Bitkisel ReçetelerHastalıklarNefes Hastalıkları

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavisi

Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes darlığının çeşidine göre farklılık göstermektedir. Nefes darlığının sebebi; astım veya bronşit gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa nefes darlığı tedavisi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Nefes darlığının sebebi kansızlıksa öncelikle kansızlık tedavisi (kan ilaçlarıyla tedavi) ve sonrasında nefes darlığı için ilaç tedavisi uygulanır.

Nefes darlığının sebebi kalp rahatsızlığına dayanıyorsa kalp rahatsızlığı ile ilgili bir tedavi uygulanır sonrasında hasta kontrol altında nefes darlığı tedavisi uygulanır. Eğer psikolojik nedenlerden dolayı nefes darlığı yaşıyorsa psikolog ya da psikiyatrist yardımıyla hasta tedavi edilir. Nefes darlığı tedavisinde kullanılan ilaçlar yarım bırakılmamalı özellikle tedavi yarım bırakılmamalıdır. Eğer tedavi yarım bırakılırsa nefes darlığı tekrarlanır.

Nefes Darlığına Ne iyi Gelir?

Nefes darlığı çeken biri için nefes darlığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak en başta eğer sigara kullanıyorsa öncelikle sigarayı bırakması gerekir. Ama sigarayı bırakıp tedavisi olumlu sonuç verdikten sonra artık nefes darlığı çekmeyip tekrar sigaraya başlanırsa nefes darlığı tedavisi boşuna uygulanmış olur çünkü nefes darlığı tekrarlanır. Daha sonra sandalyede dik oturulmalı ve uzanırken yastık dik olmalıdır. Eğer astımdan kaynaklanan nefes darlığı varsa polenlerden uzak durulmalı, yorucu hareketler yapılmamalı ve soğuk havalarda sıkı giyinmelidir.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Tedavi yöntemlerinin arasında ilaçların yanı sıra nefes darlığı bitkisel tedavi de bulunmaktadır.

nefes darlığı hissiKeçi boynuzu nefes darlığı için en çok kullanılan bitkidir. 6-7 adet keçi boynuzunu küçük parçalar halinde kırıp yarım litre kaynamış suya atılır ve 7-8 dakika kadar kaynatıp suyunu süzdükten sonra bir kapta buzdolabında saklanır ve en fazla 3 gün içinde tüketilmelidir. Sabah ve akşam aç karnına 1 çay bardağı içilmelidir.

Kurt pençesi bir çay fincanı kaynamış suya 1 çay kaşığı kurt pençesi ilave edildikten sonra süzülür ve sabahları aç karnına içilir.

Karanfil, ısırgan, anason, keten tohumu bir kaba hepsinden yarım yarım çay bardağı koyulup içine bal ilave edilerek iki gün sabahları aç karnına bir kaşık yenilir.

Kuru nane, bal 3 yemek kaşığı balı bir beze sürüp üzerine 1 çay kaşığı kuru nane serpilir ve ballı kısım göğüs kısmına konulup yatılır ve sabaha kadar bu şekilde beklettikten sonra ballı bez çıkartılır.

Derin Nefes Alamama

Kimi zaman uykunuzda nefesinizin daraldığını hissedebilirsiniz. Doğru yatış pozisyonunu bulamamak nefes darlıklarının ve bir anda tıkanmaların başlıca nedeni olabilmektedir. Bunun yanı sıra nefes darlığı ya da nefes alamama gibi şikâyetlerin birden fazla nedeni de olabilmektedir. Kimi zaman nefes alamama şikâyetlerinizin nedeni astım gibi ciddi hastalıklar olabilirken kimi zaman sinirsel etkenlerden dolayı da nefes alamama hissi yaşayarak nefes almakta sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Nefes Darlığı Tanısı Nasıl Konulur?

Nefes darlığı fiziksel olabildiği gibi psikolojik bir sorun da olabilmektedir. Özellikle pek çok panik atak hastasında bu durum sık görülen şikayetlerden birini oluşturur. Kimi zaman stresli dönemlerde ya da kötü bir haber beklediğinizde de nefes alamama ya da yetersiz nefes alma gibi sorunlar görülebilmektedir. Genellikle nefes darlığı ile ilgili tanılar kişilerin aldıkları nefesin yeterli olmadığını düşünmesi ve hissetmesi, derin nefes alamama, ağız kuruluğu, kalp atışında hızlanmasının görülmesi, endişe hissi gibi şikayetler sonucu konulabilmektedir.

Pek çok kişide sinirsel nefes darlığı adı verilen strese dayalı psikolojik nefes darlığı şikayetleri görülmektedir. Özellikle stresli bir gün geçiren kişilerde bu tür şikayetler artarak devam etmektedir. Nefes alamama hissi yaşanan durumlarda kişilerin öncelikle endişe verici durumdan kurtulması önem taşımaktadır.

Nefes Alamama Hissi Sırasında Ne Yapılmalı?

nefes darlığına ne iyi gelirKişiler strese bağlı olarak nefes alamama hissi yaşadıklarında ortada korku ve endişe verici bir durumun olup olmadığının gözlemlenmesi son derece önemli bir yere sahiptir. Kişilerin nefes alamama ya da aldıkları nefesin yetersiz olduğunu hissetmesi durumu gözlendiğinde kişiyi rahat edebileceği bir ortama almakta da fayda vardır.

Strese bağlı olarak sinirsel nefes darlıkları yaşandığında kişilerin paniklememesi ve bu durumun geçici olduğunu düşünmesi kişinin geçen süre içerisinde kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kişiler bu gibi durumlarda nefeslerini bir süre tutmalı ve daha sonra çok yavaş bir şekilde nefes vermelidir. Genellikle bu durumda kişilere nefes alırken içlerinden “bir” demeleri daha sonra bu nefesi bırakırken içlerinden dörde kadar saymaları önerilmektedir. Kişiler bu esnada tüm dikkatini gevşeyen kaslarında toplamalı ve nefes alıp verdiklerini hissedebilmelidir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir