Genel Sağlık

Nane Yağı

Nane Yağı,Nane Yağı Besin Değeri ,Nane Yağının Faydaları ,Cilt ve Saç için Nane Yağı,Nane Yağı Kullanımı 

Nane yağı, bilim adamları tarafından incelenen ve onaylanan bir ton sağlık yardımı sunar. Sindirim sisteminizi önemli ölçüde geliştirebilir. Ağız hijyeni geliştirmek için kullanılır ve ayrıca cildiniz ve saçınız için çok iyidir. Soğutma etkisine sahip olduğu için baş ağrılarını önleyebilir. Vücudun her yerinde ağrıyı gidermek için kullanılır. Stres ve anksiyeteyi rahatlatmak için kullanılabilir ve spazmların tüm vücuda girmesini engelleyen spazmların antispazmodik özellikleriyle bilinir. Nane esansiyel yağı, solunum ve dolaşımın yardımı ile bilinir ve bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir. Bir dizi viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonun tedavisinde de kullanılabilir ve idrar yolu enfeksiyonlarına (ÜSİ) karşı da etkilidir.

Nane Yağı

Nane YağıNane bitki bahçe nanesi ve su nanesi arası  bilinen bir bitkidir. Son derece farklı ve tanınabilir bir lezzet ve kokuya sahiptir ve genellikle  şekerlemelerde kullanılır. Nane  yağı nane bitkisinden gelir. Diğer birçok uçucu yağın aksine, sağlık yararları ve nane yağının çeşitli özellikleri bilim adamları tarafından kapsamlı olarak incelenmiştir, bu yüzden bu çok iyi bilinir ve popülerdir. Bu uçucu yağ, bir dizi sağlık yararı sağlar ve birçok nedenden ötürü kullanılır.

Nane Yağı Besin Değeri 

 

Nane yağı, besin maddelerini çok fazladır ve sağlığınız için son derece iyidir. Bu uçucu yağın 100 gramında toplam 70 kalori vardır. Toplam 0,2 gram doymuş yağ, 0,5 gram çoklu doymamış yağ ve tekli doymamış yağ içermeyen 0,9 gram yağ içerir. Ayrıca kolesterol de yoktur. İçinde 31 mg sodyum ve içinde 569 mg potasyum bulunur.  100 gram nane esansiyel yağındaki toplam karbonhidrat içeriği  8 gram diyet lifi  15 gramdır. 3.8 gram protein içerir ve bir ton önemli minerallerle doldurulur. Nane esansiyel yağı % 84 A vitamini ,% 24 kalsiyum içerir ,% 52C vitamini ,% 28 demir ,% 5 B-6 vitamini ve% 20 magnezyum içerir . İçinde herhangi bir B-12 vitamini veya D vitamini içermez . Nane esansiyel yağı ayrıca vücudunuz için son derece iyi olan omega 3 yağ asitlerini de içerir.

Nane Yağının Faydaları 

 

Nane yağının sağlık ve kozmetik alanında bir çok faydası bulunmaktadır.

  • Sindirimi Yardımcıdır 

Nane esansiyel yağı sindirim sistemine çeşitli faydaları ile bilinir. Başlangıç ​​olarak, karminatif özelliklere sahiptir ve karındaki kramplar, baş ağrıları, göğüs ağrısı , şişkinlik , hazımsızlık ve gaz gibi  semptomlarının giderilmesinin yanı sıra, gazı vücuttan dışarı atmaya da yardımcı olabilir . Düşük iştahlı tutması , mide bulantısı  gibi mide sorunları tedavi yardımcı olabilir. Nane esansiyel yağı, kalp yanığının iyileştirilmesi için kimyon yağı ile birleştirilebilir. Gastrointestinal sistemdeki kasları düzleştirir ve irritabl bağırsak sendromu için etkili bir ilaç olarak kullanılabilir.Temel olarak karın ve ağrıdaki rahatsızlık birleşimidir.

  • Ağız  Sağlığı

Nane esansiyel yağı diş bakımınıza eklenebilir . Ağız kokusunun giderilmesinde yararlıdır ve diş etlerine saldıran ve sorunlara neden olan mikropların birçoğuna  karşı savaşır.  Ayrıca diş ağrılarına yardımcı olabilir. Bu nedenle, nane esansiyel yağı, diş macunları ve ağız yıkamaları gibi birçok ağız bakım ürününde kullanılmaktadır. Bu yağın buharını solumak, ağrının giderilmesine yardımcı olabilir, bu nedenle oksijen ile karıştırılır ve yoğun bir kök kanalı gibi operatif bir ameliyattan sonra hastalara verilir .

  • Baş Ağrısını Hafifletir

Nane uçucu yağ baş ağrısı ile savaşmak için iyidir. Ağrıyı hissettiğiniz zaman alnın üstüne topikal olarak uygulanabilir. Teneffüs edilmesi mide bulantısını da iyileştirebilir ve bunlar bazen baş ağrısına neden olur. Hem soğutma hem de anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğundan, migrenleri 15 dakika içinde tedavi edebilir ve ağrı kesicileri kullanmanın iyi bir alternatifi olabilir.

  • Stresi Azaltır 

Nane esansiyel yağı da stresi azaltmak için bilinir. Zihninizin rahatlamasına, sakin ve huzurlu hissetmeye neden olan sakinleştirici özelliklere sahiptir. Anksiyete çeken ve hayatlarında travmatik bir olay geçiren insanlar için iyidir. Nane esansiyel yağı da öfke ve depresyon ile yardımcı olur .

  • Spazmları Rahatlatır

Nane esansiyel yağı antispazmodiktir. Bu, solunum sistemi spazmları, sindirim sistemi, kas sistemi ve hatta sinir sistemi de dahil olmak üzere tüm vücut üzerinde spazmları rahatlatmak için kullanılabileceği anlamına gelir. Nane uçucu yağının başlıca güçlü yatıştırıcı etkileri yanı sıra anti-inflamatuar etkileri vardır. Bunların ikisi de vücudunuzu sakinleştirmek ve olabilecek herhangi bir spazmdan arındırmak için birlikte çalışır.

  • İdrar Yolu Enfeksiyonunu Engeller

İdrar yolu enfeksiyonları en sık kadınlarda görülür, ancak erkeklerde de ortaya çıkabilir. Nane esansiyel yağı, vücutta çok çeşitli enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olan güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir.  Nane esansiyel yağı, en iyi şekilde çalışmak için diyetin bir parçası olarak alınmalıdır , ancak bazı durumlarda inhalasyon yoluyla da çalışır.

  • Solunum için İyidir

Nane esansiyel yağı solunum sisteminiz için son derece iyidir. Bunun nedeni, güçlü bir balgam söktürücü olan mentol içermesidir. Bunun anlamı, sisteminizde mevcut olan tüm fazla mukus ve balgamı temizleyebilme, daha net nefes almanıza yardımcı olmasıdır. Göğüs, boğaz ve burunda tıkanıklığı önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, nane uçucu yağını kullanmak, bronşit , astım , sinüzit , soğuk algınlığı ve öksürük gibi bir dizi solunum bozukluğundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

  • Ağrıyı Azaltır

Nane esansiyel yağı, vücuttaki ağrıyı azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Kalsiyum antagonizminin varlığı , vücudun farklı bölgelerindeki ağrıyı ortadan kaldırarak, yan etki göstermeyen ağrı kesici bir etki yapar. Bazen ağrıyı azaltmada yardımcı olan soğutma özelliklerine sahiptir. İnflamasyondan kaynaklanan ağrıyı, antiinflamatuar özelliklere sahip olduğundan azaltabilir. Ayrıca, nane esansiyel yağı da yaraların  iyileşmesine ve ağrının giderilmesine yardımcı  olabilir.

  • Dolaşımını Artırır

Naneli esansiyel yağı kullanmanın bir başka büyük faydası, dolaşımınızı önemli ölçüde artırabilmesidir. Sonuç olarak, vücudunuzun organları daha fazla miktarda oksijenli kan alır ve bu sayede daha iyi işlev görür. Bu vücut metabolizmanızı ve vücudunuzdaki enerjinizi artırır. Ayrıca, Alzheimer hastalığı ve sinir sistemi problemleri gibi bir dizi dejeneratif hastalıktan beyninizi koruyabilen daha yüksek bilişsel işlevlere de yol açabilir . Dahası, daha iyi bir dolaşım, onlar için komplikasyonları azalttığından, diyabetikler için de iyidir.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Nane esansiyel yağı da bağışıklık sistemini güçlendirmek için bilinir. Bağışıklık sisteminiz hastalanmanızı engeller ve birçok enfeksiyon ve hastalık ile savaşır. Bu nedenle nane esansiyel yağı, her türlü enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel, antivirüs ve antifungal özellikleri ile size yardımcı olur.

Cilt ve Saç için Nane Yağı

 

Nane esansiyel yağı saçlarınız için son derece iyidir. Birçok insan saçlarının sağlığını artırmak için esansiyel yağları kullanır ve farklı yağlar farklı yararlar sağlar. Nane  yağı, saç derisinden gelen bitleri ve kepekleri temizlemek için kullanılır. Kanın saç derisine dolaşımını hızlandırabilir ve saçlarınızı köklerden koruyarak saçınızın dökülmesini önleyebilir . Ayrıca, saçları donuklaştırmak için bir ton parıltı ekler ve saç büyümesini destekler. Nane esansiyel yağı da cildiniz için çok iyidir. Yağdaki mentol, cildinizde serin kalmasına yardımcı olan bir soğutma hissi yaratır. Donuk cildinizi besleyebilir ve ayrıca cilt üzerindeki yağ veya gres miktarını kontrol edebilir. Ayrıca sivilce ve dermatit de yardımcı olabilir .

Nane Yağı Kullanımı 

 

Nane esansiyel yağı aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Okaliptüs , biberiye , mercanköşk ve limon yağları gibi diğer esansiyel yağlar ile iyi uyum sağlar. Nane esansiyel yağı, ağız hijyeni ve cilt bakımı için iyi olduğu gibi, bir dizi diş bakım ürününde ve kozmetik ürünlerinde kullanılır.. Saçlarınızın sağlığını iyileştirebileceği için şampuan ve saç yağı olarak da kullanılır. Nane esansiyel yağının faydaları üzerinde çok fazla çalışıldığı için, bu yağ aynı zamanda insanlara yiyecek ve içecek almak için tablet veya kapsül şeklinde satılmaktadır. Nane  yağı  yemek yaparken bir aroma maddesi olarak kullanılır ve eşsiz tadı için çeşitli içeceklere de eklenir. Ayrıca, mentol ve nane tadı için sigaralara eklenir.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Okaliptüs Yağı

Limon Yağı

Biberiye Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir