EgzersizlerGenel Sağlık

Koşuya Yeni Başlayanlar İçin Koşu Programı

Koşmak sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Koşu yapan insanlar sağlıklı yağ oranı, dirençli bağışıklık sistemi, ideal kilo sahibi insanlar olacaktır. Koşu yaparken tercih edilmesi gereken spor ayakkabıda ön kısım geniş arkada yastıkların olduğu topuğu rahatsız etmeyen bir ayakkabı olmalıdır. Ayakkabı aynı zamanda koşarken yaylanmalıdır, önemli markalar sizin ayak tipinize göre ayakkabı üretmektedir. Kimi insanlar içe basar kimisi dışa, buna göre marka satıcısı yerler size en uygun ayakkabıları sunabilir. Ayakkabı bağcığınıda içe veya dışa basmaya göre bağlamalı iç veya dış bağ atılmalıdır. Spor ayakkabının ömrü 500 kilometredir ve bu dereceye gelen ayakkabı artık kullanılmamalıdır. Bunu hergün koşarken kullanacağınız bir kilometre sayar ile rahatlıkla anlayabilirsiniz. Akıllı telefonlar için bir çok kilometre sayar uygulama mevcuttur.

Koşu sırasında tercih edeceğiniz zemin düz ve toprak olması sizin için iyi olacaktır. Rampa, çukur, otluk, sert zeminler sizin için risk oluşturmakta ve ayağınızı burkmanıza hatta kırmanıza sebebiyet vermektedir.

Koşmanın Tedavi Ettiği Rahatsızlıklar

Koşu obezite, diz ağrısı, eklem ağrısı, uyku problemleri gibi pek çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi sizin sağlıklı uzun bir ömrünüz olmasına sebep olur. Koşu insanı zinde tutar ve enerjik bir kimlik kazanmasına yardımcı olur. Dolayısıyla iş ve okul hayatında daha başarılı birer  birey olmalarına yardımcı olmaktadır. Maalesef ülkemiz okullarında beden eğitimi dersine çok fazla önem verilmemektedir. Ancak koşu ve diğer egzersizler küçüklükten itibaren çocuğa aşılanmalı ve rutin bir hale getirilmelidir. Eğer böyle yapılırsa millet olarak çok daha başarılı ve istekli oluruz

Koşarken Oluşan Rahatsızlıkların Tedavisi

koşuya başlamakKoşu bir çok rahatsızlığa iyi gelir ancak doğru koşulmaması durumunda çok farklı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Uzmanlara göre aşil tendronu, çıkık gibi sıkıntıların önlenmesi için koşuya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmaktadır. Ayak ağrısını engellemek için mutlaka ayağınıza uygun spor ayakkabısı seçmelisiniz. Koşarken aniden hızlanmamak ve yavaş hızlanmak bu tür sorunların önüne geçen doğru koşma tekniklerinin zemin malzemeleridir.

Koşmaya hazırlanırken iyi egzersiz yapmazsanız oluşabilecek pek çok sorun olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Koşu ile beraber vücudu güçlendirmeniz gerekmektedir. Vücut kaslarını iyi geliştirmezseniz yine koşu sırasında pek çok problem çıkar. Kasların koşu temponuza yetişemeyecek boyutta güçsüz olması bu konuda önemli etmendir. Yine fazla antrenman yapmak sizlerin ayaklarında ödem çıkmasına ve kasların  gevşemesine neden olabilmektedir. Doğru bir program ile koşmak sizi çok aktif, akıllı ve güzel bir insan yapacaktır.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir