Genel Sağlık

Kekik Yağı

Kekik Yağı Nedir ?, Kekik Yağı Ne İşe Yarar, Kekik Yağının Faydaları,Cilt için Kekik Yağı Faydaları,Saç İçin Kekik Yağı Faydaları

Bir baharat olarak kekikler salatalarımızda yemeklerimize kadar bir çok gıdamızı süslerken kekiklerden elde edilen kekik yağı cilt ve saç bakımı gibi kozmetik alanda kullanılırken ayrıca sağlık açısından da son derece faydalıdır. Bizlerde bu yazımızda sizlere kekik yağının nasıl elde edildiğinden ve faydalarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kekik Yağı Nedir ?

Kekik YağıKekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarından ve sürgünlerinden elde edilmektedir.  Botanik olarak Origanum vulgare olarak bilinen kekik, nane ile aynı aileden bir çiçekli bitkidir. Genellikle yemeklere lezzet veren bir bitki olarak kullanılır. Avrupa’ya yerli  bir bitki olarak kullanılsa da tüm dünyada bir baharat olarak yaygın kullanım alanına sahiptir. Artık ikinci bir kullanım ile yağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Kekik Yunanlılar ve Romalılar antik çağda tıbbi amaçlar için kullandığı beri popüler olmuştur. Aslında, kekik ismi Yunanca “dağ” anlamına gelen  “ganos” kelimesinden gelir. Kekik yağı, bitkinin yapraklarını ve sürgünlerini hava ile kurutmak suretiyle yapılır. Kuruduktan sonra yağ ekstrakte edilir ve buhar damıtma ile konsantre edilir.  Yağ, güçlü antioksidan özelliklere sahip ve kokusundan sorumlu fenoller, terpenler ve terpenoidler olarak adlandırılan bileşikleri içerir;

 • Carvacrol: Kekik yağında en fazla bulunan fenol’dür. Birkaç farklı bakteri türünün büyümesini durdurduğu gösterilmiştir.
 • Timol: Bağışıklık sistemini destekleyip toksinlere karşı koruyabilen doğal bir antifungaldir.
 • Rosmarinic acid: Serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

 

 • Kekik yağı, solunum yollarında ve sinüslerde rahatsız edici mukus ve balgam birikintilerini ortadan kaldıran veya gevşeten bir balgam söktürücü olarak hareket edebilir. Aynı zamanda, öksürük uyarıcılarını uyarabilen iltihaplı akciğerler ve boğaz için rahatlatıcı bir balsamdır. Bu nedenle, kekik esanslı solunum rahatsızlıklarının semptomlarını önler ve tedavi eder.
 • Kekik esansiyel yağının, çeşitli nedenlerden kaynaklanan iç ve dış birçok inflamasyonun yatıştırılmasına yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.  Topikal olarak uygulandığında, uygulanan bölgede kızarıklık ve tahriş azaltabilir ve ayrıca artrit veya yaralanma ile ilişkili ağrıyı azaltabilir.
 • Kekik esansiyel yağı sizi idrar yolu enfeksiyonu, tifo, kolera, yaralar, cilt enfeksiyonları ve gıda zehirlenmesi gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur.   Virüsler, bakteriler, mantarlar ve protozoa,  bulaşıcı hastalıklardan sorumlu olan dört ajandır. Bunların dışında, hem iç hem de dışsal olan en korkunç ve ölümcül enfeksiyonların bazılarından mantarlar sorumludur. Kulak, burun ve boğazda çirkin, ağrılı ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabilirler; bunlar erken tedavi edilmezse beyine ulaşabilir ve ölümcül olabilir. Kekik yağı, içeride veya dışarıda düzenli olarak kullanıldığında, vücudu bu mantar enfeksiyonlarının çoğuna karşı etkili bir şekilde koruyabilir.
 • Kekik esansiyel yağı viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan antiviral özelliklere sahiptir.  Bu, soğuk algınlığı, kabakulak, kızamık, çiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer problemlere karşı bağışıklığınızı güçlendirdiği anlamına gelir. Bağışıklık sistemindeki bu artış ölümcül viral enfeksiyonlara ve hatta otoimmün hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Kekik esansiyel yağı ayrıca vücudun ana savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve işlevini de uyarır.

Kekik Yağının Faydaları

 

 • Kurtlar, tenyalar, bitler,  böcekler, sivrisinekler ve pire gibi birçok parazit türü insan vücudunun içinde veya dışında yaşar. Bu parazitler insan vücudunu bir besin kaynağı olarak ve bulaşıcı hastalıkların bir gemisi veya taşıyıcısı olarak kullanırlar. Kekik esansiyel yağı, yutulduğunda, bağırsak solucanlarını ortadan kaldırabilir ve dışarıdan uygulandığında, bitleri, sivrisinekleri ve pireleri etkili bir şekilde uzak tutar. Bu nedenle, organik böcek spreylerinin ve kovucuların bir bileşeni olarak kekik esansiyel yağının bulunması nadir değildir.
 • Kekik yağı bağırsaktaki zararlı parazitlerin büyümesini engelleyebilir.  Ayrıca, mide-bağırsak hastalıkları ve sızan  bağırsak riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kekik yağında bulunan aktif bir bileşik olan karvakrolün anti-tümör özelliklerine sahip olduğunu ve kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.  Daha spesifik olarak, kekik esansiyel yağı, hastalıklara neden olan ve vücuda zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan şekli olan fenoller içerir.
 • Bu güçlü yağ, menstüasyonu düzenlemek ve menopozun başlangıcını geciktirmek için faydalıdır. Tıkanıklıklardan muzdarip olanlar da kekik esansiyel yağı kullanarak rahatlama bulabilirler. Bir emmenagog olarak, bir kadının duygudurum dengesizliği ve hormonal kaymalar dahil olmak üzere yaklaşan menopoz semptomlarını azaltmasına yardımcı olabilir.
 • Kekik  yağının sedatif ve anti-inflamatuar özelliklerinin bir başka yanıdır. Alerjiler, vücudun dış uyaranlara karşı hiper reaksiyonlarıdır. Doğada bir yatıştırıcı olan kekik yağı, bu aşırı duyarlılığı yatıştırır ve alerji belirtilerinden kurtulmayı sağladığı bilinmektedir. Anti-inflamatuar kalitesi sayesinde, alerjilerin şiddeti azaltılabilir, bu da anafilaktik şoklar veya boğazda şişme gibi ciddi reaksiyonlar için önemlidir.
 • Kekik esansiyel yağı sindirim sularının salgılanmasını artırarak sindirimi destekleme yeteneğine sahiptir.  Ayrıca, besinleri emmeye yardımcı olan besin sindirilebilirliğini ve enzimleri artırır. Bu, yiyeceklerden aldığınız besinleri en üst düzeye çıkararak sağlığınızı iyileştirebilir!

Cilt için Kekik Yağı Faydaları

 

Güçlü ve etkili bir kan temizleyici olan antioksidan ve vitamin ve mineral bakımından zengin olan kekik yağı cildiniz için faydalıdır. Bu yağın seyreltilmiş bir formda topikal olarak uygulanması cilt enfeksiyonlarını, kaşıntı ve tahrişleri tedavi eder. Aşağıda verilen cilt için onun kekik yağı yararlarından bazılarıdır.

 • Karvakrol kekik yağında bileşik topikal olarak uygulandığında, örneğin sivilce, soğuk yaralar, isilik ve mantar enfeksiyonları gibi küçük cilt sorunları tedavisinde yardımcı olur. Bu yağ, iyileşme sürecini hızlandırmak için doğrudan sivilce lezyonlarına uygulanabilir. Bu yağın uygulanmasından sonra gözlemlenen karıncalanma hissi, herpes virüsünün tamamen tezahür etmesini durdurur. Ayrıca bu yağın 2 -3 damlasını bir bardak suya karıştırıp, pamuklu bir top ile sivilce üzerine sürün. Kızarıklık veya tahriş buluyorsanız kullanmayı bırakmayın.
 • Anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan, deri enfeksiyonlarına neden olan kandida ve diğer bilinmeyen kötü mikropları imha etme yeteneğine sahiptir. Bir kapsül içinde alınabilir, yiyeceklere eklenebilir veya etkilenen alan üzerinde masaj yapılabilir.
 • Sporcunun ayağında, kekik yağıyla ayağınıza masaj yapabilir, ayakkabınıza bir damla yağ ekleyebilir veya çoraplarınızı ılık suyla ve 2 damla kekik yağıyla rahatlatabilirsiniz.
 • Kekik yağı, anti-bakteriyel, anti-enflamatuar, anti-mikrobiyal, anti-viral ve anti-fungal özelliklere sahiptir, sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder, böylece sivilce, sedef hastalığı ve tırnak mantarını iyileştirir. Böylece, bu yağ genellikle diğer bileşenlerle harmanlandığı spa uygulamalarında kullanılır. Maya enfeksiyonlarının en etkili inhibitörlerinden biridir.
 • Nasır, hindistan cevizi yağında seyreltilmiş kekik yağı ile etkilenen bölgeye masaj yapılarak tedavi edilebilir. Kekik yağı genellikle manikürcüler tarafından, parmak ve ayak tırnakları arasında mantarların büyümesi için kullanılır.

Saç İçin Kekik Yağı Faydaları

 

 • Saf kekik yağı saçlar için son derece faydalıdır ve saç büyümesini etkileyen saç derisi koşullarını iyileştirebilir. Bu yağ ya kapsül şeklinde yutulabilir ya da kafa derisinde topikal olarak uygulanabilir. Çok konsantre olduğu için, hindistan cevizi, zeytin, jojoba, çay ağacı yağları vb. Gibi diğer taşıyıcı yağlarla seyreltilmiş bir şekilde kullanılmalıdır. Saçın faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir.
 • Kepek, kontrolsüz bırakılırsa kontrolsüz bir şekilde büyüyen ortak bir sorundur. Kekik yağı kepekleri bir haftadan fazla süremez. Bu amaçla şampuanın her bir çorba kaşığı için birkaç damla saf kekik yağını karıştırabilirsiniz. Alternatif olarak, 4 onsluk hindistancevizi yağı ile saf kekik yağının bir onsunu karıştırarak topikal bir merhem oluşturabilir ve saçınızı yıkadıktan  saç derisine uygulayın.
 • Kekik yağı, zeytinyağı, jojoba yağı veya çay ağacı yağı gibi diğer esansiyel yağlarla karıştırılabilir ve haftada bir veya iki haftada bir saç derisi üzerinde kullanılabilir. Bu, saçları inceltme koşullarını iyileştirmeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur.
 • Kekik yağı saç dökülmesi,   kepek, baş bitleri, saçkıran, dermatit, uyuz veya saç derisi iltihabı sorunları ile mücadele etmek için saç ve saç derisi temizleme rejiminin bir parçası olarak haftalık veya iki haftalık olarak kullanılabilir.

Umarım, kekik yağı faydaları konusundaki görüşlerimizi beğenmişsinizdir. Bu nedenle, kekik yağı sağlık, cilt ve saç yararları için bir dizi umut verici, büyük bir sağlık ekidir. Bununla birlikte kullanırken veya tüketirken dikkatli olmak gerekir. Vücudunuz tarafından demir emilimini engelleyebildiği veya cilt tahrişlerine neden olabileceği için küçük dozlarda alınmalıdır. Rahimdeki kan akışını uyarabilmesi için hamile kadınlar bundan uzak durmalıdır. Bu yağın doğru dozuna ilişkin bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Jojoba Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Çay Ağacı Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir