Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Mide Ülseri Tedavisi ve Belirtileri

Mide Ülseri ,Mide Ülseri Nedenleri  ,Mide Ülseri Belirtileri  ,Mide Ülseri Teşhisi  ,Mide Ülseri Tedavisi 

Mide ülseri bazen hafif bazen zorlu geçirilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide ülseri ülkemizde yanlış beslenme ve sigara, alkol gibi alışkanlıklardan kaynaklı yaygındır. Sizlere mide ülseri tedavisi ve belirtilerinden bahsetmeden önce hastalığın nasıl oluştuğunu aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Mide Ülseri 

Mide Ülseri Mide ülseri ; mide astarında ağrılı yaralardır. Mide ülseri, bir çeşit peptik ülser hastalığıdır. Peptik ülserler, hem mideyi hem de ince bağırsakları etkileyen herhangi bir ülser rahatsızlığıdır. Mide ülserleri, midenizi sindirim suyundan koruyan kalın mukus tabakası azaldığında ortaya çıkar. Bu, sindirim asitlerinin mideyi kaplayan dokulara yitirilmesine  ve ülsere neden olmasını sağlar. Mide ülseri kolayca tedavi edilebilir, ancak uygun tedavi olmaksızın şiddetli hale gelebilir. Mide ülserlerinin ne kadar yaygın olduğu tam olarak bilinmemektedir. 1980’lerden beri çok daha etkili tedaviler nedeniyle daha az yaygın hale gelmiştir. İnsanlar artık bu sorunlar ile daha az karşılaşmaktadır. ‘Peptik ülser’ terimi, midede çok fazla asitin neden olduğu ülserleri tanımlamak için kullanılır. Bu mide ülserleri ve ayrıca duodenum olarak bilinen bağırsağın (ince bağırsağın) ilk kısmında ülser içerir. Mide ülserleri, duodenal ülserlerden daha az görülür .

Mide Ülseri Nedenleri 

  •  Karnınız normal olarak yiyeceklerin sindirimine yardımcı olmak ve mikropları (bakterileri) öldürmek için asit üretir. Bu asit aşındırıcıdır, bu nedenle midenin iç tabakası üzerindeki bazı hücreler ve duodenum olarak bilinen bağırsakların ilk kısmı (ince bağırsak) doğal bir mukus bariyeri oluşturur. Bu mide ve duodenum astarını korur.
  • Normalde yaptığınız asit miktarı ile mukus savunma bariyeri arasında bir denge bulunmaktadır. Bu dengede bir değişiklik varsa, asidin mide veya duodenumun kaplamasına zarar vermesine izin veren bir ülser gelişebilir. Bunun nedenleri şunlardır:
  • Helicobacter pylori bakterisi  ile  meydana gelen enfeksiyon 10 mide ülseri vakasında yaklaşık 8’inde neden olmaktadır.
  • Anti-inflamatuar ilaçlar ;  aspirin dahil,  steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) olarak adlandırılır. Çeşitli tipte olan bu ilaçlar bazen mide astarına zara vererek mide ülserine neden olmaktadır.
  • Diğer nedenler daha ende olmakla beraber bazı viral enfeksiyonlar mide ülserine neden olabilir. Crohn hastalığı , bağırsaktaki diğer problemlere ek olarak mide ülserine de neden olabilir.
  • Mide kanseri ilk önce ülsere benzeyebilir. Mide kanseri nadirdir, ancak mide ülserine sahip olduğunuzu tespit ederseniz ‘dışarıda’ olması gerekebilir.

 

Mide Ülseri Belirtileri 

Mide ülserinin neden olduğu ana semptom, üst karın bölgesinde (karın)  ağrı oluşması durumudur. Bunun dışında hastalık ; midede şişkinli, çğürme, hasta hissetme ve mide bulantısı, kusmaya neden olmaktadır.

Mide Ülseri Teşhisi 

Doktorunuz her hastalıkta olduğu gibi şikayetlerinizi dinler ve bazı testler yapar. Ayrıca kullandığınız ilaçları soracak ve başka rahatsızlıklarınızın varlığı hakkında bilgiler edinmeyi amaçlayacaktır.

  •  Mide Ülseri Teşhisi Bir peptik ülseri teşhis etmeye yardımcı olmak için doktorunuz, tıbbi geçmişiniz, belirtileriniz ve aldığınız ilaçlar hakkında sorular soracaktır. Fiziki muayene de karnınızındaki şişlik veya ağrıların bölgelerine bakacaktır.
  • Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu olup olmadığını görmek için doktorunuz bazı testler yapacaktır Bu testler arasında; kan testi, üre nefes testi  ve dışkı testi bulunmaktadır.
  • Üst gastrointestinal (GI) endoskopi ve biyopsisi yapabilir. Üst GI endoskopisinde, bir gastroenterolog , cerrah veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı, üst GI kanalınızı görmek için bir endoskop kullanır . Bu prosedür bir hastanede ya da bir ayakta tedavi merkezinde gerçekleşir.
  • Bilgisayarlı tomografi de kullanılabilir.

Mide Ülseri Tedavisi 

Mide ülseri  tedavisi, neden olan duruma göre gerçekleşmektedir.  Genellikle tedavi, eğer varsa, H. pylori bakterisinin vücuttan uzaklaştırılması, mümkünse aspirin ve benzeri ağrı ilaçlarının kullanımını azaltmayı amaçlayarak yapılmaktadır.  Sindirim sisteminizde H. pylori bulunursa, doktorunuz bakteriyi öldürmek için antibiyotik kombinasyonunu önerebilir. Kullanılan antibiyotikler yaşadığınız yer ve mevcut antibiyotik direnç oranları ile belirlenir. Muhtemelen iki hafta boyunca antibiyotik almanız ve ayrıca bir proton pompası inhibitörü ve muhtemelen bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol) dahil olmak üzere mide asidini azaltmak için ek ilaçlar kullanmanız gerekecektir.Mide Ülseri Tedavisi 

Asit üretimini engelleyen ve iyileşmeyi destekleyen ilaçlar kullanılabilir.  Asit üretimini azaltmak için ilaçlar. Asit blokerleri – histamin (H-2) blokerleri olarak da bilinir – sindirim sisteminize salgılanan mide asidi miktarını azaltır, ülser ağrısını hafifletir ve iyileşmeyi destekler.

Mide ve ince bağırsağınızın astarını koruyan ilaçlar önerebilir.  Bazı durumlarda, doktorunuz midenizi ve ince bağırsağınızı hizalayan dokuların korunmasına yardımcı olan sitoprotektif ajanlar olarak adlandırılan ilaçlar reçete edebilir.

Bunun dışında mide ülseri için size bazı diyet önerilerinde bulunacaktır. Büyük ihtimaller kızartmaları, asitli yiyecekleri – domates gibi- azaltmanızı ve dikkatli  beslenmenizi, midenizi rahatlatacak sebze yemekleri yemenizi önerecektir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir