Bitkisel ReçetelerHastalıklarKireçlenme Hastalıkları

Kireçlenme Bitkisel Tedavisi

Kireçlenme Nedir?

Eklemlerin normal yapısının zorlanarak değişmesi ve düzgün çalışamaz hale gelmesi sonucunda oluşan durumdur. Eklemde kireçlenme olduğunda kemiklerde yakın temas sonucunda ağrılar meydana gelir. Kireçlenmeler genellikle 40 yaş sonrasında oluşmaya başlar. İnsan vücudunda bu yaştan sonra bazı değişiklikler ortaya çıkar, yeni kemik oluşumu azalır ve yok olur, kemiklerde bulunan kalsiyum oranı azalır. Böylece kemiklerde yenilenme olmayınca yaşın ilerlemesi ile beraber kireçlenme ortay çıkar.

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenmenin en büyük nedeni ilerleyen yaştır, kilo artışı ve şişmanlık, spor yaralanmaları, kaza geçirmek kireçlenme riskini artırır.

Kireçlenme Nerelerde Olur?

Kireçlenmenin en çok görüldüğü bölge diz ve diz kapağı, bel, ayak bileği, omuz, kalça kemikleri, el bileği, eklemler ve çene kemiğinde görülebilir.

Kireçlenme yaşam kalitesini düşüren ve kolay kolay iyileşmeyen zor bir hastalıktır. Kireçlenmeye karşı önlem almak, spor yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Ancak her şeye rağmen kireçlenmeye yakalandıysanız bazı tedavi yolları ile hafifletebilirsiniz.

Kireçlenmeye Ne iyi Gelir?

Kireçlenmeler için doktora başvurmalısınız. Yine de kireçlenmeye ne iyi gelir derseniz bazı kas gevşetici ilaçlarla ağrılarınızı hafifletebilirsiniz, fizik tedavi uygulamaları yaptırarak fayda görebilirsiniz. Düzenli egzersiz ve yürüyüş programları ile de eklemlerinizi hareketlendirerek güçlendirebilirsiniz. Tüm bunların dışında bitkisel yollarla da kireçlenme tedavisi yapabilirsiniz.

kireçlenme neden olurKireçlenme Bitkisel Tedavi

Özellikle kırılmalar sonucunda oluşan kireçlenmeler için bitkisel yağlarla tedavi yapmak çok faydalıdır.

Bitkisel Yağ Tedavisi Malzemeler:

  • Yarım çay bardağı zeytinyağı,
  • Bir çorba kaşığı çörek otu yağı,
  • Yarım çorba kaşığı limon yağı,
  • Bir çorba kaşığı biberiye yağı,
  • Yarım çorba kaşığı kekik yağı.

Kireçlenme bitkisel tedavi için tüm bu malzemeleri cam kaseye koyun ve karıştırın, kireçlenme oluşan bölgeye masaj yaparak yavaş yavaş sürün. Yağla güzelce masaj yaptıktan sonra streç filmle sarıp 1 saat bekletin.

Kireçlenme İçin Bitkisel Çay
  • Kırk kilit otu çayı kireçlenmeye iyi gelir. Bir bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kırk kilit otunu atıp 5-6 dakika demlenmesini bekleyip içiyoruz. Ya da kırk kilit otunu bal ile karıştırıp yerseniz yine faydasını görürsünüz.
  • Aloe Vera, kireçlenme olan bölgeye sürdüğünüz zaman ağrıları azaltır.
  • Zerdeçal ağızdan alınarak tüketildiğinde eklemdeki ağrıları azaltır ve varsa şişliklerin giderilmesinde etkilidir.
Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir