Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Mide İltihabı Nedir ve Neden Olur?

Mide İltihaplanması Nedir ? , Mide İltihabı Belirtileri  ,Mide İltihabı Nedenleri  ,Mide İltihabı Teşhis ve Tanısı  ,Mide İltihabı Tedavisi  ,Mide İltihabı için Diyet ve Beslenme 

Mide iltihabı hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda mide iltihabı nedenlerinden ve mide iltihabı belirtilerinden bahsettikten sonra mide iltihabı tedavisi için gereken bilgileri vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Mide İltihaplanması Nedir ?

Mide iltihabı  gastrit olarak bilinmektedir. Fakat bizim ülkemizde gastrit terimi genelde mide iltihabı için kullanılmaz. Ne yazık ki, “gastrit” terimi birçok farklı üst abdominal problemi içermek için yanlış kullanıldı, fakat gerçek gastrit iltihaplı mide astarına (gastrik mukoza) işaret etmektedir. Mide  iltihabı en basit tanımla midenin astarının iltihaplanmasıdır. . Mide mukozasının tamamı veya bir kısmı dahil olabilir.  Akut veya kronik mide iltihaplanması meydana gelebilir. Akut gastrit , eroziv olarak (mukozal hücrelerin parçalandığı veya kaybolduğu hasarlı alanlar) ve yok edici olarak nitelendirilebilir.
Kronik gastrit , uzun süren semptomlarla birlikte histopatoloji (gastrik mukoza görünümü) ile belirlenir. Bazıları önerilmiş olmasına rağmen, yaygın olarak kabul edilen bir sınıflandırma sistemi yoktur.

Mide İltihabı Belirtileri 

Mide İltihabı Belirtileri 

Mide iltihabı için   belirli semptomlar  yoktur. Bu durum, sadece mide mukozası örnekleri diğer şüpheli hastalıklar için incelendiğinde teşhis edilir. Bununla birlikte,   belirtileri ortaya çıktığında, en yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Karın ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • İshal
 • İştah kaybı
 • Şişkinlik
 • Geğirme

Bu son dört semptom  ile beraber hazımsızlık ( dispepsi ), bu belirtiler kümesini kapsayan başka bir terimdir. eğer kan kusma gibi durumlarınız varsa mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Mide iltihabı tedavi edilmezse haftalar veya yıllar sürebilir.

Mide İltihabı Nedenleri 

 

Mide duvarınızı koruyan mukustan korunmuş bariyerin zayıflığı veya zedelenmesi, sindirim sisteminizdeki suların zarar görmesine ve mide astarını etkilemesine izin verir. Bir dizi hastalık durumunda ;  Crohn hastalığı ve sarkoidoz dahil, mide iltihaplanması riskinizi artırabilir; bu, vücutta enflamatuar hücrelerin toplanmasının arttığı bir durumdur.

Mide iltihabı için risk faktörleri arasında ;

 • Bakteriyel enfeksiyon bulunmaktadır. Helicobacter pylori bakterisi ile enfeksiyon, dünya çapında en sık görülen insan enfeksiyonları arasında olmasına rağmen, sadece enfeksiyonu olan bazı kişiler mide iltihaplanması veya gastrit veya diğer üst gastrointestinal rahatsızlıkları geliştirir. Doktorlar, bakteriye karşı savunmasızlığın genetik olabileceğinden veya sigara ve diyet gibi yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.
 • Ağrı kesicilerin düzenli kullanımı da mide astarına zarar vermektedir. Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen (Aleve, Anaprox) gibi yaygın ağrı kesiciler, hem akut gastrit hem de kronik gastrit neden olabilir. Bu ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanılması veya bu ilaçların çok fazla alınması, midenizin koruyucu kaplamasını korumaya yardımcı olan önemli bir maddeyi azaltabilir.
 • Yaşlılık diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi mide iltihabında da risk oluşturmaktadır. Daha yaşlı yetişkinlerde gastrit riski artmaktadır çünkü mide astarı yaşla birlikte incelmektedir   ve yaşlı erişkinlerin genç insanlara göre H. pylori enfeksiyonu veya otoimmün rahatsızlığı daha yüksektir.
 • Aşırı alkol kullanımı  midenizi sindirebilir ve tahriş edebilir; bu da midenizi sindirim sularına daha hassas hale getirir. Aşırı alkol kullanımının akut gastritiye neden olma olasılığı daha yüksektir.
 • Stres neredeyse her hastalığa neden olmaktadır.
 • Diğer hastalıklar ve durumlar mide iltihabına neden olabilmektedir. Gastrit, HIV / AIDS, Crohn hastalığı ve parazitik enfeksiyonlar dahil olmak üzere diğer tıbbi durumlarla ilişkili olabilir.

Mide İltihabı Teşhis ve Tanısı 

Mide İltihabı Teşhis ve Tanısı Doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi test gerekli olabilir:

 • mide ülserine neden olan bakteriler için bir test
 • mide kanaması aramak için bir dışkı testi
 • Bir kan sayımı ve anemi testi
 • Uzun bir tüpe bağlı bir kameranın ağzınıza ve sindirim sisteminize yerleştirildiği bir endoskopi testi

Mide iltihabı Tedavisi 

 

Mide iltihabı tedavisi, durumun nedenine bağlıdır. NSAID’lerin veya diğer ilaçların neden olduğu mide iltihabı varsa, bu ilaçlardan kesmek veya azaltmak semptomlarınızı hafifletmek için yeterli olabilir. H. pylori’nin bir sonucu olarak midedeki bakterilerin öldürülmesi gereklidir.  Antibiyotiklere ek olarak, gastrit tedavisinde birkaç başka ilaç türü kullanılır. Genelde sindirimi daha sağlıklı kılmak ve mide iltihabını geçirmek adına probiyotikler kullanılabilir.

Mide İltihabı için Diyet ve Beslenme 

 

Yüksek proteinli bir diyetin H. pylori bakterisi ile enfekte olmuş gerbillerdeki kronik gastriti baskıladığını bilinmektedir. Bir çalışma  protein ile zengin diyet yapanların bu bakteriden kurtulduklarını ortaya koymaktadır. Tabi kesin net bir bilgi elde etmek bazen zor olabilir. Çünkü yeterli sayıda çalışma yoktur. Doktorunuza danışarak, diyeti uygulayabilirsiniz.  Besleyici protein kaynakları arasında az yağlı süt, fasulye ve diğer baklagiller, soya gıdaları, yağsız et, balık ve yumurta bulunur.Mide İltihabı için Diyet ve Beslenme 

Mide iltihabında ne yediğiniz kadar ne yemediğinizde önemlidir. Kaçındığınız şey, yediğiniz şeyler kadar önemli arz eder ve ekmek, makarna ve  şeker gibi rafine gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir. Tam buğday, kinoa, bütün yulaf ve kahverengi pirinç gibi tam tahılları tercih edin. Asit üretimini artıran veya kahve, gazlı içecekler ve alkol gibi midenizin mukozasını tahriş eden içeceklerden kaçının. Yağ oranı yüksek olan yiyecekleri en aza indirin veya önleyin.

Mide iltihabı hakkında size verdiğimiz bilgiler ön bilgi mahiyeti taşımaktadır. Eğer mide iltihabından şüphe ediyorsanız muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir. Blog sayfamızı okduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir