Genel Sağlık

Mandelik Asit

Mandelik Asit ( Mandelic Acid ) Nedir?, Mandelik Asit’in Cilde Faydaları , Mandelik Asit Nasıl Kullanılır?Mandelik Asit Uygulama Sonrası ,Mandelik Asit Yan Etkileri 

Mandelik Asit Faydaları
Mandelik Asit

Peeling ürünleri hakkında hazırladığımız yazılarımız arasında bu yazımız mandelik asit nedir, nasıl kullanılır ve yararları hakkında bilgiler vereceğiz. Cildinizin durumuna ve kullanmak istediğiniz peeling ürününün uygunluğuna bağlı olarak bu asit hakkında bilgiler sizin için yararlı olacaktır.

Mandelik Asit ( Mandelic Acid ) Nedir?

 

( Mandelic Acid ) , bir tür AHA veya alfa hidroksi asittir. Acı bademlerden elde edilir ve daha yaygın olarak bilinen bir AHA olan glikolik asite  birçok yönden benzer. AHA’lar, cildin daha taze görünmesini sağlamak için ölü ve hasarlı cilt hücrelerini gevşeterek veya çözerek çalışır. Ayrıca antibiyotik özelliklerine sahip olan ve tıbbi olarak üriner antiseptik olarak kullanılan mandelik asit, sadece anti-aging etkileri için değil, aynı zamanda akne ve hiper pigmentli koşulların iyileştirilmesi için de oldukça etkilidir. Kimyasal  peeling  olarak kullanılır, bakterileri öldürebilir, gözenekleri temizleyebilir, hiper-pigmentasyonu azaltabilir ve ince çizgileri yumuşatır. Her cilt tipi ve rengi için uygundur. Lekelerin giderilmesini,güneşin UV ışınlarından  kaynaklanan yaşlanma olgularının iyileşmesinde yardımcı olur. Diğer doğal asitler gibi ciltte yana ve kızarma etkisi oluşturmadan soyulma işlemini gerçekleştirir ve cildi yeniler. Her mevsimde mandelik asitin kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Mandelik Asit’in Cilde  Faydaları 

Kırışıklıklar ve İnce Çizgileri Azaltır 

Mandelik asit ciltteki ölü deriyi temizlemek ve ciltte kollajen sentezini arttırarak ciltteki elastin liflerinin gelişimini sağlamak amacı ile aşağıdaki yararları sağlar;

Kırışıklıklar ve İnce Çizgileri Azaltır

Mandelik asit, cilt bakımı dünyasında yaşlanma karşıtı bir kozmetik ürün olarak görev yapar. Cilt hücrelerini bir arada tutan küçük bağları çözerek hücre döngüsünü hızlandırmaya çalışır ve cildin yüzeyindeki  ince çizgilere yol açabilecek ölü deriyi çıkarmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, cildin kollajenini güçlendirerek daha genç görünmesini sağlar.

Cildinizi serbest radikallere karşı koruyarak cildin yaşlanma hızını yavaşlatmaktadır.

Hiperpigmentasyon’u Engeller 

Malezma, yüzde koyu kahverengi veya grimsi pigmentasyonun geliştiği yaygın bir cilt durumudur. Mandelik asidin, melazmayı dört haftada% 50’ye kadar azalttığı,  cilt tonunuzu dengelediği kanıtlanmıştır. Derin pigmentli cilde sahip olanların sıklıkla neden oldukları tahriş nedeniyle alfa hidroksi asitleri kullanma sorunları vardır. Bu tahriş, özellikle koyu tenli arasında daha fazla melanin üretimine yol açarak pigment üreten hücreleri uyarabilir. Mandelic acid ile diğer alfa hidroksi asitlerden daha etkilidir ve pigmentli hücrelere karşı güvenle kullanılabilir.

Sivilce TedavisiSivilce Tedavisi

Mandelic acid’in antibakteriyel özellikleri akne tedavisinde son derece faydalıdır. Ayrıca sebum üretimini dengelemeye  yardımcı olur ve sonuçta sivilce oluşumunu azaltır. Mandelik asitin, kistik akneden muzdarip olanlara bile yarar sağladığı gösterilmiştir. Bazı dermatologlar, sivilce  tedavisinde iyi sonuç veren yüzeysel  peeling olarak kullanılmak üzere  mandelik asiti , salisilik asit ile birleştirmektedirler. Sivilce vakası yaşayan  hastalar, evde daha düşük konsantrasyonlarda salisilik asit ve mandelic acid içeren ürünler kullanarak da sonuç alabilirler.

Mandelik asitin uzun süreli kullanımı cildiniz için güvenlidir ve gençleştirici faydaları olacaktır. Diğer asit tedavileri ile tahriş yaşarsanız, yan etkiler çok daha düşük olduğundan mandelik asiti deneyebilirsiniz.

Mandelik Asit Nasıl Kullanılır?

Cilt temizliği ve leke tedavisi yapılacak olan bölgelerin temiz olması en başta gereken durumdur. Mandelik asit içerikli cilt bakım solüsyonu, yıkanıp kuruyan cilde   pamuk yardımı ile sürülür. eğer alan küçük ise kulak pamuğu veya bir kürdana pamuk sararak cildin lekesiz ve sorunsuz alanlara taşmayacak şekilde sürülmelidir. Asit sürüldükten sonra 3 dakika bekleme süresi geçince asit uygulaması peeling etkinliğini arttırmak adına tekrar sürülür. Yine 3 dk bekleme süresinden sonra yüzünüz veya cildiniz bol su ile yıkanır. Bu işlemleri uygulamak yaklaşık 10 dk kadar sürmektedir. Mandelic acid ile cilt bakımı 15 günde bir yapılmalıdır. Cildinin istediğiniz sonuca ulaşması için bu bakımı 6-10 seans aralığında uygulamalısınız.

Mandelik Asit Uygulama Sonrası 

Mandelik asit bakımı yaptığınız bölgeye ilk gün sabun ile yıkanmamalıdır. Aksi takdirde tedavisi yarım kalır. Uygulama sonrasında deriniz kabuklanmaya başlayacaktır. Kesinlikle o kabukları hemen kendiniz soymamalısınız ve kabuklar doğal olarak vücuttan atılmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuktan uzak durmalı ve cildiniz kendini yenilediği için hassas olacağı için onu krem ve nemlendiriciler ile desteklemelisiniz. Özellikle güneşten uzak durmalısınız. Bundan kaynaklı peelingi  gece kullanabilirsiniz. Hassaslaşan cildinizi güneşe karşı korumak için mutlaka güneş kremi kullanmayı da unutmamalısınız.

Mandelik Asit Yan Etkileri 

Mandelik Asit Nasıl Kullanılır

Mandelic Acid için belirli bir yan etki bulunmamasına rağmen, AHA olarak, Mandelic Acid içeren ürünleri kullanırken ve güneşe çıkarken  dikkatli olunmalıdır. Güneş kremleri  her zaman sürülmelidir, ideal olarak 30 veya üzeri SPF kullanılmalıdır.   AHA’lar içeren ürünleri kullanan tüm kullanıcıların, AHA ürünlerini uyguladıktan sonra güneşin  UV maruziyetinin yüksek risklerini dikkate alması gerekmektedir. Yoksak asit ile hassaslaşan deri de cilt yanıkları , güneş lekelenmelerinde artış , güneş yanığı vb. durumlar meydana gelebilmektedir.

Peeling uygulamasının bir türü olan mandelic acid yazımız sizin için umarım yararlı olmuştur. Blog sayfamızın yorum kısımlarına aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir