Genel Sağlık

Melanin ve Melanin Pigmenti Nedir ?

Melanin Nedir? , Melanin Pigmenti   ,Melanin Hormonu  ,Melanin Eksikliği  ,Saç Neden Beyazlar: Melanin, Melanin Tedavisi 

Melanin Eksikliği
Melanin Nedir ?

Cildimizde renk değişimlerine neden olan  ve  sadece bunla sınırlı kalmayan ve bilimsel içerikleri ile anlatılması gereken bir konu olan melanin pigmenti hakkında size  her şeyi      bu yazımızda sunacağız. İyi okumalar dileriz.

Melanin Nedir?

 

Melanin biyosentezinde çok sayıda adım vardır. İlk aşama, kimyasal L-3,4-dihidroksifenilalaninin tirosinaz ile katalizidir. Tirosin eksikliği, albinizm yol açabilir. Tirozin sadece melanosit adı verilen özel bir hücrede bulunur. İçinde melanin pigmentinin küçük granülleri melanozomlar olarak adlandırılan veziküllerde bulunur.

 

Melanin pigmentlerinin temel  görevi güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarını emilim yaparak derinin hasar görmesine ve renk değişimine uğramasına engel olmaktır. Deriye yansıyan güneş melanin pigmentlerinin koyulaşmasına neden  olarak bronzlaşma olayını gerçekleştirmektedir. Melanin eksikliğinden kaynaklanan ablinizim hastaları güneşte bronşlaşamazlar. Bunun sebebi de bünyelerinde hiç melanin pigmentlerinin olmamasındır. Güneş ışınlarına karşı koruyucu olmaz isek sonuç olarak güneş hassas olan deriyi yakar. Bunun sonucunda güneş yanıkları ve lekeler meydana gelir.


Melanin Pigmenti  

Melanin Pigmenti
Melanin Nedir ?

Beyin zarı bölgesinde, göz zarlarında ve deride melanik denilen bazı urlarda var olan ve tirozinin yükselmesi ile meydana gelen koyu renkli pigmentlere melanin denilmektedir. Melanin, esmerlerde ömelanin, kızıl saçı olanlarda eritromelanin, sarı saçlı olanlarda faomelnin adları ile anılmaktadır.

 

Bir renk pigmenti olan melanin pigmentleri insan vücudunda birçok görevi üstlenmektedir. Melanin  uyarıcı hormonlardan salgılanan MSH yardımı ile vücudumuzda deriye, saçlara, gözlere renk veren madde üretilir. İşte bu renkleri veren maddeyi üretmekten melanin sentezlemesi yapan genler sorumludur.

Melanin Hormonu 

 

MSH olarak adlandırılan melanin hormonu   intermedin veya melanotropin olarak bilinen bir proteinden türetilen çeşitli peptitlerden herhangi biriproopiomelanocortin (POMC) ve esas olarak hipofiz bezi tarafından salgılanır . Çoğu omurgalılarda, melanosit uyarıcı hormon (MSH) peptidleri, özellikle hipofiz bezinin orta lobu tarafından salgılanır ve esas olarak deride koyulaşma, diğer bir dizi küçük aktivite ile işlev görür.

Melanin Eksikliği 

 

  • Eğer ki melaninin sentezlemesi yapılmaz ise ablinizim (Albino) denilen rahatsızlık oluşur. Saçlarda melanin pigmenti oranı az olursa saç renkleri sarı, melanin pigmenti oranı çok olursa saç renkleri koyu renkli olur. İnsan bünyesi yaşlandıkça vücuttaki melanin oranları azalmaktadır.   Bu nedenle yaşlanan kişilerin saçlar beyazlar. ( Aşağıda ayrıntılı değinilecektir.)Melanin Eksikliği 
  • Göz rengimizi oluşturan renklerden de melanin pigmentleri sorumudur. Gözümüze yansıyan zararlı ışınları koruma görevini üstlenir. Göze görme gücünü kazandırır. Melanin pigmentleri gözü zararlı ışınlardan koruyamadığı zaman katarak denilen göz rahatsızlığı oluşur.
  • Vücut hücresi içinde yer alan kromatoforda var olan melanin pigmenti yardımıyla insanlarda cilt lekesi meydana gelmektedir. Melanin pigmentlerinin aktif olması için güneş ışınlarını alması gerekir. Derimiz güneş ışınlarını ne kadar çok alırsa o kadar da melanin pigmenti çoğalır.  Bu sayede deri rengi koyu olur. Bedenimizi zararlı güneş ışınlarından koruyup, daha çok hassas olan vücut hücrelerinin zarar görmesine engel olur. Ama bu demek değil ki güneş ışınlarından cildimiz hiç zarar görmez. Önlemi alınmadığında ya da güneş ışınlarına aşırı maruz kalındığında ultraviyole ışınlar, bu koruyucu kalkanı aşarak cildimize zarar verebilmektedir. Bu durumda da çiller ya da cilt lekeleri meydana gelir.

Saç Neden Beyazlar: MelaninSaç Neden Beyazlar: Melanin

 

Başlangıçta saç beyazdır. Doğal rengini melanin denilen bir çeşit pigmentten alır. Melanin oluşumu doğumdan önce başlar. Saçlarımızın doğal rengi saç şaftının veya korteksinin orta tabakasındaki melaninin dağılımına, türüne ve miktarına bağlıdır.  Saçın sadece iki türü vardır: koyu (eumelanin) ve hafif (phaeomelanin). Geniş saç renkleri yelpazesini oluşturmak için bir araya gelmektedirler.

Melanin , saç tellerinin ve kılların büyüdüğü yüzeydeki açıklıklara (foliküller) konumlandırırlar. Her saç tek bir folikülden büyür. Saç oluşurken, melanositler keratin içeren hücrelere pigment (melanin) enjekte eder. Keratin saçımızı, cildimizi ve tırnaklarımızı oluşturan proteindir. Yıllar boyunca melanositler, saçın keratine pigment enjekte ederek  renk verir. Yaşla birlikte melanin azalır. Saçlar griye döner ve sonunda beyaz olur.

Melanin Tedavisi 

Yukarıda da aktardığımız gibi melanin eksikliğinden kaynaklı tek bir rahatsızlık görülmez. Melanin eksikliğinden kaynaklı yaşanan pigmentasyon bozuklukları için tedaviler aşağıdaki gibidir.

Pigment bozukluğu Özellikleri Tedavisi
Albinizm Bu nadir görülen kalıtsal bozukluk, kardeşlerin ve ebeveynlerin pigmentasyonuna kıyasla deride toplam veya kısmen melanin eksikliği ile karakterizedir. Albinos (albinizm olan insanlar) beyaz saçları, soluk deri ve pembe gözlere sahiptir. Albinizm için bir tedavi  yoktur. Albinos güneş ışığından korunmalıdır, çünkü güneş ışığından doğal bir korunma olan melaninden yoksundurlar.
Melazma Yüzünde koyu kahverengi, simetrik lekeler oluşturan melazma melaninden kaynaklanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik sırasında oluşmaktadır. Güneş kremleri ve güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, melazmanın daha da kötüleşmesini önleyebilir. Diğer tedavi, lekeleri  hafifletmek için reçeteli kremler içerebilir.
Cilt hasarı sonrası pigment kaybı Bazen ülser, blister, yanık ya da enfeksiyonu takiben, cilt o bölgedeki pigmentin yerini alamaz ve renk değişimine uğrar. Tedavi gerekli değildir. Kozmetik  içerikle genellikle leke giderilir
vitiligo Ciltte pürüzsüz, beyaz lekeler meydana gelmektedir. Vitiligo ciltte pigment üreten hücrelerin (melanositler) kaybından kaynaklanır. Beyaz yamalar güneşe çok duyarlıdır. Vitiligo için tedavi yoktur. Tedavi, ultraviyole A ışık tedavisi, kortikosteroid kremleri ve geri kalan cildin depigmentasyonuna ek olarak, uzun süreli   ışığa duyarlı ilaçlarla birlikte daha küçük yamaları kaplamayı içerebilir.

 

Melanin hakkında yukarıdaki bilgiler umarım işinize yaramıştır. Blog sayfamıza aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir