Genel Sağlık

Nar Suyu Faydaları

Nar Suyu Faydaları Nelerdir ? , Nar Suyunun Sağlığa Faydaları ,Nar Suyunun Kadınlara Faydası  ,Narın Besin Değerleri  ,Nar Kabuğu Zararları ,Nar Suyu Zararları ,Nar Suyu Ne Sıklıkla İçilmelidir

Herkesin bildiği gibi nar suyu , doğal olarak nar meyvesinden elde edilmelidir. Dışarıdan paketlenmiş nar suları alınmamalıdır. Bu sayede nar suyunun faydaları maksimum düzeyde alınacaktır. Aşağıda sizlere nar suyunun sağlık açısından faydalarından ve az da olsa ne gibi zararları olacağından bahsedilecektir.

Nar Suyu Faydaları Nelerdir ?

 

Nar Suyu Faydaları Nelerdir ?Nar bağışıklık sistemini güçlendiren, oldukça etkili bir C vitaminidir. Hastalıklara karşı bir duvar ören nar, suyu ve kabuğu ile de şifa dağıtır. Nardan taze sıkılan su 100’den fazla fitokimyasal içerir. Nar meyvesi binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır. Bugün, nar suyu birçok sağlık yararları için incelenmektedir. Kanser önleme, bağışıklık desteği ve doğurganlık konusunda yardımcı olabilir.

Antitoksidan 

Nar taneleri canlı kırmızı renklerini polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır. Nar suyu, diğer meyve sularının çoğundan daha fazla antioksidan içerir. Aynı zamanda kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir . Nar suyundaki antioksidanlar, serbest radikalleri uzaklaştırmaya, hücrelerin hasara karşı korunmasına ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Nar Suyunun Sağlığa Faydaları

Tek bir nar suyunun günlük C vitamini ihtiyacınızın % 40’ından fazlasına sahiptir. C vitamini pastörize edildiğinde parçalanabilir, bu nedenle ev yapımı veya taze nar suyu almayı tercih edin. Bu sayede nar suyu size aşağıdaki faydaları sağlayacaktır.  C vitamini ve E vitamini gibi diğer bağışıklık takviyeli besinler arasında, nar suyu hastalıkları önleyebilir ve enfeksiyonla mücadele edebilir. Nar ayrıca laboratuvar testlerinde antibakteriyel ve antiviral olarak gösterilmiştir. Yaygın enfeksiyonlar ve virüsler üzerindeki etkileri için çalışılmaktadır.C vitamini ve E vitamini ek olarak, nar suyunun iyi bir folat, potasyum ve K vitamini kaynağıdır.

Nar Suyu Kanseri Önler 

 

Nar Suyu Kanseri Önler

Araştırmacılar, prostat kanseri hücrelerinin büyümesinin durdurulmasına yardımcı olabileceğini keşfettiklerinde nar suyu son zamanlarda bir sıçrama yaptı. Meyve suyunun prostat kanseri üzerindeki etkileri üzerine yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen, sonuçlar hala başlangıç ​​aşamasındadır. İnsanlarla uzun süredir devam eden ve nar suyunun kanseri önlediği ya da riski azalttığını kanıtlayan çalışmalar olmasa da, diyetinize eklemeniz kesinlikle zarar veremez. Bugüne kadar çalışmalarda cesaret verici sonuçlar var ve daha büyük çalışmalar yapılmaktadır.

Nar Suyu Alzheimerı Önler

Sudaki antioksidanlar ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurabileceğine ve hafızayı koruduğuna inanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, günlük 8 gramlık nar suyunu içmek, öğrenme ve hafızayı artırabilir

Nar Suyu Sindirime Yararlıdır 

Nar suyu bağırsaktaki iltihapları azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer inflamatuar bağırsak hastalıkları olan kişiler için yararlı olabilir. Nar suyunun ishale neden olacağı konusunda çelişkili inançlar ve araştırmalar olmasına rağmen, çoğu doktor kendinizi daha iyi hissedinceye ve semptomlarınız azalmaya başlayıncaya kadar nar suyunu  tavsiye eder.

Nar Suyu Kalp, Damar ve Vücut Sağlığını Korur

 

Nar suyu, yüksek konsantrasyonda antioksidanlar nedeniyle güçlü bir anti-enflamatuardır. Vücuttaki inflamasyonu azaltmaya ve oksidatif stres ve hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Nar suyundaki Flavonoller, osteoartrit ve kıkırdak hasarına katkıda bulunan iltihaplanmayı engelleyebilir. Nar suyu  şu anda osteoporoz, romatoid artrit ve diğer artrit ve eklem iltihabı türleri üzerindeki potansiyel etkileri için incelenmektedir . Nar suyu  kalbi sağlıklı çalışmaktadır. Kalp ve atardamarları koruyor gibi görünüyor. Küçük çalışmalar , suyun kan akışını iyileştirdiğini ve arterlerin sert ve kalınlaşmasını engellediğini göstermiştir. Her gün nar suyunu içmek sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak nar suyunun uzun vadede genel kan basıncını düşürebileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Nar Suyu Kilo Vermede YardımcıdırNar Suyu Kilo Vermede Yardımcıdır  

 

Nardan elde edilen su yeni spor performansı arttırıcı olabilir. Meyve suyu, ağrının azalmasına ve güç kazanımının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca egzersizden kaynaklanan oksidatif hasarı azaltır. Nar geleneksel olarak Orta Doğu ve Hindistan’da diyabet için bir çare olarak kullanılmıştır. Narın diyabet üzerindeki etkileri hakkında hala çok şey bilinmezken, insülin direncini azaltmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Nar Suyunun Kadınlara Faydası 

Nar suyunun antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi etkileme yeteneği, bunu potansiyel bir fertilite yardımcısı yapar. Oksidatif stresin sperm disfonksiyonuna neden olduğu ve kadınlarda fertiliteyi azalttığı gösterilmiştir . Meyve suyunun da plasentada oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar, bunun sağlayabileceği kesin faydaları henüz kanıtlamamıştır. Nar suyunun ayrıca  erkek ve kadınlarda testosteron seviyelerini artırabilir, seks sürüşünün ardındaki ana hormonlardan biridir .

 

Narın Besin Değerleri 

 

100 gram narın besin değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

Kalori (kcal) 82
Toplam yağ  1,2 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 236 mg
Karbonhidrat 19 g
Diyet Lifi 4 g
Şeker  14 g
Protein  1,7 g
C Vitamini 10,2 mg
Kalsiyum 10 mg
Demir 0,3 mg
B6 Vitamini  0,1 mg
Magnezyum  12 mg

 

 

Nar Kabuğu Zararları

Nar kabuğu, her ne kadar faydalı olsa da sürekli tüketmek zararlıdır. Vücuttaki bütün bakteriler üzerinde etkili olabilir. Bundan dolayı nar kabuğunun zararı, faydalı bakterileri de öldürme ihtimali olmasıdır. Haftada en fazla 1 ya da 2 kere tüketilmesi yeterlidir. Miktar olarak da 1 bardağı geçmemelidir. Bu şekilde kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etkisi olmayacaktır.

Nar Suyu Zararları

Nar Suyu Zararları

  • Gebelik döneminde tüketilmemesi tavsiye edilir.
  • Mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler için de sorun olabilir.
  • Bazı bünyelerde gaz ve şişkinlik problemlerine yol açması, nar suyunun zararları arasındadır.
  • Ateşli hastalıklarda tüketilmemesi gerekir.
  • Nar suyunun kan şekerinizi fazla düşürebilir dikkat edilmelidir.

Nar Suyu Ne Sıklıkla İçilmelidir

Nar suyunun haftada bir veya 2  bardak taze sıkım olarak içilebilir. Fakat eğer kan şekeriniz fazla düşüyor veya spor yapıyorsanız bu oran değişebilir.

Nar suyunun oldukça yararlı olmasının yanında aslında hiç bir meyve suyu doğal sıkıldığı sürece zararlı değildir. Sizlere nar suyu ile ilgili verdiğimiz bilgiler umarım işinize yarar.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir