Genel Sağlık

Keratin Tedavisi Zararları

Keratinin Saça Zararları,Keratin Hakkında Gerçekler,1. Keratin Saç Düzleştirme Saçlarınızı Havalandırmaz.,Formaldehit’ e Alternatif Saç Bakımı

Keratin Tedavisi Zararları
Keratin Tedavisi Zararları

Keratin tedavisi zararlarından bahsedeceğimiz bu alıntımızda sizlere son zamanlarda popüler olan fakat Kanada, Avrupa’nın çoğu ülkesinden yasaklanan formaldehitli keratinden bahsedeceğiz. Yoksa keratin zaten bir proteindir ve saçlarınıza zarar veren bir madde değildir, saçlarınızın yapısında doğal olarak bulunmaktadır. Bizler farkındalık yaratmak ve sağlığınızı etkileyen bu durum hakkında sizleri bir nebze bilinçlendirmeye çalışacağız. İyi okumalar.

 

Keratinin Saça Zararları

İpeksi, sallantılı, kıvrılmayan saçların isteği her kadında vardır, baştan çıkaran salon içi saç düzeltici tedaviler arasından seçim yapmanın baş döndürücü bir numarası da bulunmaktadır. Kozmetik kimyagerleri ve profesyonel saç stilistlerini neyin işe yaradığına (ve neyin güvenli olduğuna) dair araştırmaları sizlerle paylaşacağız. Bu bilgiler son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve Türkiye’de zararlı olmasına rağmen yapılan keratin saç düzleştirme işlemleri ile ilgilidir.

Keratin Hakkında Gerçekler

Keratin hakkında aslında hepinizin bildiği şeyler dışında yanlışlara değineceğimiz bir yazı derledik. Yazımızda daha çok yabancı kaynaklardan yararlandık çünkü Türkiye’de para hırsına bürünmüş kuaförler keratin saç düzleştirme işlemleri hakkında doğru bilgi vermemektedir.

1. Keratin Saç Düzleştirme Saçlarınızı Havalandırmaz.

“Keratin tedavisi” saçlarınızın aylarca düz kalmasına sağlayan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama keratin kelimesini bu saç düzleştirme işlemlerinde unutun. Bu sadece bir pazarlama terimdir ve saçları düzleştirmek için keratin tek başına yeterli bir şey değildir. Daha önce de belirtiğimiz gibi sıvı doğal keratin saçları besler ama düzleştirmez. Keratin adı altında Saçlarınıza verilen formaldehit saçlarınızı tabaka halinde kaplar ve nefes almasını engeller.

Birincisi, hızlı bir kimya dersi: saçın bağları var. Bu bağları düzleştirme işlemlerinde kırarsanız, bu nedenle kıvırcık saç düzleşir. Amonyum tioglikolat ve sodyum hidroksit, bağları kalıcı olarak koparır ve geleneksel gevşeticilerin “Japon düzleştirici” veya Brezilya saç düzleştirici’’ tedavilerin saç dokusunu dönüştürdüğü yöntemdir. Keratin tedavileri saçlarınız kuruduktan ve gevşetilmeden önce formaldehit çözeltisiyle saçları doyurur. Formaldehit saçınızı düz bir konumda kilitler, böylece bir sonraki şampuanınızın ötesinde düzgün kalır. Dolayısıyla, doğal dokusu iki veya beş ayda kademeli olarak geri döner.
Bir stilist veya saç bakımı şirketinin saç yumuşatma tedavisinin “formaldehit içermediğini” söylemesi oldukça yanlıştır.

Saç düzleştirme tedavileri teknik olarak formaldehit içerecektir. İçeriğinde metilen glikol, formalin, metanal ve metandiyol bulunur formaldehit ısıtıldığında veya su ile karıştırıldığında salınır. Salondaki tedaviler FDA onayına gerek duymadığından, formaldehitsiz bir hizmet istiyorsanız kendi durum incelemenizi yapmanız gerekir. Tedavide formaldehit (veya formaldehit salan içerik maddeler) olup olmadığını stilistinize sorun.

Formaldehit’ e Alternatif Saç Bakımı

Formaldehit saç düzleştirme tedavilerin ötesinde evde keratin bakımı yapmak oldukça kolaydır ve genelde salonlarda yapılan keratin tedavileri gibi formaldehit içermeyen ürünler ile yapılabilir. Son dönemlerde özellikle internette yaygın olan ve saçlarınızı besleyen bir tarif vereceğiz.

  • iki yemek kaşığı doa keratinli saç maskesi
  • yarım şişe keratin
  • iki çay kaşığı e vitamini
  • iki çay kaşığı b5 vitamini

Yukarıdaki malzemeleri karıştırıp saçlarınıza uygulamanız yarım saat kırk dakika kadar bekletmeniz ve ardından durulamanız yeterlidir.

 

Keratinin zararlarından daha doğrusu brezilya fönü, keratin yüklemesi ve keratin tedavisi  adı ile anılan formaldehitli keratinin zararlarından bahseettiğimiz ve alternatif sunduğumuz yazımız umarım işinize yaramıştır.

 

Kaynak: https://medium.com/@keratinsacbakimi

 

Konumuzla alakalı olarak Brezilya Fönü Nedir ? başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir