreasınızdaki hücreler DNA’larında mutasyon geliştirdiğinde ortaya çıkar. Bu mutasyonlar hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve normal hücrelerin ölmesinden sonra yaşamaya devam etmesine neden olur. Bu biriken hücreler bir tümör oluşturabilir. Tedavi edilmeyen pankreas kanseri, yakındaki organlara ve kan damarlarına yayılır.

Çoğu pankreas kanseri, pankreas kanallarını hizalayan hücrelerde başlar. Bu tip kansere pankreas adenokarsinomu veya pankreatik ekzokrin kanseri denir. Nadiren, kanser hormon üreten hücrelerde veya pankreasın nöroendokrin hücrelerinde oluşabilir. Bu tür kanserler adacık hücresi tümörleri, pankreatik endokrin kanseri ve pankreas nöroendokrin tümörleri olarak adlandırılır.

Pankreas Kanser Riskini Azaltma

Pankreas Kanser Riskini Azaltma 

Sizde pankreas kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Aşağıdaki önlemleri almanız gerekmektedir.

 • Sigara içmeyi bırakmalısınız.
 • Sağlıklı bir kiloya ulaşmalısınız.
 • Sağlıklı bir diyet seçerek sağlıklı beslenmelisiniz.
 • Ailede pankreatik kanser öyküsü varsa, kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Pankreas Kanseri Tanısı ve Teşhisi 

Doktorunuz ilk önce genel sağlığınız hakkında sorular sorar ve bir fizik muayene yapar. Karnınızı   şişlik var mı diye  inceleyebilir ve karaciğerinizin genişlemiş olup olmadığını görebilirler. Ayrıca cildinizi ve gözlerinizi sarılık belirtileri açısından kontrol ederler ve idrar örneği ve kan testi isteyebilirler . Eğer doktorunuz pankreas kanseri olduğundan şüphelenirse, daha fazla araştırma için genellikle bir hastanede uzmana yönlendirilirsiniz.  Uzman tarafından;

 • ultrason taraması
 • CT taraması
 • MRI taraması
 • PET veya PET BT taramalarının sonuçlarına bağlı olarak, daha ileri testler  endoskopi veya laparoskopi olabilirsiniz. Ayrıca biyopsi yapılabilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi 

Pankreas kanserinin tedavisi zordur. Nadiren erken evrelerde herhangi bir belirtiye neden olmaz, bu yüzden kanser oldukça gelişmiş olana kadar genellikle tespit edilmez. Tümör büyükse veya vücuttaki diğer bölgelere yayılmışsa, kanseri tedavi etmek daha zor olacaktır.

Pankreatik kanser teşhisi konulduysa, tedaviniz kanserinizin türüne ve yerine ve hangi aşamada olduğu bağlı olarak ilerlemektedir.  Yaşınız, genel sağlık ve kişisel tercihleriniz de dikkate alınacaktır.

Pankreas kanseri için 3 ana tedavi şunlardır: cerrahlık, kemoterapi ve radyoterapi içermektedir.

Pankreas Kanseri Ameliyatı 

Pankreas Kanseri Ameliyatı 

Pankreatik kanser ameliyatı ile kurtulmak uzun ve zor bir süreç olabilir. Muhtemelen ameliyattan sonra biraz acı çekeceksin. Hastanenizdeki personel,  ağrılarınızı azaltmak adına yardımcı olacaktır. Sindirim sisteminize herhangi bir ameliyat sonrası, bağırsağınız geçici olarak çalışmayı durduracaktır. Bu, hemen yiyip içemeyeceğiniz anlamına gelir. Nihayetinde daha düzenli olarak içip daha iyi yiyebilmeniz için, sıvıları yudumlayabileceksiniz. Ameliyatınızdan sonra hangi yiyecekleri yemeniz gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilecek bir diyetisyene yönlendirilebilirsiniz.

Tüm kanser vakalarında olduğu gibi pankreas kanseri de zorlu bir süreç olarak karşınıza çıkar. Bu gibi durumlarda aile desteği ve motivasyon çok önemlidir. Blog yazımızdaki herhangi bir belirti ile karşılaşır ve şüphelenirseniz mutlaka doktorunuza gidiniz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir