Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Gastrit Nedir ?  ,Kronik Gastrit Çeşitleri  ,Kronik Gastrit Belirtileri  ,Kronik Gastrit  Nedenleri  ,Kronik Gastrit Risk Durumları Nelerdir?  ,Kronik Gastrit Teşhisi, Kronik Gastrit Tedavisi  ,Kronik Gastrit Bitkisel Tedavi  

Kronik gastrit rahatsızlığı hakkında her şeyi ele alacağımız yazımızda ; kronik gastritin belirtilerinden, nedenlerinden , risk faktörlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz. Sağlık sorunlarınız da ön bilgiyi yazılarımızdan sağladıktan sonra mutlaka doktora görünmeyi unutmayın.

Kronik Gastrit Nedir ?Kronik Gastrit Nedir ?  

Mide astarınız veya mukoza, mide asidi ve diğer önemli bileşikleri üreten bezlere sahiptir.  Bu enzim pepsin’dir. Mide asiti yiyecekleri parçalayıp sizi enfeksiyondan korurken, pepsin proteini yıkar. Karnınızdaki asit, midenize zarar verecek kadar güçlüdür. Yani, midenizin astarı kendini korumak için mukus salgılar.  Kronik gastrite, mide astarınız iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır. Çok fazla alkol tüketenler, bakteriye maruz kalanlar, bazı ilaçlar, kronik stres veya diğer bağışıklık sistemi sorunları iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Enflamasyon meydana geldiğinde, mide astarınız değişir ve bazı koruyucu hücrelerini yitirerek zarar görmesine neden olmaktadır. Kronik gastritin durumu , uzun bir süre boyunca  devam ederse, mide astarınızda yavaş yavaş aşınır. Ve metaplazi veya displazi neden olabilir. Bunlar, hücrelerinizde işlenmemişse kansere yol açabilen prekanseröz değişikliklerdir. Kronik gastrit genellikle tedavi ile iyileşir, ancak sürekli kontrol de gereklidir.

Kronik Gastrit Çeşitleri 

 

Çeşitli kronik gastrit tipleri vardır ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bu türler;

 • Tip A , bağışıklık sisteminizin mide hücrelerini tahrip etmesinden kaynaklanır. Ve vitamin eksikliği, anemi ve kanser riskinizi artırabilir .
 • En sık görülen tip olan B tipi Helicobacter pylori bakterisinden kaynaklanır ve mide ülserlerine , bağırsak ülserine ve kansere neden olabilir .
 • Tip C , nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), alkol veya safra gibi kimyasal irritanlardan kaynaklanır . Ayrıca mide astarı erozyonuna ve kanamasına da neden olabilir.
 • Diğer gastrit tipleri protein eksikliği ile ilişkili olabilen dev hipertrofik gastriti içerir. Ayrıca astım veya egzama gibi diğer alerjik durumların yanında meydana gelebilen eozinofilik gastrit vardır .

 
Kronik Gastrit BelirtileriKronik Gastrit Belirtileri  

 

Kronik gastrit her zaman semptomlara neden olmaz.  Genelde karşılaşılan ortak belirtiler arasında;

 • üst karın ağrısı
 • hazımsızlık
 • şişkinlik
 • mide bulantısı
 • kusma
 • iştah kaybı
 • kilo kaybı bulunmaktadır.

Kronik Gastrit  Nedenleri 

 

Aşağıdakiler midenizin koruyucu tabakasını tahriş edebilir ve kronik gastritle neden olabilmektedir;

 • aspirin ve ibuprofen gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı
 • aşırı alkol tüketimi
 • H. pylori bakterisinin varlığı
 • diyabet veya böbrek yetmezliği gibi bazı hastalıklar
 • zayıflamış bağışıklık sistemi
 • bağışıklık sistemini de etkileyen kalıcı, yoğun stres
 • mide içine akan  safra reflüsü bu durumlar arasındadır.

Kronik Gastrit Risk Durumları Nelerdir? 

 

Yaşam tarzınız ve diyet alışkanlıklarınız mide astarındaki değişiklikleri aktive ederse kronik gastrit riskiniz artar. Genelde fazla yağlı , tuzlu yiyecek tüketmek, sigara ve alkol kullanmak risk faktörünü azaltmaktadır. Bunun dışında stresli bir yaşam tarzı ya da travmatik bir rahatsızlık, midenizin kendini koruma becerisini azaltabilir. Ayrıca, otoimmün hastalıklar veya Crohn hastalığı gibi bazı hastalıklarınız varsa riskiniz artar  Kronik gastrit eğer çok kusma veya kanlı kusma ile vuku bulursa acilen doktora danışmalısınız.

Kronik Gastrit Teşhisi  

 

Doktorunuz her zamanki  gibi yaşadığınız rahatsızlıkları dinleyecek ve gerekli testleri yapacaktır. Bu testler arasında mide ülserine neden olan bakterilerin tespiti için test yapılabilir, mide kanaması  durumunun kontrolü için dışkı testi yapılabilir , kan değerlerine bakılabilir ve gerekli görülürse endoskopi de yapılacaktır.

Kronik Gastrit Tedavisi 

 

İlaçlar ve diyet, kronik gastriti tedavi etmenin en yaygın yoludur. Ve her tip için tedavi, gastritin nedenine  bağlı olarak gelişmektedir. Tip A’nız varsa, doktorunuz eksik olduğunuz besinler ile ilgili problemleri ele alacaktır. Tip B’niz varsa, doktorunuz H. pylori bakterilerini yok etmek için antimikrobiyal ajanlar ve asit bloke edici ilaçlar kullanacaktır . Tip C’niz varsa, doktorunuz muhtemelen NSAID’leri almayı bırakmanızı önerecektir.

Kronik Gastrit Bitkisel TedaviKronik Gastrit Bitkisel Tedavi    

 

Bazı yiyecekler midenizin H. pylori’den kurtulmasına ve semptomlarınızı hafifletmesine yardımcı  olmaktadır. Bu yiyecekler arasında;

 • Sarımsak , H. pylori bakterisine karşı özellikle etkili olan antimikrobiyal özelliklere sahip olarak başı çekmektedir.
 • Kızılcık , mide ile nasıl etkileşime girdiği ile birlikte bakterileri öldürebilir.
 • Zencefil bakterilerin büyümesini engelleyebilir.
 • Zerdeçal , ülserlerin iyileşmesine ve bakterilerin büyümesinin engellenmesine yardımcı olabilir.
 • Probiyotikler, özellikle de Lactobacillus veya Bifidobacterium içerenler , mide astarının işlevini iyileştirmeye ve gastriti neden olan bakterilere karşı korucu olmaktadır. Kefir, ekşi ekmek ve yoğurt gibi yiyecekler sağlıklı probiyotik bakterilerle doludur.

Yukarıdaki bilgiler ışığında kronik gastritiniz için öncelikle doktora danışmalı ve doktorun önerisi ile diyetinizi ve tedavinize yön vermelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir