HastalıklarKanser Hastalıkları

Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Kanseri
Kemik dokusunda yer alan, sinirler, yağ dokusu, kan hücresi, kan damarları ve kıkırdak dokusu içeren karmaşık bir doku yapısı vardır. Hepsinin normal olmayan şekilde büyümesi sonucu kemik kanseri tanısı oluşur. Kemik kanseri tehlikeli bir hastalıktır.

Hastalığın erken teşhis edilmesi demek kolay tedavi yöntemi demektir. Kemik kanserinde organ kaybı tehlikesi hatta daha kötüsü hayat kaybetme durumu ile karşı karşıya kalınabiliyor. İki tür kanser belirtisi vardır, birincil ve ikincil kanser türü bulunmakta.

Kemik Kanseri Belirtileri

Kötü huylu tümör de görülen en sık belirti tümör olan bölgede şişlik ile birlikte oluşan ağrının günden güne giderek şiddetlenmesidir. Şişliğin büyümesi cilt damarları üzerinde görülür ve toplardamarlarda artış olduğu gözlenir. İyi huylu tümör de ağrıya rastlanmaz.

Sinirlerin etrafında bulunan bu tümörler sinire yaptığı baskı hissi ile sinir ağrısı yapar. Kemik kanseri belirtileri Selim tümör ağrısının tam teşhisi için hastaya aspirin verilerek ağrının şiddeti geçiyorsa osteid osteoma kanseri tanısı hastaya konuluyor.

Kemik Kanseri Teşhisi

Doktorların kemik kanseri teşhisinde dikkatli ve şüphe ile yaklaşmaları hastalığın erken tedavi sürecini hızlandırmış olur. Kanser ağrı ile ortaya çıkar ve şiddetini giderek arttırmaya başlar ve ağrıların nedeni araştırılmaya başlanmalıdır.

Yapılan araştırmalarda, bilgisayarlı tomografi, röntgen filmi, kan tahlili, MRG ve biyopsi gibi araştırmaları ile kemik tümör tanısı konulmuş olur. Bu hastalıkta erken bulgulara rastlanması önemli rol oynuyor, çünkü kötü huylu tümörde hızlı büyüyen urlar olduğu için tedavi zor bir hal alır ve tümör çıkartıldığı zaman dokuların zarar görmesinden dolayı doku veya organ alınmak zorunda kalınır.

kemik kanseri tedavisiKemik Kanseri Tedavisi

Kanser türünü biyopsi ile belirledikten sonra yapılacak olan tedavi yöntemi planlanır. Eski yöntemler de tümörlü doku tamamen alınıyordu. Günümüzde tıbbın ilerlemesi ile organ korunuyor ve sadece tümörlü bölge temizleniyor. Tedavinin başarı oranı tümör ne kadar küçükse yapılan tedavi de başarılı olmuş oluyor.

Cerrahi müdahale uygulamadan önce kemoterapi uygulanan hastada tümörün yayılması engelleniyor. Tümör türüne bağlı olarak cerrahi tedavi uygulandıktan sonra radyoterapi ve kemoterapi tedavisi tümör küçülene kadar devam ediyor. Kemik tümör tedavisinden sonra tümör cinsine göre yaşam süreleri değişebilmektedir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir