Genel Sağlık

Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nedir? ,Mayasıl Belirtileri ,Mayasıl ( Basur- Hemoroid) Nedenleri ,Mayasıl  Evde Nasıl Geçer ?,

Sizlere bu yazımızda mayasıl hakkında bilgiler vereceğiz. Mayasıl halk arasında basur olarak bilinmektedir. Tıp camiasında ciltte meydana gelen kızarık ve kaşıntılar için de kullanılır. Bizler sizlere basur olan mayasıl hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca tedavisinden de bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

Mayasıl Nedir?Mayasıl Nedir?  

 

Damar genişlemesi sebebi ile oluşan bir rahatsızlık olan mayasıl, halk arasında basur olarak bilinir ve tıbbi olarak da adı hemoroittir. Anüs içerisinde bulunan toplardamarlarda çeşitli sebeplerden dolayı basınç artması ile anüs içerisindeki damarlar genişler. Genişleyen damarlar makat bölgesinden dışarıya çıkar. Dışarıya sarkmış damarlar dış etkilerden dolayı sık sık kanamaya başlar ve dışkılama esnasında ağrı bazı vakalarda hissedilir. İki çeşit mayasıl vardır ve bunlar iç mayasıl ve dış mayasıldır. İç mayasıl, makatın kapanmasını sağlayan kasın üzerinin genişleyen damarlar ile kapanması sonucunda oluşur. İç mayasıl dışarıya sarkar ve bunun sonucunda iltihaplar oluşur ve kanama meydana gelir.

Mayasıl Belirtileri 

 

 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama
 • Anal bölgenizde kaşıntı veya tahriş
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Anüsün etrafında şişlik
 • Hassas veya ağrılı olabilen anüse yakın bir yumru (tromboze hemoroid olabilir)

Hemoroid belirtileri genellikle yerine göre değişir.

İç Hemoroidler Belirtisi:  Bunlar rektumun içindedir.  Genellikle bu hemoroidleri göremez veya hissedemezsiniz ve nadiren rahatsızlığa neden olurlar. Ancak dışkı zorlamasında , tahriş hemoroidin yüzeyine zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir.  Bazen, zorlama, anal açıklıktan bir iç hemoroidi itebilir. Bu, çıkıntılı veya prolapslu bir hemoroid olarak bilinir ve ağrıya ve tahrişe neden olabilir.

Dış Hemoroidlerin Belirtisi:  Bunlar rektumun dışındaki   deri altındadır . Tahriş olduğunda, dış hemoroidler kaşıntı yapabilir veya kanamaya neden olabilir.   Bazen kan bir dış hemoroid içinde havuz oluşturabilir ve şiddetli ağrı, şişlik, iltihap ve anüse yakın sert bir yumru ile sonuçlanabilecek bir pıhtı (trombüs) oluşturabilir.

Mayasıl ( Basur- Hemoroid) NedenleriMayasıl ( Basur- Hemoroid) Nedenleri  

 

Mayasıl aşağıdaki nedenlerden kaynaklı ortaya çıkabilmektedir.

 • Hamilelerde daha sık görülürler , çünkü rahim büyüdükçe, kolondaki ven üzerinde baskı yapar ve şişmesine neden olur.
 • Hemoroidler, 45 ile 65 yaşları arasındaki yetişkinlerde en sık görülür. Bununla birlikte, bu, gençlerin ve çocukların basur olmayacağı anlamına gelmez.
 • Hemoroid, kronik diyare (ishal)vakalarından sonra ortaya çıkabilir .
 • Dışkıyı hareket ettirmek için fazla ıkınma, kan damarlarının duvarlarına ek bir baskı oluşturur. Bundan kaynaklı basur oluşabilir.
 • Çok uzun süre tuvalette oturmak  hemoroide neden olabilir.
 • Ağır eşyaların sürekli kaldırılması hemoroidlere yol açabilir.
 • Anal yollar ile cinsel ilişki  hemoroidlere neden olabilir veya mevcut olanları kötüleştirebilir.
 • Obezite  hemoroidlere neden olabilir.
 • Bazı insanlar hemoroid geliştirmeye eğilimlidir. Genetik olarak yatkındırlar.

Mayasıl  Evde Nasıl Geçer ?

Hemoroidleri önlemenin en iyi yolu dışkınızı yumuşak tutmaktır, böylece kolayca tuvaletinizi yapabilirsiniz. Hemoroidleri önlemek ve hemoroit belirtilerini azaltmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 • Yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl yiyin. Bunu yapmak dışkıyı yumuşatır ve kütlesini arttırır, bu da hemoroidlere neden olabilecek zorlanmalardan kaçınmanıza yardımcı olur. Gazla ilgili sorunları önlemek için diyetinize yavaş yavaş lif ekleyin.
 • Bol sıvı tüketin. Dışkıları yumuşak tutmaya yardımcı olmak için her gün altı ile sekiz bardak su  için.
 • Lif takviyeleri düşünün. Çoğu insan, önerilen lif miktarını yeterince almaz ; kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için günde 38 gram  diyetlerinde bulunmalıdır. Eğer yeteri kadar lif alamıyorsanız takviye almak adına doktorunuza danışın.Mayasıl  Evde Nasıl Geçer ?
 • Lif takviyeleri kullanıyorsanız, her gün en az sekiz bardak su veya diğer sıvıları içtiğinizden emin olun. Aksi takdirde, takviyeleri kabızlığa neden olabilir veya kabızlığı daha da kötüleştirebilir.
 • Tuvaletinizi yaparken dışkıyı geçirmeye çalışırken nefesinizi   tutma, alt rektumdaki damarlarda daha fazla basınç oluşturur. Bundan kaynaklı nefes alış verişi devam etmelidir.
 • Tuvalet dürtünüzü hissettiğiniz  anda gitmelisiniz.  Bağırsak bir hareketi geçmek için beklerseniz ve dürtü uzaklaşırsa, dışkınız kuruyabilir ve geçmek zorlaşabilir.
 • Egzersiz kabızlığı önlemeye yardımcı olmak ve uzun süre ayakta durabilen veya otururken meydana gelebilecek damarlardaki basıncı azaltmak için özellikle etkilidir. Egzersiz aynı zamanda hemoroidinize katkıda bulunabilecek fazla kiloları vermenize yardımcı olabilir.
 • Uzun süre tuvalette oturmaktan kaçının. Çok uzun süre,  tuvalete oturmak, anüsteki damarlardaki basıncı artırabilir. Anüs çevresindeki damarların genişlemesi hemoroidlere neden olur.

Tüm bu mayasıl sorunlarının yanında tedavi için doktorunuza danışabilirsiniz. Genelde ülkemizde cerrahi operasyon çok az yapılır ve fitil daha çok reçete edilir. Makat bölgesindeki rahatsızlıklarınızı doktorunuza söylemekten çekinmeyin ve daha ciddi sorunlar yaşamayın.

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir