Bitkisel ReçetelerHastalıklarKireçlenme Hastalıkları

Kireçlenme Bitkisel Tedavisi

Kireçlenme Nedir?, Kireçlenme Nerelerde Olur? ,Kireçlenmeye Ne iyi Gelir? ,Kireçlenme Bitkisel Tedavi ,Kireçlenme için Bitkisel Yağ Tedavisi 

Kireçlenme bitkisel tedavisi başlıklı yazımızda sizlere kireçlenme hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra kireçlenmenin nelerde görüleceğinden ve kireçlenme bitkisel tedavisi içeriğinden bahsedeceğiz. Bu bağlamda sizlere bitkisel öneriler, bitkisel yağlar ve bitki çayları önereceğiz.

Kireçlenme Nedir?

Eklemlerin normal yapısının zorlanarak değişmesi ve düzgün çalışamaz hale gelmesi sonucunda oluşan durumdur. Eklemde kireçlenme olduğunda kemiklerde yakın temas sonucunda ağrılar meydana gelir. Kireçlenmeler genellikle 40 yaş sonrasında oluşmaya başlar. İnsan vücudunda bu yaştan sonra bazı değişiklikler ortaya çıkar, yeni kemik oluşumu azalır ve yok olur, kemiklerde bulunan kalsiyum oranı azalır. Böylece kemiklerde yenilenme olmayınca yaşın ilerlemesi ile beraber kireçlenme ortay çıkar. Kireçlenmenin en büyük nedeni ilerleyen yaştır, kilo artışı ve şişmanlık, spor yaralanmaları, kaza geçirmek kireçlenme riskini artırır.

Kireçlenme Nerelerde OlurKireçlenme Nerelerde Olur?

Kireçlenmenin en çok görüldüğü bölge diz ve diz kapağı, bel, ayak bileği, omuz, kalça kemikleri, el bileği, eklemler ve çene kemiğinde görülebilir. Kireçlenme yaşam kalitesini düşüren ve kolay kolay iyileşmeyen zor bir hastalıktır. Kireçlenmeye karşı önlem almak, spor yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Ancak her şeye rağmen kireçlenmeye yakalandıysanız bazı tedavi yolları ile hafifletebilirsiniz.

Kireçlenmeye Ne iyi Gelir?

Kireçlenmeler için doktora danışmak ilk seçenektir. Fakat kireçlenme yaşam kalitesinin değişmesi ile de tedavi edilir. Bu açıdan kireçlenme bitkisel tedavisi önem arz eder.  Yine de kireçlenme için ; gevşetici ilaçlarla ağrılarınızı hafifletebilirsiniz, fizik tedavi uygulamaları yaptırarak fayda görebilirsiniz. Düzenli egzersiz ve yürüyüş programları ile de eklemlerinizi hareketlendirerek güçlendirebilirsiniz. Tüm bunların dışında bitkisel yollarla da kireçlenme tedavisi yapabilirsiniz.

Kireçlenme Bitkisel Tedavisi

Kireçlenme bitkisel tedavisi için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz.

 • Aloe vera , alternatif tıpta en çok kullanılan bitkilerden biridir. İyileştirici özellikleriyle tanınan, küçük cilt sıyrıkları tedavisinde popülerdir.  Aleo vera ağrıyan eklemleri yatıştırmak için topikal olarak uygulanabilir.
 • Kedinin pençesi, eklemlerde şişmeyi azaltabilecek başka bir anti-enflamatuar bitkidir. Bu bitki tropikal bir asmadan elde edilir ve kullanımı İnka medeniyetlerine kadar uzanmaktadır. Geleneksel olarak, kedinin pençesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.
 • Okaliptüs de oral ilaçlarda kullanılır ve topikal yağ ekstreleri çeşitli koşullar için kullanılır. Okaliptüs yapraklarının topikal formları, eklem ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Bitki yaprakları, şişmeyi ve ağrılı ekelmelerin nedenlerini azaltmada yardımcı olabilecek tanenler içerir. Bazı kullanıcılar, şişmiş eklemlerdeki okaliptüsün etkilerini en üst düzeye çıkarmak için ısı pedleri ile beraber kullanmaktadır
 • Baharat dolabınızda yemek pişirmek için zencefiliniz olabilir, ancak bu bitki de birçok alternatif ilaç dolabında bir üründür. Zencefilli lezzetini veren aynı bileşikler aynı zamanda anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir.Zencefil ile eklem şişmesini azaltmada kullanılmaktadır.
 • Yeşil çay , dünyanın en popüler içeceklerinden biridir ve vücuttaki inflamasyonu azaltmak için kullanılmıştır. Yeşil çayın, içecek, tablet veya tentür şeklinde eklem iltihaplanmasını tedavi etmek için kullanılabilmesi mümkündür.
 • Söğüt kabuğu  inflamasyon için en eski tedavilerden biridir. Aslında, Hipokratların zamanındaki insanlar (MÖ beşinci yüzyıl), enflamatuar durumları tedavi etmek için söğüt ağacından parçalar çiğnerlerdir. Bitkinin özellikle diz, sırt, kalça ve boyunda  kireçlenmeye bağlı eklem ağrısının giderilmesinde  kullanılmaktadır.Kireçlenme için Bitkisel Yağ Tedavisi 

Kireçlenme için Bitkisel Yağ Tedavisi

 • zeytinyağı,
 • çörek otu yağı,
 • limon yağı,
 • biberiye yağı,
 • kekik yağı bir kase de karıştırılır ve eklem arası olan alanlara masaj yapılarak sürülür. Bu bitkisel yağlar hem iltihabı azaltır hemde vücudunuza nüfuz ederek rahatlama sağlar.

Eğer kireçlenme sorunu ile karşı karşıya kalırsanız öncelikle doktora başvurmanız yararlıdır. Kireçlenme genelde dizlerde ve boyunda görülmektedir. Bundan kaynaklı boyun egzersizleri ve bacak egzersizleri kireçlenmeyi önlemede önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir