HastalıklarKanser Hastalıkları

Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Kanseri Nedir? Kemik Kanseri Belirtileri, Kemik Kanseri Türleri, Kemik Kanseri Nedenleri,Kemik Kanseri Tedavisi

Kemik kanseri diğer kanser türleri gibi sıkıntılı ve ciddi riskleri olan bir kanserdir. Her kanser vakasında olduğu gibi kemik kanserinde de kurtulma ihtimali vardır. Kemik kanseri diğer kanserlere göre az rastlansa da ne olduğu hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kemik Kanseri Nedir? 

Kemik kanseri, vücudun kemiklerini oluşturan hücrelerden meydana gelen kötü huylu bir tümördür . Bu aynı zamanda birincil kemik kanseri olarak da bilinir. Primer kemik tümörleri, kemik dokusunda ortaya çıkan tümörlerdir ve iyi huylu veya habis (kemik kanseri) olabilirler. Kemiklerdeki benign (kanserli olmayan) tümörler, kemik kanserlerinden daha yaygındır.  Kemiklerde kanser tespit edildiğinde, kemiklerde  ya da başka bir yerden  sonra kemiğe yayılır. Aslında, kemikte kanser tespit edildiğinde, çoğunlukla başka bir organda veya vücudun bir kısmında başlayan ve daha sonra kemiklere yayılan bir kanser vakası durumu vardır.

Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik Kanseri Belirtileri 

 

Kemik kanserinin belirtileri şunlardır; 

  • Kemik ağrısı
  • Etkilenen bölgeye yakın şişme ve hassasiyet
  • Kırık kemik
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • İstenmeyen kilo kaybı

Yukarıdaki belirtiler en yaygın belirtilerdir. Bu gibi durumlarda doktora görünmek gerekir.

Kemik Kanseri Nedenleri 

Kemik kanserinini nedenleri net değildir. Doktorlar, kemik kanserinin bir hücrenin DNA’sında bir hata olarak başladığını söylemektedir. Hata, hücrenin büyümesini ve kontrolsüz bir şekilde bölünmesini neden olmaktadır. Bu hücreler, belirli bir zamanda ölmek yerine, yaşamaya devam eder. Biriken mutasyona uğramış hücreler, yakın yapıları istila edebilen veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir kütle (tümör) oluşturur.

Kemik Kanseri Türleri 

Birkaç farklı tipte kemik kanseri vardır ve sıklıkla farklı şekilde tedavi edilirler. Kemik kanserinin kesin tipini bilmek, optimal bir tedavi planı geliştirmek için gereklidir. Bunun için türlerinin de bilinmesi gerekir. Kemik kanseri türleri;

Osteosarkom

Osteosarkom en sık görülen kemik kanseri türüdür. Osteosarkom gençlerde daha çok görülmektedir. Gençlerde osteosarkomdaki kanserli doku, uyluk kemiği (femur) ya da diz yakınındaki shinbone (tibia) sonunda, genellikle diz çevresinde, aktif kemik büyümesi alanlarında uzun kemiklerin uçlarında gelişmeye eğilimlidir. Kemik kanseri için bir sonraki en yaygın yer kol kemiğidir.  Bununla birlikte, bir osteosarkomun herhangi bir kemikte gelişmesi mümkündür. Mikroskop altında tümör hücrelerinin görünümüne bağlı olarak, birkaç farklı osteosarkom alt tipi de bulunmaktadır.

Kondrosarkom

Kondrosarkom

Kondrosarkom ikinci en sık görülen kemik kanseri çeşitidir. Kemiğe bağlanan veya kapanan kıkırdak hücrelerinde meydana gelmektedir. 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülür ve bu kanserlerin% 5’inden azı 20 yaşın altındaki kişilerde görülür.  Kanser hızlı veya yavaş yayılabilir. Kondrosarkom en sık kalça ve pelvis kemiklerinde bulunur.

Ewing Sarkomu 

4-15 yaş arası çocuklarda en sık görülen kemik kanserinin agresif formudur. Kemiklerde veya yumuşak dokularda meydana gelebilir ve ilkel sinir dokusundan kaynaklandığına inanılır. Erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. Ewing sarkomunun en yaygın yeri kolların ve bacakların uzun kemiklerinin orta kısmıdır.

Kemiğin Pleomorfik Sarkomu 

Pleomorfik sarkom,   malign fibröz histiyositoma veya MFH olarak adlandırılan bir kanserdir. Bu terim hala sıklıkla kullanılmaktadır. Pleomorfik sarkomlar tipik olarak kemik kanserleri değil yumuşak dokulardır. Bununla birlikte, vakaların% 5’ine kadar kemikte ortaya çıkabilirler. Pleomorfik sarkomlar tipik olarak yetişkinlerde görülür ve vücutta herhangi bir yerde bulunabilir.

Fibrosarkom 

Fibrosarkom nadir görülen bir kemik kanseri türüdür. En sık yetişkinlerde diz arkasında ortaya çıkar.

Kordoma 

Kordoma, genellikle 30 yaşın üzerindeki kişilerde görülen çok ender  bir kanserdir. En yaygın olarak omurganın alt veya üst uçlarında meydana gelmektedir.

Kemik Kanseri Tanısı ve Teşhisi 

Kemik kanseri teşhisine yardımcı olmak için, doktor hastanın kişisel bilgilerini almak adına öyküsünü, şikayetlerini ve ailesinde herhangi bir kişide bu şikayetlerin var olup olmadığını dinler.

Kemik tümörü yerini, boyutunu ve şeklini gösterebilen X ışınları doktor tarafından kullanılabilir. Küçük bir miktar radyoaktif materyalin bir kan damarı içine enjekte edildiği ve kan dolaşımı boyunca ilerlediği bir test olan bir kemik taraması yapılabilir. Bir x-ray makinesine bağlı bir bilgisayar tarafından oluşturulan, farklı açılardan alınan, vücudun içindeki alanların ayrıntılı  tomografisi çekilebilir. Bir manyetik rezonans görüntüleme (MRG) prosedürü röntgen kullanmadan vücudun içinde alanlarında ayrıntılı resimler oluşturmak için yapılabilir. Doktor ayrıca kemik biyopsisi ve kan testi de yapabilir.

Kemik Kanseri Tedavisi 

 

Kemik kanseriniz için tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz kanser türüne, kanserin evrelerine, genel sağlığınıza ve tercihlerinize dayanır. Kemik kanserini tedavi etmede ameliyat, kemoterapi ve radrasyon tedavisi kullanılmaktadır.

Ameliyat

Ameliyatın amacı tüm kemik kanserini çıkarmaktır.  Eğer bir kemik kanseri sinirlerden ve diğer dokulardan ayrılabilirse, cerrah kemik kanserini çıkartabilir. Kemiklerin bir kısmı kansere yakalandığından, cerrah,  kemiği veya özel bir metal protez ile değiştirir.

Kemoterapi

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasal madde kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi en sık ven yoluyla verilir (intravenöz olarak). Kemoterapi ilaçları vücudunuzun her yerinde seyahat eder. Kemoterapi, kemiğin ötesinde vücudun diğer bölgelerine yayılmış kemik kanserli kişilerde de kullanılabilir.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi yüksek güçlü ışınlar kullanır. Radyasyon tedavisi sırasında, özel bir makine enerji ışınlarını vücudunuzdaki hassas noktalarda hedeflerken bir masanın üzerinde uzanırsınız. Tipik olarak kemoterapi ile birlikte verilen radyasyon terapisi genellikle ameliyattan önce kullanılır. Bu amputasyonun gerekli olmayacağı olasılığını artırabilir.

 

Bütün kanser türleri tehlikelidir ve önleme ile ilgili sağlıklı beslenme ve egzersiz önemlidir. Tabi kaçınılmaz olan durumlarda yukarıdaki veriler ışığında doktorunuza görünmeniz ve hemen tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir