Fıtık HastalıklarıHastalıklar

Kasık Fıtığı Tedavisi ve Belirtileri

Kasık Fıtığı  ,Kasık Fıtığı Belirtileri  ,Kasık Fıtığı Nedenleri  ,Kasık Fıtığı Önleme  ,Kasık fıtığı Teşhisi  ,Kasık Fıtığı Tedavisi 

Fıtık hastalıkları hakkında bilgilendirme yazılarımız arasında kasık fıtığı hakkında da sizlere bilgiler vereceğiz. Kasık fıtığı belirtilerinden bahsederek durumun kavranmasını ve tedavisinin nasıl olacağını anlatarak aslında korkulacak bir şey olmaması gerektiğini aktaracağız. Fakat yine de fıtık oluşumunu engellemek adın size bazı fıtık önleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. İyi okumalar.

Kasık Fıtığı 

Kasıkta , karın ve bacakları ayıran çizginin hemen yukarısında ve karıncık kemiğinin etrafında her iki tarafta alt karın bölgesinin küçük bir bölgesinde meydana gelirler . İki tip kasık fıtığı vardır. Doğuştan gelen veya doğumda bulunan karın duvarındaki bir defektten kaynaklanan fıtık ve genellikle sadece erkek yetişkinlerde ortaya çıkan ve zaman içinde gelişen karın duvarındaki kaslardaki zayıflıktan kaynaklanan kasık fıtığı.

Öksürdüğünüzde ya da ağır bir şey kaldırdığınızda kasıklarınızda bir ağrı hissederseniz. İnce bağırsağın veya yağın bir kısmının alt karın duvarının zayıf bir bölgesinden geçmesiyle meydana gelir.

Bu tip bir fıtık inguinal kanal olarak  adlandırılır. Alt karın duvarında kan damarlarını ve sinirleri,  erkeklerde spermatik kordun yanı sıra kadınlarda rahmi destekleyen bağları barındıran bir geçittir.  Kasık fıtığı ciddi bir sağlık problemi olabilir, bu nedenle semptomları görmezden gelmemelisiniz. Sorunun teşhisi için genellikle bir fizik muayene yapılır. Fıtık yeterince büyükse, düzeltmek için ameliyat gerekir.

Kasık Fıtığı Belirtileri 

Kasık fıtıklarının görünümü   fark edilir. Kasık veya kasık bölgesi boyunca, ayağa kalktığınız veya öksürdüğünüzde boyutu arttığında ortaya çıkan çıkıntılara neden olurlar. Bu tip bir fıtık, acı verici veya dokunmaya duyarlı olabilir.

Kasık Fıtığı Belirtileri 

Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • Barik kemiğinizin her iki tarafındaki alanda bir şişkinlik, dik olduğunuzda daha belirgin hale gelir, özellikle de öksürürseniz veya zorlarsanız ortaya çıkar
 • Çıkıntıda yanma veya ağrı hissi meydana gelebilir
 • Kasıklarınızda, özellikle bükme, öksürme veya kaldırma sırasında ağrı veya rahatsızlık hissedersiniz
 • Kasıklarınızda ağır veya sürükleyici bir hissiyat gelişir
 • Kasıklarınızdaki zayıflık veya basınç duygusu vardır
 • Bazen, çıkıntılı bağırsak skrotuma indiğinde testislerin etrafında ağrı ve şişkinlik yaratmaktadır

Kasık Fıtığı Nedenleri 

Bu tip bir fıtık için tek bir sebep yok. Bununla birlikte, abdominal ve kasık kaslarındaki zayıf noktaların önemli bir katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Kasık bölgesinde meydana gelen fazla basınç bunun nedeni olabilmektedir. Bazı risk faktörleri bu durumdaki şansınızı arttırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • kalıtım
 • önceden fıtık geçirmiş olmak
 • erkek olmak
 • erken doğum
 • kilolu ya da obez olmak
 • gebelik
 • kistik fibroz
 • kronik öksürük
 • kronik kabızlık

Kasık Fıtığı Önleme 

Bir kasık fıtığı doğuştan gelmiş ise  önleyemezsiniz. Bununla birlikte, karın kaslarınız ve dokularınızdaki gerginliği azaltabilirsiniz. Örneğin:

 • Kasık Fıtığı Önleme Sağlıklı bir kiloya ulaşarak bunu başabilirsiniz. Bu kasık bölgesindeki baskıyı azaltacaktır. Yüksek lifli gıdaları tüketmelisiniz. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar, kabızlığı ve zorlanmayı önlemeye yardımcı olabilecek lif içerir. Bu sayede fıtık olma ihtimaliniz azalacaktır.
 • Ağır nesneleri dikkatlice kaldırın veya ağır kaldırmaktan kaçının. Ağır bir şey kaldırmanız gerekiyorsa, her zaman dizlerinden bükün. Bu aynı zaman da bel fıtığı olmanızı da engeller.
 • Sigara içmeyi  bırakmalısınız. Birçok ciddi hastalıkta rolünün yanı sıra, sigara genellikle   kasık fıtığına neden olabilecek veya kötüleştirebilecek kronik öksürüğe neden olur.
 • Fıtıklarını yerinde tutmak için tasarlanan destekleyici bir giysi giymek (herni kirişi) sorunu düzeltmez veya komplikasyonları önlemeye yardımcı olmaz.

Kasık fıtığı Teşhisi 

Kasık fıtığı teşhisi için gerekli olan fiziksel muayenedir. Doktor kasık bölgesinde şişlik olup olmadığını kontrol edecektir. Ayakta durma ve öksürük fıtığı daha belirgin hale getirebildiğinden, muhtemelen öksürmeniz veya ıkınmanız istenecektir. Tanı hemen belli değilse, doktorunuz bir karın ultrasonu, CT taraması veya MRI gibi bir görüntüleme testi isteyebilir . fıtığın teşhisi ile tedavisi de başlar.

Kasık Fıtığı Tedavisi 

Fıtıklarınız küçükse ve sizi rahatsız etmiyorsa, doktorunuz sizi beklemenizi tavsiye edebilir. Çocuklarda, doktor ameliyattan önce çıkıntıyı azaltmak için manuel baskı uygulayabilir. Büyütme veya ağrılı fıtıklar genellikle rahatsızlığı hafifletmek ve ciddi komplikasyonları önlemek için ameliyat gerektirir.

Fıtık ameliyatlarının iki genel tipi vardır; açık fıtık onarımı ve laparoskopik onarım.

Açık Fıtık Onarımı 

Lokal anestezi ve sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilecek bu prosedürde cerrah kasıklarınızda bir insizyon yapar ve çıkıntı yapan dokuyu karnınıza geri iter. Cerrah daha sonra zayıflatılmış bölgeyi diker ve çoğu zaman sentetik bir örgü (herniyoplasti) ile güçlendirir. Açıklık dikiş, zımba veya cerrahi yapıştırıcı ile kapatılır. Ameliyattan sonra, mümkün olan en kısa zamanda hareket etmeye başlarsınız, ancak normal aktivitelere devam edebilmeniz birkaç hafta sürebilir.

Laparoskopi

LaparoskopiGenel anestezi gerektiren bu minimal invaziv prosedürde, cerrah karın bölgesindeki birkaç küçük insizyonla çalışır. İç organlarınızı daha kolay görebilmek için karnınızı şişirmek için gaz kullanılır. Küçük bir kamera (laparoskop) ile donatılmış küçük bir tüp bir insizyona yerleştirilir. Kamera tarafından yönlendirilen cerrah, sentetik örgü kullanarak fıtığı tedavi etmek için diğer insizyonlardan küçük aletler yerleştirir.

Laparoskopik  tedavisinden sonra kişiler daha hızlı güncel hayatlarına dönmektedir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, laparoskopik tedavinin fıtık nüksü açık ameliyata göre daha çok azalttığını göstermektedir.  Laparoskopi, ayrıca ameliyat izine neden olmamasından kaynaklı tercih edilebilir.

Yazımızın siz değerli blog okurlarımıza yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Aklınıza takılan soruları sorabilir ve yorum yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir