Genel Sağlık

Limon Yağı

Limon Yağı  Nedir ? ,Limon Yağının Faydaları,Limon  Yağı Nasıl Kullanılır 

Limon yağı, bir ton sağlık yararı sunması nedeniyle uzun yıllardır bitkisel ve ayurveda ilaçlarında kullanılmaktadır. Diğer tüm uçucu yağlarla karşılaştırıldığında en güçlü anti-mikrobiyal maddedir. Cildiniz için son derece iyidir ve sivilce, egzama, dermatit ve diğer cilt problemlerini önleyebilir. Cildinize ve saçınıza iyi gelmesini sağlayan güçlü büzücü özelliklere sahiptir. Limon yağı, saç dökülmesini ve kepeklenmesini önleyebilir. Bu yağ, stres, anksiyete ve depresyonu azalttığı ve genellikle ruh halini ferahlattığı için ruh sağlığınız için çok yararlı olabilir. Uykuyu dengelemek için de iyidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve tüm vücudunuzu sağlıklı tutabilir. Kilo kaybını da destekler ve mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, limon  yağı ateşinizi azaltmanıza ve sıtma ve tifo gibi bulaşıcı hastalıkları hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, solunum yollarındaki tıkanıklığı temizlerken astım gibi bir dizi solunum bozukluğunun tedavisine yardımcı olabilir. Bu nedenle, bu yağ  tüm dünyadaki bitki uzmanları arasında favoridir.

Limon Yağı  Nedir ? 

Limon YağıLimonlar dünyadaki en yaygın kullanılan meyvelerden biridir. Eşsiz, asidik lezzeti sayesinde hemen hemen tüm dünya mutfağının önemli bir parçasıdır. Hatta onlara ilave bir lezzet katmanı eklemek için bir ton içkide kullanılırlar. Limon esansiyel yağı, limonun iç kabuklarını sıkıştırmaktan elde edilmektedir, meyveden değil, meyvenin kendisininki kadar çok yönlüdür. Çeşitli mutfak kullanımları ve sağlık yararları vardır. Limonlar bir ton besinle doldurulur ve çeşitli problemlere çözüm olarak bitkisel ilaçlarda kullanılır.

Limon Yağının Faydaları

 

Limon yağı, sakinleştirici ve detoksifiye edici özellikleriyle, herkes için bir dizi faydaya sahiptir. Onlara detaylı bir şekilde bakalım.

  • Limon Yağı ile Cilt Bakımı 

Limon esansiyel  yağı, donuk cildin parlaklığını düzeltmek için iyi bir çözümdür. Doğada bir büzücü ve detoksifiye edicidir ve sarkmış veya yorgun görünümlü  cildi canlandırır. Antiseptik özellikleri sivilcelerin ve çeşitli diğer cilt bozukluklarının tedavisinde yardımcı olur. Limon ayrıca ciltte aşırı yağın azaltılması için tavsiye edilir.

  • Limon Yağı Strese İyi Gelir 

Limon yağı doğada sakinleşir ve bu nedenle zihinsel yorgunluğu, baş dönmesini , endişeyi , sinirliliği ve sinir gerginliğini gidermeye yardımcı olur. Olumlu bir ruh hali sağlamanıza ve olumsuz duyguları ortadan kaldırarak zihni yenileme becerisine katkıda bulunur. Ayrıca bu yağın solunmasının konsantrasyon ve uyanıklığın artmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle limon yağı, çalışanların verimliliğini artırmak için ofislerde oda spreyi olarak kullanılabilir.

  • Limon Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Limon esansiyel  yağı, vücudun bağışıklık sistemi için harika bir destek olmasını sağlayan yüksek  C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca beyaz kan hücrelerini uyarır, böylece hastalıklarla savaşma yeteneğinizi arttırır. Bu yağ ayrıca vücuttaki kan dolaşımını artırır.

  • Astım Tedavisi

Limon yağının astım tedavisi için faydalı olduğuna inanılmaktadır, çünkü limonların aromasının solunumu burun tıkanıklıklarını ve sinüsleri temizleyerek iyi hava akışını ve sürekli solunumu desteklemektedir.

  • Uykuyu Düzenler

Limon yağının sağlığa faydaları arasında uykusuzluktan kurtulma yer alır . Bu yağı kullanmak, iyi bir uyku sağlar ve uykusuzluk çeken insanlara yardımcı olur.

  • Mide Bozuklukları Tedavisinde Yardımcı Olur 

Limon esansiyel  yağı karminatif olduğundan, hazımsızlık, asitlik , mide ve kramplar gibi çeşitli mide problemlerinin tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca ateş vb. rahatsızlıklara karşı da size yardımcı olur.

  • Saç Bakımı

Limon yağı da saç toniği olarak etkilidir. Birçok insan bu yağı güçlü, sağlıklı ve parlak saçlar elde etmek için kullanır. Kepek kurtulmak için de kullanılır.

  • Limon Yağı Zayıflatır

Limon suyu iştahınızı tatmin ederek kilo vermede çok faydalıdır, bu sayede aşırı yemeyi en aza indirir.Limon yağıda size aynı etkiyi sağlar ve yağ yakımına yardımcı olur.

Limon  Yağı Nasıl Kullanılır ?

 

Mutfak, yatak odası ve diğer alanlardan böcekleri uzaklaştırmak için Nane ve Okaliptüs yağları ile birkaç damla limon yağı karıştırın. Giysiler, tabaklar, metal yüzeyler ve tezgahlarda kullanabileceğiniz etkili bir temizleme solüsyonu oluşturmak için 1 – 2 bardak sirke bir kaç damla limon esansiyel yağı ilave edin.

Sabah başlangıcında sindirim sisteminizi, karaciğerinizi ve böbrekleri temizlemek için 8 ons suya iki damla limon esansiyel yağı ekleyin. 1 – 2 damla limon esansiyel yağı ve ballı bir boğaz ağrımsı veya cildi rahatlatmak için bir bardak sıcak su ekleyin. Ateşi azaltmak ve enfeksiyonu rahatlatmak için bir damla limon yağı ve bir damla nane yağını ayak tabanlarına sürün. Asit hazımsızlığını ve mide ekşimesini azaltmak için bir bardak suya üç damla limon yağı ekleyin. 3 damla limon, nane ve lavanta yağını biraz taşıyıcı yağ ile birleştirin. Her gün kulaklarınızın, boynunuzun ve ayak tabanlarının arkasında masaj yapmak için bunu kullanın.

Ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve cildinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için düzenli yüz temizleyicinize limon yağı ekleyin. Limon esansiyel  yağı,   nasır gibi sertleşmiş cilt koşullarına da uygulayabilirsiniz. Bu cildi yumuşatır ve doğal olarak iyileşir. Su ile doldurulmuş bir sprey şişesine birkaç damla limon yağı ekleyin . Saçlarının üstünde  kullanın.

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Nane Yağı

Lavanta Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir