Genel Sağlık

Laktik Asit

Laktik Asit Nedir? i, Laktik Asit Fermantasyonu  ,Laktik Asit Nasıl Yapılır? ,Laktik Asit ile Cilt Bakımı  ,Laktik Asit Peeling ,Evde Laktik Asit Peeling Nasıl Yapılır ?  Laktik Asit Güvenli mi ? Yan Etkisi Var mı ?

Daha çok yoğurt içeriğinde duyduğunuz laktik asit hakkında size bazı bilgiler vereceğiz. Laktik asitin özelliklerinden ,ne olduğundan fermantasyonundan ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Laktik Asit Nedir?

Laktik asitte bir alfa hidroksi asittir (AHA). AHA’lar gıdalardan elde edilen asitlerdir ve cildimize uygulamak için güvenli olan bir asit türüdür. Sitrik asit, örneğin, turunçgillerden (limon, portakal, vb.) elde edilmektedir ve bir alfa hidroksi asittir. Laktik asitler ekşi sütte bulunur, ancak aynı zamanda yaşlanma karşıtı topikal cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca  popüler bir madde olan şeker kamışından elde edilen diğer AHA’lar gibi glikolik asitleri de  bu açıdan kullanılmaktadır.

Laktik Asit Faydaları
Laktik Asit

Laktik asit, Carl Wilhelm Scheele’nin 1780 yılında keşfetmesi sonucunda hayatımızda büyük önem kazanmıştır. Organik hidroksi asidin kimyasal ismi de hidroksipropanoyik asit olarak bilinmektedir. Fakat bu asit ekşimiş sütten elde edildiği için 1881 yıllarında süt asidi olarak ifade edilmektedir. Laktik asit formülü; C3H6O3′ dür.

Şurup kıvamında olan ama rengi olmayan sarımtıraksı bir sıvıdır. Gıdalardan süt ürünü ailesinden olanların % 90’nında bulunur. Bu süt ürünleri, yoğurt, kefir, ayran, beyaz peynir ve tadı ekşi gibi olan tüm peynirlerde bulunmaktadır. Ayrıca bazı hayvanların organlarında da laktoz bulunmaktadır. Hatta afyon ve peygamber çiçeği gibi diğer bitkilerde de oldukça çok miktarda bulunur. İnsan vücudunun bazı organlarında, kas yapısında ve kanında bile laktik asitler vardır.

Laktik Asit Fermantasyonu 

Laktik asitin fermentasyonu , glikoz ve diğer altı karbonlu şekerlerin hücresel enerjiye ve metabolit laktata dönüştürüldüğü bir metabolik işlemdir . Bir olan anaerobik fermantasyon bazı bakteriler ve meydana gelen reaksiyon ile  hayvan hücreleri gibi, kas hücreleri oluşturmaktadır. Hücrede oksijen varsa, birçok organizma fermantasyonu geçecek ve hücresel solunuma uğrayacaktır ; bununla birlikte, fakültatif anaerobik organizmalar , oksijen varlığında hem fermente olurlar hem de solunum yaparlar. Bazen oksijen mevcut olduğunda ve mitokondriyada aerobik metabolizma meydana gelse bile , eğer piruvat metabolize edilebileceğinden daha hızlı kuruyorsa, fermantasyon yine de gerçekleşir.

 

Laktik Asit Nasıl Yapılır?

Laktik Asit Nasıl Yapılır
Laktik Asit

Süt içerisinde var olan laktoz maya dediğimiz bakterilerin yardımı ile laktik asit haline getirilmektedir. Laktik asit genel olarak karbonhidrat yani nişastadan elde edilmektedir. Lactic acid yapılmış olan ortamda mayalanma yapmaya devam eden bakterilerin ölmesini sağlamak amacıyla ortama sıcak baz (kalsiyum karbonat) konulmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra ortaya kalsiyum laktat çıkmaktadır. Sonrasında kalsiyum laktat ile sülfilik asidi tepkimeye sokarak sülfat tuzu elde ederiz. Son olarak da bu bileşen çökerek ve laktik asidi meydana getirecektir.

Laktik Asit ile Cilt Bakımı 

Yıllarca güneşe maruz kalmanın sonucunda cildinize verilen hasarı tedavi edecek bir ürün arıyorsanız, laktik asit içeren kremler ve losyonlar deneyin. AHA topikal kremlerin veya losyonların düzenli kullanımı, cildinizde kolajen üretimini uyardığı için ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azalttığı bilinmektedir.

Ayrıca ciltte gelişen hiperpigmentasyon, koyu lekeler veya sivilce lekelerini giderdiği  bilinmektedir. İçindekiler listesindeki yüzde 5 ten fazla laktik asit konsantrasyonları içeren ürünler kullandığınızda, cildinizi hafifletir, bu da yaş noktalarınız veya diğer renk solması durumlarında tam olarak istediğinizi gösterir.

AHA’ların krem ​​veya losyon formunda uygulanması da kuru cildin tedavisinde faydalıdır. Örneğin laktik asit ve bir yumuşatıcı veya nemlendirici içeren bir krem ​​iki aşamalı bir tedavi ile oldukça yarar sağlar: laktik asit ilk önce cildi derinlemesine temizler ve alttaki yeni cilde daha fazla nem sağlar.Cilt bakımı hedeflerinize bağlı olarak, ante’yi laktik asitli losyonlarından kimyasal  peeling veya yüz peelingi olarak da bilinen bir laktik asit peelingine kadar çıkarmak isteyebilirsiniz. Peelinglerin en büyük laktik asit konsantrasyonuna izin verilir  ve  erken yaşlanmaya , güneşte hasarına karşı koruma sağlar.

Sivilcelere Laktik Asit

Laktik Asit
Laktik Asit

Sivilcenin olduğu bölgeye laktik asit uygulandığı zaman sivilceyi kurutmaktadır. Laktik asidin anti mikrobik özelliği olduğu için özellikle de sivilce de mikrop kırıcı ve sivilce karşıtı olarak tercih edilen bir bileşendir.
Laktik asit sadece sivilce için değil aynı zamanda siyah noktalar içinde çok kullanılan bir bakım ürünüdür. Bu asidi sevmeyen siyah noktalar beraberinde glikolik asit ve salisilik asit kullanımında daha etkili sonuçlar vermektedir.

Cilt Lekelerine Laktik Asit

Cildimizde leke oluşmasına neden olan melanin pigmentleri üzerinde etkisi yüksek olan bir asit çeşididir. Sadece cildinizdeki lekeleri azaltmaz aynı zamanda var olan lekelerinde gitmesini sağlar.

Uçuklara Laktik Asit

Laktik asidin anti mikrobik özeliği olduğu için uçuklarda da etkisi kuvvetlidir. Düzenli laktik asit bakımı yapıldığında kronik asitlerinde %40 oranında yok olduğu görülmüştür. Ancak yinede bir uzman hekim gözetiminde tedavi olmak her daim daha faydalı olacaktır.Uçuklara Laktik Asit

Batık İzlerine Laktik Asit

Tüm batık izleri için imal edilen losyon ve bakım ürünleri laktik asit ile yapılmaktadır. Özelikle ağda ve epilatörden sonra bacaklarda oluşan batık izi kişiyi rahatsız etmektedir. Bu batıkların oluşum nedeni bacaktaki kılın deri içine doğru büyümesinden kaynaklanmaktadır. Bu görüntüden ve izlerden kurtulmak için laktik asit ile bacağınıza tonik uygulaması yapmak etkili bir çözüm olacaktır.

Dudak Peelingi Laktik Asit

Dudağınıza düzenli pelin yapıyorsanız bu karışımınıza laktik asidi de ekleyebilirsiniz. Çünkü laktik asit etki ve hızı sonuçlar almanızda yardımcı olan doğal bir ürünüdür. Pelingleriniz özellikle şekerli ve ya kahveli ise içine 2-3 damla laktik asit damlatmanız, dudaklarınızın istediğiniz sonuçta olmasında etkili olacaktır.

Laktik Asit Peeling

Kimyasal peeling, bir kimyasal kullanarak   deri üzerinde çalışır. Cildin üst tabakasını (epidermis) kaldırır . Bazı daha güçlü formüller de cildin orta katmanlarını (dermis) hedefleyebilir.Laktik Asit Peeling

Laktik asitli peeling özellikle hiperpigmentasyonu , yaşlılık lekelerini ve mat ve düzensiz bir forma katkıda bulunan diğer faktörleri tedavi etmek için kullanılır . AHA’ların laktik asit gibi diğer faydaları, geliştirilmiş cilt tonunu dengeleme  ve azaltılmış gözenek görünümünü içerir.

Bununla birlikte, glikolik asit gibi AHA’lardan farklı olarak, laktik asit biraz daha hafiftir. Bu, laktik asit peeling  hassas ciltler için daha iyi bir seçim yapar . Geçmişte başka bir AHA denediyseniz ve ürünü çok güçlü bulduysanız, laktik asit sizin için iyi bir seçenek olabilir .

Evde Laktik Asit Peeling Nasıl Yapılır ? 

  • Yüzünüzü hafif, sıvı bir temizleyici ile yıkayın, ardından cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın. Cilt tahrişini önlemek için, peelingi uygulamadan önce 15 dakika bekleyin.
  • Bir pamuk topu veya kozmetik pedi hafifçe laktik asite batırın ve sulandırın eğer cilt alanı küçükse kulak pamuğu veya kürdan ucuna sarılmış pamuk kullanın. Sonra yüzünüzde ince bir kat sürün. Gerekirse pedi istediğiniz gibi yeniden nemlendirin. Dudaklarınızı, burun deliklerinizi ve göz çevresindeki hassas cilde dikkat edin.
  • Laktik asiti  yüzünüzde bir dakika bırakın. Yavaş yavaş sonraki peelinglerde ile beş dakikaya kadar bu süre çıkarılabilir. Eğer laktik asit% 10’luk bir çözelti gibi çok seyreltilmişse, yüzünüzde 10 dakikaya kadar bekletebilirsiniz.
  • Asit nötralize etmek için pamukla hafif toner uygulaması yapabilirsiniz, tabi önce bol su ile yıkamalısınız.
  • Nemlendirici uygulaması işlem bittikten sonra önemlidir.   Cildinizi güneşten sakınmanız nemli güneş kremi uygulamanız gerekir. Bu sayede yenilenen cildi koruyacak ve daha sağlıklı bir cilt elde edeceksiniz.

Laktik Asit Güvenli mi ? Yan Etkisi Var mı ?

Dudağınıza sürdüğünüz bitkisel rujların bile yan etkisi bulunmaktadır. Laktik asit cildinizi daha hassas ve güneş yanığına yatkın hale  getirmesi son derece normaldir. Bu açıdan kaltik asit kullandıktan sonra yukarıda aktarıldığı gibi koruma da önemlidir. Bunun dışında uzman yardımı alarak doğru kullanımı son derece güvenlidir. Laktik asit TCA gibi peeling ürünlerine nazaran daha hafif bir üründür.

Laktik Asit Güvenli mi ? Yan Etkisi Var mı ?

Laktik asiti içeren cilt bakım ürünlerinin en yaygın yan etkisi cilt tahrişidir. Cildinize uygulayacağınız şey sonuç olarak asittir ve doğal olarak soyulma sağlarken kızarıklık yaratabilmektedir. Tahriş genellikle geçicidir ve hassas cilde sahip olanlar için daha kötü olsa bile, ovülsüz, iltihaplı ciltler için daha sıkıntılı olabilir.

Laktik asitler barındıran  kremleri, losyonları ve kabukları kullanmak da cildinizin güneşe olan duyarlılığını artırır, bu yüzden güneş korumasına, güneşten koruyucu uygulamalara her gün şapka takmayı özen göstermelisiniz.

 

Laktik asite benzer gibi peeling ürünleri kullanırken kendi başınıza hareket etmeyin ve bir uzman yardımı alın. Eğer paranıza kıyıyorsanız doktor, dermatolog yardımı ile uygulama yaptırın. Blog yazımız umarım size yararlı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir