Genel Sağlık

Nar Çekirdeği Yağı

Nar Çekirdeği Yağı Nedir ? ,Nar Çekirdeği Yağı Faydaları ,Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları,Nar Çekirdeği Yağı Saç ,Nar Çekirdeği Yağı Göz Çevresi İbrahim Saraçoğlu

Nar çekirdeği yağı özellikle ülkemizde kadınların gözaltı kırışıkları gidermek için kullanılmaktadır. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bu tarifi aşağıda sizlere sunacağız. Fakat sizlere nar çekirdeği yağının nasıl elde edildiğini ve diğer sağlık faydalarını da aktaracağız. Bu sayede gözleriniz haricinde de bu mucizevi yağı kullanabileceksiniz. İyi okumalar dileriz.

Soğuk Press Nar Çekirdeği Yağı 

Nar Çekirdeği YağıNar çekirdeği yağı, nar meyvesinin tohumlarından soğuk preslenmiş güçlü ve kokulu bir doğal yağdır. Bilimsel adı  Punica granatum, nar tohumları ve meyveleri, yüksek besin ve antioksidan konsantrasyonları nedeniyle, en sağlıklı meyve bazlı maddelerden bazıları olarak kabul edilmektedir. Bu tohumların soğuk preslemesinin güçlü yağ elde etmek için kullanılır.  Nar çekirdeği yağı, şampuanlar, sabunlar, nemlendiriciler ve cilt  gibi birçok farklı kozmetik ürünlerde bulunmaktadır, ancak bu yağ aromaterapide de kullanılır  ve difüzörlere eklenir. Bu yağ aşırı derecede konsantre olduğundan, etkilerin hissedilmesi için sadece çok küçük bir miktar gereklidir. Yağ  alerjik reaksiyonlara da neden olabilir, bu nedenle mutfak kullanımı yaygın değildir, ancak iç tüketimin çok dikkatli bir ılımlılıkta güvenli olduğu düşünülmektedir. Yağın birçok faydası, diğer çeşitli aktif bileşenler arasında yüksek seviyelerde olan pelik asit, C vitamini , flavonoidler, linoleik asit ve oleik asitten gelmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları 

 

  • Bu yağda C vitamininin önemli bir seviyesi vardır, bu yüzden içsel olarak alırsanız, vücudunuzun savunması için gerekli bir destek sağlayabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda , cilt üzerinde bağışıklık aktivitesinin korunması için  patojenlerin birçoğunun vücudun en büyük organında tutulmasını önlemede etkilidir.
  • Nar çekirdeği yağında bulunan fitokimyasallar , tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitlerinin kombinasyonu genel kalp sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Bu , vücuttaki “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye ve HDL kolesterolü artırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını düşürür.  Bu, ateroskleroz , kalp krizi, felç ve diğer kalp rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olur.
  • Vücudu etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biri, dokularda, kan damarlarında, organlarda veya eklemlerde olsun, iltihaptır. Neyse ki, nar çekirdeği yağında, şişliği azaltmak ve artrit, eklem hastalıkları, baş ağrısı , hemoroid ve ödem gibi rahatsızlıklarla ilişkili ağrıyı ortadan kaldırmak için oldukça az sayıda anti-enflamatuar özellik vardır.
  • Araştırmalar, nar çekirdeği yağının, insülin direnci üzerinde kayda değer bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir; bu, diyabetle mücadele eden veya bu durumu geliştirme riski yüksek olan biri için çok iyi bir haberdir. Bu araştırma erken aşamadadır, ancak şimdiye kadar elde edilen sonuçlar çok cesaret vericidir.
  • Vücutta dolaşımın artması, kronik hastalığı önlemek, bağışıklık sisteminin etkinliğini artırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için mükemmel bir yoldur. Nar çekirdeği yağının metabolizmanızı optimize ederek , yağ birikim seviyelerini düşürerek ve genel olarak enerjiyi artırarak kilo verme çabalarına yardımcı olabilecek uyarıcı özellikleri vardır, bu da insanları daha aktif ve formda tutar.
  • Çalışmalar, nar çekirdeği yağının birincil aktif maddesinin, meme kanseri üzerinde anti-proliferatif etkilere sahip olduğunu göstermiştir . Kanser hücrelerinin yayılmasını durdurarak , genellikle mitokondrilerini inhibe ederek ve çoğalmasını önleyerek, bu yağ asidi, omega-5, diğer kanser tedavilerinde ve stratejilerde büyük umut vaat etmektedir.

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

 

Nar çekirdeği yağının en popüler kullanımlarından biri, en görünür organınızın görünümünü ve sağlığını iyileştirebileceği düşünüldüğünde, cilt içindir. Antioksidan fitokimyasallar bu tohum yağında bulunan ve vitaminler, erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı kolajen oluşumunu artırmak ve oksidatif stresen neden  olan serbest radikalleri nötralize  etmektir.

Bazı insanlar bu yağın yüzünde topikal olarak kullanılmasının sivilce ve sivilce belirtilerini temizlemede yardımcı olabileceğini bildirmişlerdir. Antibakteriyel nar çekirdeği yağı ve antioksidan etkileri yardımcı olabilir bakterileri ortadan kaldırmak için çalışır  ve ayrıca ciltte yağ seviyelerini yeniden dengeler.

Nar Çekirdeği Yağı Saç 

 

Saç derisine küçük miktarlarda nar çekirdeği yağı masajı, kan akışını hızlandırır, saçı nemlendirir ve saç derisini uyarmak için çalışır.  Bu, saçınızın sağlığını etkin bir şekilde artırabilir, saç dökülmesinin erken zamanda oluşumunu engelleyebilir ,  kepekleri giderir ve hatta sağlıklı folikülden saçların büyümesini teşvik edebilir.

 

Nar Çekirdeği Yağı Göz Çevresi İbrahim Saraçoğlu

 

Göz altı morlukları için nar çekirdeği yağı veya üzüm çekirdeği yağı kullanılmasını öneren uzmanımız ayrıca bir tarifte vermektedir.

Nar çekirdeği yağı , 2 çay kaşığı avokado’dan konulacak ve karıştırılacak. Avokado içinde bulunan  amagadinin yağı, oleik asit, E ve D vitamini barındırmaktadır. Buda kırışıklar ve cilt için çok iyi çalışmaktadır. Nar çekirdeği yağında da östrojen hormonu bulunmaktadır. Hazırladığınız karışım göz altlarına sürülecek. Akşam sürülecek ve sabahları yüz cildiniz yıkanacaktır. Umarım faydasını görürsünüz.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Avokado Yağının İnanılmaz Faydaları

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir