Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Gastrit

Zararlı içecek, yiyecek ve etkenlerin tüketilmesi sonucunda mide mukozasına verdiği zarar sonucu midede oluşan rahatsızlıktır. Zararlı olan bu etkenler mide mukozasına verdiği zarar ile işlevini yerine getiremez. Bu nedenle gastrit hemen oluşan bir şey değildir. Zamanla mukoza görevini yerine getirememesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Aniden olan gastrite ise akut gastriti denir. Zararlı etkenler zamanla mideye ve mukozasına yayılarak işlevi engeller. Çalışma şekli etkilenen mide ve mukozasında hasarlar oluşur ve rahatsızlık verir.

Gastrit Oluşum Nedeni

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre gastrite neden olan bir bakteri türüdür. Bu bakteri Helicobakter Pylori adındaki bir bakteridir. Çubuk şeklindedir. Temiz yıkanmadan tüketilen gıdalardan dolayı geçen bir bakteridir. Ve metabolizmada en çok karşılaşılan bakterilerden biridir. Bu bakteriler temiz olmayan gıdalardan geçtiği için mideye nüfuz etmektedir. Mideye nüfuz etmesi ile birlikte mukoza kısmında hasarlara neden olacaktır.

Kronik gastrit mideye yerleşerek burada toksinler salgılamaya başlar. Bu toksinler ile vücut hücreleri savaş vermektedir. Hücrelerin kendilerini savunmaya alması ile birlikte bakteriler zararlı toksinlerini salgılamaya başlar. Böylece mide mukozasına zarar verilmiş olur.

Kötü beslenme alışkanlıkları, temizlenmeden ve yıkanmadan tüketilen besinler, alkol kullanımları, mideyi tahriş edecek asitli içecekler, sigara içilmesinden dolayı mideye gönderilen sinir sistemi uyarıları mide de asit salgılamasının oluşmasını tetikler bu durumda mide asidinin artması ile birlikte gastrite çevirebilir.

kronik gastrit tedavisiAşırı stres, üzüntü, heyecan gibi duygusal duyguların yoğun yaşanması sonucu mide asidi fazla salgılanmaya başlar. Bu yüzden mide asidi artışı fazla olur. Mide rahatsızlıklarına ve gastrit oluşuma sebep olduğu görülür.

Bazı ağrı kesici ve antibiyotiklerin fazla kullanılması ile birlikte mide asidinde artış görülür. Kronik gastrite çevirme riskleri vardır. Bu yüzden aspirin ve diğer benzer ağrı kesiciler vücuda alınırken belirli dozajlarda ve kontrollü şekillerde alınmalıdır. Aksi takdirde mide mukozasına zarar vererek gastrit oluşumuna sebep olduğu görülür.

Kronik Gastrit Belirtileri

İltihap oluşumu, mide bulantısında ki artış, üst karın ağrılarında ki artış, kusmaya başlama, iştahsızlık başlanıcı, midede ve karın bölgesindeki anlamsız şişkinlik, sürekli olarak geğirti gibi durumlar yaşanıyor ise mide gastriti başlangıcı olabilir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir