HastalıklarKolesterol Hastalıkları

Kolesterol Nedir ve Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nedir ? ,HDL ve LDL Kolesterol  ,Trigliseritler ,Yüksek Kolesterol  ,Kolesterol Testi ve Seviye Aralıkları ,Kolesterole Ne İyi Gelir ? 

Herkesin merak ettiği ve farklı türlerinin bulunmasından kaynaklı bazen şaşırdığı kolesterol hakkında size her şeyi bu yazımızda aktaracağız. HDL ve LDL  ne olduğunu, yüksek kolesterolü ve kolesterolünüze neyin iyi geleceğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Kolesterol Nedir ?

Kolesterol Nedir ?

Kolesterol vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu mumsu bir maddedir. Kolesterolün seviyelerinin yüksek olması sizin için kötü olabilir.   Et, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal ürünlerden kolesterol alırsınız.Kolesterol kanda dolaşır ve kan kolesterol seviyeleri yükseldikçe sağlığınız için risk oluşturur. Bu yüzden kolesterolünüzü test etmeniz önemlidir, böylece seviyenizi öğrenebilirsiniz.

Kolesterolün  vücudumuz için belirli temel görevleri vardır ;

 • hücre duvarlarının yapısına katkıda bulunur
 • bağırsakta sindirim safra asitleri yapmak
 • Vücudun D vitamini üretmesini sağlamak
 • Vücudun belirli hormonları üretmesini sağlamak bunlar arasındadır.

HDL ve LDL Kolesterolü

 

Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL’ler) dokulara kolesterolü aşırlar. Yüksek LDL seviyeleri kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı olduğundan , bu “kötü” kolesteroldür .

Yüksek dansiteli lipoproteinler (HDL’ler) , kolesterolü işleyen ve salgılayan karaciğerlere fazladan kolesterolü taşırlar . HDL’ler “iyi” kolesterollerdir. Sahip olduğunuz daha fazla HDL, kalp hastalığı geliştirme riskiniz o kadar düşüktür . HDL’ler ve LDL’ler sadece kanınızda bulunur , yiyeceklerde değil.

Vücudunuzda HDL ve LDL olmak üzere 2 farklıtür vardır.  Kolesterolün kan dolaşımımıza karaciğer tarafından geçtiğini görünce, LDL veya Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler olarak bilinenlere doldurulur. LDL temel olarak vücudumuzdaki ‘kötü kolesterol’dür. Gerçek şu ki LDL son derece önemlidir, çünkü kolesterolün vücudumuzun farklı bölgelerine verilmesinde önemli bir rol oynar, ancak belirli miktarları aşmamalıdır. Aşırı miktarda LDL, kalp krizi riskini tetikleyebilir.

Trigliseritler

Trigliseritler temel olarak vücudumuzda ve besinlerimizde bulunan yağların aldığı kimyasal formdur. Bunlar ayrıca kan plazmasında da bulunabilir ve kolesterol ile bağlantılı olarak plazma lipitleri oluştururlar.

Plazma açısından, bunlar temel olarak, yediğimiz gıdalarda bulunan ve / veya karbonhidratlar da dahil olmak üzere değişen enerji kaynakları aracılığıyla vücutta oluşturulan yağlardan elde edilir. Aslında, yemeklerimizde bulunan kaloriler, hemen hemen dokularımız tarafından kullanılmadığı zaman, daha sonra depolama amacıyla yağ hücrelerine taşınan trigliseritlere dönüştürülür. Yağ dokularından salınmaları daha sonra hormonlar tarafından düzenlenir ve bunlar vücudun enerji ihtiyaçlarını yemeklerin arasında karşılamak için kullanılır.

Yüksek Kolesterol 

Yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığı ve kalp krizi nedenleri için önemli bir risk faktörüdür . Kolesterol birikmesi, ateroskleroz adı verilen atardamarları daraltan ve plakların kan akışını kısıtladığı ve oluşturduğu bir süreçtir . Diyette yağ alımını azaltmak kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olur. Özellikle şunları içeren yiyecekleri sınırlamak yararlıdır:Yüksek Kolesterol 

 • Hayvansal gıdalar, et ve peynirden.
 • Doymuş yağ; bazı etlerde, süt ürünlerinde, çikolatada, fırınlanmış ürünler,  yağda kızartılmış ve işlenmiş gıdalarda bulunur.
 • Trans yağlar; bazı kızartılmış ve işlenmiş gıdalarda bulunur.

Aşırı kilolu veya obez olmak aynı zamanda daha yüksek kan LDL seviyelerine de yol açabilir. Genetik yüksek kolesterole katkıda bulunabilir. Çok yüksek LDL seviyeleri ailesel hiperkolesterolemi kalıtsal durumda bulunur. Anormal kolesterol düzeyleri de dahil olmak üzere diğer koşullar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu koşullar arasında ;

 • diyabet
 • karaciğer veya böbrek hastalığı
 • polikistik over sendromu
 • kadın hormonlarının düzeyini artıran hamilelik ve diğer durumlar
 • Azaltıcı tiroid bezi
 • LDL kolesterolü artıran ve HDL kolesterolü azaltan ilaçlar (progestinler, anabolik steroidler ve kortikosteroidler)

Kolesterol Testi ve Seviye Aralıkları 

KAN KOLESTEROL’ün   SEVİYELERİ TABLOSU 
Normal Değer Sınır çizgisi (yüksek) Yüksek risk
Toplam kolesterol 200 ve daha düşüğü 200-240 240’dan yüksek
Trigliserid 150 ve daha düşüğü 150-500 500’den yüksek
LDL 130 ve daha düşüğü 130-160  240
HDL 50 ve daha düşüğü 50-35 35 ten düşük

Kolesterole Ne İyi Gelir ? 

Kolesterole Ne İyi Gelir ? Vücudumuzdaki kolesterolün düzeyini kontrol etmek için yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır. Bunlar:

 • Alkol alımınızı azaltın
 • Düzenli olarak egzersiz yapın
 • Tereyağı, kırmızı et ve tam yağlı süt gibi yüksek doymuş yağ içeren yiyeceklerden kaçının.
 • Çok fazla sebze, meyve ve lif tüketin
 • Fazla BMI (Vücut Kitle İndeksi) varsa, kilo verin
 • Tuz alımınızı azaltın
 • Et pişirirken,  yağ kullanmayın
 • Stresten uzak durun
 • Sigara içmeyi bırakın ya da en azından azaltın

Sağlıklı beslenme, rejiminizin yüksek  kolesterolün düzeylerine karşı önlem almanın önemli bir parçasıdır. Tüketmeniz gereken yağlar, balık yağları, fıstık ezmesi, zeytinyağı, tuzsuz fındık ve avokadolarda bulunabilir. Tuz, doymuş yağ, gazlı içecekler ve  margarin alımını azaltmanız gerekir. Hayvansal yağlar, yumurta sarısı, tereyağı,  peynir  ile birlikte kullanılmamalıdır. Bu yiyeceklerin çok dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Bazı bireyler yüksek kolesterolün seviyelerini düşürmek için ilaçlara ihtiyaç duyabilirler. Bu ilaçlar statinler olarak bilinir – vücuttaki kötü kolesterolün seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve kalp hastalığına karşı mücadelenize yardımcı olurlar.

 

Sadece kolesterolünüz için değil sağlığınızın için yukarıdaki önerilere dikkat edebilirsiniz. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir