Mide Fıtığı Tedavisi

Mide Fıtığı Tedavisi
31 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 632 kez okundu.

Mide Fıtığı Nedir?

Halk arasında mide fıtığı olarak adlandırılan ve mide şikâyeti olan birçok kişi mide fıtığı nedir sorusuna cevap aramaktadır. Mide fıtığı, midenin yemek borusuna doğru genişlemesi ile yemek borusu ile mide arasındaki kasların gevşemesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalar ile 50 yaşını geçmiş kişilerin % 65’nde mide fıtığı şikâyetleri görülmüştür. Mide fıtığı belirti anlamında çeşitlilik göstermektedir. Bazı kişilerde herhangi bir şikâyet olarak ortaya çıkmasa da bazı kişilerde reflü şikâyetini doğuruyor. Reflü şikâyeti olan kişilerin hemen hemen % 40’nın mide fıtığı şikâyeti olduğu söyleniyor. Mide fıtığı tedavisi için mide ameliyatı olunması gerekiyor. Mide fıtığı için yapılacak cerrahi müdahale ile mide fıtığı şikâyeti tamamen gideriliyor. Mide fıtığı özelliği bakımından günlük hayatı zorlaştıran hayati bir tehlike oluşturacak bir hastalık değildir. Ancak mide fıtığının reflüye neden olması nedeni ile reflü şikâyetleri kişileri oldukça zorluyor. Bu nedenle mide fıtığı için gerekli tedavilerin yapılması ve gerekli görülüyorsa mide operasyonu geçirilmesi gerekiyor.

Mide Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

mide fıtığı belirtileriMide fıtığına neden olan en büyük etken karın içindeki aşırı basınçtır. Karın içindeki aşırı basınç midenin şişmesine ve yemek borusu ile mide arasındaki kasların gevşemesine neden oluyor. Ayrıca aşırı öksürük, mide bulantısı, kusma, bağırsakların aşırı hareket içermesi, çok ağır yük kaldırma, gebelik ve aşırı kilo almak da mide fıtığına neden olabiliyor.

Mide Fıtığının Tedavisi

Mide fıtığının niteliğini tespit edilebilmesi için öncelikle gerekli tetkiklerin yapılması gerekiyor. Eğer ki mide fıtığı ileri derecedeyse ve diyaframı zorlayacak bir yırtık varsa cerrahi müdahaleye gerek görülebiliyor. Mide fıtığı birçok kişi de yakınma uyandırmadığı için önemsenmez. Bazı mide fıtığı rahatsızlığı aşırı gaz sorunu, yemek borusu, mide ve boğaz yanması gibi şikâyetler ile ortaya çıkabiliyor. Mide fıtığı için yapılan cerrahi müdahale ile sorun tamamen ortadan kaldırılıyor. Cerrahi müdahale oldukça kolay bir müdahale olarak yapılıyor. Ameliyattan sonra hastalar bir ya da iki gün içerisinde ayağa kalkarak günsel hayatlarına devam edebiliyorlar. Belirtisi olmasa dahi ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git