Genel Sağlık

Migren için Kesin Çözüm

Migren Nedir? ,Migren Belirtileri,  Migren Tedavisi, Evde Migren Tedavisi, Migren Ağrısı için Bitkisel Çay 

Migren bir baş ağrısı hastalığı olarak kesin çözümü olan bir hastalık değildir. Fakat migren ağrıları hafifletilebilir. Bundan kaynaklı sizlere migrenin tam olarak ne olduğuna, belirtilerine, tedavilerine ve bitkisel çözümlerine yönelik bir yazı derledik.  Yazımızın size yararlı olacağını umuyoruz iyi okumalar.

Migren Nedir? 

Migren Nedir? 

 

Migren, genellikle başın sadece bir tarafında şiddetli zonklama ağrılarına veya nabız hissine neden olan bir hastalıktır. Genellikle bulantı, kusma ve ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet eşlik eder. Baş ağrısı atakları, saatlerce günler boyunca ciddi ağrılara neden  olmaktadır. Aura olarak bilinen uyarı semptomları, baş ağrısından önce veya birlikte olabilir. Bunlar, yüzün bir tarafında ya da kolunuz ya da bacağınızdaki ışık, kör noktalar ya da karıncalanmaya neden olmaktadır. Migren yaşayan tüm insanların yaklaşık yarısında , genetik bir etki olarak bulunmaktadır.

Migren Belirtileri 

  • Genellikle başın sadece bir tarafında şiddetli ağrı
  • Bulantı ve / veya kusma
  • Işığa duyarlılık
  • Sese duyarlılık
  • Göz ağrısı migrenin genel belirtileri arasındadır.

Migren Tedavisi 

Ülkemizde en yaygın olan hastalıkların başında gelen migren(baş ağrısı)  özellikle her 10 kişinden birinde görülerek hastaların zor günler geçirmesine neden olmaktadır. Bu konuda uzun zamandır tedavi yöntemi sunan uzmanların sizlere önerdiği  tedavi yöntemlerini tek başlık altında topladık.

Magnezyum en başarılı baş ağrısı ilaçlarından biridir, her şeyden önce, ağrı kesici almaktan çok daha güvenlidir. Migren gibi ciddi baş ağrılarından muzdarip olan insanlar, genellikle düşük magnezyum seviyelerine sahiptirler ve birçok çalışma, magnezyumun düşük seviyeli insanlarda baş ağrısı ataklarının sıklığını azaltabileceğini düşündürmektedir.Magnezyum, baş ağrısının, özellikle de migrenin yaşandığı zaman görülen görsel ve duyusal değişiklikleri üreten, kortikal yayılan depresyon olarak adlandırılan beyin sinyali dalgasını engelleyebilir. Magnezyum beyindeki ağrı ileten kimyasalları bloke edebilir ve vücudunuzun yaralanmalara tepki vermesine ve kanamanın önlenmesine yardımcı olan trombosit işlevini geliştirebilir.

Evde Migren TedavisiEvde Migren Tedavisi  

 

  • Gluten duyarlılığı olan insanlar içeren yiyecekler yediklerinde gluten , baş ağrıları olan hastalar, migren baş ağrılarının   semptomlarının sıklığında gluten azaltılmasından sonra önemli bir azalma olduğunu görmektedirler.
  • Hem nane hem de lavanta yağlarının sakinleştirici ve uyuşuk etkileri,  baş ağrısını gidermek için mükemmel ürünler olmasını sağlar. Nane yağı cilt üzerinde uzun süre kalıcı bir soğutma etkisi yaratır. Araştırmalar, nane yağının alnın cilt kan akışında önemli bir artışa neden olduğunu ve kas kasılmalarını yatıştırdığını göstermektedir. Bir çalışma, nane yağının, etanol ile kombinasyon halinde, baş ağrısı hassasiyetini azalttığını göstermiştir. Lavanta yağı genellikle duygudurum düzenleyici ve yatıştırıcı olarak kullanılır.
  • Zencefil çayı migrene iyi gelmektedir. Zencefil  ve limon suyunun eşit parçalarını karıştırıp içebilirsiniz. Bunu günde bir veya iki kez tüketebilirsiniz. Ayrıca, daha çabuk bir rahatlama sağlamak için alnınıza birkaç dakika boyunca bir zencefil tozu ve 2 çorba kaşığı su uygulayabilirsiniz.
  • Biberiye  baş ağrılarında kullanılan eskiye dayanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Biberiyenin hoş kokusu  rahatlamanıza yardımcı olacaktır.  Biberiye, beyin damarlarında tıkanıklık durumlarında etkili bir çözüm olmaktadır. Bu açıdan  nörolojik problemlere iyi gelmektedir. Bundan kaynaklı biberiye çayı içilebilir.

Migren Ağrısı için Bitkisel ÇayMigren Ağrısı için Bitkisel Çay  

Biberiye 1 bardak suda kanatılarak tüketilebilir. Bir tatlı kaşığı kadar biberiye yeterlidir. 4-5 dk kaynatmak gerekir.  İlk haftalar sık içilebilir daha sonra yavaş azaltarak 2 günde bir içebilirsiniz.  Ayrıca biberiyenin kokusuda size iyi gelecektir. Bunun için kaynattığınız biberiyeyi içerken kokusunu içinize çekebilir. Ayrıca biberiye kaynatarak koklayabilirsiniz.  Ayrıca isterseniz kekik ve tarçında bu çaya lezzet vermesi için eklenebilir. Biraz da limon kullanabilirsiniz.

Baş ağrılarınız için ayrıca papatya çayı da dinlendirici bir çay olarak görev yapmaktadır. Bundan kaynaklı hem rahat bir uyku hem de migrenin yarattığı septomları azaltmak adına akşamları yatmadan önce papatya çayı içebilirsiniz.

Migrenden kaynaklanan baş ağrılarının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat tüm yukarıdaki reçetelerden sonra stresten uzak durmanız, gürültülü ortamlardan uzaklaşmanız ve dinlenmeye özen göstermeniz etkileri minimum düzeyde tutacaktır.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir