HastalıklarKanser Hastalıkları

Pankreas Kanseri Tedavisi ve Belirtileri

Pankreas Kanseri

Bağırsak bölgesinde yer alan Pankreas ortalama 15 cm büyüklüğündedir. Mide, kalın bağırsak ve oniki parmak bağırsağı pankreasın üzerini kapatmıştır. Pankreas yediklerimizin eritilmesinde ve vücuttan çıkartımı sırasında büyük bir öneme sahiptir. Pankreas bölgesinde oluşan kanser en tehlikeli kanser çeşitlerindendir. Tedavisi ve müdahile zor yapılmaktadır. Genellikle Pankreas bölgesinin uç kısmına yerleşir kanser. Pankreas kanserine neden olan şeylerle ilgili net bulgular olmasa da araştırılmaktadır. Bu kanser çeşidine sebep olan en büyük etken şu anda kadar kanıtlanmış olarak sigara tüketimidir. Bununla beraber yapılan araştırmalar doğrultusunda obezite olan kişilerde daha fazla risk altında olduğu bilinmektedir. İrsi olduğu kanıtlanmamış olan hastalık aileden geçimi çok nadir görülür.

Pankreas Kanserinde Görülen Belirtiler

Pankreas kanseri için birçok belirti vardır. Başka hastalıklarla ortak belirtiler gösteren hastalık için anında tahlil yaptırmak çok önemlidir. Ani kilo kaybı, psikolojik rahatsızlıklar, yemek yememe isteği, vücut renginde solgunluk, dışkıda görülen renk değişiklikleri, Pankreas Kanseri için en önemli kanıtlarındandır. İlk olarak gözlerinin renginin gitmesi ile dikkat çeken Pankreas Kanseri Belirtileri, ten renginin her geçen gün solgun bir hal almasıyla devam eder. İlerleyen dönemde hastalığa kapılan kişide sarılık oluşur.

Doktorlar Tarafından Erken Teşhis Konulmasının Önemi

pankreas kanseri belirtileriHastalığın belirtileri birçok rahatsızlıkla aynı özellikler taşıması hastalığın gizli ilerlemesi ve bir anda ileri seviyeye geçmesi hasta kişi ya da doktorlar tarafından erkenden fark edilip tedavisinin başlamasını zorlaştırmaktır. Hastalık belirtilerinde doktor uzmanlığı ve önsezi çok önem teşkil eder.

Pankreas Kanseri Tedavi Süreci

Hastalık için yapılan araştırmalar sonunda ne kadar ilerlediği belirlenmelidir. Çok fazla ilerlemiş Pankreas Kanseri için bölgeye ameliyat ile müdahile etmenin hiçbir yararı yoktur. Bu durumlarda yapılabilecek tek şey radyo ve ilaç tedavisi ile hastayı daha uzun hayatta tutmak acılarını azaltmaktır. Hastalık çok ileri seviyeye ulaşmamış ise pankreas bölgesine ameliyat ile müdahile de bulunur. Ve ameliyat sonrası ilaç ve radyo ve kemoterapi işlemi yapılır. En tehlikeli ve tedavisi en zor olan kanser türlerinden Pankreas kanserinde erken tedavi yapılsa bile tamamen iyileşme çok küçük bir ihtimaldir. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yöntemi kanseri tetikleyecek şeylerden uzak durmaktır.

Pankreas Kanseri Nedenleri?

Pankreas vücudumuzda mide bölgesinin arka kısmında bulunan ve yediğimiz besinlerin parçalanmasına yarayan bir salgı bezidir. Aynı zamanda besinlerden alınan enerjinin kullanılmasına da katkıda bulunur. Pankreas kanserine yakalanmış olan bir kişinin vücudunda bulunan hücreler kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlar. Bu da vücutta tümör oluşumunu ve yaygınlaşmasını kolaylaştırır.

Pankreas Kanseri Daha Çok Kimlerde Görülür ve Nedenleri?

Pankreas kanseri nedenleri genetik bir rahatsızlık olmakla birlikte aile bireyleri arasında daha önce bu hastalığı geçirmiş olan kişilerin yakalanma olasılığı yüksektir. Bununla birlikte yaşı ilerlemiş olan kişilerde, aşırı sigara ve alkol tüketiminde bulunanlarda, diyabet hastalarında ve pankreas iltihabı bulunan kişilerde ve aşırı şişmanlık durumlarında pankreas kanserine yakalanma olasılığı artar.

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Pankreas kanseri evreleri 4 evrede kendini gösterir. Hastalığın ilk evresinde tümör sadece pankreastadır ve dışına henüz sıçramamıştır. İkinci evrede tümör pankrasın dışına yayılmaya başlamış dokulara, lenf düğümlerine ve organlara zarar vermeye başlamıştır. Hastalığın üçüncü evresinde ise tümör aynı zamanda pankreasın dışında bulunan ve hayati önem taşıyan kan damarlarına kadar yayılmıştır. Pankreas kanserinin son evresinde ise tümör artık metastaz yapmış ve karaciğere sıçramıştır.

Pankreas Kanseri Belirtileri?

pankreas kanseri nedenleriPankreas kanserinin başlangıç aşamasında genellikle herhangi bir belirti görülmez. Hastalık sinsice ilerler ve genellikle geç belirti vermeye başlar. Pankreas kanserinin başlıca belirtileri arasında ise ciddi kilo kaybı, özellikle sırt ve karın bölgelerini etkileyen ağrı nöbetleri, iştahta azalma, koyu renk idrar yapma görülmektedir. Hastalığın son dönemi ise genellikle sarılıkla kendini belli etmeye başlar.

Pankreasta oluşan tümörün safra kanalını tıkaması sonucu oluşan sarılık ağrısız bir şekilde aniden ortaya çıkar ve hastalığın teşhisini koyabilmek için oldukça belirleyici bir özelliktir. Bunun yanı sıra pankreas kanserinde aniden ortaya çıkan diyabet ve ona eşlik eden diyabet belirtileri görülebilir. Aynı zamanda mide bulantısı ve kusma da tümör on iki parmak bağırsağını tıkandığı için sıklıkla görülen bir belirtidir.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanserinde genel olarak cerrahi tedavi yoluna gidilmekte ve sonrasında ise kemoterapi, radyoterapi yani radyasyon tedavisi ve ışın tedavisi ile tedaviye destek olunmaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir