Bakımlar

Narın Cilde Faydaları

Narın cilde faydaları çoktur. Bu yazımızda narın en çok bilinen faydalarına değineceğiz. Nar mucizevi bir meyve olarak sağlığımıza büyük yararlar sağlıyor.  İnsanlık tıbbında nar kullanımı M.Ö. 1552 yıllarına kadar uzanır. Eski Mısırlı şifacıların bıraktığı eserlerde narın faydalarına çok yer verilmiştir. Yunanistan ve eski Roma da da nar şifa amacıyla birçok hastalığı iyileştirmek için kullanıldı. Pekiyi nar neden bu kadar önemlidir? Narın iyi geldiği rahatsızlıklar arasında artrit, dolaşım bozuklukları, sindirim sorunları ve enfeksiyonlar vardır. Nar, aynı zamanda çok eski zamanlarda güzellik ürünü olarak cilt sağlığı için de kullanıldı. Fakat günümüzde kozmetik sanayi daha yeni yeni narın mucizeleri ile tanışıyor.

Narın Akne İçin Faydaları

Sivilce çoğunlukla sindirim problemleri veya hormonal dengesizliğin bir sonucudur. Nar, bu nedenleri ortadan kaldırır ve aknelerin yok olmasını sağlar. Nar sindirim sorunlarını düzeltir ve sağlıklı kan dolaşımını sağlar. Cildinizde akne  varsa, etkilenen bölgeye biraz nar suyu uygulamak yardımcı olabilir. Akneyi iyileştirir ve etkilenen bölgede dokuları yenilerek yara oluşumunu önler.

Nar Yaşlanmayı Geciktirir

Nar suyu güneşe maruz kalma veya yaşlanma nedeniyle hasar gören cilt için mükemmel bir çözümdür. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için nar suyu kürünü mutlaka kullanmanızı öneririz.  Nar, fibroblastların, kollajen ve elastin üretiminden sorumlu olan hücrelerin ömrünü uzatır. Kolajen ve elastin cildi pompalar ve esnekleştirir. Bu da  cildi genç yaşta tutar ve kırışıklıkların görünürlüğünü en aza indirir. Nar tohumları mükemmel iyileştirici özelliklere sahiptir. Yaranın hızlı iyileşmesini sağlar ve enfeksiyonla mücadele eder. Ayrıca iyileştikten sonra deride bir iz bırakmaz.

Narın İçeriği

Nar, B5 ve C vitaminleri, potasyum, polifenoller gibi cilt güzelliğini ve yaşamını zenginleştiren bileşenler bakımından zengindir. Seragelik asit ve antioksidanlar, serbest radikalleri yok etmek için yararlı iyi bir kaynaktır. Cilt için nar tohumu yağı, hücre yenilenmesi ve çoğalmasında etkili olan punik asit, omega 5 konjuge yağ asidi içerdiği için ‘gençlik iksiri’ olarak düşünülebilir. Bu, yaşlanma sürecini önemli ölçüde geciktirir. Dahası, fitoestrojen ve ender bitki kaynaklı CLA kaynağı gibi bileşikler açısından zengindir.Nar iki şekilde kullanılabilirsiniz, ya kozmetik formülasyonları tercih edebilir ya da en doğal biçiminde kullanabilirsiniz. Kozmetik kremleri, nar tohum özütü kullanır ve bir dizi başka kimyasal madde ile birleştirir. Sonuç olarak, özelliklerin çoğu “over-processing” nedeniyle kaybolur. Dahası, bu ürünler genellikle çok pahalıdır ve arzulanan sonuçlar vermezler. Bu sorunun üstesinden gelmek için en iyi çözüm, cildinize ev yapımı nar suyu uygulamaktır.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir