Cilt Bakımı

Narın Cilde Faydaları

Narın Faydaları Nelerdir ,Narın Cilde Faydaları  ,Nar Sivilceye İyi Gelir Mi ,Narın Yaşlanmaya Faydaları ,Narın Besin Değerleri  ,Nar Çekirdeği Yağı Nedir? ,Nar Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı 

Narın cilde faydaları çoktur. Bu yazımızda narın ve nardan elde edilen nar çekirdeği yağının cilt için en çok bilinen yaşlılık, akne, güneş lekeleri gibi sorunlara faydalarına değineceğiz.

Narın Faydaları NelerdirNarın Faydaları Nelerdir

 

Narın cilde faydaları oldukça fazladır. Sadece cilde değil vücut açısından da faydalıdır.   İnsanlık tıbbında nar kullanımı M.Ö. 1552 yıllarına kadar uzanır. Eski Mısırlı şifacıların bıraktığı eserlerde narın faydalarına çok yer verilmiştir. Yunanistan ve eski Roma da da nar şifa amacıyla birçok hastalığı iyileştirmek için kullanıldı. Pekiyi nar neden bu kadar önemlidir? Narın iyi geldiği rahatsızlıklar arasında artrit, dolaşım bozuklukları, sindirim sorunları ve enfeksiyonlar vardır. Nar, aynı zamanda çok eski zamanlarda güzellik ürünü olarak cilt sağlığı için de kullanılmıştır.  Fakat günümüzde kozmetik sanayi daha yeni yeni narın mucizeleri ile tanışıyor.  Kalp sağlığı açısından yararlı olan nar ayrıca ; kabuklarıdan elde edilen toz diş macunlarında kullanarak diş sağlığında etkilidir. Nar içinde bulunana  antioksidanların vücuttaki toksik ajanlarla proaktif bir şekilde savaşmaktadır.  Zengin C vitamini kaynağıdır. Bu sayede hem cilde hem saça hem de genel sağlığa yardımcı olmaktadır.

Narın Cilde Faydaları 

  • Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, cildinizdeki nemin etkili bir şekilde kurumasını önler, böylece cildinizi iyice nemlendirir ve cildin zarar görmesini önler.
  • Nar kabuğu, etkili bir güneş kremi ajanıdır ve UVA ve UVB güneş ışınları ile cildin neden olduğu hasarı önlemeye ve onarmaya yardımcı olur.
  • Nar ekstrelerinin cilt kanserinin başlangıcına karşı savaşan bir koruyucu madde içermektedir. Ayrıca, tohum yağıyla birlikte kullanıldığında nar kabuğu ekstraktlarının prokollajen sentezini sağladığını, kollajeni parçalayan enzimleri önlediğini ve cildin yaşlanmasını ve kırışıklıklarını doğal ve etkili bir şekilde geciktirerek cilt hücresi büyümesini etkili bir şekilde artırdığını göstermektedir.

 

Nar Sivilceye İyi Gelir MiNar Sivilceye İyi Gelir Mi

 

Sivilce çoğunlukla sindirim problemleri veya hormonal dengesizliğin bir sonucudur. Narın cilde faydaları arasında bu nedenleri ortadan kaldırmak  ve aknelerin yok olmasıda bulunmaktadır. Nar sindirim sorunlarını düzeltir ve sağlıklı kan dolaşımını sağlar. Cildinizde akne  varsa, etkilenen bölgeye biraz nar suyu uygulamak yardımcı olabilir. Akneyi iyileştirir ve etkilenen bölgede dokuları yenilerek yara oluşumunu önler.

 

Narın Yaşlanmaya Faydaları

 

Nar suyu güneşe maruz kalma veya yaşlanma nedeniyle hasar gören cilt için mükemmel bir çözümdür. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için nar suyu kürünü mutlaka kullanmanızı öneririz.  Nar, fibroblastların, kollajen ve elastin üretiminden sorumlu olan hücrelerin ömrünü uzatır. Kolajen ve elastin cildi pompalar ve esnekleştirir. Bu da  cildi genç yaşta tutar ve kırışıklıkların görünürlüğünü en aza indirir. Nar tohumları mükemmel iyileştirici özelliklere sahiptir. Yaranın hızlı iyileşmesini sağlar ve enfeksiyonla mücadele eder. Ayrıca iyileştikten sonra deride bir iz bırakmaz.

Narın Besin Değerleri 

Nar, B5 ve C vitaminleri, potasyum, polifenoller gibi cilt güzelliğini ve yaşamını zenginleştiren bileşenler bakımından zengindir. Seragelik asit ve antioksidanlar, serbest radikalleri yok etmek için yararlı iyi bir kaynaktır. Cilt için nar tohumu yağı, hücre yenilenmesi ve çoğalmasında etkili olan punik asit, omega 5 konjuge yağ asidi içerdiği için ‘gençlik iksiri’ olarak düşünülebilir. Bu, yaşlanma sürecini önemli ölçüde geciktirir. Dahası, fitoestrojen ve ender bitki kaynaklı CLA kaynağı gibi bileşikler açısından zengindir.Nar iki şekilde kullanılabilirsiniz, ya kozmetik formülasyonları tercih edebilir ya da en doğal biçiminde kullanabilirsiniz. Kozmetik kremleri, nar tohum özütü kullanır ve bir dizi başka kimyasal madde ile birleştirir. Sonuç olarak, özelliklerin çoğu “over-processing” nedeniyle kaybolur. Dahası, bu ürünler genellikle çok pahalıdır ve arzulanan sonuçlar vermezler. Bu sorunun üstesinden gelmek için en iyi çözüm, cildinize ev yapımı nar suyu uygulamaktır.

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

 

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

Nar çekirdeği yağı, nar meyvesinin tohumlarından soğuk preslenmiş güçlü ve kokulu bir doğal yağdır. Bilimsel adı  Punica granatum, nar tohumları ve meyveleri, yüksek besin ve antioksidan konsantrasyonları nedeniyle, en sağlıklı meyve bazlı maddelerden bazıları olarak kabul edilmektedir . Nar çekirdeği yağı yararları arasında  yüksek seviyelerde olan pelik asit, C vitamini , flavonoidler, linoleik asit ve oleik asit bulunmaktadır.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı 

  • Nar çekirdeği yağı kullanarak erken yaşlanma, kırışıklıklar, cilt iltihabı, akne, sedef hastalığı , kepek, saç dökülmesi , yüksek kolesterol seviyeleri , zayıf bir bağışıklık sistemi, yüksek tansiyon, kronik iltihap, yüksek bir kanser riski karşı koruma sağlanabilir.
  • Bazı insanlar bu yağın yüzünde topikal olarak kullanılmasının sivilce ve sivilce belirtilerini temizlemede yardımcı olabileceğini bildirmişlerdir. Nar çekirdeği yağının antibakteriyel ve antioksidan etkileri sivilceye neden olan bakterileri gidermektedir.
  • Bu yağda C vitamininin önemli bir seviyesi vardır, bu yüzden tüketerek olarak alırsanız, vücudunuzun savunması için gerekli bir destek sağlayabilir.
  • Nar çekirdeği yağında bulunan fitokimyasallar, tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitlerinin kombinasyonu genel kalp sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Bu, vücuttaki “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye ve HDL kolesterolü artırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda dolaşımını artırır  ve kan basıncını düşürür. Bu, ateroskleroz , kalp krizi, felç ve diğer kalp rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olur .Nar Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı 
  • Vücudu etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biri, dokularda, kan damarlarında, organlarda veya eklemlerde oluşan  iltihaptır. Neyse ki, nar çekirdeği yağında, şişliği azaltmak ve artrit, eklem hastalıkları, baş ağrıları , hemoroidler ve ödem gibi durumlarla ilişkili ağrıyı ortadan kaldıran diğer birçok anti-enflamatuar özellik vardır.
  • Araştırmalar, nar çekirdeği yağının, insülin direnci üzerinde kayda değer bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir, bu da diyabetle mücadele eden birisi için çok iyi bir haberdir.
  • Çalışmalar, nar çekirdeği yağının birincil aktif maddesinin, meme kanseri üzerinde anti-proliferatif etkilere sahip olduğunu göstermiştir . Kanser hücrelerinin yayılmasını durdurarak , genellikle mitokondrilerini inhibe ederek ve replikasyonlarını önleyerek, bu yağ asidi, omega-5, diğer kanser tedavilerinde ve stratejilerde büyük umut vaat eder.

Hem narın suyu hem nar çekirdeği ağı hem de narın kendisi bir çok yarar barındıran bir yiyecektir. Bundan kaynaklı hem diyetinize eklemeli hemde gerektiğinde cilt  ve saç için topikal olarak kullanmalısınız.

Konumuza katkı sağlaması amacı ile aşağıdaki yazılarımıza bakmanız için sizlere sunuyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Avokado Yağının İnanılmaz Faydaları

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir