HastalıklarKanser Hastalıkları

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon Kanseri ,Kolon Kanseri Belirtileri  ,Kolon Kanseri Nedenleri   ,Kolon Kanseri Teşhisi  ,Kolon Kanseri Aşamaları  ,Kolon Kanseri Tedavisi 

Kolon kanseri hakkında sizlere bilgi vermek amacı ile bir yazı derledik ve yazımızda kanserin nedenlerinden belirtilerine, teşhisinden tedavisine bir çok bilgi vereceğiz. Eğer kolon kanseri riski taşıdığınızı düşünüyor veya belirtileri yaşıyorsanız acilen doktora görünmelisiniz.

Kolon Kanseri 

Kolon kanseri, sindirim sisteminizin son kısmı olan kalın bağırsak kanseridir. Kanser vakalarının çoğu, adenomatöz polipler olarak adlandırılan hücrelerin küçük, kansersiz (benign) kümeleri halinde başlar. Zaman içinde bu poliplerin bazıları kolon kanserlerine dönüşmektedir.

Polipler küçük olabilir ve varsa semptomları az olabilir. Bu nedenle doktorlar, kansere dönüşmeden önce polipleri tanımlayıp çıkararak kolon kanserini önlemeye yardımcı olmak için düzenli tarama testleri önermektedir. Sizde aşağıdaki belirtileri yaşarsanız erken teşhis için mutlaka doktorunuza görünün.

Kolon Kanseri Belirtileri 

Kolon kanserinin belirtileri ve semptomları şunlardır:Kolon Kanseri Belirtileri 

 • Diyare veya kabızlık dışında dışkınızın kıvamında bir değişiklik olmak üzere, bağırsak alışkanlıklarınızdaki bir değişiklik, dört haftadan uzun süren bu durumlar
 • Dışkıda rektal kanama veya kan görünmesi
 • Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlığı
 • Bağırsaklarınızın tamamen boş olmadığını hissetmek
 • Zayıflık veya yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Kolon kanseri olan birçok insan, hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti yaşamaz. Semptomlar göründüğünde, kalın  bağırsağınızda kanser belli bir dereceye kadar yayılmıştır.  Dışkıda kan gibi bağırsak kanseri belirtileri veya bağırsak alışkanlıklarında devam eden bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzla randevu almaktan çekinmeyin.

Kolon Kanseri Nedenleri  

Kolon kanseri tek bir nedeni yoktur. Neredeyse tüm kolon kanserleri yavaşça kansere dönüşen kanserli olmayan (benign) polipler olarak başlar. Kolon kanseri olmak istemiyorsanız tuvalete girdiğinizde sigara içmeyin.  Kolon kanseri için daha yüksek riski olan kişiler arasında;

 • 60 yaşından büyükler
 • Afrikalı Amerikalı veya Doğu Avrupa kökenli olanlar
 • Çok fazla kırmızı veya işlenmiş et yiyin
 • Kolorektal polip sahibi olanlar
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı -Crohn hastalığı veya ülseratif kolit  gibi- olanlar
 • Ailede kolon kanseri öyküsü  olanlar

Bazı kalıtsal hastalıklar da kolon kanseri gelişme riskini artırır. En yaygın olanlardan biri ailesel adenomatöz polipoz (FAP) olarak adlandırılır.

Ne yediğinizde kolon kanserine yakalanmada rol oynayabilir. Kolon kanseri, yüksek yağlı, düşük lifli bir diyete ve yüksek miktarda kırmızı ete bağlanabilir. Bazı çalışmalar, yüksek lifli bir diyete geçtiğinizde riskin düşmediğini, bu yüzden bu bağlantının henüz belli olmadığını göstermektedir. Sigara içmek ve alkol almak kolorektal kanser için diğer risk faktörleridir.

Kolon Kanseri Teşhisi 

Kolon kanseri olduğundan şüphelenildiğinde, tanıyı doğrulamak ve tümörü belirlemek için kolonoskopi yapılır.

 • Kolon Kanseri Teşhisi Kolonoskopi, bir sağlık çalışanının tüm kolonun iç kısmını incelemek amacıyla rektuma uzun ve esnek bir görüntüleme tüpü yerleştirdiği bir prosedürdür.
 • Sigmoidoskopi, sadece sol kolon ve rektumu incelemek için daha kısa bir esnek kapsam kullanılarak gerçekleştirilen bir prosedürdür. Tam bir kolonoskopiye göre daha kolay  ve hızlı gerçekleştirilir, ancak hem sağ hem de transvers kolonları değerlendirmek için yeterince uzun olmama açısından bariz sınırlamalar vardır.
 • Bazen, sağlık uzmanı , kanser şüphesi varsa, bir karsinoembriyonik antijen (CEA) adı verilen bir tümör belirteçleri gösteren kan testi alabilir .

Kolon Kanseri Aşamaları 

Kanser evrelemenin farklı yolları vardır. Aşamalar kanserin ne kadar yayıldığına bağlı olarak değişmektedir. Başlangıç aşamasında kanser çok erken bir aşamadadır. In situ karsinoma olarak bilinir . Kolonun iç tabakasından daha fazla gelişmemiştir. Aşama  birde kanser bir sonraki doku katmanına dönüşmüştür, ancak lenf düğümlerine veya diğer organlara ulaşmamıştır. İkinci aşamada, kanser kolonun dış katmanlarına ulaşmıştır fakat kolonun ötesine yayılmamıştır. Üçüncü aşama ise kanser, kolonun dış katmanları boyunca büyümüştür ve bir ile üç lenf düğümüne ulaşmıştır.  Son aşamada ise çok kritik olan bir durumdur ve kanser, kolon duvarının ötesindeki diğer dokulara ulaşmıştır. Evre 4 ilerledikçe, kanser vücudun uzak kısımlarına ulaşır. Kanser ilerleyici olarak gelişir. Her aşama sabit değildir ancak belirli gelişmelerin gerçekleştiği bir fazı tanımlar.Tedavi, kanserin tipi ve evresi ile hastanın yaşı, sağlık durumu ve diğer özelliklerine bağlı olacaktır.

Kolon Kanseri Tedavisi 

Kanser için tek bir tedavi yoktur, ancak kolon kanseri için en yaygın seçenekler ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir.  Tedaviler kanseri ortadan kaldırmaya ve ağrılı semptomları gidermeye çalışır.

Kolon Kanseri Tedavisi Kolorektal kanser için ameliyat genellikle bir kişinin bir kolostomiye ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bir torba, kalın bağırsağın alt kısmına olan ihtiyacı karşılamak adına yerleştirilmektedir. Kolonun bir kısmını veya tamamını çıkarmak için ameliyat kolektomi denir. Doktor kanseri ve çevreyi içeren kolonun bir kısmını çıkarır.

Kemoterapi, kanser hücrelerine zarar vermek ve öldürmek amacıyla proteinlere veya DNA’ya zarar vererek hücre bölünmesi sürecine müdahale eden kimyasallar ile yapılmaktadır. Bu tedaviler, sağlıklı olanlar dahil, hızla bölünen hücreleri hedefler.  Kemoterapi genellikle yayılan kanseri tedavi etmek için kullanılır çünkü ilaçlar tüm vücut boyunca geçer. Tedavi döngüler halinde gerçekleşir, böylece vücudun dozlar arasında iyileşme zamanı vardır. Saç kaybı, mide bulantısı, yorgunluk ve kusma yan etkiler arasındadır.

Radyasyon tedavisi, yüksek enerjili gama ışınlarına odaklanarak kanser hücrelerine zarar verir ve onları öldürür.Radyoaktif gama ışınları, radyum gibi metallerden veya yüksek enerjili x ışınlarından yayılır. Radyoterapi, bir tümörün küçültülmesi veya kanser hücrelerini yok etmek için veya diğer kanser tedavileriyle tek başına bir tedavi olarak kullanılabilir . Güneş yanığı   benzeyen hafif cilt değişiklikleri, mide bulantısı, kusma, ishal,  yorgunluk, iştah ve kilo kaybı tedavinin yan etkileri arasındadır.

 

Kanser vakaları ölümcül vakalardır fakat kanseri yenme şansınızda hatırı sayılır kadar yüksektir. Bundan kaynaklı erken teşhis ve mücadele önem arz eder. Ayrıca aile desteği bu vakalarda çok önemlidir. Yazımız umarım yararlı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir