HastalıklarKolesterol Hastalıkları

Kolesterol Nedir ve Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nedir, Kolesterol Belirtileri

Kolesterol hücrelerin oluşumuna katkıda bulunan ve enerji ve hormon üretimi sağlayan bir yağdır. Vücut ihtiyaç duyduğu kolesterolü kendi üretir, fakat bununla birlikte alınan besinlerin içerisinde de kolesterol bulunmaktadır.

Yüksek Kolesterol

Fazla alınan kolesterol bir süre sonra damarlarda birikmeye başlar ve bu da plak oluşumunu hızlandırır. Kolesterol yüksekliği aslında kendi başına bir hastalık olmamakla birlikte zaman içerisinde damarların tıkanması sonucu çeşitli kalp ve damar hastalıkları meydana gelmesi olasıdır. Bu durum tedavi edilmediği ve gerekli ilaçlar ve besin düzeni sağlanmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklara yol açmakta ve sonrasında hayati tehlikeye bile neden olabilmektedir.

İyi ve Kötü Kolesterol Nedir

Vücudumuzda iyi kolesterol ve kötü kolesterol olmak üzere iki farklı tür kolesterol bulunur. İyi kolesterol HDL, kötü kolesterol ise LDL olarak tanımlanır. İyi kolesterol nedirdiye sorulacak olunursa; damarlarda oluşan plak oluşumunu azalttığı gibi aynı zamanda kötü kolesterol seviyesinin de düşmesine sebep olur. Kötü kolesterol ise tehlikelidir ve kalp ve damar sorunlarına yol açar. Kolesterol genel olarak hangi organa ait damarda birikmeye başlarsa bir süre sonra o organda bir takım rahatsızlıklar ve sağlık sorunları meydana gelir.

kolesterol nasıl düşürülür

Kolesterol Belirtileri Nelerdir

Kötü kolesterol belirtileri kalp ve damarlarda herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkana kadar net bir belirti vermez. Bunun önüne geçebilmek için de düzenli olarak kan testi yaptırılmalı ve kolesterol seviyesinin belirlenmesi sağlanmalıdır. Kolesterol yüksekliği genel olarak kişide herhangi bir hastalığa neden olmadan uzun yıllar boyunca devam edebilir. Fakat nadir olmakla beraber kolesterol yüksekliği olan bazı kişilerde göz çevrelerinde ve ellerinin üzerinde kabarıklıklar görülebilir ve yağ bezesine benzer bir görüntü ile kendini gösterebilir.

Kolesterol Niçin Önemlidir

Kolesterol dünya üzerinde ölüme ve kalıcı sakatlıklara yol açabilen en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Türkiye’de ise yaklaşık olarak 2 milyon kişide yüksek kolesterol olduğu tespit edilmiştir. Bu riski taşıyan hastaların ileride kalp krizi, böbrek yetmezliği, damar tıkanıklığı ve felç gibi çeşitli rahatsızlıklara yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu sağlık sorunlarının düzeltilmesi için kolesterolün düşürülmesi ve şişmanlığın giderilmesi oldukça önemlidir.

kolesterol belirtileriKolesterol neden yükselir, Kolesterol Yüksekliği

Kolesterol hücrelerindeki yağ benzeyen, bir maddedir. İnsan vücudu sindirim sistemi için gerekli olan kolesterolü kendisi üretir. Kolesterol insan kanında lipoprotein denen yağ ve proteinden oluşan paketçikleri içerisinde dolaşır. Bu lipoprtotein denen küçük paketçikler yoğunluk oranlarına göre ikiye ayrılır. İşte bu yüzden tıp literatüründe de kolesterol ikiye ayrılmaktadır. Yoğunluğu düşük olan kolesterole LDL yani kötü kolesterol olarak tanımlanır. Yüksek yoğunluklu kolesterole ise kısaca HDL ve iyi kolesterol olarak tanımlanır.

Kanda HDL denen kötü kolesterolün oranının artması durumunda bu kolesterolün damar çeperlerinde birikmesi sonucu başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep olur. LDL denen iyi kolesterol ise yoğunluğu düşük olduğundan damarlarda birikmez karaciğerde toplanır ve vücudun ihtiyacı olan sistemlerine ve bölgelerine buradan dağıtılır.

Kolesterol Yüksekliği Nelere Yol Açar

Konunun başında söylediğimiz gibi vücut kolesterolü kendisi üretir ancak bir kısmını yiyeceklerden de alır. Kolesterol yüksekliği kolesterolü yükseltecek biçimdeki sağlıksız ve düzensiz beslenmenin dışında, aşırı kilo, hareketsizlik, ailede kolesterol rahatsızlığının genetik olması, vücutta kolesterol üretimini arttıran başka rahatsızlıkların olması gibi faktörlerden dolayı da artmaktadır.

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Tıp dünyası, Kolesterol neden yükselir sorusuna cevap bulabilmek için çok sayıda araştırma yapmakta ve değişik tezler ortaya koymaktadır. Bazı hususlarda farklı görüşler olsa bile ortak görüş sağlıklı ve düzenli beslenme, kilo kontrolü ve egzersiz gibi uygulamaların kolesterol kontrolü için çok gerekli olduğu yönündedir. Et, tavuk, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri doymuş yağ oranı yüksek tüketim maddeleri başlıca kolesterol içeren yiyecek türleridir. Bu ürünlerin tüketiminde dengeli ve itidalli davranmak tüm uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca yine fazla kilolardan kurtulmak, damarlara son derece zarar vererek kolesterolün birikmesine yardımcı olan sigaradan uzak durmak, kolesterol yüksekliğinin kontrol altına alınması için son derece elzemdir. Kolesterol sorunu genetik olsa bile bu durum kabullenilmeden uygun takibi yapılmalı ve tedavi yolları araştırılmalıdır. Kişisel olarak alınacak perhiz, egzersiz, sigara bırakma, kilo kontrolü gibi önlemlerin dışında, alanında uzman doktorlara başvurarak onların önereceği tedavi programları doğrultusunda hareket etmek en doğru davranış olacaktır.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir