HastalıklarKanser Hastalıkları

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon Kanseri

Kalın bağırsak kolon diye tabi edilirken, sindirim sisteminde 2 metre uzunluğunda ki sindirim sisteminde ki ince bağırsak kısmından sonra gelen organdır. Erkek ve kadında aynı oranda görülebilen kolon kanseri en sık rastlanan üçüncü kanserler arasında yerini alıyor.

Kolon Kanseri Nedenleri

Kolon kanserinin nedeni henüz bilinmiyor ve oluşumunda çevresel ve genetik nedenlerin olduğu bilgisi vardır. Kalıtsal etkenler oldukça büyük önem taşıyor. Ailede kolon kanseri olan kişilerde kanser olma riski normal seviyeden daha fazladır. Daha önce meme ve yumurtalık kanseri olan kişilerin ailelerinde kolon kanserine yakalanma faktörü çok fazladır. Kalıtsal nedenlerin dışında, ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri geçirme riskini arttırıyor. Araştırmalar sonucunda hayvansal yağ gıdaları, batı tipi diyet, kimyasal maddeler kolon kanserine yakalanma ihtimalini arttırmış olduğu sonucu veriyor.

Kolon Kanseri Belirtileri

kolon kanseri tedavisiBaşlangıç aşamasında karında dolgunluk hissinin artması,iştah ve kilo kaybı, çok çabuk yorulma gibi belirtilerle kendini belli eder. İlk evrede tespit edilmeyen kolon kanseri, hekimlere başvurulmadığı zaman kalın bağırsakta daralma başlar ve bağırsak da dışkı çıkışını zorlar. Bu yüzden hasta da ilk kolon kanseri belirtileri sinyali kabızlık ile başlar ve ağrı oluşmaya başlar. Tedavi edilmeyen kolon kanserinde kilo ve iştah kaybının yanı sıra kansızlık meydana gelir ve bağırsak tamamen kapanır. Kanser kitlesi delinerek bağırsak içine atılır ve hiç açılmamak üzere kapanır. Hastalar tedavide geç kaldıkları zaman karın bölgesi açılır ve tümör ameliyatla alınıp alınmamasına karar verilir. Hastalığın teşhisi oldukça kolaydır. Hastanın bütün kalın bağırsakları kolonoskopi ile görüntülenir. polip bulgusuna rastlanırsa eğer alınır ve incelenir. Diğer bir teşhis yöntemi de sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölge incelenmesinde kullanılıyor. Gerekirse bağırsaktan parça alınarak incelenir.

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri tedavisinde genel olarak cerrahi, kemoterapi ya da radyasyon (ışın) tedavisi ile tedavi yöntemleri uygulanır. Kolon kanseri olan hastaların birçoğunda bağırsakların alınması gerebiliyor. Yapılan ameliyat ile kalın bağırsaklı kanser ve çevresinde ki sağlam dokular alınıyor. Kemoterapi uygulanan hastalar yaklaşık bir hafta sonra doktor kontrollerine gitmeleri gerekiyor ve şikâyetlerinin artıp azalması durumunda verilen ilaç dozlarının seviyeleri doktor tarafından yeniden gözden geçiriliyor.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir