EgzersizlerGenel Sağlık

Koşuya Yeni Başlayanlar İçin Koşu Programı

Koşu Programı Yararları  ,Yeni Başlayanlar için Koşu Programı 

Muhtemelen egzersizin ilaç olduğunu söyleyenleri duymuşsunuzdur. Sadece bir deyim değil; gerçek budur. Düzenli egzersizin  size bir çok sağlık faydası bulunmaktadır. Bundan kaynaklı sizlere koşu programı ve koşunun size sağlık açısından yararları üzerine bir yazı derledik.

Koşu Programı Yararları 

Herhangi bir anda ne kadar iyi ya da kötü hissederseniz olun, egzersiz kendinizi daha iyi hissettirecektir. Ve endokannabinoidler olarak bilinen iyi hissettirici hormonların koşu ile ortaya çıktığı bir gerçektir.   Dışarı çıkarak koşmak ve insanlar ile tanışmak sizi stresten ve kötü düşüncelerden uzaklaştıracaktır.

Koşu programı  yaparken kalori  yakımınızı sağlayrarak  kilo vermeniz kolay olacaktır. Koşmanın kemik sağlığını arttırdığı ve hatta yaşa bağlı kemik erimesine  iyi geldiği bilinmektedir  Yaşlandıkça  koşmak sizi daha dinç ve sağlıklı tutacaktır.  Ayrıca koşu, kanser riskini azaltabilir. Belki de koşmak kanseri iyileştirmez, ancak bunu önlemeye yardımcı olduğuna dair bir sürü kanıt vardır.  Koşmak ayrıca eklemlerinizi ve kaslarınızı güçlü tutarak diğer sağlık sorunlarını da engeller.

Yeni Başlayanlar için Koşu Programı 

  • Hızlı yürüyüş ile başlayın. Seans başına 30 dakika hedefleyin. Düzenli çalışmayı oluşturmak için en az altı hafta bekleyin.Yeni Başlayanlar için Koşu Programı 
  • Her seansta koşu zamanınızı artırmayı ve yürüyüş ve koşu arasında geçiş yapmayı hedefleyin. Dışarı çıkmadan önce ısındığından ve  gerilme hareketleri yaptığınızdan emin olun.
  • Döndüğünüzde vücudunuzu  dinlendirin ve duş alın. Bol miktarda su tükettiğinizden  emin olun ve koşularınızda yanınızda bir su şişesi bulundurun. Herhangi bir aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında bol su içmeye çalışın. Aşırı hareket etmemek için haftada en az iki  dinlenme günü belirleyin, bu daha yararlı olacaktır.
  • Her hafta en az bir defa olmak üzere yüzme gibi diğer düşük etkili etkinlikleri de yapın.
  • Rotanızı planlayın. Mümkünse, yaralanma riskini azaltmak için sert veya gevşek (kumlu gibi) yüzeylerden düz, çimenli alanlar seçin.
  • Yolların yakınında koşmaktan kaçının. Araç egzoz dumanı, çeşitli kardiyovasküler ve solunum yolu şikayetleri veya hastalıkları riskinizi artırabilir.
  • SPF 30 güneş koruyucularını maruz kalan cilt bölgelerine uygulayın.
  • Uygun bir çift ayakkabı al.Eski spor ayakkabılarını giymeyin. Koşu programı  içerisinde yaralanma sebepleri arasında kötü ayakkabılar vardır.  Koşu ayakkabısı kolayca bükülmeli, rahat hissetmeli ve topukta şok emici bir malzeme takmalıdır. Uyum çok sıkı olmamalıdır. Ayağınız yere çarptığı için ayağınız dönecektir. Ayakkabıları alırken, çalışırken giymeyi düşündüğünüz çorapları giyin.

Koşu programı veya diğer herhangi bir egzersiz sizin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Koşunun yararları ve koşu programı yukarıda size sağlıklı kalmanız açısından sunulmuştur. Umarım işinize yarayacaktır.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir