Bitkisel ReçetelerHastalıklarNefes Hastalıkları

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavisi

Nefes Darlığı Tedavisi ,Nefes Darlığına Ne iyi Gelir? ,Nefes Darlığı Bitkisel Tedavisi ,Nefes Darlığı için Bitki Çayı  ,Uykuda Nefes Darlığı  ,Nefes Darlığı Tanısı Nasıl Konulur? ,Nefes Alamama Hissi Sırasında Ne Yapılmalı?

Nefes darlığı bitkisel tedavisi genelde geçici olarak rahatlama sağlamak adına geliştirilen bir yöntemdir. Genelde sigaradan ve yaşlanmadan kaynaklı gelişen bazı rahatsızlıklardan oluşan nefes darlığı için tedavi seçenekleri arasında bulunan bitkisel tedaviden de bu yazımızda bahsedeceğiz.

Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes darlığının çeşidine göre farklılık göstermektedir. Nefes darlığının sebebi; astım veya bronşit gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa nefes darlığı tedavisi için ilaç tedavisi yerinde bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Nefes darlığının sebebi kansızlıksa öncelikle kansızlık tedavisi (kan ilaçlarıyla tedavi) ve sonrasında nefes darlığı için ilaç tedavisi uygulanır.

Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes darlığının sebebi kalp rahatsızlığına dayanıyorsa kalp rahatsızlığı ile ilgili bir tedavi uygulanır sonrasında hasta kontrol altında nefes darlığı tedavisi uygulanır. Eğer psikolojik nedenlerden dolayı nefes darlığı yaşıyorsa psikolog ya da psikiyatrist yardımıyla hasta tedavi edilir. Nefes darlığı tedavisinde kullanılan ilaçlar yarım bırakılmamalı özellikle tedavi yarım bırakılmamalıdır. Eğer tedavi yarım bırakılırsa nefes darlığı tekrarlanır. Aslında anlaşılacağı üzere nefes darlığı altta yatan neden bağlı olarak tedavi edilmektedir. Bunların dışında bitkisel kürler ve reçetelerde nefes darlığına iyi gelmektedir.

Nefes Darlığına Ne iyi Gelir?

Nefes darlığı çeken biri eğer sigara kullanıyorsa bırakmalıdır. Ama sigarayı bırakıp tedavisi olumlu sonuç verdikten sonra artık nefes darlığı çekmeyip tekrar sigaraya başlanırsa nefes darlığı tedavisi boşuna uygulanmış olur çünkü nefes darlığı tekrarlanır. Daha sonra sandalyede dik oturulmalı ve uzanırken yastık dik olmalıdır. Eğer astımdan kaynaklanan nefes darlığı varsa polenlerden uzak durulmalı, alerjik etkilerden kaçınmalı ve yorucu hareketler yapılmamalıdır. Herhangi bir soğuk algınlığı, bronşit veya astıma neden olmamak adına sıkı giyinilmelidir.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavisi

Tedavi yöntemlerinin arasında ilaçların yanı sıra nefes darlığı bitkisel tedavisi de bulunmaktadır.

  • Keçi boynuzu, nefes darlığı için en çok kullanılan bitkidir. 6-7 adet keçi boynuzunu küçük parçalar halinde kırıp yarım litre kaynamış suya atılır ve 7-8 dakika kadar kaynatıp suyunu süzdükten sonra bir kapta buzdolabında saklanır ve en fazla 3 gün içinde tüketilmelidir. Sabah ve akşam aç karnına 1 çay bardağı içilmelidir. Bu tarif ayrıca alerji ve alerjiye bağlı astımda İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmektedir.Nefes Darlığı Bitkisel Tedavisi
  • Sarımsak , solunum yollarının iltihaplanması veya enfeksiyonunu engeller.  Sarımsak, nefes darlığına neden olan durumu tedavi edecek eski bir anti-inflamatuar ajandır. Astım hastası olanlar, sorunlarıyla uzun süre ilgilenmek için sarımsak veya sarımsak bazlı tedaviler kullanmaktadırlar.
  • Bal, doğal bir dekonjestandır, bu temel olarak, belli bedensel süreçlerin yolunda duran engelleri kaldırmayı amaçlayan bir ürün anlamına gelir. Bu durumda, alerjiye yol açan maddenin engellemesi ve nefes darlığının çözümünde etkilidir. 1 fincan su üzerine 1-2 çay kaşığı  bal ekleyin . Limon suyu sıkın. Her şeyi iyice karıştırın ve sonra için. Karışımı 1 hafta boyunca günde iki kez tüketin.
  • Kuru nane, bal 3 yemek kaşığı balı bir beze sürüp üzerine 1 çay kaşığı kuru nane serpilir ve ballı kısım göğüs kısmına konulup yatılır ve sabaha kadar bu şekilde beklettikten sonra ballı bez çıkartılır.
  • Kurt pençesi bir çay fincanı kaynamış suya 1 çay kaşığı kurt pençesi ilave edildikten sonra süzülür ve sabahları aç karnına içilir.
  • Karanfil, ısırgan, anason, keten tohumu bir kaba hepsinden yarım yarım çay bardağı koyulup içine bal ilave edilerek iki gün sabahları aç karnına bir kaşık yenilir.
  • Soğanlar mükemmel bir anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel ilaç üretir . Bu, sağlığınız için gerçekten çok faydalı kullanımlara sahip olan  kükürt konsantrasyonuna  da sahip olması ile etkilidir. Yeni başlayanlar için vücuttaki toksinleri emebilir. Ve toksinler, genellikle bu aşağı doğru spiralin başlamasına yol açan bir solunum olayının nedeni olabilir. Sonuç olarak,  soğan nefes darlığına neden olan solunum sıkıntılarını gidermede kullanılabilir. Soğan suyu nefes darlığı bitkisel tedavisi için içilebilir.

Nefes Darlığı için Bitki Çayı 

  • Zencefil , nefes darlığı için oldukça etkilidir. Şu anki durumunuzun arkasında yatan bir iltihap ya da bir çeşit enfeksiyon olduğunu varsayarak,   biraz zencefil ile tedavide etkilidir. Anti-enflamatuar ajan olarak  üst solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.  3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını nazikçe ısıtın . 1/4 bardak elma suyu ile karıştırın . Yarım limon suyu ve küçük bir zencefil parçasını kaynatın ve suyunu bu karşıma ekleyin. Bu karışımı her gün karıştırın ve bu karışımı günlük olarak için.
  • Rezene bir dizi koşul için oldukça yaygın bir çözümdür. Nefes darlığı için en iyi ev ilaçlarından biri olmasının sebebi, solunum yollarını tıkayan etkileri kaldırması ve dolaşımını iyileştirebilmesidir , böylece vücudunuzdaki oksijen taşıma oranlarını arttırmanıza yardımcı olur. Bu aynı zamanda panik atakları için en popüler ev ilaçları arasındadır.

Uykuda Nefes Darlığı

Uykuda Nefes Darlığı 

Kimi zaman uykunuzda nefesinizin daraldığını hissedebilirsiniz. Doğru yatış pozisyonunu bulamamak nefes darlıklarının ve bir anda tıkanmaların başlıca nedeni olabilmektedir. Bunun yanı sıra nefes darlığı ya da nefes alamama gibi şikâyetlerin birden fazla nedeni de olabilmektedir. Kimi zaman nefes alamama şikâyetlerinizin nedeni astım gibi ciddi hastalıklar olabilirken kimi zaman sinirsel etkenlerden dolayı da nefes alamama hissi yaşayarak nefes almakta sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bundan kaynaklı özellikle uykudan önce rezene çayı içilmesi nefes darlığı bitkisel tedavisi için çok yararlı olacak ve daha rahat bir uyku sağlayacaktır. 

Nefes Darlığı Tanısı Nasıl Konulur?

Nefes darlığı fiziksel olabildiği gibi psikolojik bir sorun da olabilmektedir. Özellikle pek çok panik atak hastasında bu durum sık görülen şikayetlerden birini oluşturur. Kimi zaman stresli dönemlerde ya da kötü bir haber beklediğinizde de nefes alamama ya da yetersiz nefes alma gibi sorunlar görülebilmektedir. Genellikle nefes darlığı ile ilgili tanılar kişilerin aldıkları nefesin yeterli olmadığını düşünmesi ve hissetmesi, derin nefes alamama, ağız kuruluğu, kalp atışında hızlanmasının görülmesi, endişe hissi gibi şikayetler sonucu konulabilmektedir.

Pek çok kişide sinirsel nefes darlığı adı verilen strese dayalı psikolojik nefes darlığı şikayetleri görülmektedir. Özellikle stresli bir gün geçiren kişilerde bu tür şikayetler artarak devam etmektedir. Nefes alamama hissi yaşanan durumlarda kişilerin öncelikle endişe verici durumdan kurtulması önem taşımaktadır.

Nefes Alamama Hissi Sırasında Ne Yapılmalı?

Kişiler strese bağlı olarak nefes alamama hissi yaşadıklarında ortada korku ve endişe verici bir durumun olup olmadığının gözlemlenmesi son derece önemli bir yere sahiptir. Kişilerin nefes alamama ya da aldıkları nefesin yetersiz olduğunu hissetmesi durumu gözlendiğinde kişiyi rahat edebileceği bir ortama almakta da fayda vardır.Nefes Alamama Hissi Sırasında Ne Yapılmalı?

Strese bağlı olarak sinirsel nefes darlıkları yaşandığında kişilerin paniklememesi ve bu durumun geçici olduğunu düşünmesi kişinin geçen süre içerisinde kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kişiler bu gibi durumlarda nefeslerini bir süre tutmalı ve daha sonra çok yavaş bir şekilde nefes vermelidir. Genellikle bu durumda kişilere nefes alırken içlerinden “bir” demeleri daha sonra bu nefesi bırakırken içlerinden dörde kadar saymaları önerilmektedir. Kişiler bu esnada tüm dikkatini gevşeyen kaslarında toplamalı ve nefes alıp verdiklerini hissedebilmelidir.

Yukarıdaki nefes darlığı bitkisel tedavisi yazımız umarım size yararlı olmuştur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi nefes darlığı sadece bitkisel reçeteler ile geçmez. Bundan kaynaklı altta yatan nedeni kavramak ve tedavisini sağlamak amacı ile doktorunuzdan randevu almayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir