Fıtık HastalıklarıHastalıklar

Mide Fıtığı Tedavisi

Mide Fıtığı Nedir ? , Mide Fıtığının Nedenleri Nelerdir? ,Mide Fıtığı Belirtileri  ,Mide Fıtığı Teşhisi ,Mide Fıtığının Tedavisi ,Mide Fıtığı Ameliyatı 

Mide fıtığı hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda ; mide fıtığının nedenlerinden , belirtilerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz. Merak edenler için mide fıtığı ameliyatı hakkında da bilgiler vereceğiz. Aklınıza takılan soruları cevap aramak adına okumaya devam edin.

Mide Fıtığı Nedir ?Mide Fıtığı Nedir ?

 

Mide fıtığının diğer adı ile hiatal herni, midenin yemek borusuna doğru genişlemesi ile yemek borusu ile mide arasındaki kasların gevşemesi ile sonucu  oluşan bir durumdur. Yapılan araştırmalar ile 50 yaşını geçmiş kişilerin % 65’inde mide fıtığından kaynaklanan   sorunları ile karşı karşıya kaldıkları gözlemlenmektedir. Mide fıtığı belirti anlamında çeşitlilik göstermektedir. Bazı kişilerde herhangi bir şikayet olarak ortaya çıkmasa da bazı kişilerde reflü ile beraber ortaya çıkmaktadır. Reflü şikayeti olan kişilerin hemen hemen % 40’ının mide fıtığı  geçirdiği bilinmektedir. Mide fıtığında tedavi mide fıtık  ameliyatı olunmasıdır. Tabi bazı durumlarda en azından septomları engellemek adına bitkisel çözümlerde işe yaramaktadır. Ama bitkisel kürler mide fıtığını geçirmez. Bu sorun için yapılacak cerrahi müdahale  sorunu tamamen çözecektir. Mide fıtığı özelliği bakımından günlük hayatı zorlaştıran hayati bir tehlike oluşturacak bir hastalık değildir. Ancak mide fıtığının reflüye neden olması nedeni ile  insanlara sıkıntı yaşatmaktadır.

Mide Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

 

Mide fıtığına neden olan en büyük etken karın içindeki aşırı basınçtır. Karın içindeki aşırı basınç midenin şişmesine ve yemek borusu ile mide arasındaki kasların gevşemesine neden oluyor. Ayrıca aşırı öksürük, mide bulantısı, kusma, bağırsakların aşırı hareket içermesi, çok ağır yük kaldırma, gebelik ve aşırı kilo almak da mide fıtığına neden olabiliyor.

Mide Fıtığı Belirtileri 

Daha öncede belirttiğimiz gibi midede meydana gelen fıtık sorunu , midenin bir kısmının diyaframdan geçerek göğüs boşluğuna kaydığı bir anormalliktir. Genellikle diyafram kasının zayıflığından kaynaklanır. Mide fıtığında herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Bununla birlikte, bazen mide fıtık sorunu asit reflü veya gastroözofageal reflü (GERD), mide asidinin yemek borusuna geri dönmesi ile sonuçlanmaktadır. Aşağıdaki  diğer belirtilere neden olmaktadır;Mide Fıtığı Belirtileri 

  • göğsünüzde yanma hissi (mide ekşimesi),
  • ağzınızda asit tadı,
  • göğüs ağrısı,
  • karın ağrısı,
  • terleme
  • yutma güçlüğü,
  • kulak tırmalayayıcı ses,
  • boğaz ağrısı  veya öksürük.

Mide Fıtığı Teşhisi

Rötgen: Röntgen çekmeden önce doktorunuz baryum içeren bir sıvı vermektedir. Bu röntgen, üst sindirim sisteminizin net bir görselini sağlar. Görüntü, doktorunuzun midenizin yerini görmesini sağlar. Diyaframından dışarı çıkması halinde, bir mide fıtığı vardır.

Endoskopi: Doktorunuz endoskopi yapabilir . Boğazındaki ince bir tüp sokabilir , yemek borusu ve karnına doğru tenkit  yapabilir. Doktorunuz daha sonra karnınızın diyaframınızdan geçip geçmediğini görebilecek. Herhangi bir boğulma veya tıkanıklık da görünecektir.

Mide Fıtığının Tedavisi

 

Yapılan teşhis taramaları sonrası mide  fıtığı ileri derecedeyse ve diyaframı zorlayacak bir yırtık varsa cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir. Mide fıtığı birçok kişi de yakınma uyandırmadığı için önemsenmez. Bazı mide fıtığı rahatsızlığı aşırı gaz sorunu, yemek borusu, mide ve boğaz yanması gibi  sorunlar ile beraber ortaya çıkıldığı için mide fıtığının ihtimali kişi tarafından elenebilmektedir. Mide fıtığı için yapılan cerrahi müdahale ile sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

Mide Fıtığı Ameliyatı 

 

Mide Fıtığı Ameliyatı Proton pompa inhibitörü ilaçların geliştirilmesi ile birlikte, medikal terapi, kayma mide  fıtıklarında ameliyatın gerekliliğini azaltmış olsa da ülkemizde hala ameliyat bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide fıtık sorunu olan  hastalarda genellikle hiçbir semptom görülmez ve sadece fıtıkların göğüste sıkışıp kalması ve diyafragmatik boşlukta sıkışması veya volvulusa dönüşmesi için ameliyat yapılması gerekir. Bu daha yaşlı insanlarda daha sık görülürken, mide fıtık sorunu ile doğan bebeklerde ortaya çıkabilir.

Çoğu zaman, ameliyat laparoskop kullanılarak minimal invaziv bir prosedür olarak yapılır. Farklı teknikler olsa da, sonuçlar benzerdir ve en iyi seçenek genellikle cerrahi tedavidir.

Mide fıtık soruna dair verdiğimiz bilgiler umarım yararlı olmuştur. Sağlık sorunlarınız da doktorunuza danışmak gerektiğini unutmayın ve her zaman sağlıklı birey olmak için uzmanlardan yardım alın. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir